Domácnost

Láká vás domácí chov šelem? Zoo ho nedoporučuje!

Potkat v centru velkoměsta pumu na vodítku, to je zážitek, který jen tak nezapomenete. V Praze v Kaprově ulici se jedna venčí takřka pravidelně. Zjišťovali jsme, jak je to s domácím chovem nebezpečných šelem.

Nedávno jsem se procházel Prahou a v Kaprově ulici narazil na pumu. Ne, nežertuji - jeden pár středního věku (domníval jsem se, že jde o cizince) si vedl svého nezvyklého mazlíčka na vodítku stejně, jako by to byl pes.

Zklamal jsem

pumaKdyž proti mně šla puma svým líným elegantním krokem po dláždění, vyvolávala údiv i respekt. Sám jsem chvíli stál a jen nevěřícně sledoval to zvláštní hnědé zvíře a jeho klid. A tu jsem zklamal jako reportér; ano, neměl jsem u sebe fotoaparát. Přesto se mi ten obrázek navždy vryl do paměti. A zrodil se nápad na článek. Původně jsem chtěl pár oslovit, ale jednak vysílali klasické nekomunikativní signály (ono, když člověk veden na provázku pumu, tak asi začne být po čase unavený ze všech těch dotazů typu: „A copak je to za zvíře?“), navíc jsem se obával, že jde o cizince, a těm bych kladl otázky jen těžko. Tak zůstala jen tahle vzpomínka.

Puma v centru Prahy chodí často

Na poradě jsem o svém zážitku vyprávěl a uvažovali jsme, jak vlastně takový domácí chov šelem funguje. Když tu kolegyně Saša zpozorněla a praví: „Říkáš v Kaprovce? Tu jsem tam potkala už dvakrát, ale taky jsem ji nevyfotila.“ Pár tedy nejspíš nebyli cizinci a můj ostych způsobený domnělou jazykovou bariérou, když jsem váhal nad jejich oslovením, byl tedy zbytečný. Škoda...

Jak se vůbec šelmy chovají?

Zajímalo mě, jak se vlastně takové šelmy v domácích podmínkách chovají. Pro informace jsem se obrátil na Janu Myslivečkovou, tiskovou mluvčí zoologické zahrady ve Dvoře Králové

Je potřeba mít doma nějaké speciální podmínky pro chov nebezpečných šelem, nebo je to stejné, jako by člověk měl doma kočku či psa? Potřebuji k takovému chovu nějaká povolení?
Podmínky jsou výrazně odlišné, člověk musí mít povolení pro chov nebezpečných zvířat - týká se to například i některých hadů. Je na to speciální žádost, kterou přijímají krajské veterinární správy. Ta se řídí zákonem na ochranu zvířat, který s přihlédnutím na týrání ošetřuje podmínky, za kterých mohou být chována. Zákon zakazuje například, že až na nutné případy nelze krmit živými zvířaty. Kterých nebezpečných zvířat se tato nahlašovací povinnost týká, určuje vyhláška Ministerstva zemědělství číslo 75. z roku 1996. Pro každé zvíře jsou stanovené konkrétní podmínky, za jakých se zvíře může chovat. Podmínky určují vnitřní i venkovní prostory, minimální rozměry ubikací, ale například také, kde se bude skladovat potrava... Zkoumá se tedy, nebo by se mělo zkoumat, jestli k tomu má žadatel patřičné zázemí.
Pokud to všechno člověk splní, přijde pracovník z veterinární správy na kontrolu a zjistí-li že je vše v pořádku, tedy, že zvíře nebude trpět a budou mu zabezpečeny všechny potřeby. Zároveň o něj bude postaráno tak, aby neuteklo, dostane chovatel na tři roky povolení, které je pak nutné obnovovat. Až pokud povolení má, může si zvíře pořídit.

Kde se dá nebezpečná šelma koupit - odprodáváte je v zoo? Nebo se dají pořídit třeba v cirkuse? Ptám se proto, že lidé evidentně šelmy někde kupují, ale jako zboží ve zverimexu jsem je neviděl...
Zoologické zahrady určitě nebezpečné šelmy neodprodávají. Na trhu ale existuje spousta obchodníků se zvířaty, od kterých se dají bohužel sehnat.

Co šelmy a další domácí mazlíčci - mohu mít třeba pumu a psa?
To samozřejmě dohromady nejde. Ve výjimečných případech a za velmi přísných podmínek, když je potřeba odchovat třeba malého tygra, může žít nějakou dobu kotě šelmy se štěnětem většího psa, kdy navzájem se vychovávají. V dospělosti ale musí od sebe, jinak by mohlo dojít k usmrcení psa.

A více šelem jednoho druhu (třeba párek rysů či lvů)?
To možné je, záleží, na co dostanete povolení. Musíte ale respektovat, jak zvířata žijí v přírodě. Jestli se jedná o samotáře, nebo jestli mají jiné sociální chování. Třeba lvi žijí ve smečkách, je tedy správné jim toto poskytnout i v zajetí. Chovatel by měl dodržovat zvyklosti zvířat z přírody, což se moc neděje.
Je to ale složitá otázka, hraje tu roli i individualita zvířat, záleží na věku, na druhu zvířete... Například tygřata, když odejdou od matky, mohou být třeba i další rok spolu, ale jakmile docela dospějí, už jsou z nich samotáři.

Jaký je váš názor na domácí chov divokých šelem?
Kategoricky nedoporučujeme chovat doma velké šelmy jako mazlíčky. Málokdo má takové možnosti, aby jim dokázal zaručit kvalitní podmínky. S klasickými domácími mazlíčky, třeba domácí kočku, si užijete daleko více radosti. Nejde jen o mazlení, ale i o běžné starosti - nemusíte řešit, kde sežene každý den deset kilo masa, jak každý den vyčistíte obrovské prostory... Kdepak, obyčejná kočka prostě vede.
Málokdo si také uvědomuje, že kočkovitá šelma většího druhu, která byla jako malá přátelská, se může v dospělosti tak změnit, že se k ní ani nemůžete přiblížit, aby vás neohrozila na životě. A teď si představte, že takové zvíře uteče a ohrožuje okolí.

Nedávno se mi stalo, že jsem v centru Prahy potkal na vodítku pumu. Hodí se takové zvíře do města?
Nebylo to na Vinohradech? Pocházím z Prahy a někde v oblasti Vinohrad je restaurace, kde má majitel velikou voliéru a v ní dvě pumy. Není to tak dávno, co jednu chodil venčit do Riegrových sadů.

Tohle bylo v Kaprovce...
To není zas tak daleko, možná sešel až tam. Rozhodně to není vhodné - nikdy nevíte, co se může stát. Podívejte se, co se děje kolem psů. I když myslíte, že máte vychovaného psa, tak vám někdy dovede nadělat pořádné problémy. Může se stát cokoli. Někde se nabourají auta - což je nečekaný hluk - přirozenou reakcí zvířete na leknutí je buď útok nebo útěk. A taková šelma, když jí budete v útěku stát v cestě, je opravdu nebezpečná. V Kaprovce také jezdí kočáry a co vy víte, jestli se puma nerozhodne, že kolem běží večeře? Dobře puma je relativně malá, takže tam to tak pravděpodobné není, že by si troufla na koně, ale kdyby se někdo nedejbože rozhodl jít takhle na vodítku s tygrem... metrákové zvíře prostě neudržíte.

Čtěte také...

   
27.04.2012 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [25] MaVy [*]

  já bych takovou šelmu od mala chtěla,ale nemám tolik financí,abych se o ní mohla dostatečně postarat,a tak mám dvě trochu menší kočičky,3 a 5 kilové zlatíčka,ale vím o něčem užasném, pro toho kdo má šelmy rád http://www.zoodvorec.cz/ a potom na Slovensku ,i to je paráda http://www.tigre.sk/index.php   Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 03.05.2012, 13:50:41
 2. avatar
  [24] Hanula [*]

  Sml16neláká - radši si dojdu do ZOO nebo na Safari

  superkarma: 0 03.05.2012, 08:11:39
 3. [23] aksuram [*]

  souhlasím, divoká zvířata nepatří domů

  superkarma: 0 28.04.2012, 17:25:20
 4. [22] Saritka [*]

  Doma to nemá co dělat.Sml23

  superkarma: 0 28.04.2012, 17:22:12
 5. [21] Trefa [*]

  Trefa:puma patri do zoo,doma mam krasnou dobrmanku,posloucha a jak rada chodi na prochazky.moc ji myluju.

  superkarma: 0 28.04.2012, 16:22:44
 6. [20] Reni [*]

  To je nesmysl, ani náhodou. Sml23 Sml68

  superkarma: 0 28.04.2012, 12:16:17
 7. [19] Jala [*]

  Ani náhodou!

  superkarma: 0 28.04.2012, 00:39:15
 8. avatar
  [18] hubajda [*]

  krasne cicinky ale nesla bych do chovu

  superkarma: 0 27.04.2012, 23:13:57
 9. [17] Rikina [*]

  Tak nějak nevěřím, že má-li někdo patřičné postavení a finance, zajímá ho nějaké povolení... Sml80 Chce-li mít pumu či tygra, prostě si ho koupí, i s tím úředníkem a povolením, a kontroly z veterinární správy jsou to poslední, s čím by si dělal starosti. Sml57

  superkarma: 0 27.04.2012, 22:55:51
 10. [16] kocicih [*]

  nam staci kocka, nekdy je to selma az az

  superkarma: 0 27.04.2012, 17:55:53
 11. avatar
  [15] daska59 [*]

  Mám zvířata ráda a proto bych je netrápila v domácích podmínkách.

  superkarma: 0 27.04.2012, 17:26:37
 12. avatar
  [14] arminka [*]

  neláká,stačí nám ta psí smečka co mámeSml22

  superkarma: 0 27.04.2012, 16:31:35
 13. avatar
  [13] ladouch [*]

  Určitě neláká, bála bych se jich, bojím se i na ulici větších psů, takže nic pro mě.Sml23Sml23

  superkarma: 0 27.04.2012, 14:35:39
 14. avatar
  [12] ekleinovka [*]

  Nelaka v zadnem pripade,staci mi rodina a pes :))))

  superkarma: 0 27.04.2012, 14:20:42
 15. [11] Roland [*]

  Šelmy ať jsou raději tam, kde správně mají být. Domácí chov bych nedoporučovala. Nikdy nevíte jak se zachová, je to pořád šelma.

  superkarma: 0 27.04.2012, 14:05:56
 16. [10] Violeta [*]

  Sml69Podle mě šelma patří do ZOO. Na domácí chov bych si rozhodně netroufla, šelem bych se dost bála.

  superkarma: 0 27.04.2012, 13:00:32
 17. avatar
  [9] Kytinkak [*]

  šelmy mám radši v zoo, doma co je mají jsou hazardéři že životem...

  superkarma: 0 27.04.2012, 12:07:46
 18. [8] cilani [*]

  Mám takový pocit, že je někde na netu video s tou pumou. Venčí ji na něm nějaká paní, je to tak půl roku, co kolovalo na netu.

  Každopádně nesouhlasím, aby si lidé mohli pořizovat i velké šelmy. Málokdo (i přes kontroli) jim zajistí vhodné podmínky k životu a zvířata nejsou hračky. Jsou lidi, kterým bych zakázala i rybičky v akváriu.

  superkarma: 0 27.04.2012, 10:40:42
 19. avatar
  [7] janinkab [*]

  Pokud budeme uvažovat, že nějaké zvíře může způsobit problém, tak pak by se nemohlo chovat snad nic...A chytrá zvířátka utíkají i ze ZOO.... až mě přepadne tygr na ulici, tak mi bude jedno, jestli je majitel ZOO nebo nějakej podnikatel. Běžný rozumný člověk si velkou šelmu nepořídí, takže je jich málo. A jako daleko větší problém vidím běžně chované a nevychované psy. Zajímalo by mě, co udělá páníček s tygrem, který mu přerostl přes hlavu- nebo jiné zvířátko....Myslím, že tygra měl Osmany Lafita, ale jestli ho ještě má, netuším...

  superkarma: 0 27.04.2012, 09:59:02
 20. avatar
  [6] femme [*]

  já jsem potkala pumu na Kampě  Sml58 puma je moje nejoblíbenější kočkovitá šelma, je to nádherné zvíře, ale tehdy jsem fakt úplně zatuhla Sml30

  superkarma: 0 27.04.2012, 09:12:07
 21. [5] lidicka [*]

  To mně tedy absolutně nelákáSml23Sml52

  superkarma: 0 27.04.2012, 09:06:11
 22. [4] magic11 [*]

  To je škoda, že nebyl po ruce foťák aspoň v mobilu, na pražské ulici to muselo vypadat opravdu hodně exoticky Sml67

  superkarma: 0 27.04.2012, 09:04:24
 23. avatar
  [3] vmarta [*]

  znala jsem kluka co měl jaguára Sml30

  superkarma: 0 27.04.2012, 08:36:12
 24. avatar
  [2] LudPa [*]

  Někteří už nevědí roupama co dělat. Nemělo by to být povoleno. Demokracie jiným způsobem.

  superkarma: 0 27.04.2012, 06:20:59
 25. avatar
  [1] Jitullinka [*]

  Tak tohle mne absolutně neláká a asi bych to klidně zakázala chovat šelmy jinde než v ZOO. Sml22

  superkarma: 0 27.04.2012, 01:32:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme