Pro čtenářku s nickem lacetka je statečnost u zubaře velké téma. Napsala nám k tomu zajímavý příspěvek, takže určitě klikněte a začtěte se do řádků pacientky, která má dnes už tu nejlepší zubařku na světě. Vždyť si to také zaslouží.

Statečnost u zubaře je pro mě velké téma.  Zuby a jejich kvalita (nebo přesněji řečeno nekvalita), se všemi následky, které to má, mě provází od mé první návštěvy u zubaře.

V mých mladých letech ještě nebylo zvykem vodit děcka k zubaři v předškolním věku, takže mě to první setkání potkalo až v první třídě. Mamka byla večer před touto událostí nervóznější než já a snažila se mi naznačit, abych se moc nebála, hlavně pana zubaře. Pravdou je, že náš vesnický zubař byl asi dvoumetrový, tak třicetiletý mužský, s postavou řezníka (včetně té bílé zástěry), s velkým orlím nosem a černýma pronikavýma očima. Když se postavil do dveří ordinace, které zcela zaplnil, se slovy „Tak koho tam máme dalšího?“ nešlo zůstat úplně v klidu.

Jak jsem už naznačila, moje zoubky na tom nebyly moc dobře, takže já jsem nikdy nezažila ten luxus u školních zubařských prohlídek, že bych mohla „jít domů“, jako někteří šťastlivci bez kazů. Naopak. Zůstala jsem tam pokaždé a jako ten největší „odvážlivec“ jsem šla na řadu vždy jako poslední.  Je zřejmé, že s panem zubařem jsme se vídali poměrně často a mně postupem času a let začalo docházet, proč se ho mamka tak děsila. On to totiž nebyl jen tak ledajaký zubař. Jeho evidentně nejoblíbenější činností bylo – schválně, hádejte co? Ano, bylo to trhání zubů. Zřejmě ho nebavilo se s těma zubama nějak dlouhodobě (a podle něj zřejmě i zbytečně) párat. Nejsem dentista, ale dneska si myslím, že pár mých zubů  rozhodně šlo zachránit v jejich tak křehké existenci.. Když už to začalo být kritické (nebudu raději zabíhat do detailů, co mi dělal s kterým zubem), řekla jsem jednoho dne doma, že už k němu nikdy, za žádnou cenu nepůjdu. Nejdřív to vypadalo, že změnit zubaře bude nemožné, v té době to vůbec nebylo běžné, ale já byla hlava nedobytná. Přes jakési známé jsme nakonec po čase našli jiného doktora, sice v jiném městě, ale byl aspoň normální. To byla moje záchrana.

Dneska mám naopak nejlepší zubařku na světě. Perfekcionistka -  v tom dobrém smyslu, suprová ženská, profesionálka, dokonce se smyslem pro humor. Návštěva u ní je veskrze příjemnou záležitostí, s  dětskými hororovými zážitky se zubařem-sadistou naprosto nesrovnatelné. Z její ordinace mám vlastně jen jediný nedobrý zážitek, za který si ovšem můžu sama. To když jsem si nechala trhat nerv tzv. bez umrtvení. Dodnes nevím, co mě to napadlo. Přátelé, nikdy to nedělejte, ačkoliv vydržet se to třeba dá a i kdyby se zdálo, že onen nebohý zub je dávno tomu „mrtvý“.  Půl roku jsem měla narušenou celou periferní nervovou soustavu, než se to usadilo, necítila jsem třeba prsty na rukou a podobně. No ale dobře mi tak. Dělala jsem frajerku, že to jako vydržím, přestože to nebylo vůbec nutné. Ponaučení, alespoň pro mě, je jasné: není statečnost jako statečnost a obzvlášť u zubaře se s ní musí umět rozumně zacházet. I když, ono to asi platí i pro jiné životní příběhy.

lacetka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Milá lacetko, děkujeme za tento zajímavý zubařský příspěvek a také za radu, která se může určitě hodit.
Přeji krásný den a zdravý chrup:)
Saša

Téma dnešního dne 18. října zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné, pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku se zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zubaře od nás obdrží dárek: 2 ks zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

 

Reklama