Známe ji jako modlu kosmetických firem, draze za ni platíme, a přitom ji máme v těle všichni. Kyselina hyaluronová je jednou z nejvýznamnějších složek chrupavky, vaziva, kostí, kloubní tekutiny či kůže.  Často je chválena za své schopnosti na sebe vázat vodu a přispívat tak k hydrataci tkáně. Nejčastěji je zmiňována především v souvislosti s nedostatkem a my ji nejvíce známe jako doplněk krémů na obličej. Ale věděli jste, že má využití i při ošetření jiných částí těla?

 

Gynekologové mají jasno

Kyselina hyaluronová je hitem v péči o pleť – používá se do krémů i jako výplň vrásek a svědčit bude nejen vašemu obličeji.  „Stále častěji se s ní lze setkat i v gynekologii při odstraňování nebo prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchost sliznice, její podráždění, svědění, postkoitální krvácení, bolestivé pocity při souloži apod.,“ uvádí MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK, Praha a dodává: „V kombinaci s vlhkým sekretem vaginální sliznice vytvoří ochranný povlak, který sliznici zvlhčí a chrání ji proti růstu patogenní mikroflóry, také urychluje přirozený proces hojení a regenerace a stimuluje protizánětlivé procesy.“ 

Suchost je na obtíž

Nepříjemné bolestivé pocity při sexu může mít občas každá žena. Nejčastěji za to mohou hormonální změny, které provázejí období po porodu, kojení, po chemoterapii a radioterapii. Nejčastěji to však bývá v období menopauzy. Na otázku, zda se dá suchost vaginální sliznice léčit, odpovídá gynekolog MUDr. Jindřich Čihák: „U zdravých žen, například v období přechodu, ano.  Nejčastěji hormonální substituční léčbou, nebo přípravky na rostlinné bázi obsahující zejména tzv. fytoestrogeny. Nedosáhne-li se těmito preparáty dostatečného efektu, pak doporučuji léčbu lokální. A to i v případě, když ženy nechtějí, nebo nemohou užívat hormony celkově. Tehdy se hormony aplikují místně a u žen, u kterých použití hormonů není doporučeno, se využívají gely, např. s kyselinou hyaluronovou.“      

Nepodceňujte výtok

Vaginální problémy mohou mít i další nepříjemné projevy. MUDr. Roman Svoboda doporučuje nepříjemné příznaky, jako je neobvyklé krvácení, nepříjemný zápach výtoku, jeho žlutozelené zabarvení, teploty apod. nepodceňovat a navštívit gynekologa. Ten pomocí testů zjistí příčinu a doporučí vhodnou léčbu. „A pokud na prevenci či doléčení použijete volně prodejné přípravky, sledujte vždy účinné látky a návod k použití,“ připomíná MUDr. Roman Svoboda. V případě, že se ženy nevyznají ve vaginálních gelech, je dobrou radou sledovat jejich složení. Nejúčinnějšími složkami jsou kyselina hyaluronová a kyselina mléčná. Když si ženy chtějí koupit opravdu kvalitní vaginální gel, měl by obsahovat složky obě. Jak již bylo řečeno, kyselina hyaluronová urychluje proces hojení a regeneraci poškozené sliznice. Proto je spolu s kyselinou mléčnou doporučována k doléčení vaginálních zánětů.

Na závěr doktor Čihák dodává, že pokud mají ženy problémy se suchostí vaginální sliznice, nemusí se stydět přijít za gynekologem. Je to jeden z poměrně častých stesků, se kterým ženy přicházejí.

kyselina

Zdroj: volná licence Pixabay.com

 

 

Reklama