Nerada to přiznávám, ale máme v rodině jednu větev, která vlastní gen lakomosti a velké šetřivosti. A já se bojím, že se u mě jisté znaky občas projevují taky.

Můj strýc je velký lakomec a za ženu si vzal přímo paní Harpagonovou. Takto posílená vlastnost dala vzniknout mé sestřenici a bratranci, kteří na tom s rozdavačností a velkorysostí nejsou o nic lépe. A teď se budete smát, ale i oni si za své partnery vzali lakomce. Jsem na svou rodinu hrdá, protože tolik absurdních příhod nenajdete ani v satirických románech.

Na oběd k nim sice zajít nemůžete, protože se buď dozvíte, že už jedli a nic nezbylo, nebo zrovna drží chlebovou dietu a před vámi přistane krajíc suchého chleba, ale jak se zasmějete (v případě, že se neurazíte)! Jejich lakota se projevuje na všechny možné způsoby, někdy vygraduje až do roviny, kdy hlídá jeden druhého. Například když strýc koupil kachnu, teta ji upekla, ale pak celý týden hlídal jeden druhého, aby ji žádný z nich nejedl. K hromadě knedlíků byl vždy povolen jen několikagramový kousek, takže kachna nakonec skončila v koši, protože se zkazila.

Sestřenka Lenka a její rodina šetří taky a jsou na to pyšní. Oblečení ze secondhandů je dokáže rozjařit do nepříčetnosti, loni se mi Lenka chlubila blůzkou a sukní za pět korun! Ale když mi k nedělnímu obědu mazala chleba starým sádlem,  klidně mi vyprávěla, že si před nedávnem koupila sadu hrnců Zepter za 60 tisíc korun! To jsou paradoxy.

U mě se lakota projevuje jako nárazový záchvat šetření na energiích. Škrtím topení, zhasínám světlo, ruce si myju jen ve studené vodě (teplá mi totiž začíná téct až po odtočení hektolitru studené), zavírám vodu při čištění zubů… a tak dále. Poslední dobou ale pozoruji, že se moje energetické škudlilství s věkem zhoršuje. Na stará kolena už možná budu doma sedět potmě a v kožichu, takže si na to začínám dávat pozor. Jen ať se ten ČEZ má ze mě dobře.

Dnešní téma: PENÍZE

Tak vidíte, jak jsem na tom. Jinak se u mě ale penízky dlouho neohřejí, takže gen jsem zdědila jen hodně oslabený. A jak jste na tom vy?

Taky na něčem škudlíte? A máte se svým mužem společný účet, nebo se bojíte, že by vám peníze utratil za zády? Už jste vyhodila peníze za hloupost a pak vás to mrzelo? Dokážete dlouhodobě šetřit, nebo dáváte přednost rychlým požitkům?

Napište nám, jaký je váš vztah k penězům. Těšíme se na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama