Domácnost

Kvetou celý rok a zelenají se i ve tmě

flower

A jsou omyvatelné, bezúdržbové a nikdy nezvadnou. Truhlíky s rozkvetlými muškáty vás mohou těšit, i když napadne sníh, ať si lidé lámou hlavu, jak to jen děláte. Bujará zeleň může zdobit vaši koupelnu bez okna a v temné předsíni se bude dařit i košaté palmě.

Asi tušíte, že bude řeč o umělých květinách.

Inspirovala mě jedna chalupa se stále kvetoucími okny. Na tom celkem nebylo nic divného, kdyby do oné chaloupky celou zimu nevkročila lidská noha. Když jsem se osmělila podívat se blíž, cože to tam pěstují za zázrak, bouchly mě do očí vybledlé plastové květináčky a v nich plastové begonie v sádře zasazené. Já husa, že mě to hned nenapadlo!

No a co, řeknete si, vždyť je to tak krásné. Malebná chaloupka s malebnými okénky. Někdo má na zahradě trpaslíky, sádrové hříbky a betonové Karlštejny, proti tomu jsou umělé kytky ještě vkusnou výzdobou.

Ty ve venkovské chaloupce už něco pamatují, ale pokrok šel i v tomto oboru dopředu a některé „atrapy“, zvláště stálezelených rostlin, jsou tak dokonalé, že je pouhým okem od živých květin nerozeznáte. Musíte si je osahat, abyste se přesvědčily, zda vás nešálí zrak.

Ale zkuste někde v bance nenápadně žmoulat lístek fíkusu benjamina nebo zarýt nehet do kmínku draceny, abyste identifikovala její „pravost“.

Na veřejných prostranstvích bych umělé kytky ještě tolerovala, ale doma?

To bych musela bydlet v zapadlém spoře osvětleném suterénu, abych si něco takového pořídila. Je to asi jako s umělými vánočními stromečky. Atrapy všeho druhu se mi prostě příčí a považuji je za kýč. Jak jinak nazvat něco, co se jen tváří, byť sebelépe, jako pravé? Nebo se dokonce, svou pestrostí, svěžestí a dokonalostí, snaží přírodu trumfnout.

Ale jak se říká, proti gustu... Znám nejednu domácnost, kde trůní umělé květiny nejen ve váze, ale i v květináči. Je to i váš případ?

Máte doma umělé květiny? V které místnosti?

   
04.05.2010 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [9] Anime Otaku [*]

  Umělý kytky mám moje skorotchyně, je to hrůza, kdyby je občas opláchla nebo otřela od prachu, tak proč ne, ale když jsou zprášené a odrbané, tak je to hrůza...

  superkarma: 0 04.05.2010, 15:06:48
 2. [8] menhet [*]

  Umělý kytky doma nemám, maminka jich pár má v koupelně a v předsíni (ale já to neřešim, pokaždý je zaleju :) O vánocích máme umělý vánoční stromek, hlavně kvůli úklidu, a vedle vázu s větvemi smrku nebo borovice pro vůni.

  Doma mám kytek málo a žádnou umělou. I když se u mě kytkám moc nevede, tak doufám, že si nikdy nekoupím umělou kytku.

  superkarma: 0 04.05.2010, 14:16:51
 3. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Doma? Ani omylem, cítila bych se jak v hrobce. I když poslední dobou se výrobci fakt snaží a imitace řezaných květin, např. orchideí, kosatců nebo lilií jsou opravdu dokonalé a těžko k rozeznání. Kdybych měla potřebu jimi něco dekorovat nebo maskovat, určitě bych si vybrala. Dokud ale nemusím, jsem ráda, za živé

  superkarma: 0 04.05.2010, 12:11:40
 4. avatar
  [6] Clerenc [*]

  Ano mám doma pár umělých květin. Ale žádná z návštěv ještě nikdy nepoznala, že nejsou živé. Dnes už seženete opravdu krásné kousky. Ale tady asi pořád platí "za více peněz víc muziky". Na vrchní police knihovny bych si živou kytku nedala, při představě, že přeliju....

  superkarma: 0 04.05.2010, 12:11:23
 5. [5] sarahf38 [*]

  Já mám umělou kytku na záchodě,zakrývá tam hadici,co vede z nádržky na vodu.Jinak mám všude živé kytky.Na záchodě i v koupelně,kde je tma se docela daří bambusuSml16

  superkarma: 0 04.05.2010, 10:57:15
 6. [4] fefule [*]

  Umělé kytky mám v koupelně i na záchodě, oboje bez oken, a krásně mi zakrývají nevzhledné trubky. Kde je to možné, mám spoustu živých kytek, ale proč se bránit umělé připomínce živé kytky tam, kde by ta skutečná nepřežila?

  A kdyby si u mě návštěva zkusila rýpat nehtem do jakékoliv kytky, asi bych jí tu ruku urazila ;-)

  superkarma: 0 04.05.2010, 10:47:24
 7. avatar
  [3] kačinka [*]

  To mi nesmí do baráku.

  superkarma: 0 04.05.2010, 08:34:59
 8. avatar
  [2] *modrá [*]

  Taky nechápu jak si může někdo domů pořídit umělé kytky... ale třeba moje "tchýně" ta je miluje....

  Záleží holt na vkusu. Já mám raděj věci živé a přirozené.

  superkarma: 0 04.05.2010, 08:31:50
 9. [1] Bébina [*]

  Umele nebo i susene kytky nesnasim. K cemu to je, vystavit si doma kus plastu, co se tvari jako kytka? Z zive kyticky mam radost, z umele husi kuzi.

  superkarma: 0 04.05.2010, 08:08:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme