Rodina

Kyčle široce ubalené…


Další kontroverzní téma ohledně miminek.

 

Široce balit, či nebalit?

Je běžnou praxí, že si z porodnice odnesete také dost důrazné doporučení skládat plenky a šoupat je dítku mezi nohy. Pokud to dělat nebudete, patrně dítěti brzy nohy odpadnou a ono přinejmenším stráví zbytek života na vozíku…

No, to trochu přeháním, nicméně tento dojem na mě doporučení lékařů dělalo. Podotýkám, takto se doktoři chovali ke zdravým miminkům – tzn. miminkům, která měla na kyčlích normální nález.

 

Popravdě jsem se po tomto tématu pídila ještě jako břichatka a dospěla jsem k názoru, že pokud bude dítě zdravé, balit nebudu.

Zarazil mě hlavně fakt, že nikde jinde na světě se tohle nepraktikuje. Skandinávské země, USA, Holandsko – tam nikde neznají široké balení a výskyt vad kyčlí je naprosto stejný, ne-li nižší.

Dalším argumentem byla čistá logika a můj rozum, že žádné jiné zvíře (ani nám příbuzná opice) svoje děti netrápí balíkem mezi nohama…

Dalším hřebíčkem do rakve mého „nebalení“ byl pořad Sama doma, kde jakýsi ortoped tvrdil jen tak mezi řečí, že preventivní balení je škodlivé, protože narušuje přirozený vývoj zdravých kyčlí. Význam má samozřejmě u vadných kyčlí.

Bylo to pro moderátorky natolik šokující, že se musely dotyčného lékaře přeptat ještě jednou, zda to, co řekl, myslel opravdu vážně. Opravdu myslel.

 

Znám příběh jedné maminky, která tímto preventivním balením zadělala miminku na Vojtovku, protože jak byl omezen pohyb nožiček, dítěti se špatně vyvinuly svaly. Následovala tvrdá rehabilitace, aby se dítě naučilo zapojovat ty správné svaly.

To byl poslední argument, který mě přesvědčil.

 

A navíc při ultrazvukovém povinném vyšetření miminka v porodnici se zrovna ortopedka bavila se sestrou od novorozenců, že o tom balení vlastně neví nikdo nic. Že to prostě doporučují, protože to tak vždycky bylo…

 

Dětská doktorka mi na přímý dotaz řekla, že balit ano, ale jelikož jsou stejně děsná vedra, tak ať prcka netrápím, protože má nožičky normální…..

 

Takže jsem nebalila.

No vlastně jsem to párkrát zkusila, ale ta poloha se zvýšeným zadečkem a nohama do praku se mi pranic nelíbila. Kvůli riziku blinkání, a hlavně to omezení pohybu nožiček.

Na pozdějších kontrolách jsme slízli pochvalu, jak se kyčle hezky vyvíjí – tak nevím. O tom, že jsem nebalila, jsem se samozřejmě nezmínila. Přišlo mi to jaksi rebelantské, zvlášť když čekárna byla plná miminek s dvoukilovou zátěží na zadečku. Přišlo mi divné, že tyhle široce ubalené děti ležely na svých pultících jak balíci, maximálně pohnuly hlavou nebo rukou a náš smějící se zvědavý klučina se mrskal ze strany na stranu snaže se otočit na bok. A tehdy mi těch nepohyblivých balíčků bylo líto… A říkala jsem si, že možná tyhle děti mají opravdové problémy, a je to pro jejich dobro…

 

Možná mě teď několik maminek odsoudí, kterak jsem dítěti zadělala na problémy. Nevím, všechny kontroly dopadly na výbornou, naše dítě má nožičky zdravé. A hlavně si nemyslím, že naše české děti jsou natolik odlišné stavbou těla od dětí v zemích, kde se široce nebalí. Navíc ani názor zdravotníků mi nepřipadá příliš přesvědčivý.

 

A co vy?

   
01.12.2005 - Těhotenství a porod - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Laila [*]

  Žábina: jo jo, taky to teďka preventivně mám

  superkarma: 0 01.12.2005, 22:14:54
 2. avatar
  [22] Kayty [*]

  Jsem taky dítě s nedovyvinutými stříškami kyčlí a měla jsem jako miminko na nožičkách řemínky - mám s nimi spoustu fotek a mamka má schované v mém deníku dítěte lékařské nálezy. Kyčle se spravily, i když občas při námaze trochu pobolívají, k ortopedovi nemusím.
  Prý je to dědičné, takže kontrola mých bude to první nejdůležitější, co budu od doktorů chtít.

  superkarma: 0 01.12.2005, 13:43:53
 3. avatar
  [21] novinka [*]

  vikina007: ..ale ten můj příspěvek nebyl reakce na ten tvůj (nebylo tam "vikina007: "), nýbrž na článeček nahoře

  superkarma: 0 01.12.2005, 12:56:19
 4. avatar
  [18] Meander [*]

  vikina007: Snad to nepostihlo každého
  Synovec v tom byl upnutej dlouho. Nechápala jsem to. Teď je mu 15 a fakt má tu hlavu pořád splesklou z jedné strany. Je to docela hnusný.

  superkarma: 0 01.12.2005, 12:11:53
 5. avatar
  [16] Meander [*]

  Švagrová montovala synka do strojků a synek dopadl tak, že má spláclou hlavu k jedné straně, jak celé dny ležel neforemně zabalený v jedné poloze.

  superkarma: 0 01.12.2005, 11:43:18
 6. avatar
  [14] Gedžitka [*]

  Mám děti nedonošené, tudíž hlídané ještě daleko víc než "normální" děti a nikdo po nás široké balení nevyžadoval, UZ je v pořádku, zatím na každé kontrole byl, takže není důvod.

  superkarma: 0 01.12.2005, 11:21:51
 7. avatar
  [13] Žábina [*]

  opravdu se to ještě dnes vyžaduje? moc tomu nevěřím...poslední porod jsem měla v r.1998 a už tehdy mi bylo řečeno, že papírové pleny stačí

  superkarma: 0 01.12.2005, 10:34:39
 8. [12] pegyko [*]

  Z porodnice jsme odcházely se zcela normálním nálezem. Nebalila jsem žádnou další plínu navíc a ono ejhle po první kontrole na ortopedii jsme skončily s polštářkem na kyčle z důvodu mělkých kyčelních jamek. Dcerka si čiperně rvala obě nožičky do jedné nohavičky od dupaček. Naštěstí ve třech měsících bylo již vše v pořádku. Teď čekáme druhé miminko a polštářek mám schovaný a chystám se ho preventivně raději v prvních měsícíh používat, nebo přidám jednu větší pampersku přes dupačky navíc. Za ty tři měsíce s polštářkem to opravdu nestálo. Dcerka si zvykla, ale nebylo to pro ni nic moc.

  superkarma: 0 01.12.2005, 10:27:16
 9. avatar
  [11] Kekka [*]

  To máš jako s jakýmkoli jiným extrémem - balit naširoko preventivně je asi opravdu zbytečné, já jsem to tak úplně nedodržovala (a to jsem jinak docela úzkostlivá máma) a kluci mají kyčle v pořádku. Jen asi do 3 měsíců jsem jim k Pampersce dala ještě jednu látkovou. Když jsou nabalení, je to i neprodyšné a mohou se oprudit. Na druhou stranu dřívější vázání do poviánu bylo asi taky nezdravé. Mimina stejně spí s nožičkami od sebe, tak to je přirozené.

  superkarma: 0 01.12.2005, 09:30:05
 10. [8] free [*]

  No tak já byla dítě bez nálezu.. maminka mě balila... a na stáří mi doktor řekl že mám artrózu z toho, že mi zanedbali v dětství péči o kyčle... co dodat? Jenom že to bolí!

  superkarma: 0 01.12.2005, 08:57:20
 11. avatar
  [6] Gabi [*]

  Renato: Já byla dítko s pavlíkovými třmínky (na ortopedii jsme chodila min. do 15 let), takže moje děti byly "rizikové". Dcera se ještě narodila trošku dřív a tak bylo kolem ní trochu haló - odmítli jsme rentgen v 6 týdnech (UTZ ortopedovi na Bulovce nestačil ) a našli si sami specialistu. Chodili jsem na pravidelné UTZ kontroly do 1 roku; do cca 6 měsíců, než se vyvinuly stříšky, jsme měli široké balení doporučené. To ale neznamená, že v tom balíku byla dcera neustále U syna, který se v oblasti kyčlí "snažil" rychleji, jsme už nebalili a formální kontroly skončily v 6 měsících. Ale také jsem setkala s mnoha lékaři, kteří preventivní široké balení doporučovali plošně - asi stereotyp . Několik maminek také tvrdilo, že musí používat látkové pleny místo papírových kvůli tomuto balení .

  superkarma: 0 01.12.2005, 08:29:36
 12. avatar
  [4] novinka [*]

  Mě osobně široké balení připadá pro to dítě v miminkovském věku menší zlo, pokud to vezmu jako prevenci,než když pak dítě stráví s každou kyčlí několik měsíců (i třeba rok) v léčebně. možná jsem trochu deformovaná tím, že tuhle léčebnu mám za "rohem" a mám tam zaměstanou půlku rodiny, no nevím . Ale každopádně po bitvě je každý generál a já tohle "rebelantství" ex post nemám moc ráda.
  Připomíná mi to , v principu,tchýni, která se dodnes pyšní tím, že nepřipravila o život miminko interupcí když jí, po prvním dítěti, když otěhotněla za 2 měsíce po porodu a první dítě mělo přes 4 kg, byla dorvaná jak blázen, doktoři tu interupci doporučili s ohledem ne na zdraví, ale na život svůj i toho druhého dítěte.Naštestí to všechno dobře dopadlo...podle mě to žádné hrdinství není, protože o tom, co by si na jejím "hrdinství" vzal manžel a to mimčo doma kdyby ten andělíček nad ní nestál není třeba diskutovat

  superkarma: 0 01.12.2005, 08:21:01
 13. avatar
  [2] svetluszka [*]

  ...přidám taky něco. Mám děti s dvanáctiletým odstupem. V šesti týdnech jsem s dcerou byla na 1. vyš. kyčlí /je to 13 let zpátky/ ....bylo mi řečeno, že je vše v nejlepším pořádku. Ve třech měsících také. A poslední kontrola byla v půl roce a tehdy se chodilo na rengen....no a maličká dostala tkz." peřinku" . Až tak to bylo najednou špatný.... .....Měla jí nosit 24hodin denně... ...


  superkarma: 0 01.12.2005, 06:23:31
 14. avatar
  [1] Lesana [*]

  Neodsoudím, proč? Porodila jsem tři děti a už u nejstarší (5 let) jsem z porodnice odcházela s instrukcema od ortopeda - je-li vše v pořádku, tak papírové pleny plně nahradí široké balení, není třeba přidávat žádné pleny navíc. Za celých pět let a tři děti mi nikdy nikdo neřekl, že bych měla balit naširoko, naopak, zavedla-li jsem na to řeč, považovali to za zvyk, nikoli za nutnost.

  superkarma: 0 01.12.2005, 00:37:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme