Uplynuly čtyři měsíce od doby, co jsem podstoupila laserovou operaci očí NeoSmile 3D v pražské klinice DuoVize. Cílem bylo odstranit krátkozrakost, lehce přes čtyři dioptrie. A výsledek? Konstatování, že tento článek píši bez brýlí nebo kontaktních čoček, aniž bych musela mít oči těsně u monitoru, hovoří za vše. Nějaký čas to ale přeci jen trvalo.

Bez brýlí jsem sice obstojně viděla na dálku hned v den operace, ale že by můj zrak byl úplně dokonalý, se říct nedá. Nebylo sice potřeba nasazovat brýle, ale více zaostřovat jsem musela. Den ode dne se ale moje vidění zostřovalo, až jsem zkrátka spatřila svět zcela normálně. Jako bych v očích měla nepřetržitě kontaktní čočky, jen s několika rozdíly. Nebylo nutné je pravidelně vyndávat a čistit, občas celý den řešit nepříjemné škrábání v oku, pokud na některé z nich ulpělo neviditelné smítko, nebo utíkat z prašného prostředí. Dodnes jsem ostatně zaznamenala oproti kontaktním čočkám jedinou nevýhodu. S čočkami mi neslzely oči při loupání cibule. :-)

oci2

Já jsem tedy z průběhu celého zákroku i následného hojení očí nadšená. A takto mou „rekonvalescenci“ vnímá má oční lékařka z kliniky DuoVize MUDr. Eva Jerhotová.

Paní doktorko, mohla byste zhodnotit průběh hojení z odborného hlediska?

Hojení u vás proběhlo typicky, jak to u NeoSmile 3D bývá. Nástup nadstandardního dokonalého vidění bývá, stejně jako u vás, pozvolnější. Ostrost vidění začne na skvělých hodnotách okolo sto procent, ale během pár měsíců se ještě zlepšuje. I když se oko z objektivního hlediska hojilo dobře, na tkáňové úrovni po měsíci ve vašem případě pořád ještě probíhala přestavba. Je to tím, že i když je tento zákrok ten nejšetrnější, co může být, obnova přirozeného stavu rohovky nějakou dobu trvá. To pak znamená pocit ne úplně dokonalého vidění. Teď už jste se ale dostala do nadstandardních hodnot, jste na maximu ostrosti vidění.

Je zapotřebí chodit ještě na pooperační kontroly?

Úplně standardně stačí kontrola měsíc po operaci a pak až po roce. Pokud ale usoudíme, že se vidění po měsíci ještě nestabilizovalo, volíme ještě kontrolu, po třech měsících či půl roce. Po roce doporučuji kontrolu už spíše pro vás, abyste věděla, že je vše stabilní. Pak už to totiž znamená i stabilitu do budoucna. Že už se rohovka nevyvíjí, neroste, a tím se opět nezhoršuje krátkozrakost.

Je něco, na co bych si teď měla dávat pozor? Prašné prostředí a tak?

Ne, nemá vás to vůbec limitovat. Teď už je to standardní oko bez nějakého sklonu k něčemu.

Mohou se dioptrie opět zvýšit?

Jste ve věku, kdy už by se to nemělo stát. Nemělo by dojít k progresi vlivem genů, to znamená, že by eventuálně oko ještě mírně předozadně povyrostlo, čímž by se krátkozrakost obnovila. Na druhou stranu je zákrok tak šetrný, že by neměl navodit takzvanou regresi. Tak se rohovka někdy brání odstranění většího množství rohovkové tkáně u vyšších dioptrií původně používaným laserem, takzvaným excimerovým. Tím pak dioptrie trochu přibydou zpět.

Na to se pak ale vztahuje doživotní záruka, takže by se operace opakovala, že?

Samozřejmě, je to tak.

Rozhodovat se? Není o čem!

Váháte, zda takovou operaci také podstoupit? Byla jsem na tom stejně. Dnes už ale vím, že podruhé bych se nerozmýšlela. Zbaví vás celé řady nepříjemných situací a připadáte si tak nějak svobodnější. Tak proč se trápit s dioptriemi?

Partnerem tématu a poskytovatel zákroku NeoSMILE 3D jsou prověřené oční kliniky pražská Oční klinika Duovize a brněnská Oční klinika NeoVize. Více o laserových operacích se dozvíte na www.duovize.cz a na www.neovize.cz.

duoneo

 

Čtěte také:

Reklama