Zdraví

Kvůli přístupu lékařů přišla o vaječník

Cysty na vaječnících jsou docela běžnou a častou záležitostí. Jde o dutiny různé velikosti naplněné tekutinou, které se mohou zvětšovat i zmenšovat. Většinou bývají nezhoubné a mizí často bez léčby. O malých cystách povětšinou ani nevíme.

gynk

Velké cysty, které se dokážou vytvořit poměrně rychle a jsou viditelné při ultrazvukovém vyšetření, ale provází bolest podbřišku, můžeme cítit tlak v břiše nebo bolest při pohlavním styku, nucení ke zvracení, nevolnost a bolest hlavy. Mnohdy se na první pohled zdá, že by se mohlo jednat o zánět slepého střeva. Není ale na místě takové problémy podceňovat.

Příkladem, jak mohou problémy s cystou skončit, je moje kamarádka Terka. Díky přístupu lékařů přišla ve svých třiadvaceti letech o pravý vaječník. Úplně zbytečně!

Problémy začaly nevinně. Občasná bolest v podbřišku přicházela opakovaně, někdy se jednalo jen o malé píchnutí, postupem času se ale bolest stupňovala, přišla i nevolnost, zvracení a bolest hlavy. Jednou v noci se bolest vystupňovala tak, že už se nemohla ani otočit v posteli, rodiče ji tedy hned odvezli do nemocnice. První podezření padlo na zánět slepého střeva, který byl ale hned po vyšetření vyloučen. Na ultrazvuku objevili lékaři na gynekologii cystu o velikosti 10 centimetrů. Nikdo z nich ještě prý něco takového neviděl.

Přesto byla po podání utišujících léků poslána po třech dnech domu s tím, že cysta možná zmizí. Tereza navštívila svého gynekologa, který si byl jistý, že cysta takovéto velikosti se nemá šanci vstřebat, a objednal ji zpátky do nemocnice na vyšetření. Měla na výběr nemocnici, kde jí cystu našli, a další, jinou nemocnici. Tereze ani gynekologovi se přístup v první nemocnici nezdál, objednala se tedy jinam. První termín na předoperační vyšetření byl ale až za dva měsíce.

Skoro celé dva měsíce se Tereza trápila. Bolest se už ale nedala vydržet, odvezli jsme ji s kamarády z  výletu přímo do nemocnice, pár dní před termínem předoperačního vyšetření. Hned ji vzali na ultrazvuk, druhý den šla na operaci. Cysta se vůbec nezmenšila a obtočila se okolo pravého vaječníku tak, že ho nešlo už zachránit. Ve svých třiadvaceti letech přišla nevhodným přístupem lékařů o jeden vaječník. Podle lékařů, kteří Terezu operovali, nemohli ošetřující lékaři vyčkávat, zda se deseticentimetrová cysta vstřebá nebo praskne, měli zasáhnout hned, ne až ve chvíli, kdy bylo pozdě a cysta téměř praskla. Prasknutí cysty provází vždy silná bolest a může dojít i k zánětu pobřišnice.

V současné době je Tereza pod dohledem svého gynekologa, na ultrazvukové vyšetření chodí dvakrát do roka. Druhý vaječník má v pořádku, problémy s otěhotněním by tedy mít neměla.

Jaké máte zkušenosti vy? Podstoupila jste nějaký podobný zákrok? Měla jste s cystami někdy obtíže?

   
30.04.2010 - Nemoci - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Severacka [*]

  Jitulinka — #4 Jitulinko a nezkusilas bylinky? Např. Kontryhel, Řebříček a Smetánka.....

  superkarma: 0 19.05.2010, 17:45:59
 2. avatar
  [10] cicinka [*]

  Petrushe — #9 No to je pravda. Já začínám mít podezření na ty včerejší chlamydie. Sml15

  superkarma: 0 30.04.2010, 09:37:42
 3. avatar
  [9] Petrushe [*]

  cicinka — #8 Dobrej lékař je polovina úspěchu...nějak si nedovedu představit, že doktorce nepřijde divné, že půl roku nepomáhají antibiotika a předepisuje další a další Sml45 To musela být ultra kráva...

  1. na komentář reaguje cicinka — #10
  superkarma: 0 30.04.2010, 09:28:59
 4. avatar
  [8] cicinka [*]

  Petrushe — #5 Dneska budu mít výsledke z laboratoře. A když mu řeknu, tak mě pošle kam si řeknu. Takže ho zkusím ukecat na sono a nějaké odběry. Jen je blbé, že dělám na směny a nemůžu si z práce odskočit. Takže další štace až za dva týdny.Sml15

  1. na komentář reaguje Petrushe — #9
  superkarma: 0 30.04.2010, 09:19:48
 5. [7] Bébina [*]

  A jestlipak sla i s tou obcasnou bolesti ke svemu gynekologovi a ten provedl ultrazvuk? Ono je sice pekne stezovat si na lekare v nemocnici, ale tady bylo neco zanedbane uz pred tim.

  superkarma: 0 30.04.2010, 09:17:55
 6. avatar
  [6] Tulinka [*]

  Jitulinka — #4  Tak to nebyla B12 ale B1 Thiamin Sml16 pěkně bolí.

  superkarma: 0 30.04.2010, 09:13:41
 7. avatar
  [5] Petrushe [*]

  cicinka — #3 No, podle mě není na škodu, zkusit zajít za jiným doktorem...Prostě se nenechat rvát zbytečně antibiotiky a zajít si na vyšetření k jinému Sml22

  1. na komentář reaguje cicinka — #8
  superkarma: 0 30.04.2010, 09:07:18
 8. avatar
  [4] Tulinka [*]

  Jsem případ,který trpí na cysty.První cystu jsem měla pár měsíců po prvním porodu o velikosti většího pomeranče.Doktorka rozhodla o léčbě 10 injekcema B12 to nepomohlo tak se přidalo ještě 5 a konečně praskla.Praskla jedna  a další tři přibyly.Nejhorši snad bylo vyšetření,kam se hrabou porodní bolesti.Bolesti,které byly po vyšetření se snad nedají ani popsat Sml27 a tak to bylo pořád dokola.Při poslední léčbě jsem si injekce už píchala sama.M

  Mě nikdo nikam pod kudlu nedostane,i když jenom ,,blbá"laparoskopie

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #6
  2. na komentář reaguje Severacka — #11
  superkarma: 0 30.04.2010, 09:06:21
 9. avatar
  [3] cicinka [*]

  Petrushe — #2 Uáááááááá Sml31Sml31Sml31Sml31 To jsi ani neměla psát. Já mám poslední asi měsíc bolesti jako od močáku. Sežrala jsem už dvoje antibiotika a semo tamo to bolí dál. A já poprděnec největšího kalibru se bojím kde čeho.

  1. na komentář reaguje Petrushe — #5
  superkarma: 0 30.04.2010, 08:44:25
 10. avatar
  [2] Petrushe [*]

  Se mi chce napsat něco sprostého...kamarádky maminku nedávno odsoudila na smrt doktorka, když jí půl roku cpala antibiotika  na zánět močáku a přitom měla rakovinu...kamarádova strýce teď léčili na překyselení žaludku, i když už tam měl nádor velkej jako jablko...

  Jinak jsem byla před pěti lety na operaci právě s cystou na vaječníku. Na jaře mi jí doktorka našla, před Vánoci jsem šla na operaci...Ale žádné bolesti, ani jsem nevěděla, že jí tam mám, byla celkem malá...jen ten obsah nebyl ta standartní tekutina, tak jí museli vyndat...Co to bylo a jestli mám ještě funkční vaječník...to mi nikdo nebyl schopen říct Sml80

  1. na komentář reaguje cicinka — #3
  superkarma: 0 30.04.2010, 08:34:27
 11. avatar
  [1] Linde [*]

  je to strašné....Sml80

  Když zaváděli poplatky 30 Kč, argumentovali, že je to investice do zdravotnictví, aby se nakoupily lepší přístroje a zlepšila se péče. Stojí za za houby stále více, nemocnice se zavírají, kupuji i kdejaké léky už stejně jen sama - lékaři už skoro nic nepředepisují a když už, doplatek bývá astronomický.

  Přeji zdravý život a do budoucna kupu dětí! Sml59Sml60

  superkarma: 0 30.04.2010, 08:17:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme