Zdraví

Laser pro vaše oči


Trápí vás vaše dioptrie? Pak řešením může být laserová operace!

Možná si říkáte: Operace očí, na to mám tak určitě peníze... Když si však spočítáte, kolik za rok vydáte za brýle a za kontaktní čočky, vyjde vám, že finančně by se vám operace nakonec přece jen vyplatila. Cena se pohybuje od 15 tisíc za jedno oko - záleží na jaké pracoviště půjdete a na jakém přístroji a jakým způsobem bude zákrok prováděný. Navíc některé kliniky, např. Oční klinika Lexum, nabízí operaci na splátky, přičemž si výši splátky a dobu splácení můžeme určit sami. Každý by si měl zvážit, zda je pro něj důležitější např. dovolená u moře, nová televize nebo zdravé oči bez brýlí…

 

Co se při laserové operaci s Vaším okem vlastně děje?

Laicky řečeno, cílem těchto operací je upravit oko tak, aby opět dokázalo lomit paprsky světla na nejostřejší bod na sítnici. Laserem se do oka nijak neřeže, nýbrž je jeho prostřednictvím vytvořen speciální plyn, který dokáže šetrně odpařit několik setin milimetru rohovkové tkáně a změnit tak zakřivení přední plochy oka. Moderní metodou jsou korekční operace pomocí excimer laseru, jenž se začal používat koncem 80. let.

 

 „Vynález excimer laseru znamenal zásadní převrat v refrakční chirurgii. Operace se provádějí ambulantně, rekonvalescence trvá několik dní a úplné zahojení oka několik týdnů. V neposlední řadě jde o téměř bezbolestný proces,“ říká prof. MUDr. Martin Filipec, CSc. z  Oční kliniky Lexum, která se refrakčním operacím očí věnuje už od roku 1993.

 

Co Vás čeká před operací:

Samotnému zákroku předchází komplexní vyšetření, během něhož jsou pomocí diagnostických přístrojů provedeny potřebné testy. Pokud nosíte kontaktní čočky, budete je muset před vyšetřením (i před případnou pozdější operací) na dva dny odložit a nosit jen brýle. Dámy se musí připravit na to, že se budou muset dostavit s nenalíčenýma očima. Přijeďte s doprovodem, protože po vyšetření nebudete moci řídit auto. Během vstupního pohovoru vám lékař také vysvětlí, jaké jsou možnosti léčby excimer laserem a co by zákrok a následná léčba přesně obnášela. Může se stát, že vám na základě výsledků testů operaci vůbec nedoporučí. Ne každý je pro operaci vhodný kandidát. Abyste mohli zákrok podstoupit, musí být například vaše dioptrická vada minimálně jeden rok stabilní. Pokud se vám totiž oční vada stále mění, dá se jen obtížně odhadnout, jak by oko zareagovalo po operaci. Operace není vhodná ani pro lidi trpící záněty rohovky, pro těhotné nebo kojící ženy a pro diabetiky či revmatiky.

Oko je po operaci citlivé a náchylné k zanesení infekce a k podráždění, což může mít neblahý dopad. Odoperovaný pacient proto musí chodit pravidelně na kontroly, k disposici bývá i nonstop telefonní linka pro konzultaci možných obtíží. Několik týdnů se nedoporučuje plavání v bazénu kvůli možnému zanesení infekce. Alespoň dva měsíce byste se měli vyvarovat ostrého sluníčka.

 

Pracoviště vybírejte pečlivě!

Kritérií, jak správné pracoviště vybrat, je samozřejmě více. Zjistěte si, zda na nich pracují uznávaní specialisté, jak stará zařízení jsou na klinikách používána i to, kolik si za zákroky účtují. (Ceny se pohybují kolem 15 000 Kč za jedno odoperované oko a pojišťovny na ně nepřispívají.) Informujte se také, jaké spektrum zákroků daná klinika nabízí. Ideální totiž je, pokud se na ní provádí nejen v České republice celkem rozšířené laserové metody, ale i poměrně nové nitrooční refrakční zákroky. Rozhodně bude lepší, pokud budete mít na výběr.

 

Co je podstatou dvou nejprováděnějších laserových zákroků?

 

PRK (Photorefractive Keratectomy)

Operace se standardně provádí už více než deset let a celý proces trvá jen několik minut. Oko je před zákrokem znecitlivěno anestetickými kapkami. V průběhu operace chirurg pomocí excimer laseru odstraňuje částečky tkáně z povrchu oka. Změnou tvaru a zakřivení přední plochy rohovky dojde k ovlivnění paprsků světla tak, aby se znovu sbíhaly na sítnici v místě nejostřejšího vidění. Po operaci musí povrch oka po čtyři dny zůstat zakryt speciální kontaktní čočkou. V průběhu několika dní se rohovka samovolně regeneruje a znovu se obnoví její hladký povrch, změněné zakřivení však zůstane. Pacient vidí už několik desítek sekund po skončení PRK, k dobrému vidění je však ještě potřeba několik dní hojení. Člověk by měl tedy počítat s tím, že nebude moct přibližně 4 dny oko namáhat a několik týdnů bude muset užívat antibiotické kapky. Druhé oko se zpravidla operuje po třech měsících.

 

LASIK (Laser In Situ Keratomileusis)

Tato metoda se začala běžně provádět koncem 90. let. LASIK se stal okamžitě populární, protože jde o velice rychlou a skoro bezbolestnou proceduru.

V první části zákroku vytvoří chirurg pomocí mikrokeratomu tenkou lamelu rohovkové tkáně na povrchu znecitlivěného oka. Lamelu odklopí a na odkrytou část rohovky zaměří excimer laser, který odpaří potřebné množství tkáně. Dojde tak ke změně zakřivení rohovky, aby se pak světelné paprsky sbíhaly v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Po ukončení laserové fáze zákroku přiloží chirurg odklopenou lamelu rohovkové tkáně zpět na původní místo. Lamela se během několika minut sama přisaje zpět k rohovce, a díky přirozené hojivé schopnosti během několika týdnů úplně přilne. Rychlá obnova vidění je možná díky tomu, že vrstva epitelové tkáně zůstala neporušena. Do oka je několik dní po operaci nutné kapat protizánětlivé kapky, několik týdnů byste si neměla oko mnout nebo se do něj uhodit. Většina pacientů je druhý den po operaci schopna normální pracovní činnosti. Rychlá rehabilitace oka při této metodě navíc umožňuje provedení zákroku na obou očích v jediný den. Výhodou metody LASIK je i to, že se v případě neuspokojivého výsledku dá po čase opakovat.

 

 

Můžeme vám doporučit oční kliniku, kde tyto zákroky provádí špičkoví odborníci – oční kliniku Lexum.  Vše na www.lexum.cz

 

Více se dozvíte na www.lexum.cz

 

Vyzkoušeli jsme za vás:

Pokud sami váháte, můžete si přečíst článek, který napsala naše redaktorka – vyzkoušela tento zákrok. Co prožívala, jak na zákrok reagovala a co jí přinesl. Článek najdete zde (klikni).

 

 

 

Pozor soutěž!

Právě teď můžete, pokud se zúčastníte naší soutěže a správně odpovíte na soutěžní otázku, vyhrát poukaz na slevu v hodnotě 25 000,- Kč na laserový refrakční zákrok na klinice Lexum.

Plánujete laserovou operaci očí? Pokud ano, určitě by se vám výhra hodila!

   
11.04.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [37] jdolejs [*]

  Moje teta prodělala laserovou operaci očí na klinice v Horních Počernicích a co říkala, tak byla maximálně spokojená. S výsledkem i s doktory.

  superkarma: 0 01.03.2010, 00:46:51
 2. [36] jdolejs [*]

  Moje tetka se nechala operovat laserem na oční klinice v Horních Počernicích a maximální spokojenost.

  superkarma: 0 01.03.2010, 00:42:04
 3. [33] gentiana [*]

  Moje sestřenka je oční chirurg a celá naše famílie je krátkozraká. Takže mi bylo vysvětleno, jakož i jiným tazatelům, že ať si posloužíme, ale že u více než zhruba 6-7 dioptrií to dělat nejde, že nelze zaručit, že člověk skončí s nulou, že se garantuje rozptyl, a teď si nejsem jista jestli do +- jedné nebo dvou dioptrií, že se prostě ztenčí rohovka, což může komplikovat některé jinak méně komplikované nemoci (člověk míň slzí a tak 10% lidí má pak suché oči a musí si do nich něco kapat) a že nikdo neví, co zo bude dělat, až ti dneska mladí a pokrokoví budou mít staré a zchátralé kosti, klouby i oči, jestli třeba nezačnou slepnout, protože ztenčená rohovka snese menší nitrooční tlak... a hlavně, sestřenka uzavírá přednášku tím, že ona by si to v životě nenechala udělat a že nezná jediného očního lékaře, který má tento zákrok za sebou.
  A hlavně,je to komerční článek, takže nejde o osvětu, ale o prodej zboží, milé děti:D

  superkarma: 0 11.04.2007, 21:57:22
 4. [32] terry* [*]

  ja mam 4 dioptrie a teprve nedavno sem si poridila kont. cocky...jsou mi velmi pohodlne takze s operaci leserem jeste par let pockam...jeste nedavno jsem si nedokazala sahnout do oka, a kdyz si predstavim jak mi tam saha nekdo necim cizym... ....stacilo mi videt jedno video na: http://www.youtube.com/watch?v=_TyKGiLt8Ls
  je zdfe zaznamenana asi 3 minutova operace leserem...

  superkarma: -1 11.04.2007, 20:37:16
 5. avatar
  [31] renike [*]

  ma sestrenica,ktera postoupila operaci (uz asi 8let )je maximalne spokojena ,zadne dioptrie nema a zije konecne bez bryle a hlavne ridit(vtedy ani ridicak udelat nemohla)

  superkarma: 0 11.04.2007, 18:58:02
 6. [30] qvak [*]

  Jak to tady čtu, tak se za chvíli někdo vytasí s bratrancem, co po laserový operaci očí umřel

  superkarma: 0 11.04.2007, 18:26:04
 7. avatar
  [29] Stonožka1 [*]

  Luminar001: Já kvůli dioptriím rodila císařem. Po operaci mně řekli, že je to OK a druhý děcko jsem měla normálně.

  superkarma: 0 11.04.2007, 16:41:34
 8. [28] Luminar001 [*]

  mám 6 dioptrií a bez brýlí po baráku chodit dokážu celkem v poho i v bazenu sem vetsinou bez bryli a zvladnu to...ne vzdy plavu s cockama.
  o operaci uvažuju, ale mám docela strach, viz diskuse na netu....
  a prý se to u ženských doporučuje až po porodu kvůli změně nitroočního tlaku...takže si ještě Xlet počkám

  superkarma: 0 11.04.2007, 16:25:40
 9. avatar
  [27] Stonožka1 [*]

  Soused, co mně tenkrát operaci doporučil na ní byl rok přede mnou, zezačátku byl nadšenej, ale pak se mu dioptrie vrátily a oni mu řekli, že mu oko odoperují za finance znovu. Šel do toho a oslepl. Byli jsme oba na klinice Lexum, Praha 8.
  Nic není stoprocentně jistý. Operaci doporučuju, pokud má někdo víc dioptrií, ale kdybych měla jen kolem 3 dioptrií, budu radši nosit brýle, už bych do toho nešla.

  superkarma: 0 11.04.2007, 16:09:16
 10. avatar
  [26] Stonožka1 [*]

  Monina: Tak to pan doktor pěkně kecá.
  Byla jsem na operaci cca před 10 lety a měla jsem po ní obě oči na nule. Ale jen pár let, pak se mi začalo jedno oko kazit, teď mám na něm dioptrie dvě.
  A před operací se musí podepisovat prohlášení, že pacient případný neúspěch bere na sebe.
  Pořád mám citlivé oči, často mě bolí, mám je červené a unavené.

  superkarma: 0 11.04.2007, 16:05:51
 11. [25] Rikina [*]

  chuanita: no a to v bytě - svém vlastním - většinou víš, ne? Jistěže na návštěvě bych bez brýlí netrefila do dveří.

  superkarma: 0 11.04.2007, 15:56:12
 12. [23] Rikina [*]

  vlcice: noo - mám 6 dioptrií, a po bytě můžu volně chodit bez brýlí taky. I podívat se do zrcadla. Dokonce i v cizím prostředí, jako třeba u bazénu... to člověk vidí sice velmi neostře, ale do předmětů nevráží. Ovšem bolí z toho oči a hlava, neb se musí více namáhat než s brýlemi, proto je nosím trvale a pořád. Ono to klasické "bez brýlí nic nevidím" neplatí úplně doslova.

  superkarma: 0 11.04.2007, 15:12:54
 13. avatar
  [22] Ditulin [*]

  Já jsem po operaci již 13 let a nemůžu si to vynachválit. Teď jsou lasery ještě dokonalejší, mnohem dokonalejší...

  superkarma: 0 11.04.2007, 14:53:12
 14. avatar
  [20] femme [*]

  mně se dělá špatně jen při pomyšlení na tu operaci

  superkarma: 0 11.04.2007, 14:28:59
 15. avatar
  [19] Evikus [*]

  Monina: doktor zřejmě kecá
  Chceš číslo na mou kamarádku když mi nevěříš?

  superkarma: 0 11.04.2007, 14:08:04
 16. avatar
  [18] Evikus [*]

  vlcice: no já teda nevim, já mám na obou očích 1,75 diop. + nějakej cylindr (nevím co to je ale mám to ) a venku jsem úplně slepá - brýle mám na dálku - takže mám všechno rozmazaný, doma bez nich být můžu, ale jen když si je ráno nenasadím, pokud přijdu z práce kde je mám celý den a pak bych si je doma sundala tak mě bolí oči i hlava a nic nevidím.

  superkarma: 0 11.04.2007, 14:07:20
 17. avatar
  [17] vlcice [*]

  Můj švagr byl na operaci před pěti lety. Měl asi 5 dioptrií a teď nemá žádné. S operací je spokojený.
  Jedna spolužačky byla na operaci asi před 4 lety a zatím je taky v pohodě.
  Brácha byl na operaci ve Zlíně před 14 dny. Rovnou mu řekli, že budou vědět, zda ho lze operovat, až těsně před operací a může se stát, že ho místo operace pošlou domů. Údajně se na tu operaci nehodí každý a každému se hodí taky jiný typ operace. Není totiž laser jako laser a taky postupy při operaci se liší. Takže je potřeba podrobná vyšetření. Bráchu nakonec operovali. Za jedno oko zaplatil 18 000,- (původně to mělo být dvacet). Teď chodí na kontroly zraku. Má asi 0,5 dioptrie a pokud bude chtít, tak mu to zdarma ještě doladí až na 0. Ale musí počkat až se to ustálí. Pořád se mu může ještě ten zrak zlepšít.
  Myslím, že je důležité si zjistit o jednotlivých klinikách informace i od pacientů. A pak prostě vybrat tu nejlepší.

  Taky si myslím, že pro toho, kdo má 5 dioptrií nebo víc, se ta operace vyplatí, i kdyby měl po operaci 2 dioptrie. Pokud se mu to dál nebude zhoršovat, tak je to slušný stav. Sama jsem měla do nedávna 2 dioptrie. Není to nic strašného. Doma člověk brýle nemusí vůbec nosít. Dá se chodit bez brýlí i po venku. Zhruba do 3 metrů je vidět dobře. Já střídám čočky a brýle, ale občas si vyjdu i bez nich. Doma bez brýlí v pohodě čtu, vařím, koukám se do zrcadla, šiju....apod. A to jsem ještě měla 0,5 cylindr.
  Myslím si, že pro člověka, který se bez brýlí nemůže ani podívat do zrcadl a volně chodit po bytě, jsou dvě dioptrie obrovský úspěch! (pokud je to ovšem konečný stav a nebude se to dál zhoršovat). A co teprv pro lidi, kteří mají třeba 7 dioptrií nebo víc a nevidí už vůbe nic.

  Mně se teď začíná pomalinku zrak zhoršovat a už mám na jednom oku 2,75 dioptrie a cylindr 1. Začínám mít problém s přečtením nápisů na protější straně ulice...apod. Ale pořád je to v pohodě. Kdybych však měla mít zrak horší, tak bych tu operaci určitě brala.

  Pro toho, kdo má jen slabou krátkozrakost se však tato operace (podle mne) nevyplatí. Přeci jen je ještě dost drahá.

  superkarma: 0 11.04.2007, 12:56:36
 18. avatar
  [14] petul [*]

  Jak jsem tu už kdysi psala - mám po operaci víc jak 5 let, měla jsem tehdy 6 dioptrií a teď mám 0,5 Jsem maximálně spokojená a šla bych do toho znovu Nejlíp investovaný peníze v mým životě
  A jestli tady bude ještě někdy podobný článek (řešilo se to tady snad už 3x), tak to napíšu znovu

  superkarma: 0 11.04.2007, 11:20:12
 19. avatar
  [11] závislá na čokoládě [*]

  Syn nosí brýle, ale protože má teprve 7 let, na operaci ještě nemůže. Vím, že je to ještě daleko, ale určitě pokud bude vhodný kandidát, bych operaci v budoucnu zaplatila. Má 5 dioptrií, večer otlačený nos, každého půl roku nové brýle, poškrabané skla.... Na operaci byl můj tatínek a je to OK.

  superkarma: 0 11.04.2007, 10:58:37
 20. avatar
  [10] Evikus [*]

  Třeba je to tak, jak píše Rikina - že její vada nebyla stabilní - to ale fakt nevím. Já mám 1,75 dioptrie na dálku a do téhle operace bych nešla z toho důvodu, že bych nesnesla aby se mi někdo šťoural v oku - pokud by to šlo pod narkozou tak klidně, třeba na to časem přijdou a budou to provádět v narkoze s otevřenýma očima

  superkarma: 0 11.04.2007, 10:48:53
 21. avatar
  [9] Evikus [*]

  Trinitty20: tudlik: kravina to není, brýle nebo čočky nosila celý život (nevím od kolika - já jí znám od střední) a opravdu se jí to za 2 roky po operaci takhle zvedlo. Nekecám - viděla jsem jí a divila se, proč nosí brýle když byla na operaci. Zřejmě to u každého funguje jinak - já nevím. Ani nevím jestli se to pak může reklamovat - to těžko

  superkarma: 0 11.04.2007, 10:46:39
 22. [8] tudlik [*]

  Evikus: To je přece kravina. Nemá se to po zákroku zhoršovat.

  superkarma: 0 11.04.2007, 10:09:15
 23. [7] Rikina [*]

  Zdravé oči bez brýlí jsou pochopitelně ideální stav. Ale, jak se správně v článku píše, ne každý je vhodný kandidát na operaci, a docela se obávám, že některá pracoviště jsou ochotná v zájmu tržeb provést tuhle operaci i těm méně vhodným kandidátům. Třeba právě těm, jejichž vada není stabilní, a tudíž do roka a do dne po operaci zase potřebují brýle. Mě by tam nedostali, ani kdyby za to zaplatili oni mně. Než bych si nechala někoho laserem šťourat v oku, raději si nechám svých 6 dioptrií.

  superkarma: 0 11.04.2007, 09:23:08
 24. avatar
  [6] Trinitty20 [*]

  Evikus: Fak to měla na nule a pak se jí to zase začalo horšit? Já jsem krátkozraká a mám taky -4,5 dioptrie, pořád váhám jestli do toho mám jít nebo ne. Nosím kontaktní čočky a brýle ale vidět normálně by bylo super

  superkarma: 0 11.04.2007, 08:35:14
 25. avatar
  [5] Amálie [*]

  Každý by si měl zvážit, zda je pro něj důležitější např. dovolená u moře, nová televize nebo zdravé oči bez brýlí…
  Co je tohle za větu? V kontextu prvního odstavce to zní jakoby každý, kdo nosí brýle a jede na dovolenou, byl stupid, který neví, že operace je to jediné možné a správné.

  superkarma: 0 11.04.2007, 08:28:38
 26. avatar
  [4] Evikus [*]

  Vzhledem k tomu, že moje kamarádka vyplácla 30 000 za operaci (měla 4,5 dioptrie) a teď po dvou letech i když jí tvrdili, že se jí maximálně vrátí 0,5 dioptrie má 2 dioptrie nahoře - tak si myslím že to jsou vyhozený prachy. Stejně si musela koupit brýle, sice má o 2,5 diop. méně, ale kdoví kam až jí to naskáče.

  superkarma: 0 11.04.2007, 07:52:36
 27. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  He he, Americanky chodej i sem s nalicenyma ocima. Rodej naliceny, proste .... proste Americanky. Ale nikomu to nevadi.

  superkarma: 0 11.04.2007, 00:37:50
 28. [1] 1Mona [*]

  Já už jsem to tu kdysi psala.Byla jsem na zákroku ve Zlíně a nemůžu si vynachválit!Takže říkám JOO!

  superkarma: 0 11.04.2007, 00:06:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme