Bulvár

Lampion jsme měly na baterky

Dobrý den!

Při vyslovení ročníku svého narození 1966 nemusím nikomu vysvětlovat, jakým režimem jsem byla odkojena.

Za tu dobu jsem prošla mnoha průvody, prvomájovými i lampionovými, a nemohu říct, že by se na mně podepsaly špatně. Děti mají na rozdíl od dospělých svůj svět, kam dospělé nepustí. A to v každé době. Pro mě byl svátek Velké říjnové socialistické revoluce pojmem absolutně neznámým. Jako dítěti mi stačilo donést nádherný lampion. Tatínek nám ho se sestrou udělal na baterie, takže jsme si s ním svítily ještě než k onomu svátku došlo, a potom hodně dlouho po samotném průvodu. Do absolutního vybití baterií.

Mnohdy jsme byly právě v sychravém listopadu nemocné, a tak jsme si se sestrou udělaly „svůj" průvod doma. Nechtěly jsme o něj přijít, a tak jsme v malém pokojíčku chodily  v pyžamu po tmě s lampiony jako světlušky.

Když jsme povyrostly, vyšívaly jsme v kroužku ručních prací při Domě pionýrů a mládeže k tomuto velkému Dni jakýmsi představitelům do Sovětského Svazu obrázky s bustou Lenina. Co jsme se tehdy při vyšívání nasmály, a kolik bylo legrace. Nesmály jsme se ale ani Leninovi, ani tomu  legračnímu  nápadu vyšívat hlavu Lenina. V té době bylo otázkou cti každého pionýra přiložit ruku k dílu k tomu, co ten někdo vymyslil. Budiž.

My jsme se smály vtípkům, které jsme si dělaly samy ze sebe, a že legrace v té době bylo opravdu dost.

Dnes s odstupem času vidím v každé době dobré a špatné stránky. Nezavrhuji dobu, která mě odkojila. Vím, že velká kolektivizace i ta průvodová není dobrá. Jakési fanatické burcování do něčeho k ničemu. I vystoupit z řady se občas má. Někdy bychom měli umět zvlášť v dnešní době naopak držet jazyk za zuby.

A  měli bychom si také uvědomit, že přítomnost nás nezbavuje  zodpovědnosti zapomínat na dobu minulou.

Vzpomínkový pozdrav do redakce a  všem čtenářkám posílá
Maca.M.


Vyšívat Lenina. To je opravdu nápad za všechny drobné… Ale k tomu lampionu… Tatínek mi ho pak taky udělal na baterky, právě proto, abych už nebrečel v průvodu. Na takovou tu velkou, které se dnes už snad ani nedělají. A měl jsem tam malinkatý vypínač! To bylo teda hi-tec! :-)
Posílejte mi svoje vzpomínky na redakce@zena-in.cz

P. S.: Právě se mi rozbil počítač. Najednou se vypnul a nic nedělá. Asi odešel zdroj. Tak sedím u náhradního pc a nadávám jako špaček. To je den. Taky na baterky!

   
27.09.2006 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Maca.M. [*]

  Ťapina:... takhle to vypadá, když má někdo hoooóóódně dlouhý vedení!!! a nedochází mu, co tím chtěl "básník" ehm pardon "pisatel", říct.
  Tedy já se pokusím o překlad pisatelky, snad jsem ji pochopila správně - dnes zná lampiony pouze z večírků a ty "večírky" na "baterky" určitě nejsou či "za baterky", nestojí....

  superkarma: 0 28.09.2006, 21:38:10
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Bajinka: Ony se taky na baterky neprodávaly Přidělat si ji tam můžeš klidně i dneska

  superkarma: 0 28.09.2006, 04:10:24
 3. avatar
  [11] arjev [*]

  hranče: byly pěknější,byly jsme děcka a vše bylo krásnější

  superkarma: 0 27.09.2006, 12:56:12
 4. avatar
  [10] Láska [*]

  Taky jsem měla doma otce vynálezce tím pádem i lampion na baterku.Ráda na lamp.průvod vzpomínám,hlavně na krásný ohňostroj co byl vždy nakonec

  superkarma: 0 27.09.2006, 12:35:33
 5. avatar
  [9] arjev [*]

  hranče: i můj tatínek nám udělal lampion na plochou baterku.Lampion měl tvar vařechy.S bráchou jsme byli první,kdo měl ručně vyrobený lampion.To jsou vzpomínky?!Mně se líbí.

  superkarma: 0 27.09.2006, 12:25:49
 6. avatar
  [8] hranče [*]

  Tak se mi zdá, že kdysi byly ty lampiony hezčí.Nedávno jsem nějaké kupovala na chatu, a teda žádná sláva

  superkarma: 0 27.09.2006, 12:08:33
 7. avatar
  [5] Ťapina [*]

  hranče: I já jsem měla vynález svého otce Ale co, vymýšleli to zřejmě opravdu nezávisle na sobě

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:39:52
 8. avatar
  [1] hranče [*]

  Tak takový lampion na baterky i s vypínačem jsem měla taky.Můj otec, to považoval za svůj vynález.To bude smutnej, až mu řeknu, že bylo takových víc

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:32:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme