Jistě znáte stavy, kdy onemocníte rýmou a máte ucpaný nos. Nepříjemný stav, kdy nemůžete dýchat nosem, pálí vás oči a z nosu vám kape jako z kohoutku. Rýma je spjatá s nachlazením a dostavuje se velmi rychle. Nejprve pocítíte pálení sliznic, jemné štípání v nose a v hltanu a během několika hodin se vám ucpe nos. Ve vašem nose totiž probíhá boj imunitního systému s virovou infekci – z medicínského hlediska jde o zánět provázený otokem sliznice, který spolu s hlenovitým sekretem brání volnému dýchání. Abyste se tohoto nepříjemného stavu rychle zbavili, je třeba nos uvolnit a zmírnit otok sliznic. I když jak se říká, léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní, máme možnost si tyto dny, než rýma úplně odejde, zlepšit kvalitu dýchání a pocit ucpaného nosu. Správným používáním nosních kapek omezíte dýchací obtíže a rýmy se zbavíte, aniž byste byli po dobu nemoci větší mírou omezováni.

Co je rýma? Rýma, nebo-li rinitida, je odborně definována jako zánět nosní sliznice, která oteče a vytváří zvýšené množství hlenu. Pacient má rýmu a pocit ucpaného nosu. Nejčastější příčinou je virová infekce, ale původci rýmy mohou být i bakterie, plísně nebo alergeny.

Naštěstí si pro úlevu můžete vybrat z vhodných přípravků, které nejen, že rýmu léčí a uleví vašemu ucpanému nosu, ale také jsou velmi šetrné k citlivé nosní sliznici, aby nebyla vysušená. K tomu napomáhá hydratační složka, například kyselina hyaluronová, která je součástí některých přípravků pro rychlou úlevu od ucpaného nosu.

Naším doporučením přípravku, který obsahuje pomocnou látku – sodnou sůl kyseliny hyaluronové (natrium-hyaluronát), je Olynth® HA

Jaký je význam kyseliny hyaluronové a proč je součástí přípravků pro rychlou a účinnou úlevu od ucpaného nosu?

  1. OlynthKyselina hyaluronová je tělu vlastní látka, je obsažena v mezibuněčných prostorách, v kloubech, v očním sklivci. Její zásadní vlastností je schopnost adsorbce vody – to znamená, že je schopna vázat na svém povrchu velké množství vody. Proto se využívá nejen v medicíně, ale je základem mnoha hydratačních přípravků také v kosmetickém průmyslu.
  2. V jejím využití u nosních sprejů pro rychlou a účinnou úlevu od ucpaného nosu je důležité to, že „přidrží“ vodu v postižené sliznici a kvalitně ji zvlhčuje. Vedle vody má schopnost „přidržet“ v místě svého výskytu rovněž i léčivou látku, která tím získá delší čas na efektivnější vstřebání a působení. Přítomnost hyaluronátu tedy brání rychlému a předčasnému odplavení léčivé  látky nosním sekretem.
  3. V kombinaci s léčivou látkou zajišťuje přítomnost hyaluronátu v oblasti sliznice nosu při rýmě zvlhčení přirozeným způsobem a brání jejímu vysušování. Působením léčivé látky totiž dojde ke stažení cév, zmírní se otok a nos může volně dýchat. Tímto se sníží prokrvení postižené sliznice (která byla díky probíhajícímu zánětu a otoku nadměrně prokrvená), což ovlivní i hydrataci jejího povrchu. V oblasti sliznice je zapotřebí uchovat její přirozenou vlhkost – a to zajistí právě kyselina hyaluronová.

Pozor na správnou aplikaci nosních sprejů!

Aby vám přípravky pro uvolnění nosu pomohly, je dobré vědět, jak je správně aplikovat. Nejčastější chybou je nesprávná poloha hlavy při aplikaci nosních kapek při které nedojde k distribuci léčivé látky po celém povrchu nosní sliznice. Tomuto problému se lze vyhnout zvolením jiné lékové formy – konkrétně nosního spreje. Při správném používání nosního spreje se jedna nosní dírka stisknutím uzavře, do druhé nosní dírky se zavede aplikátor a krátkým stiskem se uvolní dávka léčivého přípravku. Pro zaručení správné distribuce léčivé látky po celé nosní dutině, včetně jejích nejobtížněji dostupných oblastí, je potřebné současně s aplikací nosního spreje se zhluboka nadechnout. Stejný postup se opakuje při aplikaci do druhé nosní dírky.

Naším doporučení pro rychlou a účinnou úlevu od ucpaného nosu jsou léčivé přípravky Olynth®.

Jsou dostupné ve formě nosního spreje a nosních kapek, bez lékařského předpisu.

Z jakých přípravků si můžete vybrat?

Olynth®je určen ke snížení otoku nosní sliznice při akutní rýmě, při nadměrné tvorbě hlenu způsobené vazomotorickou rýmou a při alergické rýmě. Urychluje také uvolnění hlenů při zánětu vedlejších nosních dutin a při zánětu Eustachovy trubice provázeného rýmou. Obsahuje léčivou látku xylometazolin-hydrochlorid, která způsobuje stažení cév. Tím dochází ke snížení otoku nosní sliznice a následnému usnadnění dýchání nosem a zlepšení uvolnění hlenů. K nástupu účinku obvykle dochází za 5 - 10 minut.

Olynth® HAnavíc obsahuje pomocnou látku – sodnou sůl kyseliny hyaluronové (HA). Kyselina hyaluronová (hyaluronic acid) pozitivně ovlivňuje a podporuje přirozené procesy hojení. Napomáhá zvlhčení a regeneraci nosní sliznice.

Před použitím léčivého přípravku Olynth® však nezapomeňte pečlivě pročíst příbalovou informaci.

Nyní máte možnosti soutěžit s přípravky Olynth®! Zapojte se do soutěže a vyhrajte tablet!

Právě teď na www.olynth.cz probíhá soutěž o 15 tabletů Acer. Soutěž končí 31. 10. 2012.

Reklama na lék.
Olynth®HA 0,05%, Olynth®HA 0,1%, Olynth® 0,05%, Olynth® 0,1% obsahují xylometazolin-hydrochlorid. Nosní sprej.
Olynth® 0,025% obsahuje xylometazolin-hydrochlorid. Nosní kapky.
Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
McNeil Products Limited, Maidenhead, Velká Británie.
Místní zástupce: Johnson & Johnson s.r.o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5, tel.: +420 227 012 111

EF_201209049

Reklama