Bulvár

Lábus zažil trapas, Hron dostal facku


Je to sice už třicet, čtyřicet let. Nikdo ho ale jen tak nezapomene. Alespoň útržky paměti z prvního školního dne nosí každý v hlavě. Přečtěte si, jak lovily ve vzpomínkách některé známé osobnosti.


Aleš Cibulka, moderátor

Učitelka měla hezký svetr

Vzpomíná si na hodně momentů z tohoto dne, ale podle svých slov hlavně na samé nepodstatné. Už přesně neví, jak se cítil, ale zase si vybavuje například oblečení svojí první třídní učitelky. „Paní učitelka na sobě měla zelený kostkovaný svetr,“ vrací se o rovných pětadvacet let zpět.

Do lavice si sedl s kamarádkou Stáňou, která bydlela na stejném sídlišti. „A já jí od prvního dne pokaždé, když jsme odcházeli ze školy, zavazoval boty, protože to tenkrát neuměla,“ vyhrabává z paměti.

Na následující léta Aleš Cibulka vzpomíná rád. Nakonec, patřil na základní škole k premiantům. A také byl šéfredaktorem školního časopisu. Jeho vztah k práci v médiích v něm tedy zrál už v dětství.


Jiří Lábus, herec

Od dětství exhibicionista

Nebyl žádný průšvihář, jak by se u něj dalo čekat. Přesto byla jeho školní premiéra faux pas. Psal se rok 1957. Malý Jiřík usedá do lavice a hltá každé slovo soudružky učitelky, přesto nervozita vyplašené dětské dušičky dělá své. Učitelka vysvětlovala: „Děti, když bude někdo něco vědět, tak se hezky přihlásí a já ho vyvolám, on to řekne a já řeknu: bylo to správně, nebo nebylo to správně. Děti, kolikátého dneska je?“ Hlásí se snaživý Jiřík, který se před chvíli dozvěděl, že se žáci mají hlásit. Učitelka se ptá: „Jak se jmenuješ?“ „Lábus,“ řekl dost nahlas, aby to všichni slyšeli. „Kolikátého tedy je?“ „Nevím,“ odpovídá překvapeně budoucí herec.

„Víte, už ten pocit, že se přihlásím a že budu středem pozornosti té třídy, to mě fascinovalo, ale nezajímalo mě, jestli něco vím, nebo nevím, ale že si stoupnu v té třídě,“ vysvětluje Lábus. Exhibicionismus jej v různé podobě doprovází dodnes.

 

Lenka Filipová, zpěvačka

Vrátit už bych se nechtěla

Zpěvačka už má na první školní den jen matné vzpomínky. Ví, že dostala něco sladkého, neví ale, jestli to bylo v kornoutu nebo jinak zabalené. Zato si však pamatuje, co měla na sobě. V bílé halence a sukýnce ji k jejímu školnímu křtu do 1. třídy na Praze 10 doprovázely maminka s babičkou. Zpěvačka, která má dnes za sebou nespočet vystoupení, se tehdy mohla velkou trémou propadnout. V následujících letech nebyla problémová žákyně. Na školu nemůže vzpomínat ve špatném. Přesto netrpí nostalgií. „Ty časy už bych vrátit nechtěla,“ dodává.

 

 Klára Pollertová-Trojanová

Mohla si vzít novou sukni
Byla zřejmě taková malá fintilka. Těšila se, ale na něco jiné než ostatní děti. Na první kroky po třídě si totiž schovávala úplně novou džínovou sukni od babičky, která ji koupila na výstavě Země živitelka. „Byla to krásná sukně s laclem se žlutou slunečnicí,“ vzpomíná ještě dnes. Ale ouha! „Ve stejné sukni se na první školní den dostavila i jedna spolužačka. A tím mě velmi naštvala,“ přiznává.

Později do školy nosila raději věci ušité od maminky nebo přivezené od známých ze Západu. „Můj špatný vztah k základní škole se ale k lepšímu už nezměnil. Nebavilo mě to, s učitelkami jsem si nerozuměla, děsně jsem se nudila…“ prozrazuje Klára Pollertová-Trojanová.

 

 

Vladimír Hron, showman

První den, první facka od učitelky

Potížistu v sobě nezapřel od prvního školního dne. „Paní učitelka nám řekla: Děti, budu jako vaše teta a chovejte se tady jako doma.“ Netušila však, co tímhle familiárním úvodem způsobí. „Se spolužákem v první řadě jsme tedy natáhli nohy na stůl,“ vypráví Hron. „Jenže jsme okamžitě dostali pořádnýho facana. Přitom jsme jen poslechli,“ diví se ještě dnes moderátor.

Školu jako takovou miloval. „Byl tam kolektiv, kamarádi. Vždycky jsem byl rád mezi lidmi,“ poznamenal. Ani s učením neměl větší problémy. „Procházel jsem bez problémů, všechno vstřebával. Až do maturity jsem se doma snad ani jednou nemusel podívat na učení,“ tvrdí. Oproti Lence Filipové se naopak ještě několik let poté, co základku opustil, toužil vrátit.

 

 

Jarmila Šuláková, zpěvačka

Poznala jsem i rákosku

Folklórní zpěvačka se popisuje jako hodné bezproblémové dítě. A tak to bylo od prvního dne stráveného ve školní třídě. „Přesto to byl pro mě šok. Nechodila jsem totiž do školky, takže jsem nebyla zvyklá na tolik dětí najednou,“ zavzpomínala.

Jinak ale pozorně poslouchala, dělal přesně to, co se po ní chtělo. A podobně jako první 1. září probíhala i následující školní léta. „Vždycky jsem se snažila pochopit, co učitelka říká. Proto jsem nikdy nevyrušovala. Jako třída jsme byli smečka, ale já byla hodná,“ řekla.

Co jí ale hodně utkvělo v paměti, byly tělesné tresty.
„Učitelé byli přísní. Dostávali jsme i rákoskou, když jsme se nechovali přesně podle jejich pokynů. Vzpomínám například, jak jsme se jednou s kamarádkou houpaly v tělocvičně na kruzích. Třískly jsme do sebe a ona spadla. Asi měla i otřes mozku, bylo jí pak totiž dost špatně. Učitel se ptal, s kým se srazila. Děcka ukázala na mě a učitel mi dal takovou po papuli, že jsem myslela, že mi uletí,“ zapátrala v paměti.

 

Vzpomínáte si na podrobnosti prvního školního dne? Navštěvovala jste ráda základní školu?

   
02.09.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Cinderela [*]

  Škoda, že se dnes už nemohou dávat výchovné "facáky".To by ta mládež vypadala jinak.

  superkarma: 0 02.09.2008, 19:24:39
 2. [18] Rikina [*]

  Nepamatuju ani první den, ani druhý... ani u svých synů. Asi na nich nebylo nic zvláštního... opravdu nevím. Jestli jsem chodila do školy ráda - no, nevadila mi.

  superkarma: 0 02.09.2008, 18:04:51
 3. avatar
  [17] femme [*]

  pamatuju si toho z dětství hafo, ale svůj první školní den ne ale dobře si pamatuju, jak jsem se po pár dnech ve škole jednou o hodině, když si úča odskočila do kabinetu, sebrala a šla jsem dom, doma jsem mámě řekla, že mě to tam už nebavilo jinak jsem do školy chodila ráda, i když jsem nebyla zrovna, na prvním stupni, oblíbenec učitelky

  superkarma: 0 02.09.2008, 14:38:33
 4. avatar
  [16] Evikus [*]

  Helen13: Přidávám se k vám, taky jsem byla šíleně vymóděná, když teď vidím ty fotky

  superkarma: 0 02.09.2008, 13:23:43
 5. [15] Helen13 [*]

  Vivian: Jestli to nebude tím, že jsme takhle šíleně vymóděný (z pohledu z dnešního času) chodili všichni

  superkarma: 0 02.09.2008, 13:00:36
 6. avatar
  [14] Vivian [*]

  Helen13: já jsem chodila na střední taky strašlivě postrojená Dneska bych se k sobě nehlásila Nechápu, jak je možný, že se mi nikdo nesmál a že se mnou někdo vůbec chodil
  Z prvního dne ve škole si pamatuju akorát oranžovej svetr. A posadili mě vedle nějakýho kreténa, akorát už nevím, kterej to tenkrát byl, já jsem jich na prvním stupni vystřídala víc, než jsem začala v pátý třídě sedět s Alčou... Jo a měla jsem kytičku aster pro paní učitelku Hrdinovou.

  superkarma: 0 02.09.2008, 12:40:48
 7. [13] Helen13 [*]

  Ještě jsem si vzpoměla na můj první den na střední škole. Měla jsem džíny a zelinkavou mikinu s tygřím obličejem ....dneska bych si to nevzala ani za nic, ale tenkrát mi to přišlo hrozně moderní
  Když jsem přišla do třídy, tak byla plná a na mě zbylo místo ve druhé lavici, v druhé řadě uprostřed vedle takové nenápadné holčiny. Nejdřív byla celkem fajn, ale pak jsem zjistila, že je pěkně žebravá, protože vždy v době svačiny obešla celou třídu a od každého chtěla kousnout. Nakonec ji ale ze školy vyhodili a já jsem pak seděla v lavici s holčinou, se kterou jsme dodnes výborné kamarádky (jj, už 15 let).

  superkarma: 0 02.09.2008, 12:33:52
 8. [12] Helen13 [*]

  První den na základní škole si vůbec nepamatuju - nejspíš to je tím, že jsem pak školu (teda hlavně svou třídní učitelku v 1. třídě) hrozně nenáviděla. Úča si na mě zasedla a dělala mi ze života peklo. Na třídních schůzkách našim vyprávěla, že jsem hloupá a že by mě měli dát do zvláštní školy. Celá rodina z toho byla na prášky. Nakonec se to vyřešilo tak, že jsme se na konci mé 1. třídy stěhovali. V novém bydlišti jsem začala chodit do školy, kde jsem dostala úžasnou paní učitelku - byla laskavá a hodná. Když bylo třeba, tak byla i přísná, ale vždy spravedlivá. Mamča, když šla na první třídní schůzku v této škole, tak s hrůzou čekala, co jí řekne (po předchozí zkušenosti z původního bydliště), ale byla velice příjemně překvapená, když se dozvěděla, že jsem naprosto normální. Tuhle učitelku seslalo snad samo nebe.

  superkarma: 0 02.09.2008, 12:28:34
 9. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Nepamatuji, mám amnézii na první dva roky. Nepovažuji to za nic, okolo čeho by se musel dělat takový humbuk. Všichni tam jednou musí, ne?

  superkarma: 0 02.09.2008, 12:24:13
 10. avatar
  [10] Kelly [*]

  Hubená jak násada na hrábě, ostříhaná na kluka, oblečená do růžových šatů s bílými kuličkami, stojící za růžovým keřem s pokrčeným nosem a přivřenýma očima, jelikož slunce pálilo jako , takhle mne tatík při mém prvním školním dni zvěčnil do fotoaparátu před školou.
  Je to už hodně let, ale dodnes nezapomenu na svou první učitelku, paní Kostkovou. Byla to naše 2. máma. Neskutečně hodná a svůj názor jsem nezměnila po celou dobu docházky na ZŠ.
  Ale čas bych vrátit nechtěla. V žádném případě. Jsem spokojená tak, jak proběhl i když padlo dost poznámek i facek, jelikož jsem byla pořádné kvítko. Jen jsem neměla ráda družinu. Dodnes mám v sobě nějaký blok, a to i přes to, že jsme chodili 1x týdně do kulturáku na kreslené filmy. Stále si tu nechuť dovedu vybavit.

  superkarma: 0 02.09.2008, 12:04:02
 11. avatar
  [9] Kremzina [*]

  Já si pamatuju, že jsem byla srááášně zklamaná, že jsme se vůbec neučili a šli jsme brzy domů a máma šla vedle nás s kolem, na kterém nám vezla aktovky. Byli jsme totiž 2, já a brácha. A pak, jak jsem asi za měsíc stála v ředitelně a spolu s asi 5 klukama jsme měli průšvih, že jsme kouřili ve stohu a někdo nás prásknul. A naučila jsem se, co to znamená NASTAV. To natáhnete ruku dlaní nahoru a pan řídící váš přes ní přetáhne černou rákoskou...au au au ještě teď to štípe.

  superkarma: 0 02.09.2008, 11:26:10
 12. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Já si z prvního školního dne pamatuju to, jak jsme se řadili před školou a učitelky držely cedulky I.A, I.B a pak úplnou blbost, jak jsme šli za tou naší (do I.A) po chodbě po schodech. To mi zůstalo v paměti asi proto, že jsem byla nejvíc nervózní, kam dojdeme a jaké to tam bude

  superkarma: 0 02.09.2008, 10:38:28
 13. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Na základku bych se vrátit nechtěla, tu jsem upřímně nenáviděla, ale 4 roky na gymplu bych si klidně zopákla, to byly nejlepší roky mého života.

  superkarma: 0 02.09.2008, 10:25:14
 14. avatar
  [5] evelyn [*]

  ja si teda prvni den nevybavuju vubec, stejne ajak si nevybavuju prvni dny svych dcer Ja skolu mela docela rada a dva mesice prazdnin mi prisly moc dlouhe. Vratit se? Do skolnich lavic klidne, ale uz jinych, nikdy neni na skodu se dal vzdelavat

  superkarma: 0 02.09.2008, 09:51:58
 15. avatar
  [4] arjev [*]

  Jiří Lábus, herec
  Věrulinka: já bych se do školy chtěla vrátit. Byla bych mladá a chtěla bych mít vědomosti, které mám nyní. Alespoň některé

  superkarma: 0 02.09.2008, 09:42:04
 16. [3] schnaxy [*]

  Vzpomínám si ,jak mi to slušelo/Dle foto/ bílé punčocháče,krátké šatečky a velkou silonou bílou mašli ve vlasech / měla jsem udělaného kohouta,tak se tomu říkalo/ chachachacha to byla doba rok 1959

  superkarma: 0 02.09.2008, 09:30:38
 17. avatar
  [2] Žábina [*]

  vzpomínám hodně mlhavě, měla jsem červenou aktovku a když jsem do ní nandala všechny pomůcky, nemohla jsem jí zapnout a to mě rozbrečelo

  superkarma: 0 02.09.2008, 09:02:15
 18. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Přesto, že jsem již v důchodu, si na první školní den pamatuji.Čas bych vrátit nechtěla.Sice mě škola dá se říci bavila,ale néééééé .

  superkarma: 0 02.09.2008, 07:49:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme