Zdraví

Laser pro vaše oči

 

Máte ve svém okolí někoho, kdo si přeje jít na laserovou operaci očí? Pak možná vhodným dárkem bude slevový poukaz na tuto operaci.

 

Trápí vás vaše dioptrie? Pak řešením může být laserová operace!

Možná si říkáte: Operace očí, na to mám tak určitě peníze... Když si však spočítáte, kolik za rok vydáte za brýle a za kontaktní čočky, vyjde vám, že finančně by se vám operace nakonec přece jen vyplatila. Cena se pohybuje od 15 tisíc za jedno oko - záleží na tom, na jaké pracoviště půjdete a na jakém přístroji a jakým způsobem bude zákrok prováděný. Navíc některé kliniky, např. Oční klinika Lexum, nabízí operaci na splátky, přičemž si výši splátky a dobu splácení můžeme určit sami. Každý by si měl zvážit, zda je pro něj důležitější např. dovolená u moře, nová televize nebo zdravé oči bez brýlí…

 

Co se při laserové operaci s Vaším okem vlastně děje?

Laicky řečeno, cílem těchto operací je upravit oko tak, aby opět dokázalo lomit paprsky světla na nejostřejší bod na sítnici. Laserem se do oka nijak neřeže, nýbrž je jeho prostřednictvím vytvořen speciální plyn, který dokáže šetrně odpařit několik setin milimetru rohovkové tkáně, a změnit tak zakřivení přední plochy oka. Moderní metodou jsou korekční operace pomocí excimer laseru, jenž se začal používat koncem 80. let.

 

„Vynález excimer laseru znamenal zásadní převrat v refrakční chirurgii. Operace se provádějí ambulantně, rekonvalescence trvá několik dní a úplné zahojení oka několik týdnů. V neposlední řadě jde o téměř bezbolestný proces,“ říká prof. MUDr. Martin Filipec, CSc. z  Oční kliniky Lexum, která se refrakčním operacím očí věnuje už od roku 1993.

 

Co Vás čeká před operací:

Samotnému zákroku předchází komplexní vyšetření, během něhož jsou pomocí diagnostických přístrojů provedeny potřebné testy. Pokud nosíte kontaktní čočky, budete je muset před vyšetřením (i před případnou pozdější operací) na dva dny odložit a nosit jen brýle. Dámy se musí připravit na to, že se budou muset dostavit s nenalíčenýma očima. Přijeďte s doprovodem, protože po vyšetření nebudete moci řídit auto. Během vstupního pohovoru vám lékař také vysvětlí, jaké jsou možnosti léčby excimer laserem a co by zákrok a následná léčba přesně obnášela. Může se stát, že vám na základě výsledků testů operaci vůbec nedoporučí. Ne každý je pro operaci vhodný kandidát. Abyste mohli zákrok podstoupit, musí být například vaše dioptrická vada minimálně jeden rok stabilní. Pokud se vám totiž oční vada stále mění, dá se jen obtížně odhadnout, jak by oko zareagovalo po operaci. Operace není vhodná ani pro lidi trpící záněty rohovky, pro těhotné nebo kojící ženy a pro diabetiky či revmatiky.

Oko je po operaci citlivé a náchylné k zanesení infekce a k podráždění, což může mít neblahý dopad. Odoperovaný pacient proto musí chodit pravidelně na kontroly, k disposici bývá i nonstop telefonní linka pro konzultaci možných obtíží. Několik týdnů se nedoporučuje plavání v bazénu kvůli možnému zanesení infekce. Alespoň dva měsíce byste se měli vyvarovat ostrého sluníčka.

 

Pracoviště vybírejte pečlivě!

Kritérií, jak správné pracoviště vybrat, je samozřejmě více. Zjistěte si, zda na nich pracují uznávaní specialisté, jak stará zařízení jsou na klinikách používána i to, kolik si za zákroky účtují. (Ceny se pohybují kolem 15 000 Kč za jedno odoperované oko a pojišťovny na ně nepřispívají.) Informujte se také, jaké spektrum zákroků daná klinika nabízí. Ideální totiž je, pokud se na ní provádí nejen v České republice celkem rozšířené laserové metody, ale i poměrně nové nitrooční refrakční zákroky. Rozhodně bude lepší, pokud budete mít na výběr.

 

Co je podstatou dvou nejprováděnějších laserových zákroků?

 

PRK (Photorefractive Keratectomy)

Operace se standardně provádí už více než deset let a celý proces trvá jen několik minut. Oko je před zákrokem znecitlivěno anestetickými kapkami. V průběhu operace chirurg pomocí excimer laseru odstraňuje částečky tkáně z povrchu oka. Změnou tvaru a zakřivení přední plochy rohovky dojde k ovlivnění paprsků světla tak, aby se znovu sbíhaly na sítnici v místě nejostřejšího vidění. Po operaci musí povrch oka po čtyři dny zůstat zakryt speciální kontaktní čočkou. V průběhu několika dní se rohovka samovolně regeneruje a znovu se obnoví její hladký povrch, změněné zakřivení však zůstane. Pacient vidí už několik desítek sekund po skončení PRK, k dobrému vidění je však ještě potřeba několik dní hojení. Člověk by měl tedy počítat s tím, že nebude moct přibližně 4 dny oko namáhat a několik týdnů bude muset užívat antibiotické kapky. Druhé oko se zpravidla operuje po třech měsících.

 

LASIK (Laser In Situ Keratomileusis)

Tato metoda se začala běžně provádět koncem 90. let. LASIK se stal okamžitě populární, protože jde o velice rychlou a skoro bezbolestnou proceduru.

V první části zákroku vytvoří chirurg pomocí mikrokeratomu tenkou lamelu rohovkové tkáně na povrchu znecitlivěného oka. Lamelu odklopí a na odkrytou část rohovky zaměří excimer laser, který odpaří potřebné množství tkáně. Dojde tak ke změně zakřivení rohovky, aby se pak světelné paprsky sbíhaly v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Po ukončení laserové fáze zákroku přiloží chirurg odklopenou lamelu rohovkové tkáně zpět na původní místo. Lamela se během několika minut sama přisaje zpět k rohovce, a díky přirozené hojivé schopnosti během několika týdnů úplně přilne. Rychlá obnova vidění je možná díky tomu, že vrstva epitelové tkáně zůstala neporušena. Do oka je několik dní po operaci nutné kapat protizánětlivé kapky, několik týdnů byste si neměla oko mnout nebo se do něj uhodit. Většina pacientů je druhý den po operaci schopna normální pracovní činnosti. Rychlá rehabilitace oka při této metodě navíc umožňuje provedení zákroku na obou očích v jediný den. Výhodou metody LASIK je i to, že se v případě neuspokojivého výsledku dá po čase opakovat.

 

 

Můžeme vám doporučit oční kliniku, kde tyto zákroky provádí špičkoví odborníci – Oční kliniku Lexum.  Vše na www.lexum.cz

 

Více se dozvíte na www.lexum.cz

Vyzkoušeli jsme za vás:

Pokud sami váháte, můžete si přečíst článek, který napsala naše redaktorka – vyzkoušela tento zákrok. Co prožívala, jak na zákrok reagovala a co jí přinesl. Článek najdete ZDE.

 

Máte ve svém okolí někoho, kdo si přeje jít na laserovou operaci očí na kliniku Lexum?? Pak možná vhodným dárkem bude slevový poukaz na tuto operaci.

 

   
14.11.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] reditelka [*]

  Mám známého, který měl spoustu dioptrií na každém oku, prošel dvěma operacemi a brýle nenosí, je z něho štramák. Ale peněz to stojí spoustu.

  superkarma: 0 25.11.2007, 12:25:56
 2. [4] Martaaa [*]

  jitkamarsalkova: To se ani nedivím, jeden můj příbuzný je na tom stejně, akorát, žeještě nemá ani 20 let. Bohužel u něj je operace nemožná.

  superkarma: 0 24.11.2007, 18:21:22
 3. [3] Martaaa [*]

  missicqa: Myslím si, že je lepší počkat - třeba jít v pozdějším věku, kdy zrak se začně ještě více zhoršovat. Přeci jen to stojí dost peněz. Každopádně nejsem odborník, takže mě neber 100% vážně.

  superkarma: 0 24.11.2007, 18:20:37
 4. [1] jitkamarsalkova [*]

  jedna moje známá nechce ke kulatinám nic jiného než operaci očí (má 12 dioptrií)

  superkarma: 0 22.11.2007, 08:26:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme