woman

Dne 7.12. 2010 se oficiálně otevřel 5. ročník stipendijního projektu L´Oréal Pro ženy ve vědě. Společnost L´Oréal si uvědomuje, že Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy a také v roce 2011 tři nejlepší laureátky z řad vědkyň získají stipendium. Díky každoroční vysoké úrovni přihlášených projektů navýšila společnost L´Oréal stipendium na částku 250 000 Kč. Přihlášky do nového ročníku bude možné podávat od 7. prosince 2010 do 31. ledna 2011.

„Projekt L´Oréal Pro ženy ve vědě odstartoval již před pěti lety a počet přihlášených projektů se každým rokem zvyšuje. Ve čtvrtém ročníku bylo nashromážděno celkem 52 přihlášek mladých badatelek z celé České republiky, což je téměř o polovinu více než v ročníku předchozím,“ říká Markéta Dvořáčková, ředitelka PR a komunikace společnosti L´Oréal Česká republika a dodává: „Velmi nás těší nejen počet přihlášek, ale také vysoká úroveň odevzdaných projektů, a proto jsme se rozhodli stipendium navýšit na částku 250 000 Kč pro každou ze tří laureátek.“

Ženám ve vědě není věnováno tolik pozornosti jako jejich mužským kolegům a praktický přínos jejich činnosti pro všední život není nám laikům často zcela znám. To si uvědomuje nejen společnost L'Oréal, ale i UNESCO a Akademie věd ČR, které se rozhodly spojit své síly a podpořit mladé ženy, vědkyně. Ty mají možnost zaujmout porotu svými vědeckými projekty a získat tak stipendium, které tvoří součást mezinárodního programu For Women In Science na podporu žen pracujících ve vědě.

„Každým rokem přibývá přihlášených projektů, ale zároveň si projekty udržují velmi vysokou úroveň,“ říká předsedkyně odborné poroty prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. a dodává: „Nový ročník je pro nás velkým očekáváním a těšíme se na práce mladých vědkyň, které k předkládání projektů přistupují velmi zodpovědně.“

Projekty mladých vědkyň do 35 let bude během března a dubna posuzovat odborná porota složená z významných členů Akademie věd České republiky. Deset nejúspěšnějších projektů budou jejich autorky osobně prezentovat odborné porotě, která vybere tři nejlepší.

Své práce mohou mladé vědkyně do 35 let včetně zasílat od 7. 12. 2010 na sekretariát České komise pro UNESCO, až do 31. 1. 2011, kdy bude proces přihlašování ukončen. Podrobné informace o způsobu přihlášení projektů naleznete na www.prozenyvevede.cz.

Pro ženy ve vědě / For Women In Science

Mezinárodní projekt For Women In Science vznikl v roce 1998 ve spolupráci UNESCO a společnosti L'Oréal se snahou podpořit ženy působící na poli vědy a ocenit jejich úsilí. Na mezinárodní úrovni uděluje každoročně pět cen významným badatelkám, které se za svou kariéru staly vzorem pro následující generaci. Dále rozděluje 15 mezinárodních stipendií mladým vědkyním, jejichž výzkumný projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi.
V České republice se, podobně jako ve více než 60 dalších zemích, kde L'Oréal působí, udělují už pátým rokem národní stipendia Pro ženy ve vědě. Odborná porota každoročně vybírá tři projekty nadějných vědkyň do 35 let včetně.

Reklama