Jedním z nejpopulárnějších psů současnosti je bezesporu labrador. Je ale skutečně tak bezproblémový a nenáročný na výchovu? Povídáním o labradorovi Chuckym přispěla do Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz naše redakční kolegyně Katka.

Země původu: Velká Británie labrador
Použití: Retrívr
Klasifikace podle FCI:

Ideální výška v kohoutku:

  • Psi: 56 až 57 cm
  • Fenky: 54 až 56 cm

Hmotnost: 25 až 34 kg

Průměrně se dožívá: 12 až 14 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů loveckých psů

Historie plemene...

Častou teorií je, že labradorský retrívr pochází z pobřeží Grónska, kde rybáři používají psa podobného vzhledu k donášení ryb. Vynikající vodní pes; k tomu mu napomáhá i jeho srst odolná vůči vlivům počasí a unikátní ocas tvarem podobný vydřímu.

Pokud labradorského retrívra zasadíme do srovnání, nejedná se o velmi staré plemeno, jeho chovatelský klub byl založen v ruce 1916 a organizace Yellow Labrador Club byla založena v roce 1925. Svůj brzký věhlas si plemeno získalo při práci v poli. Labradora původně představil na březích koncem 19. Století plukovník Peter Hawker s Hrabětem z Malmesbury. Lorna, hraběnka z Howe, popsala tohoto psa, tehdy zvaného Malmesbury Tramp, jako „jeden z původních kořenů“ moderního labradorského retrívra.

Vzhled psa...

labrador

Silně stavěný, s krátkými bedry, velmi aktivní; (což předem vylučuje přílišnou tělesnou hmotnost nebo substanci) s širokou mozkovnou; širokým a hlubokým hrudníkem a dobře klenutými žebry; široký a silný v bedrech a pánevních končetinách.

Povaha labradora...

Vyrovnaný, velmi činorodý.  Vynikající nos, jemná tlama; vášnivý milovník vody. Přizpůsobivý, oddaný společník.

Inteligentní, horlivý a poslušný, se silnou snahou zavděčit se. Laskavé a přívětivé povahy, bez stopy agresivity nebo nepřiměřené plachosti.

Jak o něj pečovat?

Labradoři jsou poměrně nenároční - jejich srst nevyžaduje úpravu a vzhledem k tomu, že jde o plemeno velice přátelské, tak výchova také není příliš obtížná.Co se týče výživy, jde o většího psa, který opravdu rád jí. Potřebuje tedy kvalitní krmivo, ale musí se mu dávkovat, aby se pes nepřežíral a zbytečně netloustl.

Labrador nadevše (i nad žrádlo) miluje svého pána a také vodu. Potřebuje samozřejmě dostatek pohybu, což se dá s jeho láskou k vodě báječně spojit - hrozně rád totiž aportuje právě z vody.

Zkušenosti kolegyně Katky - paničky labradora Chuckyho

Plemeno Labradora jsme si s přítelem vybrali asi kvůli jeho pověsti. „Je přátelský, veselý, nenáročný na výcvik.... „

Jen nám bylo divné, že nám to štěně přivezli tak hrozně rychle... a bez rozloučení odjeli.

chucky

Labrador je přátelský, veselý... nenáročný na výcvik... a taky sežere, na co přijde. A to mu zůstane až do konce jeho života.

Je to pes, který ve vás vyvolá pocit, že se nemusí cvičit protože všemu, co říkáte, rozumí. A ještě se u toho tak hezky „směje“. Opak je pravdou.

Musí se cvičit jako každé jiné středně veliké plemeno. Jinak chodíte na smýkanou a dohledávanou.

Rád „poznává „ nové psy a je ochotný se kvůli tomu vydat kamkoli.

Má obdivuhodnou výdrž a chuť do života. Dokáže dvě hodiny běhat a pět minut spát. Je to vyslovený mazel, a pokud můžu mluvit za toho našeho, i velmi důvěřivý a „hodný“ pes vůči svému okolí.

chucky

Pozornost si umí vynutit velmi originálně... přešlapováním, mlaskáním, funěním, lízáním si čehokoli, chrochtáním, anebo dýcháním u vaší tváře.

Miluje vodu a procházky a i když se naučí, že nejste půl dne doma, doporučovala bych někomu, kdo si ho vybral aby mu přikoupil kamaráda.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama