Vztahy

Lakomec

Je pro mne trochu těžké o tom mluvit, ale potřebuji se vypovídat. Když jsem si Vaška brala, líbilo se mi, že umí leccos zařídit. Nic pro něho nebyl problém – zařídil, vyřídil, sehnal. Navíc, nejradši ze všeho byl se mnou a říkal, že nejdůležitější je pro něho rodina. Řekla jsem si, že lepšího chlapa pro život stejně nenajdu a rodinu s ním opravdu založila. Narodily se nám dvě krásné holčičky – Věrka a Klárka.

Jenže Vašek se po svatbě začal měnit. Jednu z jeho dobrých vlastností, šetrnost, začal rozvíjet do extrému. Hned na začátku našeho soužití jsme se dohodli, že domácí finance bude držet raději Vašek než já, která s penězi nikdy moc nevycházela. Naše příjmy tedy soustřeďujeme na jednom účtu. Vašek mi měsíčně dává pevnou částku na režii. Platí složenky a zbytek ukládá na knížky.
Radovala jsem se, že na knížkách máme hodně peněz a plánovala, co si za ně pořídíme. To jsem ovšem byla vedle jak ta jedle! Vašek nemá s penězi žádný plán, tedy má - ale jeden jediný - chce je tam jen schraňovat, „kdyby něco“. A tak jsem se dostala do situace, v jaké jsem teď.

Jsem na mateřské s dvouletou Klárkou a pětiletou Věrkou a můj jediný příjem je částka, kterou od Vaška měsíčně dostanu. Ta je ale stále stejná, jako když jsme spolu před šesti lety začali žít ve dvou. Když jsem namítla, že by se výše částky měla změnit, že inflace, počet osob a vůbec celková situace se změnily, čím by každý na mém místě argumentoval, oponoval Vašek tím, že částka na začátku byla stejně přemrštěná a že mě to alespoň donutí lépe hospodařit.
Chodíme tedy celá rodina i s holčičkami v šatech ze second handů a nosíme je dokud se "nerozpadnou". Občas nás zachrání má matka, která nám oblečení koupí k různým svátkům a narozeninám. Pořád jsem si říkala, že je to možná dobře, že neutrácíme za zbytečnosti, ale Vašek jde stále dál. Už se mnou ani nechodí na nákup, protože zastává názor, že kdo jde na nákup, ten ho má zaplatit (za trest asi), a tak nákup nejen platím z minima, které mi dává, ale ještě se ve výsledku táhnu s taškama sama.
Když jdeme na procházku, na které vyhladovíme a musíme už jít do restaurace na oběd, objedná Vašek pro celou rodinu jedno jediné jídlo a talíř koluje mezi námi. Na závěr se dokonce rozčílí, že na něho nezbylo maso. Vím, že je to (v dnešní době) neuvěřitelné, ale je to tak

Vrchol nastal letos o Velikonocích. Do našeho města přijela pouť. Holčičky byly celé natěšené, že se svezou na kolotoči stejně jako ostatní děti. No jo, ale to bysme o tom nesměly hovořit před manželem. Vašek řekl, že těm zlodějům nic platit nebude a holky zůstaly zavřené doma. Jednalo se celkem o 40 Kč! Starší dceru to hodně sebralo, tolik se těšila! Brečela celé odpoledne. Bylo mi to také líto a zároveň se mnou cloumal vztek, ale Vašek zůstal neoblomný.

Tak to je v kostce moje trápení a já nevím co mám dělat!!! Myslím, že to asi bude nějaký patologický stav, ale když se s ním o tom snažím mluvit, začne se hned rozčilovat a obviňovat mě, že chci „rozfofrovat naše úspory za hlouposti“ a že to on nedopustí. A ještě se tváří, že jen díky němu se máme „tak dobře“. Kdyby to prý záviselo na mě, nebudeme mít co jíst.  

A teď, co s tím? Díky za Vaše názory.

Zuzka

 

 

  
   
25.04.2003 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [85] Dášule [*]

  Zuzko, jsem vdaná už 35 let. A podle zkušenosti své i svých známých ti říkám, že tvůj muž se časem změní - k horšímu. Všechno, kdy ty ustoupíš bude považovat za samozřejmé. Jsi mladá, máš ještě možnost potkat jiného muže.

  superkarma: 0 02.05.2003, 10:57:42
 2. avatar
  [35] Dášule [*]

  Zuzko, když mi bylo 13, jeli jsme na výlet. Maminka mi místo balonové bundy, kterou měli všichni spolužáci dala starší, po někom. Všichni se mi smáli a neměla jsem odvahu někam jít. Raději jsem seděla doma. Chceš tohle pro svoje děvčata? Tvůj muž sám od sebe lepší nebude, k psychiatrovi nepůjde, protože on to nemá zapotřebí, protože on je ten správný a tvoje domluvy vyvolají jen hádky. Začni žalobou u soudu na stanovení výživného na tebe a děvčata, veškeré příjmy si nech převést na svůj účet, včetně rodinných přídavků a zároveň zažádej o rozvod, abys mohla nechat obstavit váš společný účet, aby z něj nemohl vybrat úspory. Pokud bude chtít, aby ses i nadále starala o něj, ať si připlácí, soudem stanovená částka bude pro tebe a děti. Potom ho pošli k psychiatrovi /bude vidět, že to myslíš vážně a třeba půjde/. Pokud nepůjde, pokračuj s rozvodem. Pokud se podaří domluvit se, už mu nikdy nesmíš dát právo nakládat s tvými penězi.
  Každopádně nás informuj, jak ses rozhodla. Napiš aspoň přibližně, odkud jsi, možná máš některou z nás blízko a můžeme ti pomoci.

  superkarma: 0 25.04.2003, 11:03:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme