pc

Kyberšikana může být tak skrytá, že se jí možná dopouštíte i vy. Stačí nemyslet na všechny důsledky svých dobře míněných činů.

Ve slovníku se píše, že kyberšikana je druh šikany, který využívá elektronické prostředky jako jsou mobilní telefony, internet, e-maily, blogy. Mnohé z nich mohou spadat do oblasti kriminálních činů, jiné mohou působit nevinně, jejich důsledky však klidně přivodí psychickou újmu jiným lidem.

Něco podobného se stalo dvěma dětem mojí kamarádky Ivany. Ta se před třemi lety rozvedla, důvodem byly stálé nevěry jejího manžela Honzy. Ten nenechal jednu sukni na pokoji, pokoušel se o sousedky v domě, prodavačky v obchodech i trafikantku u nich v ulici. A většinou úspěšně! Nakonec si o něm štěbetali vrabci na střeše (v Praze spíš vrkali holubi) a tak se o jeho záletech (samozřejmě, že jako poslední) dozvěděla i Ivana. Trápila se strašně, hlavně kvůli dětem, kterým chtěla zachovat rodinu, ale nakonec se stejně rozvedli.

Proutníci to mají těžké

Honza se odstěhoval k jedné ze svých milenek, ta ho ale po čase vyhodila jako nenapravitelného proutníka. A protože byl Honza už opravdu ve svém okolí hodně „profláknutý“, začal si své další oběti pořizovat přes internetové seznamky. Na facebooku, štěstí, libim se ti a tak dále vyvěsil své stránky s popisem a fotografiemi. A asi vás nepřekvapí, že na všech figuroval jako veselý, spolehlivý a vyrovnaný muž se sportovním talentem a velkou láskou k dětem. A aby své tvrzení podpořil, ke své fotografii vyvěsil i podobenky svých dětí, respektive těch, které má s Ivanou. Třináctileté Anetky  v pyžamu a desetiletého Tomáše jak se šklebí nad polívkou a na další sedí jako malý na nočníku. Fotky okomentoval – to jsou moje děti, kterým se věnuji každou volnou chvíli.

Plakali všichni

Nad dojemnými stránkami ale neslzely jen mužů chtivé dámy, ale i spolužáci obou dětí. Ti ale hlavně smíchy. Anetce začaly denně chodit desítky posměvačných mailů a Tomáš se  dozvěděl, že jeho „výbava“ za nic nestojí a má trapného fotra, který na internetu loví ženské. Obě děti byly zhnusené nejen z fotek a problémů, které jim tím nastaly, ale i z tvrzení otce, že s nimi tráví každou volnou chvíli. Ve skutečnosti ho neviděly víc než rok. Jeho stránky však už kolovaly po spolužácích obou dvou, Tomáš dokonce začal odmítat chodit do školy.

Pomohly výhrůžky

Ivana se snažila se s bývalým domluvit na tom, aby fotky dětí stáhl, ale ten to odmítl a nazval ji závistivou hysterkou. Nakonec Ivana požádala o pomoc školu, která otce obeslala úředním dopisem s žádostí o stažení fotografií dětí, kterými je otec poškozuje, slovo kyberšikana se v něm objevilo na závěr spolu s výhrůžkou trestního oznámení.

Nevím sice, zda by škola uspěla u soudu, nicméně Honza nakonec fotky stáhl. Stalo se tak před půl rokem, ale pokud vím od Ivany, dozvuky děti musejí snášet dodnes.

Vše o kyberšikaně najdete na stránkách: www.e-bezpeci.cz

Zde existuje i e-poradna či tísňová telefonní linka 116 111, na které vám zdarma poradí, jak se proti vašemu konkrétnímu případu bránit.

Už jste se někdy vy, nebo vaše děti, stali obětí kyberšikany?  To znamená třeba i obtěžující SMS!

Reklama