.

Lanzarote - sopky a moře

Cestování

Lanzarote - sopky a moře


Na Kanárských ostrovech existovala civilizace již 2000 let př. n. l. Už tehdy zde lidé žili pod nadvládou panovníka v dobře organizované společnosti. Neznali výrobu železa a obývali jeskyně nebo domy postavené z neupravených kamenů. Na ostrově Lanzarote se takovým příbytkům říkalo "casas hodas". Původním obyvatelstvem byli Guančané, které později přemohli Španělé, a část domorodců se promísil s černochy. Ve starověku měly ostrovy jméno Fortunate Ensulae (Šťastné ostrovy), dnes se nazývají Ostrovy věčného jara.

Celý ostrov je vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO a nachází se na něm 300 sopek. A některé z nich jsou ještě životaschopné! Krajina ostrova Lanzarote je tvořena vulkánem s Ohnivými horami - Montanas del Fuego. V západní části ostrova se rozprostírá národní park Timanfaya. Ojedinělý ráz krajiny tvoří zuhelnatělá údolí a nesčetně mnoho kuželů, jenž působí dojmem měsíční krajiny. Podél vinic La Geria se dostaneme ke kráteru El Golfo, vyplněném podzemní mořskou vodou, tvořící zelenou lagunu. Ta vytváří nádherný kontrast s černými pláněmi v pozadí. Na severu ostrova na úpatí sopky Monte de la Corona se nachází lávové jeskyně Jameos del Aqua – spojení vulkanická jeskyně s jezerem a krásné zahrady s velkým bazénem. Dále jeskyně Cueva de los Verdes, která je se svými 6 km délky největší svého druhu na světě.

Většinu ostrova pokrývá tmavá vulkanická půda, která je velmi úrodná, a obyvatelé ostrova ji využívají k pěstování především vinné révy a rajčat. Lanzarote vyniká také produkcí červeného barviva – karmínu, který se získává z drobounkého tvora – červce nopálového, který se nachází na všudypřítomných lánech opuncií.

Největším letoviskem ostrova je Puerto del Carmen s přilehlou pláží se zlatým pískem, která je dlouhá 5 km. Dalšími významnými letovisky jsou Playa Blanca nebo Costa Teguise, kde má svou rezidenci i španělský královský pár.
Nejkrásnější pláže ostrova leží v chráněné oblasti - Playas de Papagayo.

Ostrov velice poznamenalo působení světoznámého umělce a architekta Césara Manriqueho, který ostrov Lanzarote velmi miloval a zasloužil se o jeho současnou tvář. Najdete zde množství jeho děl a tvůrčích nápadů – např. jeho dům v Tahiche (momentálně zde sídlí Nadace Césara Manriqua), stojící přímo v proudu zkaměnělé lávy, krásnou kaktusovou zahradu Jardín de Cactus s větrným mlýnem, jeskyni Jameos del Agua nebo nádhernou vyhlídku na ostrov Graciosa – Mirador del Río.

Pokud jste byli na Lanzarote, jak se vám tam líbilo? Co byste mohli doporučit? Napište nám o tom!

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420/221969224 nebo +420/221969234,  mobilní operátor 602313049,  fax 224946391 nebo 224 948025. 

   
01.11.2006 - Kanárské ostrovy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Mam [*]

  Já myslím, že dovolená na kanárech je kolikrát lepší než třeba v Řecku, které je předražené. Kanáry můžu doporučit, zvlášť na jaře, když je tady ještě hnusně, tam je krásné teplíčko a moc draho tam opravdu není.

  superkarma: 0 02.11.2006, 16:07:00
 2. avatar
  [6] átéčko [*]

  Nikdy jsem tam nebyla, ale jezdil tam Karel Kryl a i mně posílal obrázky a texty písní, ktré tam psal.

  superkarma: 0 01.11.2006, 19:35:56
 3. avatar
  [4] arjev [*]

  EN: fakt nebo je to hec?Hmm,se máš dobře.Až se vrátíš,pošli do redakce pár fotek.

  superkarma: 0 01.11.2006, 10:27:14
 4. [3] Rára [*]

  Podle mě je nejkrásnější Fuerteventura

  superkarma: 0 01.11.2006, 09:49:05
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Byla, líbilo se mi tam moc, pro mne je to nejkrásnější z Kanárských ostrovů.

  superkarma: 0 01.11.2006, 07:28:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme