Bulvár

Lakomá Barka v ABC: Horor pro adolescenty

Navštívil jsem nastudování Werichovy pohádky Lakomá Barka v divadle ABC. Místy mi praskaly švy smíchem, ale byly i chvíle, kdy se mi tajil dech. Některé vizuální efekty pojali v ABC hodně hororově...

barka

Pohádku Lakomá Barka z pera Jana Wericha jistě nemusím představovat. Mistrně zpracovaný příběh této legendy českého herectví byl již mnohokráte adaptován nejen v divadlech, ale například i pro televizní obrazovky. Říkáte si, že nové nastudování tedy nemůže přinést nic nečekaného? Také jsem si to říkal, ale chyba lávky! V divadle ABC mě přesvědčili o opaku.

Příběh v kostce

Nejlakomější ze všech lakomých lidí v Dejvicích je Barka, služebná místního faráře. Žije zde i chudý učitel Hynek s početnou rodinou a starosta-pytlák. Hladový učitel se dopustí něčeho nepravého, totiž v noci odpraví jednoho ze dvou čuníků pana faráře tak, aby to vypadalo jako nemoc. A od té chvíle se udá mnoho bláznivých situací s omráčenou Barkou, pytlačícím starostou a hladovou učitelovou rodinou. Všechno samozřejmě dobře dopadne, hladovějící jsou nakrmeni a Dejvice si nadále udrží pověst nejlakomější obce!

Jak klasiku zpracovali v ABC?

Nečekal jsem žádný zázrak, jen prostě dobrou zábavu. Ale zázrak se konal. Umělci na jevišti rozehráli neuvěřitelnou taškařici - hlavně koordinace jejich pohybů ve rvačkách byla brilantní. Rád bych zde vyzdvihl výkon Lukáše Homoly z kladenského divadla v roli učitele Hynka, který byl jednoduše geniální svou nonverbální komunikací s divákem. Gesta, která herec používal, byla neotřelá, vtipná, a přesto absolutně srozumitelná.

Další překvapení - horor v přímém přenosu

Možná se vám zdá slovíčko „horor“ trochu silné, ale musím říct, že při pohledu na výtvarné zpracování scény, v níž dochází k černé porážce čuníka, mě mrazilo v zádech. Celá situace byla ještě podtržena psychedelickou melodií a směsicí pocitů, které v tu chvíli publiku předával pan učitel.

Jít na představení s dětmi?

Dle reakcí publika, které bylo povětšinou z řad adolescentů, soudím, že se jim představení líbilo. Pro úplně malé děti ale zpracování Lakomé Barky v ABC určitě není. Werichův humor je sice krásný, ale obávám se, že pro malé děti někdy příliš složitý. Představení ale naopak plně uspokojí i náročnějšího dospělého diváka.

Téma dne: Vaše kulturní tipy!

Pozvěte ostatní čtenářky na kulturu!

Viděla jste poslední dobou nějaké zajímavé divadelní představení? Shlédla jste v kině skvělý film? Dočetla úžasnou knihu? Navštívila kvalitní koncert? Balet, operu, muzikál... Pokud ano, podělte se o svůj zážitek s ostatními čtenářkami: Napište svou vlastní krátkou recenzi vašeho kulturního zážitku, a upozorněte tak své souputnice magazínem Žena-in.cz na kulturní dění ve vašem regionu či na dobrou knihu! Vaše recenze nechť je dlouhá alespoň jako tento odstavec textu. Získat za ni můžete zajímavou knihu z Knižního klubu: John Curran - Utajené zápisky Agathy Christie a dále originální učební hru Síly přírody od firmy ITE media. Své kulturní tipy posílejte v rámci dnešního tématu na e-mailovou adresu redakce níže...

utajene

   
22.11.2010 - Kultura - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Ni-ka [*]

  Já chci taky fimfárum,kamarád mi to slibuje už sto let a pořád se nemá k tomu, aby mi to půjčil.Jdu přitlačit na pilu:)))

  superkarma: 0 22.11.2010, 17:34:28
 2. avatar
  [9] marry.lu [*]

  na to bych šla, snad dorazej i k nám . . .

  superkarma: 0 22.11.2010, 15:05:19
 3. [8] ivetinkav [*]

  Famfárum máme nahraný - je to legrace

  superkarma: 0 22.11.2010, 14:43:49
 4. avatar
  [7] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  nadenica — #5Jojo, to je také legrace) I dva bratři, jak jeden dostal čarovný mlýnek  v pekle, kde byly různé kanceláře a fáze mučení a trestání hříšníkůSml57

   Fimfárum je ňamy, ňamySml67

  superkarma: 0 22.11.2010, 11:09:15
 5. avatar
  [6] átéčko [*]

  Mně se v knížce o lakomé Barce líbilo, jak háčkovala záclony ze slupek od salámu...Sml67

  superkarma: 0 22.11.2010, 10:48:13
 6. avatar
  [5] nadenica [*]

  mi se líbí 3 sestry tím, jak vymýšlí na své manžely ve své opilosti různé lži, aby zakryly, že výdělek na trhu propchlemptaly...Sml77 Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #7
  superkarma: 0 22.11.2010, 10:08:03
 7. avatar
  [4] Introvertka [*]

  Bohužel jsem nic neviděla Sml15.

  superkarma: 0 22.11.2010, 09:10:55
 8. avatar
  [3] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Celé Fimfárum máme rádi) Hlavně Barku a PalečkaSml57Sml67

  superkarma: 0 22.11.2010, 07:52:30
 9. [2] ozón [*]

  Původní loutkovou pohádku miluju, to je moje srdeční záležitost.

  superkarma: 0 22.11.2010, 07:01:41
 10. avatar
  [1] Myskdalen [*]

  Lakomou Barku jsem před pár lety na Mikuláše viděla.

  Horor?

  Ani jsem si nevšimla.

  superkarma: 0 22.11.2010, 00:47:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme