Domácnost

Kvičí jako prasátko a líže jako pes!

 

Asi každá maminka se ocitne v situaci, kdy její robátko žadoní, prosí, škemrá: „Maminkooo, kup mi kočičku (pejska, králíčka, křečka..).“

Pochopitelně ani já nebyla tohoto škemrání ušetřena. Jenže: máme doma psa, kocoura, měli jsme potkana, křečka, rybičky, papouška – čili jsem k těmto prosbám začala být už hluchá.

 

„Ne, kluci! Máme Aiko a Sisínka a to stačí!“ Statečně jsem bojovala několik měsíců, a věřte, byla značně hrdá na to, že jsem se nenechala zviklat.


Smutné pohledy? Klepající se bradička? Sliby typu: už budu navěky věků hodný!... Kdepak. Byla jsem tvrdá, nic nezabralo.

 

Ale znáte to - stačí jedna nevolnost, jedno bolení bříška, pláč a kdeže ty loňské sněhy jsou ;o)

 

Když jsme trávili dovolenou v Hurghadě, Davidovi se udělalo zle, přesněji řečeno – Faraonova pomsta na něj zaútočila v plné síle. Venku bylo vedro, slunce pálilo o sto šest a kluk ležel ubrečený v posteli s bolestmi břicha...

Co teď? Jak mu zvednout náladu?

 

Bádala jsem, tápala, přemýšlela, až mi v hlavě blesknul nápad jak hrom!

Jasně! Slíbím mu morče!

 

Nápad zaznamenal úspěch, avšak má víra v to, že při příletu domů syn na tento slib zapomene, zůstala lichá. I nezbývalo, než slib splnit.

 

Od neděle máme tedy nového člena rodiny: morče Bublinku.

Dvacetidenní mláďátko je naprosto nebojácné, mazlivé a fantasticky ukvičené ;o)  Nejenže se Bublinka nechá chovat, sedí v klidu na klíně a se zájmem vše pozoruje, ale navíc nás olizuje stejně jako Aiko (náš pes).

 

Kluci jsou nadšením bez sebe a starší z nich poctivě studuje literaturu zabývající se právě tímto zvířátkem. On totiž i tak maličký tvor potřebuje péči a lásku... Tedy pokud se má u vás cítit šťastně a spokojeně.

 

A co vy? Také uvažujete o koupi morčátka? Nebo jste snad svému dítku toto roztomilé zvířátko již slíbili? Pak si přečtěte následující informace a zajímavosti, můžou se vám hodit.

 

Než si pořídíte morčátko, měli byste vědět:

-          morče se dožívá 8-10 let

-          morče potřebuje velkou klec, a to i v případě, že jej několikrát denně necháte proběhnout po místnosti

-          klec je třeba pravidelně čistit (minimálně jednou za tři dny)

-          morče potřebuje vaši společnost. Měli byste se mu alespoň hodinku denně věnovat.

-          než si pořídíte morče, je dobré zjistit, zda některý člen vaší rodiny není na toto zvířátko alergický

 

Jaké morče vybrat?

Pokud se rozhodnete ke koupi tohoto tvorečka, určitě poslední, oč stojíte, je vybrat si nemocné morče. Při koupi proto bedlivě sledujte zda:

-          jste si vybrali skutečně mláďátko. Samička, která je starší než dva měsíce, už může být březí.

-          je vámi vybrané morče veselé, aktivní, zvědavé, má chuť k jídlu.

-          je srst zvířete lesklá, bez chuchvalců, bez lysin

-          nemá řídkou stolici

 

Víte, jaké místo pro vaše morče vybrat?

Pamatujte, že morčata ke spokojenému životu potřebují světlé a nepříliš teplé místo. Průvan jim vysloveně škodí a zrovna tak i kouř z cigaret.

Morčata nemají ani trošičku ráda hlasitý zvuk. Jsou totiž velmi lekavá a navíc mají daleko lépe vyvinutý sluch nežli my lidé.

Rozhodně nedávejte klec se zvířetem na přímé slunce či naopak, do vlhké a temné místnosti.

 

Chcete, aby se vaše morčátko rychle ochočilo?

Pak se mu musíte pochopitelně věnovat. Je lepší si s vaším novým kamarádem hrát krátce několikrát denně, nežli jen jednou delší dobu.

Morčata milují úkryty a zbožňují různé domečky. Jenže – pokud mu dáte do klece úkryt, ochočení bude daleko složitější, ba se může stát i téměř nemožným. Doporučuje se tedy nechat mládě bez domečku po dobu, než si na vás zvykne, než si získáte jeho důvěru.

 

A jak si onu důvěru získat? Mluvte na morče tichým, klidným hlasem. Hlaďte jej, pochovejte ho. Ovšem pamatujte, že nic se nemá přehánět. Morče je živý tvoreček, který potřebuje mít i svůj klid.

 

Znáte morčecí jídelníček? Víte, co mu nabídnout?

-          seno je základní potravou. V jídelníčku by rozhodně nemělo chybět.

-          pamatujte, že ovoce a zelenina dodají vašemu kamarádovi tolik potřebný vitamin C. Jistě si pochutná například na jablku, banánu, kiwi, červené řepě, ale nabídnout mu klidně můžete i takový pomeranč.

-          morče také miluje listy pampelišky, luční trávu, přesličku, žabinec, řebříček, jitrocel nebo kostival. POZOR na jetel!!! Silně nadýmá!

-          nabídněte svému morčátku i sůl na lízání. Doplní si tak minerální látky a stopové prvky.

-          pochopitelně do jídelníčku tohoto tvorečka patří i krmné směsi, které seženete v každém zverimexu. Ovšem pozor. Morčata většinou tyto lahůdky milují k zbláznění. Nepřekrmujte je, i když na vás bude prosebně kvíkat sebevíc!

-          a závěrem nezapomeňte, že morčata si potřebují brousit zoubky. K tomu účelu je vhodný tvrdý chléb nebo různé krekry, které seženete také ve zverimexu.

 

Morčata jsou milá a hodná zvířátka, která se vám za péči odvděčí láskou. Věřte, že dokáží být výtečným kamarádem vašich dětí. Ostatně, vím, o čem mluvím ;o)

 

P.S. Na fotografiích je naše Bublinka, která se u nás již po dvou dnech cítí jako doma ;o)

 

Krásné chvíle strávené nejen s vaším zvířecím kamarádem vám přeje

   
10.08.2005 - Dům a byt - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [37] pajda [*]

  V článku chybí jedna dost podstatná informace - ve Zverimexech není vyjímkou, že si koupíte "opravdu mláďátko", které se NEUMÍ SAMO ŽIVIT!!! Morčátko mladší 4 týdnů totiž zdaleka neumí žrát všechno, co potřebují k životu a často pojdou prostě kvůli nedostatku živin...to, že už dvou až třídenní morčátka "ochuntávají" krmení jejich maminky není zdaleka totéž, jako že jsou soběstačná. Když jsem na vlastní oči viděla, jak náš sameček (který asistoval u porodu a výchovy tří vrhů mláďat) učí žrát právě koupené morčátko, byla jsem na infarkt...

  superkarma: 0 10.08.2005, 16:07:08
 2. avatar
  [36] Deja [*]

  Eva_Fl: morčátko není myš, nemá ocásek a je to naprostý býložravec /někdy i všežravec/. Ale tobě to vykládat , když je to prostě zvíře, viď

  superkarma: 0 10.08.2005, 15:19:02
 3. [35] Rikina [*]

  Odemětobě: u nás vždycky býval jeden až několik psů. V takový konkurenci morče nemá moc šancí se projevit

  superkarma: 0 10.08.2005, 15:19:00
 4. avatar
  [34] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 10.08.2005, 15:14:51
 5. avatar
  [33] Odemětobě [*]

  Rikina: popravdě řečeno,víc mě bere naše kočka.Ale morčata byla úměrná věku dětí,když stářím umřela,obrečela jsem je taky.Možná vaše morčata potřebovala psychologa.

  superkarma: 0 10.08.2005, 14:49:14
 6. [32] Rikina [*]

  Odemětobě: ona i morčata jsou zřejmě různá. To, že ta naše nebyla nic moc, nevylučuje, že jiná morčata mohou být inteligentní a zábavná. Možná ta naše utrpěla ve svém morčecím životě nějakou hrůznou událostí a zanechalo to na nich následky... nevím.

  superkarma: 0 10.08.2005, 14:20:56
 7. avatar
  [31] Odemětobě [*]

  Rikina: třeba jste si jen vzájemně nepadli do oka.Děti stavěly z leporel labyrinty a obě morčata ochotně hledala cestu ven.Až na to ničení podlahy byli oba fajn.

  superkarma: 0 10.08.2005, 13:59:50
 8. [30] Rikina [*]

  sara.l: možná. Nicméně potkani byli chytří a komunikativní až moc, a všichni naši psi, kočky, papoušci a podobná zvěř taky. Dojem hloupého zvířete jsem měla právě jenom z těch morčat a z želvy. Vodní želvy.

  superkarma: 0 10.08.2005, 12:39:29
 9. avatar
  [29] sara.l [*]

  Rikina: žádné zvíře není hloupé záleží to jenom na majiteli...víš jak se říká jaký páníček takový mazlíček,možná chyba byla ve vás

  superkarma: 0 10.08.2005, 12:21:40
 10. [28] Rikina [*]

  No nevím, na mě všechny dvě morčata, která kdysi měli synci, dělala dojem naprosto hloupých a nekomunikativních zvířat. Hrát si to neumí, neprojevuje to žádnej zájem o nic, leda o žrádlo. Sedí a kouká to jak puk, ani se nesnaží utéct, a prozkoumat svoje okolí, jen to prostě sedí, jí nebo spí. Nezajímavé zvíře.

  superkarma: 0 10.08.2005, 12:12:40
 11. avatar
  [25] Žábina [*]

  morče jsme měli 5 let pak dostala artrozu a musela jsem ji nechat utratit
  myslím že v článku by ještě mělo být jaké druhy morčat jsou -my měli hladkosrsté, ale víc se mi líbí hrubosrsté

  superkarma: 0 10.08.2005, 11:26:52
 12. avatar
  [24] Odemětobě [*]

  Lindaa: Vážně,aby si nespálil kůži,tak se musí mazat.Já jsem byla taky v šoku.Když ho vykoupou,mažou ho tělovým mlékem.Není to jejich výmysl,asi to tak musí být,paní je kožní lékařka,on praktik,tak si myslím,že byli schopní si sehnat informace.Na dotek je pes příjemný,má vyšší teplotu než člověk.Jen je to jiné,když všichni ostatní psi mají srst.Ven moc nechodí,je to takový bytový povaleč.Mně osobně je tento pes sympatičtější než bezsrstá kočka.

  superkarma: 0 10.08.2005, 11:23:23
 13. avatar
  [23] Landriel [*]

  Pala: to je fakt na

  superkarma: 0 10.08.2005, 11:11:15
 14. [22] Lindaa [*]

  Odemětobě: Psa ve svetru jsem uz videla, ale ten opalovací krém me dodelal . Takhle jsem se uz dlouho nezasmála - jeste ze jsem v práci sama (ostatní mají dovcu).

  superkarma: 0 10.08.2005, 10:51:15
 15. avatar
  [19] Pala [*]

  Landriel: To znám. Já jsem naučila, že mi při příchodu domů dá pusu a pak se může věnovat psovi, ale táta řekne mamce jen na půl pusy Čau a pak se otočí k , usměje se a začne:"Ahoooj, jak ses měl, cos dělal...

  superkarma: 0 10.08.2005, 10:17:27
 16. avatar
  [18] Odemětobě [*]

  Měli jsme 2x morče dlouhosrsté,místo hoblin jsme mu podestýlali kamenivo do kočičího WC.Ztvrdlou hroudu jsme jen občas vyndali.Naše morčata milovala meloun.Problém byl v tom,že se obě naučila chodit čůrat na parkety pod závěs,takže jsme měli zničený kus podlahy.Za dcerou to jedno běhalo jako pes,jakmile uslyšeli mikrotenový sáček,hnali se do kuchyně pro jídlo.Byla s nimi legrace.Psa naháče mají naši známí taky kvůli alergickým dětem.Je to na zvyku,poprvé jsem byla v šoku,ale pak si člověk na tu horkou kůži zvykne.V zimě potřebuje svetr,v létě krém na opalování,aby se nespálil.

  superkarma: 0 10.08.2005, 10:08:57
 17. [17] bejby [*]

  Synu je tprvé 19 mněsíců,tak žemně ten zvěžínec tprvé čeka Jse zvědáva na co mně ukycá

  superkarma: 0 10.08.2005, 09:50:11
 18. [14] Lindaa [*]

  A nevíte nekdo neco o zelvách. Já mám alergii na vsechno od prírody a tak zádné zvírátko se srstí, jakymikoliv chlupy a perím nepripadá v úvahu. Nakonec jsme vylucovací metodou dosli k zelvám (rybicky jsme zavrhli - není s nimi zádná sranda), ale nic o nich nevím.

  superkarma: 0 10.08.2005, 08:53:44
 19. avatar
  [11] Landriel [*]

  Bridgetj: u nás miluje i - tuhle kočička vylezla k sousedovi na lešení (dodnes netušíme, jak se tam dostala) a vypadalo to, že neví, jak se dostat dolů. I rozjeli jsme záchrannou akci, já jsem vylazla na ramena, on mě na to lešení vysadil, načež jsem v ponožkách pobíhala po lešení a chytala kočičku. Když jsem mu ji konečně podala, on ji něžně vzal do náručí a zamířil s ní domů. Mě nechal v ponožkách na lešení, musela jsem se dolů dostat sama... Později to komentoval přátelům, kteří nás s pobavením sledovali ze soudeního domu, že měl strach, aby si nezlomila nožičku. Ale jestli si manželka nezlomí hnátu, to mu evidentně starost nedělalo...

  superkarma: 0 10.08.2005, 07:50:38
 20. avatar
  [8] Ťapina [*]

  A rozhodně není nejlepší nápad vybrat si ve zverimexu nejmenší morčátko s tím, že se nejsnadněji ochočí Ona totiž nezřídka bývají stejně stará, jen to nejmenší je vážně nemocné. A jak často si lidi vyberou právě to

  superkarma: 0 10.08.2005, 07:30:06
 21. avatar
  [7] Májík [*]

  Tak tohle období už máme za sebou. Začalo to jedním morčetem od kolegyně z práce, asi půl roku jsme žili v domnění, že to je holka, páč kolegyňka byla zkušený chovatel a tvrdila, že nám dává holku. No, po pár měsících bylo všechno jinak, ze Zuzanky byl kluk Zuzík, pořídili jsme mu kámošku Báru, která zanedlouho porodila 3 krásná morčátka a pak jsme se nebezpečně rozrůstající rodinky byli nuceni zbavit, protože se mi najednou objevila alergie. Teď nemáme zvířátko žádné, ale je pravda, že synovi už táhne na 15 a období, kdy neustále trval na tom, že chce mít doma zvířátko, už je pryč.

  superkarma: 0 10.08.2005, 07:01:47
 22. avatar
  [6] Landriel [*]

  Nyotaimori: Bridgetj: no jo, když ono je tak těžký si ty němé tváře nezamilovat, kolikrát jsou fakt hodnější než lidi, já svoje čičiny taky miluju a kdyby mě chlap nehlídal, taky bych je ukrutně rozmazlila...

  superkarma: 0 10.08.2005, 06:57:32
 23. avatar
  [3] Linde [*]

  Morčátko jsme koupili už před rokem a stalo se vítaným požíračem zeleninového kuchyňského odpadu (i v obchodech odlupuju listy kedlubů a květáčků ) Dcerka (5) za ním lítá s každým kousíčkem chleba nebo pampeliškou. Doporučuji, milé nenáročné zvířátko, zdravící milým kvíkotem.

  superkarma: 0 10.08.2005, 06:16:02
 24. avatar
  [1] Mici [*]

  Taky procházím obdobím "masírky" svého syna, který morče loudí Já bych mu ho dovolila, bude mít 9 a snad by se byl schopný o něj starat, ale manžel je proti, tak uvidíme, jak to dopadne.

  superkarma: 0 10.08.2005, 00:40:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme