Zdraví

Laserová operace očí: Je to dobrá investice?

eye

Oko – do duše okno. Až z 90 procent poznáváme okolní svět pomocí zraku. Vidět dobře, to je učiněná výhra. Jenže co dělat, když zrak nesouží tak, jak by měl? Možností je několik. V současné době se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří podstoupili laserové operace očí. Pojďme si o nich povědět více.

Oko je složitý optický systém, díky němuž si můžeme prohlížet okolní svět. Řada dědičných a vývojových faktorů však může způsobit určité nedostatky v tomto mechanismu. Na vině může být strukturální nepoměr oka či nedostatečná pružnost oční čočky. Dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus, to jsou nejčastější oční vady, které však mohou být odstraněny nebo alespoň zmírněny trvale pomocí laseru.

K operaci cesta dlouhá, zákrok je ale jen na pár minut

Protože operaci nemůže podstoupit úplně každý, zákroku vždy předchází zevrubné vstupní vyšetření, které leckdy zabere i několik hodin, a teprve podle výsledků se rozhodne, zda je laserová operace vhodná. Operaci naopak budete mít za sebou během několika minut. Obě oči se operují najednou při mírných vadách, při těch silnějších se druhé oko operuje v rozmezí jednoho týdne až půl roku od první operace. Vše záleží na rozhodnutí lékaře.

Všechno probíhá jen v místní anestezii, povrch oka je znecitlivěn anestetickými kapkami, během zákroku tedy můžete komunikovat se zdravotníky. Ač se to na první pohled nezdá, zákrok je naprosto bezbolestný. „Jediné, co může být pacientovi poněkud nepříjemné, je rozvěrač, který má zabránit mrkání v průběhu operace, a také pocit, že mu někdo sahá do oka,“ dodal lékař Martin Filipec.

Co se s okem vlastně děje? Oko a jeho okolí je kryto sterilní rouškou a pod víčka je umístěn malý rozvěrač. Nejprve chirurg vytvoří pomocí speciálního přístroje tenkou lamelu (plátek) rohovkové tkáně na povrchu oka, a tu potom odklopí. Pak přichází na řadu studený laser, který „seřízne“ dle potřeby vnitřní část rohovky.

Při krátkozrakosti se odstraňuje část kolem středu, aby došlo ke zploštění rohovky, což umožní setkávání paprsků na sítnici. U dalekozrakosti se naopak odstraňuje okrajová část, aby došlo k většímu zakřivení (a tedy zvýšení lomivosti). Při nápravě astigmatismu vyrovnává laser odstraněním tkáně nepravidelné zakřivení rohovky.

Operace laserem se nebojí ani slavní lidé. „Nenávist, krystalická nenávist, tak by se bez nadsázky dal popsat můj vztah k brýlím,“ říká spisovatelka Barbara Nesvadbová. „Jen představa, že mi někdo řeže do oka, ta byla nepřijatelná. Ani nevím proč, pak najednou odpor k operaci zmizel. A já začala s rešeršemi. Postupně jsem zjistila, že snad každý druhý člověk, kterého znám, je po operaci. Tak jsem se teda odhodlala. A dnes? Dnes je mi jen líto, že jsem se neodvážila dřív...“

eye

Ze zahraničí se na české oční kliniky dostal nový pomocník - plyšák. „Pacientům ho vždy nabízíme, i když se na to většina z nich tváří překvapeně, 95 procent pacientů jej během operace drží v ruce,“ říká lékař. Pacienti tak zaměstnají ruce a hmat, čímž zrak a vnímání celého zákroku odchází do pozadí.

Je to správná investice?

Ceny laserových operací se pohybují od 16 tisíc korun za jedno oko. Operaci si hradí sám pacient, pouze výjimečně přispívají některé pojišťovny. Je to částka pro většinu z nás nemalá, ale spočítáme-li, si kolik je třeba investovat do slušných brýlí a jejich celoživotní údržby, možná dojdeme k závěru, že rozdíl mezi oběma částkami je jen pár tisíc. Laserovou operaci si jednou zaplatíte a je klid, alespoň v některých případech.

Jindy to není tak úplně dokonalé. Například pokud jste starší čtyřiceti let a potřebujete brýle na čtení, laser vám už nepomůže. Není to totiž dioptrická vada, ale přirozený znak stárnutí oka, kdy ztrácí schopnost zaostřovat na blízké body. Zákrok lékaři neprovedou lidem mladším 18 let, těhotným ženám do 20. týdne ani těm, jejichž oční vada není v posledních dvou letech stabilní (tzn. pokud se zhoršuje).

Ne vždy lze dioptrickou vadu odstranit úplně. Krátkozrakost lze odstraňovat cca do -9 dioptrií, u pacientů s vysokou vadou a tenkou rohovkou je bezpečnější provést pouze částečné snížení vady. U dalekozrakosti se laserové zákroky se doporučují pouze u nižších vad do cca +3,0 dioptrií.

Co trápí oči nejčastěji?

 • Krátkozrakost

Dobře vidíte nablízko, noviny přečtete bez potíží, ale mhouříte oči, abyste jasně viděli do dálky? Míjíte své přátele na ulici, aniž byste je poznali? Pokud ano, jedná se o první příznaky myopie, tedy poruchy vidění na dálku. Dochází k ní tehdy, když se paprsky světla sbíhají už před sítnicí. Zpravidla bývá příčinou příliš dlouhé oko. Při krátkozrakosti se používají brýle (okraje jsou silnější než střed), které mají paprsky rozptýlit tak, aby se setkávaly až na sítnici.

 • Dalekozrakost

Je přesným opakem krátkozrakosti. Dobře vidíte na dálku, ale čtení a psaní vám může dělat potíže. Na vině bývá obvykle příliš krátké oko. V důsledku toho se paprsky světla setkávají až za sítnicí a vy obraz vidíte rozmazaný. Dalekozrakost mohou kompenzovat brýle (tzv. spojky – směrem do středu je sklo silnější).

 • Astigmatismus

Za tuto vadu mohou nepravidelnosti čočky. Někdy je oční čočka nepravidelná, místy zploštělá nebo naopak zakřivená, v důsledku čehož vidí postižený špatně na jakoukoli vzdálenost. Tato vada se obvykle napravuje cylindrickými brýlovými skly.

Nosíte brýle? Šla byste na laserovou operaci očí? Myslíte, že je to dobrá investice, nebo zbytečně vyhozené peníze?

   
26.10.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [52] Milllius [*]

  Jak probíha rekonvalescence po takové operaci oči?

  superkarma: 0 27.11.2015, 22:35:14
 2. [51] Lukaško [*]

  Laserová operace je asi to nejlepší co jsem kdy pro své oči mohl udělat. Opravdu ničeho nelituji, i když je operace dražší tak za to to stálo :) jsem vděčny panu doktorovi, že byl ochotný mi zodpovědět všechny moje otázky přece jenom je zrak hodně důležitý, takže se bojíte všeho. Ale mám to za sebou a musím říct, že je to paráda :)

  superkarma: 0 25.11.2015, 22:58:10
 3. [50] hanca.prok4 [*]

  Dobrý den já mám velmi dobrou zkušenost s brněnskou klinikou Gemini. Všechno probíhá standartě a když jsem měla strach, tak jsem se zeptala a oni mi na mé otázky odpověděli bez problému… jinak něco se o zakroku mužeš dozvědět i přimo z jejich stránek www.gemini.cz

  superkarma: 0 26.10.2015, 21:41:05
 4. [49] JumbiS [*]

  Mám dvě dcery a obě nosily brýle, před pár lety jsem s nimi došla k naší lékařce a ta jim doporučila čočky. Více než 5 let měly čočky. Vloni jsem četla o této operaci a obě dcery na ni objednala. Jedna měla trochu problémy, ale dnes jsou obě bez brýlí a nemohou si to vynachválit.

  superkarma: 0 23.08.2015, 23:24:01
 5. [48] Danka05 [*]

  Dobrý den já mam pozitivní zkušenost s Brněnskou pobočkou očni kliniky Gemini. Už je to 2 roky co jsem po zákroku a musim to zaklepat ale zrak mam perfetkní a brýle už víc nepotřebuju…

  superkarma: 0 21.08.2015, 22:23:06
 6. [47] káčule [*]

  Jdu na opetaci v polovině dubna do Refrakčního centra v Praze a těším se,že budu konečně vidět normálně.Mám poměrně velký rozdíl v dioptriích - PO -4 a LO -1,5 a brýle s tímto rozdílem špatně snáším.Nosím kontaktní čočky,ale když to spočítám,tak se mi ta investice brzo vrátí. Nejdřív jsem se bála a šla na vyšetření s tím,že se rozmyslím,ale byli tam všichni skvělí - tak důkladně mě nikdy nikdo oči neprohlížel Sml16.Všechno mi vysvětlili a navíc tím,že se nechám operovat v dubnu ještě ušetřím - mají nějakou Velikonoční slevu - 6tis. na operaci jednoho oka. Sml30 Můžu tuhle kliniku vřele doporučit,protože jsem si tam vůbec nepřipadala jako u lékaře. Sml16

  Teším se,že letos budu koukat na rozkvetlé stromy už jasným zrakem.Sml30Sml30

  superkarma: 0 15.03.2011, 12:31:15
 7. [46] jdolejs [*]

  Moje tetka si nechala udělat laserovou operaci očí na klinice v Horních Počernicích a byla velmi spokojená. Personál, doktoŕi i kvalita opearace super.

  superkarma: 0 01.03.2010, 00:40:08
 8. [45] Irena66 [*]

  Brýle nosím od čtvrté třídy, postupně se mi zrak zhoršoval - nyní mám -5. Také jsem uvažovala o operaci, ale mám teď opačný problém - musím si na čtení drobných písmenek sudávat brýle, vadí mi i články, které mají tmavý podklad; za šera se mi čte také špatně. Dcera má -9; zatím nosí čočky a nevadí jí to v oku; o operaci neuvažuje, jelikož prý tak velké dioptrie neoperují (studuje pátým rokem medicínu, tak mi vysvětlila, že v jejím případě by operace moc nepomohla).

  superkarma: 0 06.11.2009, 12:30:09
 9. [44] raqazza [*]

  poradite mi nejake dobre kliniky v okoli brna,kde tento zakrok provadeji?dekuji

  superkarma: 0 29.10.2009, 10:13:01
 10. avatar
  [43] risina [*]

  Ale jinak beru operaci očí taky jako jednu z nejlepších životních investic. Z -5 na jednom a -7 na druhém oku jsem najednou  měla + 1/2 (při tolika dioptriích se to prý nedá přesne odhadnout a odchylka +/= 1 dioptrie je možná) a bylo to úžasný Sml22.

  Moje kolegyně má na jednom oku -5 dioptrií a na druhém měla -11, nosila ale sklo v brýlích -8 (na doporučení očního lékaře). Byla na operaci toho horšího oka, po operaci měla 0 a do roka se jí zhoršilo na -3. Opraci druhého oka jí nedoporučili. Brýle tedy nosí pořád, i tak ale říká, že je to mnohem lepší než dřív.

  superkarma: 0 28.10.2009, 18:41:35
 11. avatar
  [42] risina [*]

  Rikina — #30 Jsem po operaci 12 let, je to OK, ale tu špatnou prostorovou orientaci a vůbec horší vidění za šera mám pořád - oko (mozek) si prý "pamatuje" tu krátkzrakost.

  superkarma: 0 28.10.2009, 17:14:12
 12. [41] r.ge [*]

  Jsem po operaci 5 let a vřele doporučuji všem!!!! Je to úžasné

  superkarma: 0 27.10.2009, 09:32:42
 13. [40] mdvori1 [*]

  Já bych na tuto operaci šla hned,kdybych na ní měla penízeSml16mám hodně dioptrií a bez brýlí by se mi žilo líp.Markéta

  superkarma: 0 27.10.2009, 08:46:58
 14. [39] Večer [*]

  Na tuhle operaci jsem si našetřila a už před 4 rokama ji podstoupila. Opravdu se to dá zvládnout, je to nepříjemný, mě to i bolelo, když oči přišly k sobě, ale rozhodně to za to stojí. Jen mám docela smůlu a z každodenního koukání do počítače už zase špatně vidím. Na brýle to ale není, tak je nenosím, spíš se snažím očima víc cvičit, ale chce to vytrvalost.

  superkarma: 0 26.10.2009, 20:21:59
 15. [38] orangutan [*]

  šla bych hned,ale manžel by to potřeboval víc,jeho oči potřebuje k práciSml15

  superkarma: 0 26.10.2009, 19:59:34
 16. [37] Jara [*]

  Naprosto úžasná věc. Jsem po operaci už 6 let a stále bez problémů. Měla jsem 4 dioptrie. Sama operace byla bez bolesti, dělali mi obě oči najednou, hned vidíte. Manžel se nechal operovat také, jeho to trochu bolelo, ale zapil to poté kořalečkou a dobrý. Jedna z nejlepších investic. 

  superkarma: 0 26.10.2009, 19:35:39
 17. avatar
  [36] peetrax [*]

  wich — #23 zkrátka nevidí. Sml30 Ale beru brýle (čočky) úplně automaticky - tak jako boty nebo spodní prádlo - prostě to mám na sobě a neřeším. Sml16

  superkarma: 0 26.10.2009, 19:28:27
 18. avatar
  [35] peetrax [*]

  wich — #12 Ale tak... chudák je člověk, kterej nemá třeba ruku nebo nohu. Sml58 Mám celkem 11 dioptrií a žije se mi celkem dobře, když mám brýle na nose nebo čočky v očích, je už celkem jedno, jestli je to 1 dioptrie nebo 6 - ovšem nedovedu si představit, jak to nesli lidi v době, kdy nebyly snadno dostupný brýle... Sml15

  superkarma: 0 26.10.2009, 19:23:10
 19. [34] ovenka [*]

  Operace opravdu nebolí, potom dostanete prášek, který působí asi hodinu. Pak je dobré vzít další nebo to zaspat...

  superkarma: 0 26.10.2009, 19:17:26
 20. avatar
  [33] dazou [*]

  ja bych do toho nesla. nejak by mi neco chybelo, nemit bryle.

  navic bezbolestnost zakroku mi nejak nesedi. pri ambulantni mukotomii mi to slibovali taky, nakonec jsem trpela jak kun apak doktor rikal ,ze neco takovehonezazil a opravny pokus, ktery se bezne dela, rusi a nidky se mno unechce mit nic spolecnyho. Sml30 ne ze by ja po tomhle zazitku prosila o vic pokusu.

  superkarma: 0 26.10.2009, 16:35:36
 21. [32] Rikina [*]

  Jinak si myslím, že do těch -10 dioptrií to ještě bude dobré, a pak - to už budu natolik "starší paní", že mi budou daleko víc vadit úplně jiné věci než pouhé brýle. Sml57 

  superkarma: 0 26.10.2009, 16:24:02
 22. avatar
  [31] vládík [*]

  Laserovou korekční operaci jsem absolvovala loni - moje pouze pravé oko trpělo krátkozrakostí spolu s astigmatismem. Brýle jsem díky postižení jednoho oka nosit nemohla a kontaktní čočka byla otrava. Od operace poprvé v životě vidím hned ráno po probuzení. Operace nebyla nijak strašná (nejvíc mi vadil rozvěrač oka), samotný zákrok byl minutový bezbolestný. Týž den večer sice krutá migréna, ale od té doby je radost koukat na svět Sml16

  superkarma: 0 26.10.2009, 16:18:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  wich — #19 Jistě, člověk si hodně zvykne - nosila jsem brýle od svých 10 let napřed jen "na dálku", a pak, jak se to postupně zhoršovalo, jsem je měla na nose pořád častěji, až napořád. S -6 dioptriemi vidím rozmazaně, například vidím na kolegově stole modrý předmět, ale nepoznám, zde je to děrovačka nebo sešívačka nebo něco úplně jiného. Sml57 Vidím člověka, ale nepoznám podobu, vidím, že se blíží vozidlo MHD, ale jaké číslo, to ani náhodou. V kině vidím pohybující se skvrny na plátně, matně tuším, co jsou asi lidi, pokud se děj odehrává potmě, vidím houbelec. Bez brýlí nemám vůbec odhad vzdálenosti, a když je šero, stmívá se, ztrácím prostorovou orientaci natolik, že můžu do něčeho - někoho vrazit, nebo přehlédnout schody a podobně. Doma ne, tam trefím všude i bez brýlí, ale zavést mě večer bez brýlí do lesa, nenajdu ani tu perníkovou chaloupku. Sml30 

  1. na komentář reaguje risina — #42
  superkarma: 0 26.10.2009, 16:09:52
 2. avatar
  [29] Laura.xy [*]

  Operaci doporučuji - byly to nejlépe utracené peníze. To pohodlíčko... Ráno otevřu oči a vidímSml22 Žádné brýle, čočky... Oči jsou po operaci možná trošku citlivější, ale každý den 8 hodin strávím u PC...

  superkarma: 0 26.10.2009, 15:49:28
 3. [28] CECHULINKA [*]

  gullinka — #27 úplně rozumím je to opravdu děs, já mám 11 dioptrií a noční přebalování dětí je opravdu zážitek a ještě větší, když mi někdo přesune kontaktní čočky a já je nemám na stejném místě a pak je musím hledat.  Když nic nevidíte je to strašné.Sml80

  superkarma: 0 26.10.2009, 14:37:28
 4. avatar
  [27] gullinka [*]

  wich — #23 stršné to je..když si sundám čočky nevidím nic jen takové body...když se mi narodila dcera tak jsem spala s jednou čočkou abych ji vubec viděla...

  1. na komentář reaguje CECHULINKA — #28
  superkarma: 0 26.10.2009, 14:26:23
 5. [26] BEREV [*]

  Operaci očí mohu doporučit, byla jsem na ní v září a vidím úúúúúplně bez problémů a jsem naprosto spokojená. Je to tedy velice drahé ale vrátí vám to zrak, měla jsem skoro 4 dioptrie na dálku.

  superkarma: 0 26.10.2009, 14:07:00
 6. [25] Fany08 [*]

  Spoustu důvodů proč na operaci nejítSml57 Strach mezi ně ale nepatří. Brýle nosím odmala, mám asi 8 dioptriíí a na sebevědomí  mi to opravdu neubírá.  A hlavně, sluší mi, bez nich vypadám divněSml37 Něco jiného by bylo, kdyby mně třeba vadily u nějaké sportu, neváhala bych, ale já opravdu nemám jediný důvod podstupovat tuhle operaci.

  superkarma: 0 26.10.2009, 14:06:07
 7. avatar
  [24] Saarah [*]

  wich — #23 Upřimně, bylo to tragedy. Bez brýlí jsem viděla je velice matné obrysy. Bez brýlí ani ťuk. Nedalo se. Zato po operaci mi docela trvalo, než jsem si zvykla, že první pohyb v posteli po probuzení není už šmátrání na noční stolek pro brýle =o))

  superkarma: 0 26.10.2009, 13:09:47
 8. avatar
  [23] wich [*]

  gullinka — #20 Saarah — #21 Chtěla bych se vás zeptat (jestli vás to nějak neurazí), jak člověk s takovým množstvím dioptrií vidí. Se svou jednou vidím tak nějak rozostřeně a třeba s takovými devití, to ani nejdou poznat tváře, ne? Vždycky mě tohle zajímalo...

  1. na komentář reaguje Saarah — #24
  2. na komentář reaguje gullinka — #27
  3. na komentář reaguje peetrax — #36
  superkarma: 0 26.10.2009, 12:50:42
 9. avatar
  [22] Saarah [*]

  Ještě jsem chtěla dodat maličkost.I přesto, že jsem nosila kontaktní čočky,omezovalo mne to. Po operaci se mi trochu zvedlo sebevědomí a i to stojí zato. Držím Vám palce,pokud se pro toto řešení rozhodnete.

  superkarma: 0 26.10.2009, 12:31:07
 10. avatar
  [21] Saarah [*]

  Já na operaci byla a opravdu je to má jedna z nejlepších investic.Trpím myopií gravis a před operací jsem měla -11D.Tragedie.Malé popelníky.Brýle jsem nosila od 6 let a v 25 letech jsem si půjčila penízky a šla do toho.Je to už 15 let a i když nevidím jako orel,brýle bych už nechtěla.Vřele doporučuji všem.Je logické,že máte strach.Já jej měla takový,že mi vypověděly poslušnost i nohy.Bylo to nepříjemné,ale nebolelo to.Vyšetřili mě, nakapali umrtvující kapky a asi za půl hoďky se šlo na to.Když operatér pracoval s laserem,tak to trochu smrdělo jako když se pálí vlasy a celé to trvalo dvě-tři minutky.Nedokážu to odhadnou,protože mi to připadalo jako nekonečno, ale holky opravdu to stálo zato.Jen pak zapotřebí si nějakou chvilku nelíčit řasy a promazávat.Tedy to bylo před 15 lety.Teď už je to možná trochu jinak.

  1. na komentář reaguje wich — #23
  superkarma: 0 26.10.2009, 12:28:16
 11. avatar
  [20] gullinka [*]

  Já bych si operaci moc přála..mám -9dioptrií a nosím kontaktní čočky.

  1. na komentář reaguje wich — #23
  superkarma: 0 26.10.2009, 11:58:02
 12. avatar
  [19] wich [*]

  Rikina — #17 Ty činnosti jsou jak u koho a myslím, že i ovlivňuje, zda je člověk začal potřebovat v dospělosti, nebo od dětství. Protože si uvědomuje to nepohodlí - bez brýlí vidím kulové s přehazovačkou, s nimi mám nepohodlí, ale zase vidím Sml52Sml52  Můj největší problém - každodenní řízení ve tmě! Je s brýlemi hnus a nepomáhá moc ani antireflex (doufám, že se za 5 let, co jsem si nechávala dělat poslední brýle, zase kvalita ochranných vrstev o kousek posunula). Na čočky nemám žaludek. Operace se nebojím, úspěšnost při operacích mezi mými známými a příbuznými mne utvrzuje, že ano Sml67

  1. na komentář reaguje Rikina — #30
  superkarma: 0 26.10.2009, 11:51:28
 13. [18] Lyoness [*]

  Uvazovala jsem o tom. V mem okoli jsem znala 3 holky a jednoho kluka, kteri to maji... Vsichni si to chvali, ale vsem holkam se tak po peti letech vada vratila a nosi bryle nebo cocky. Kluk ne. Kamaradka sla ted pred par mesici na operaci...tak jsem zvedava. Zatim je nadsena...

  superkarma: 0 26.10.2009, 11:35:09
 14. [17] Rikina [*]

  Mám fůru dioptrií (-6) na obou očích, brýle od dětství, a celou tu dobu, tj. více než 35 let, se mi to pozvolna zhoršuje. A teď k tomu přibylo ještě i to "přirozené stárnutí", čili laser by mi byl k ničemu. Nicméně, i kdyby to tak nebylo, tak svoje oči mám příliš ráda na to, abych do nich někoho nechala vrtat čímkoli. Sml57 Těch činností, kdy brýle opravdu, ale opravdu vadí, zase není tolik. Sml80 

  1. na komentář reaguje wich — #19
  superkarma: 0 26.10.2009, 11:17:50
 15. avatar
  [16] Odemětobě [*]

  Dcera byla v 19 letech.Byli jsme upozornění, že operace není na doživotí a co může opět zrak zhoršit.Sešlo se jí to-prudké nabrání na váze, zvýšená námaha, takže po 2 letech se jí objevilo 0,5 dioptrie na obou očích a nosí čočky.Dokud neodrodí, nemá reoperace smysl.Ale i tak to považujeme za výbornou investici, protože se z ní stal spokojený člověk.

  superkarma: 0 26.10.2009, 10:35:52
 16. avatar
  [15] delfi.na [*]

  brýle nosím od svých 10 let, postupně jsem se dopracovala k -5 dioptriím. Na brýle jsem si zvykla a nijak mi nevadí, ale zase na druhou stranu mi vadí při sportu nebo v sauně. Docela trapas, když mě někdo pozdraví a já netuším kdo. Sml30

  superkarma: 0 26.10.2009, 10:24:16
 17. avatar
  [14] femme [*]

  jsem krátkozraká a na operaci bych šla jen v tom případě, kdyby mě uspali Sml80Sml30

  superkarma: 0 26.10.2009, 10:20:09
 18. avatar
  [13] alibaba47 [*]

  Sml59Všem operaci doporučuji,absolvovala jsem ji a mohu říci, že není čeho se bát.Sml67

  superkarma: 0 26.10.2009, 10:13:17
 19. avatar
  [12] wich [*]

  Mám myopii, tedy krátkozrakost, okolo -1dpt a neskutečně mě to omezuje Sml31 Vůbec si nedovedu představit, jak vidí chudáci, kteří mají více. Brýle na radu oční používám jako kompenzační pomůcku (řízení, TV, divadlo atd.) nikoli na celodenní nošení Sml22 Brýle potřebuju, tak si z toho dělám aspoň hezkou záležitost - zrovna zítra čekám krásné nové brýle Dolce and Gabanna s kamínky Sml59Prvně jsem se operace bála, ale jsem na 100 % rozhodnutá a odolávám snahám okolí, mi to vymluvit, chceme jít s tátou společně.

  1. na komentář reaguje peetrax — #35
  superkarma: 0 26.10.2009, 09:56:51
 20. avatar
  [11] petul [*]

  Jsem 8 let po operaci a peníze do ní vložené považuju za jednu z nejlepších investicí svého života. Sml67 Měla jsem skoro 6 dioptrií.

  superkarma: 0 26.10.2009, 09:13:21
 21. avatar
  [10] ErikaV [*]

  .. absolvovala som ju, mala som na obidvoch očiach -7 a neľutujem Sml67

  superkarma: 0 26.10.2009, 08:47:50
 22. avatar
  [9] Luka [*]

  Absolvovala jsem asi před 12 lety (krátkozrakost -5D) a nemohu si vynachválit. Dodnes jsem bez brýlí!

  superkarma: 0 26.10.2009, 08:44:36
 23. avatar
  [8] Žluťásek [*]

  CECHULINKA — #5 Jsem na tom stejně jako ty - ten strach...... 

  superkarma: 0 26.10.2009, 08:10:12
 24. avatar
  [7] karlak [*]

  Každá investice do zdraví je dobrá a v případě že můžeme odložit brýle určitě taky.  

  superkarma: 0 26.10.2009, 07:52:00
 25. avatar
  [6] STECKA [*]

  Já brýle nenosím,ale dcerka ano.Má teprve 12 let,ale pokud by měla po 18.roce zájem o operaci a šlo by její vadu(astigmatismus) odstranit,tak bych jí určitě podpořila.Už bych měla asi začít šetřit.Sml22Sml15

  superkarma: 0 26.10.2009, 07:50:22
 26. [5] CECHULINKA [*]

  Uvažuji o ní,když pominu finance, strach je velký.Sml80

  1. na komentář reaguje Žluťásek — #8
  superkarma: 0 26.10.2009, 07:29:13
 27. [4] lidicka [*]

  Šla bych bez uvažování, bohužel chybí to nejdůležitější (tedy aspoňv tomhle případě) - finance.Sml80

  superkarma: 0 26.10.2009, 07:11:09
 28. avatar
  [3] Kacule [*]

  Už půl roku o ní dost uvažuji...mám cca 3,5 dioptrie na dálku - už dlouho jsem nebyla u očního, ale vzhledem k tomu, že čočky kupuji pořád stejné a stejně přes ně vidím, tak snad se mi oči nezhořšily. Čočky nosím od 17 let, jediné období, kdy jsem je nomohla mít v oku, bylo 9 měsíců těhotenství. Nějak mi z nich pořád slzely oči, tak to jsem nosila brýle, slušely mi, ale já zase přešla na čočky, je to pohodlnější.

  Kolegyně na téhle operaci byla před rokem a je nadšená, neměla ani komplikace, takže červík hlodá Sml30

  superkarma: 0 26.10.2009, 06:53:36
 29. avatar
  [2] Májík [*]

  22.11. to bude přesně rok,co jsem tuto operaci absolvovala a tvrdím,že to je nejlepší investice v mém životě a jen lituju,že jsem jí neabsolvovala dřív

  superkarma: 0 26.10.2009, 06:53:21
 30. avatar
  [1] denkas [*]

  Asi bych se bála. Ale já mam na dálku jen 2 dioptrie.

  superkarma: 0 26.10.2009, 00:43:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme