Když je vidíte, máte pocit, že se příroda zbláznila. Copak může něco kvést v době, kdy to postrádá logiku? Ano, může a budete se divit, jde o velmi skromné keře, kterým nevadí mráz, sníh ani nízké teploty. Seznamte se.

Možná se to stalo i vám. Jdete parkem nebo kolem nějaké zahrady a spatříte kvetoucí keř. To nemluvím o jaru, ale o měsících, kdy jiné (nám známé) rostliny odpočívají. V přírodě vládnou spíš zemité barvy, a tak není divu, že jasně žlutá nebo růžová nás zaujme a přiláká naši pozornost.

Chcete o těchto kráskách zimy vědět víc?

Kvetoucí keře v zimě nejsou žádným vzácným úkazem. Pocházejí převážně z oblasti Číny a rostou ve vysokých nadmořských výškách, takže naše středoevropská zima je pro ně velmi příznivá.

  • Jasmín nahokvětý patří asi mezi nejznámější v zimě kvetoucími keře. Svými veselými žlutými kvítky trochu připomíná známou zlatici, ale jde o naprosto odlišný druh. Ve své domovině roste v nadmořské výšce 800–4 500 metrů

strom

Vyžaduje však poněkud zvláštní výsadbu s oporou, protože se rozrůstá do stran v tenkých „šlahounech“. Proto není příliš vhodný jako solitér. Nejlepší způsob, jak ho zviditelnit, je výsadba k osluněným zdím s oporou. Buď využijeme klasickou dřevěnou mřížku, pergolu, nebo ho necháme pnout po jiných keřích, které mu poskytnou dostatečnou oporu. Břečťan, přísavník, hlohyně, vistárie nebo jiné popínavé keře, které na zimu (vyjma břečťanu) opadají a jasmínu nijak nekonkurují.

Tento keř se dobře uplatní i jako plazivá rostlina, kdy vytvoří působivé „vodopády“přes zídky, náspy, nebo nízké plůtky.

  • Kalina bodnanská je vzpřímený opadavý keř, který kvete před vyrašením listů. Některé druhy otvírají své růžové květy již na přelomu roku a jejich kvetení pokračuje až do jara. Otužilé kaliny dobře snášejí i mrazivé počasí. Při poklesu teploty pod –10 °C květy sice zmrznou, ale jakmile se oteplí, otevřou se nové. Velkou předností kaliny bodnanské je vůně jejích květů.

strom

  • Zimokvět časný. Tento keř pochází rovněž z Číny a kvete druhým až třetím rokem po výsadbě. Při mírném počasí kvete již v prosinci. Jeho světle žluté květy o průměru 2,5cm jsou opravdu nepřehlédnutelné a intenzivně voní.

strom

 

Všechny zmíněné keře vysazujte nejlépe poblíž domu, nebo před okna, abyste si mohli plně vychutnat jejich krásu.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama