Navštívil jsem nastudování Werichovy pohádky Lakomá Barka v divadle ABC. Místy mi praskaly švy smíchem, ale byly i chvíle, kdy se mi tajil dech. Některé vizuální efekty pojali v ABC hodně hororově...

barka

Pohádku Lakomá Barka z pera Jana Wericha jistě nemusím představovat. Mistrně zpracovaný příběh této legendy českého herectví byl již mnohokráte adaptován nejen v divadlech, ale například i pro televizní obrazovky. Říkáte si, že nové nastudování tedy nemůže přinést nic nečekaného? Také jsem si to říkal, ale chyba lávky! V divadle ABC mě přesvědčili o opaku.

Příběh v kostce

Nejlakomější ze všech lakomých lidí v Dejvicích je Barka, služebná místního faráře. Žije zde i chudý učitel Hynek s početnou rodinou a starosta-pytlák. Hladový učitel se dopustí něčeho nepravého, totiž v noci odpraví jednoho ze dvou čuníků pana faráře tak, aby to vypadalo jako nemoc. A od té chvíle se udá mnoho bláznivých situací s omráčenou Barkou, pytlačícím starostou a hladovou učitelovou rodinou. Všechno samozřejmě dobře dopadne, hladovějící jsou nakrmeni a Dejvice si nadále udrží pověst nejlakomější obce!

Jak klasiku zpracovali v ABC?

Nečekal jsem žádný zázrak, jen prostě dobrou zábavu. Ale zázrak se konal. Umělci na jevišti rozehráli neuvěřitelnou taškařici - hlavně koordinace jejich pohybů ve rvačkách byla brilantní. Rád bych zde vyzdvihl výkon Lukáše Homoly z kladenského divadla v roli učitele Hynka, který byl jednoduše geniální svou nonverbální komunikací s divákem. Gesta, která herec používal, byla neotřelá, vtipná, a přesto absolutně srozumitelná.

Další překvapení - horor v přímém přenosu

Možná se vám zdá slovíčko „horor“ trochu silné, ale musím říct, že při pohledu na výtvarné zpracování scény, v níž dochází k černé porážce čuníka, mě mrazilo v zádech. Celá situace byla ještě podtržena psychedelickou melodií a směsicí pocitů, které v tu chvíli publiku předával pan učitel.

Jít na představení s dětmi?

Dle reakcí publika, které bylo povětšinou z řad adolescentů, soudím, že se jim představení líbilo. Pro úplně malé děti ale zpracování Lakomé Barky v ABC určitě není. Werichův humor je sice krásný, ale obávám se, že pro malé děti někdy příliš složitý. Představení ale naopak plně uspokojí i náročnějšího dospělého diváka.

Téma dne: Vaše kulturní tipy!

Pozvěte ostatní čtenářky na kulturu!

Viděla jste poslední dobou nějaké zajímavé divadelní představení? Shlédla jste v kině skvělý film? Dočetla úžasnou knihu? Navštívila kvalitní koncert? Balet, operu, muzikál... Pokud ano, podělte se o svůj zážitek s ostatními čtenářkami: Napište svou vlastní krátkou recenzi vašeho kulturního zážitku, a upozorněte tak své souputnice magazínem Žena-in.cz na kulturní dění ve vašem regionu či na dobrou knihu! Vaše recenze nechť je dlouhá alespoň jako tento odstavec textu. Získat za ni můžete zajímavou knihu z Knižního klubu: John Curran - Utajené zápisky Agathy Christie a dále originální učební hru Síly přírody od firmy ITE media. Své kulturní tipy posílejte v rámci dnešního tématu na e-mailovou adresu redakce níže...

utajene

Reklama