Léto není jen čas malin zrajících, ale i odřených kolen, otřesů mozku a zlomenin. Nejčastěji k nim dochází, když nezvládneme svá rychlá kola a kolečka: bicykly, inlajny nebo motorky.

Každý sezónní sport je totiž třeba se ze začátku tak trochu znovu „naučit“ a nesnažit se hned zopakovat výkony z konce loňského léta. Tělu nějakou dobu trvá, než se rozpomene na nacvičené fígle, které půl roku nepoužívalo.

Asi první zjara vyrážejí cyklisté. „Jejich typickým zraněním jsou zlomené ruce. Při pádu je totiž instinktivně nastavují před sebe,“ vysvětluje traumatolog a ortoped MUDr. František Picek. Na štěrkem sypaných cestách si způsobují ošklivé plošné odřeniny, které se špatně hojí; ti chytřejší si chrání dlaně rukavicemi. Úrazům hlavy naštěstí dokáže zabránit cyklistická helma.

Nedostatek vhodného prostoru často působí problémy bruslařům. Nikam nepatří a nikde nejsou vítanými hosty – na chodníku, v příměstském parku ani na cyklostezce. V každém okamžiku musí být připraveni na střet se psem nebo na díru v asfaltu. Relativní bezpečnost zajišťuje správný styl jízdy – a chrániče.
„Jakmile si začnou být jenom trochu jistí, přestanou nosit chrániče na zápěstích a spokojí se jen s těmi kolenními. To je velká chyba,“ myslí si doktor Picek. „Zápěstní chrániče mají železnou vzpěru, která náraz rozloží a může zápěstí zachránit před zlomením.“
Kolenní chrániče jsou účinné při přímém pádu na čéšku, nemohou ovšem zabránit torzním (kroutivým) úrazům, při kterých se poruší menisky a kolenní vazy. Překvapivě časté jsou při jízdě na bruslích také úrazy ramene – vykloubený ramenní kloub, potrhané vazy a podobně. Dochází k nim v situacích, kdy se bruslař snaží zadržet pád a něčeho pevného se zachytit. Chytne se třeba plotu, kinetická energie je ale moc silná a rameno nevydrží…
Před otřesem mozku vás uchrání správný styl jízdy: nikdy se nezaklánět! Je lepší spadnout na kolena (vybavená pochopitelně chrániči), než nechat si nohy podjet a udeřit o chodník temenem hlavy.

Motorkáři nejsou „zlatá mládež“, ale spíš ohrožený druh. „Minimálně tři čtvrtiny těch, kdo se na motorce vybourají, nebourali ze své viny,“ říká doktor Picek, který má zrovna čtyři motorkáře ve své péči v kladenské nemocnici. „Svádí je to jezdit rychle, rychleji než auta, ostatní řidiči to ale neodhadnou. Mají tendenci menší vozidlo podcenit. Vidí motorku ve zpětném zrcátku daleko za sebou, začnou předjíždět – ale v tu chvíli je už motocyklista na jejich úrovni.“ Následky takových pádů jsou nasnadě – rychlost větší než v autě, ale bez ochranné „plechovky“ kolem sebe… „Následkem motocyklových nehod jsou vesměs hodně vážná, sdružená poranění, z nichž aspoň jedno bezprostředně ohrožuje život,“ potvrzuje traumatolog.


Horské svahy jsou v létě mnohem bezpečnějším místem než v zimě. Pokud ovšem na nich děláme to, co se sluší a patří – tedy chodíme. Horští bikeři, drncající na kole po cestách, vhodných nanejvýš pro kamzíka, výrazně zvyšují úrazové statistiky. Ze 113 úrazů, které ošetřila během loňského léta horská služba v Jizerských horách, byli skoro ze tří čtvrtin cyklisté.
Pěšímu turistovi hrozí na túře minimum zranění. Dokonce ani podvrtnutí není tolik, jak by se mohlo zdát. Podvrtnutý kotník je naopak věrný průvodce kolektivních sportů, jako je nohejbal či volejbal. K nejvážnějším vazivovým poraněním dochází především tehdy, když hráč doskočí jinam než na zem – například na nohu spoluhráče.
Plážové hry většinou nezpůsobují zranění, přestože se zdá být písek přímo stvořený k tomu, aby se v něm ničily kotníky. Noha si rychle zvykne na odlišné vlastnosti povrchu. A písek je měkoučký!


Horolezci kupodivu neplní chirurgická oddělení nemocnic, jak by se možná dalo očekávat. „Je jich relativně málo a jsou opatrní,“ vysvětluje doktor Picek. „A když už spadnou, končí většinou jinde než u nás.“

A jak je to tedy s tou višní? Podle doktora Picka padají z třešní a višní především děti, dospělí se prý zajímají spíš o ořechy. Ořešák má velmi křehké dřevo, a tak se snadno zlomí i větev, která vypadala docela bezpečně.

 

 

Reklama