Domácnost

Květinová chaloupka paní Květy: Dřív u ní rostly kopřivy, dnes si ji lidé fotí

m

Auta zpomalují, chodci se obdivně zastavují a mnozí i fotografují. Kolem této chaloupky neprojde ani neprojede nikdo bez povšimnutí. Není divu, takovou pastvu pro oči jen tak nevidíte. Jenomže nic není zadarmo a samo sebou. Kolik za takovou krásou stojí práce a co všechno obnáší péče o zahradu, jsem se zeptala obyvatelky domku a milovnice květin, paní Květy. No řekněte, mohla mít lepší jméno?

Tenhle venkovský domek v Nových Mitrovicích (na jižním Plzeňsku) mám na dohled a nepřestává mě fascinovat. Stejně jako všechny, kdo Mitrovicemi jen projíždějí. Stále máte co obdivovat, protože je doslova obklopen květinami. Od jara do podzimu se mění před očima tak, jak odkvétají a zase rozkvétají jednotlivé druhy květin.

Na jaře jsou to koberce drobných skalniček, které svítí na dálku svými typickými barvami. Ani nestačí odkvést, a už je střídají pestré barvy léta: Vodopády červených muškátů v truhlících, sytě žluté afrikány na záhonech a spousta dalších letniček, které neumím ani pojmenovat.

A to zdaleka není všechno. Nikde nenajdete „hluché“ místo. Předzahrádka se pyšní nejen kvetoucími druhy, ale i nádhernými strukturami okrasných keřů a trav. Když vejdete na dvorek s udržovaným trávníkem, vaše oči neví, kam se dřív podívat. Všude samé květiny. U plotu se na vás smějí „staré“ dobré floxy, popínavé růže nebo bohyšky s různobarevnými listy, na dřevnících truhlíky s muškáty a surfiniemi a kolem zdí spousta osázených nádob. No řekněte, mohla jsem si tenhle květinový ráj nechat jen pro sebe?

Ale jak už to bývá, ti nejpracovitější bývají i strašně skromní a zlákat je k rozhovoru není zrovna jednoduché. Ale já jsem nedala pokoj a paní Květa nakonec svolila.

v

Posadily jsme se na terásku uprostřed té nádhery a položila jsem první otázku, která by napadla každého:

Proboha, jak jen to ta ženská stíhá?
(Paní Květa se rozzáří jako sluníčko.) Já si s tím hraju, mě to hrozně baví. Ale nemyslete si, nebylo to tak vždycky. Když jsem byla mladá, bylo mi to jedno a rostly tady dokonce kopřivy. Až se mě jeden děda, který šel okolo, zeptal, jestli se nestydím. Místo skalky byl drátěný plot, kde jsem měla jiřiny, ale jinak to byla hrůza. Jenomže jsem chodila do práce, a když jsem přišla k večeru domů, starala jsem se o děti a domácnost. Na kytky nebyl čas. A tráva všude! Můj muž nebyl na sečení, s kosou to neuměl a sekačky tenkrát nebyly. Musela jsem prosit souseda, aby nám posekal dvůr.

A kdy vás to tedy chytlo?
To přišlo časem samo a začalo mě to strašně bavit. Kytky se staly mojí velkou vášní a nelituji ani těch peněz, které to stojí. Ale snažíme se toho co nejvíc uchovat přes zimu. Díky dceři Gábině, která bydlí v bytovce a ve sklepě mají stálou teplotu, to máme kam dát. Hlavně muškáty. Letos jsme je už chtěly vyhodit, byly už starší a vypadaly hrozně, ale pak jsme je začaly hnojit a podívejte, jak jsou krásné. Díky „kobylincom“ se nádherně rozrostly. A pak hodně kytek kupuju. Když přijdu do zahradnictví, neodolám a vždycky si něco přinesu. Když to vidím, tak šílím a musím to koupit, a to mě Gábina ještě krotí (smích).

Odkud získáváte zkušenosti? Někoho se ptáte, nebo je máte vyčtené z knih?
Asi takhle, já jsem takovej tvor, že mě nebaví sedět doma a leštit nádobí. To raději vezmu motyčku, kyblík, rukavice a hrabu se v záhonech „jako blbec“. Mě to baví venku. Můj manžel mě mockrát ani neviděl, jaká byla večer tma, a volal: „Ty strašidlo, kdepak jsi, pojď už domů“. (Smích)

A vlastně tou zahradou, těma kytkama jsem strašně známá. Třeba potkám lidi, které jsem v životě neviděla, a oni řeknou: „My víme, kde bydlíte, vy to tam máte tak krásný“. A to mě hrozně potěší. I synovi v práci nějaký pán povídal, že tudy projížděl a viděl takovou rozkvetlou chaloupku, kousek stranou od silnice... a už jsem se musela smát, když mi to vyprávěl.

Věřím, že vás těší zájem a to, že si lidé vaši chaloupku fotí.
To jo, je to pro mě taková odměna. Líbí se to mně i lidem kolem, a tak by to mělo bejt. Ale velkou zásluhu na tom mají i dcera Gábina s manželem. Pokáceli tady spoustu starých stromů, smrků, bříz… takže se to krásně otevřelo a prosvětlilo.

Máte nějakou kytku, bez které si svou zahradu nedokážete představit?
Asi afrikány, je to taková vděčná trvalka. I když jí tohle léto dává hodně zabrat. Vodu jim sice dopřávám, ale letos nejsou takové, jako bývají. Jindy mívám úplné keře, dneska je to bída. (Co bych za to dala, aby mi taková bída kvetla u chalupy, bleskne mi hlavou.)

A není to taky slimáky?
Já to obsypávám. A dost. Za to utratím taky hodně. Jo, a jinak miluju taky muškáty. Muškáty všeho druhu. To je taky vděčná kytka. A taky surfinky. Ale ty se musí opatrovat. A schovávat před prudkým deštěm. Nesnáší sucho ani přelití...

Vidím, že tady máte i tradiční kytky českých zahrádek floxy, ty už se málo vidí.
Floxy mám ráda taky. Sice o nich říkají, že to jsou hřbitovní kytky, ale já na ně nedám dopustit. To jsou kytky, které vám udělají zeď a zakryjí třeba nepěkné zákoutí.

A ještě mám ráda kameny, velké kameny. Do skalky a tak. Když jsem ještě jezdila do práce autem, tak náš táta vždycky šílel, co vytáhnu z kufru. Někde jsem zastavila, vyhlídla si kámen a pak jsem ho přivezla. (Mohu dosvědčit, když jsme šly z borůvek, táhla asi pět kamenů.)

Vaše dcera Gábina je vaším velkým pomocníkem. Jak dalece se podílí na tvorbě zahrady?
Ona je stejný blázen jako já. Dává do toho svoje nápady a vidí to jinýma, mladšíma očima. Dřív byly na zahrádkách kytky v záhonech. Ty zrušila a udělala to úplně jinak. Napřed jsem se toho bála a připadalo mi, že jde na to moc zhurta, ale dnes se mi to líbí. Je to mnohem rozmanitější. Gábina zapojila i svého manžela Pavla, který je velice šikovný a umí to hlavně se dřevem. Všechno, co si tady my dvě vymyslíme, dokáže udělat. Třeba různé stojany na kytky, zahradní posezení a novou pavláčku. Dřív u chalupy byla klasická celoprkenná pavlač, která se už rozpadala, a proto jsem ji zakrývala převislými surfiniemi. Ale už byla tak ztrouchnivělá, že jsem se jí bála dotknout, tak ji Pavel zbořil a udělal novou, hezčí a vzdušnější.

Do jaké míry je zahrada plánovaná? A do jaké je to spontánní záležitost?
Více méně je to věc citu. Něčemu necháváme volný prostor, něco, když se nám nelíbí, přesadíme.

Je vidět, že pro to máte cit. Vaše zahrada a chalupa je právem chloubou celé obce.
Někdo má honosný nový barák s golfovým trávníkem a tůjema, my máme než „starou boudu“, takže ji zkrášlujeme alespoň kytkama.

Kdyby takhle vypadaly všechny „staré boudy“, bylo by krásněji na světě. Děkuji vám moc za váš čas a příjemný rozhovor.

Milé čtenářky, podívejte se do fotogalerie na více obrázků

/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chal.jpg
Takhle vidí chaloupku kolemjdoucí
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalup1.jpg
Průčelí s bohatou záplavou muškátů
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalupklaster.jpg
Paní Květa se svým vnoučkem Pavlíkem
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalupaleto.jpg
Chalupa a její předzahrádka s třapatkami
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalupa4.jpg
Milované afrikány ve všech barevných variantách
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chaljaro.jpg
Kdo by neobdivoval takovou sbírku skalniček?
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalupajaro.jpg
Jarní skalka před pavláčkou
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalpu.jpg
Skalka v letním žáru
/users/1/galerie/files/img/chalupaklaster/middle_chalzima.jpg
A v zimě, když květiny spí, chaloupka alespoň svítí
 

Foto: dcera Gábina

Čtěte také:

   
05.08.2015 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [41] Dana Haklová [*]

  Rikina — #40což o to koně jsou vychovaní, horší jsou poníci. Ti se musí sakra hlídatSml30 jinak před nimi nic neobstojíSml23

  superkarma: 0 10.08.2015, 23:10:39
 2. [40] Rikina [*]

  Dana Haklová — #34 Koně? To teda musí být vychovaní koně Sml30 jo, když se tam může normálně přebývat, tak je určitě všechno v pohodě Sml67

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #41
  superkarma: 0 10.08.2015, 11:30:00
 3. avatar
  [39] cibulicka [*]

  Je to úžasnéééé

  superkarma: 0 05.08.2015, 22:48:11
 4. avatar
  [38] Jandywoman [*]

  Nádherný, inspirující článek. Člověk alespoň vidí, že když je vůle, trochu toho času a dobrý nápad, že si lze vytvořit nejen pro "diváky", ale především pro sebe krásné prostředí, kde se člověk cítí dobře, kde se mu hezky žije, a kde, soudě dle toho co paní Květa vypráví, společně tráví čas i velká část rodiny. Úžasné!Sml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 22:42:12
 5. avatar
  [37] helmar [*]

  Sml67je to moooc pěkné!Sml59

  superkarma: 0 05.08.2015, 22:37:15
 6. avatar
  [36] kareta [*]

  PerfektníSml67

  Já mám na zahradě zatím jen čurbes proložený nesmyslně rozvrženým akeřema a stromama..postupně to taky podle potřeb nějak vymyslíme...jednou. Sml30

  superkarma: 0 05.08.2015, 20:31:42
 7. avatar
  [35] Dudlajlama [*]

  Krasa kras. Tak na tuhle zahradu jeste me Micurinske znalosti nestaci, mam co dohanetSml58.

  superkarma: 0 05.08.2015, 18:55:39
 8. [34] Dana Haklová [*]

  stran toho šlapání na trávník a starost, jestli se nějaká kytička nezlomí. Mohu vás ubezpečit, že na zahrádku paní Květy se chodí pást i moje koně. A pokud vím zatím nic moc nezničili. A každý den se tu prohání tři psi dcery Gábiny a její syn Pavlík tam jezdí na kole a na malé motorce

  1. na komentář reaguje Rikina — #40
  superkarma: 2 05.08.2015, 16:00:11
 9. avatar
  [33] diblice [*]

  Dana Haklová — #20nemám thuje a jen trávník, ale kytky mám uspořádaný tak, aby i děti měly prostor na hraní a nemusely se bát, že na něco šlápnou nebo to zničí míč, takže keříčky,kytičky ale i větší távníkový prostor, kde se dá lítat a jezdit na kole, ale je pravda, že mám zahradu až moc velkou

  superkarma: 0 05.08.2015, 15:33:36
 10. [32] bobani [*]

  pohádková nádhera

  superkarma: 0 05.08.2015, 15:24:30
 11. avatar
  [31] gerda [*]

  Rikina — #30hele, a víš, jak jsou chytří někteří psi? Znala jsem jezevčíka, který fakt chodil jen po cestičkách mezi záhonkama.

  superkarma: 0 05.08.2015, 15:21:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  gerda — #28 Však píšu, že nevím, jak to má zařízené paní Květa. Sml80 Ale často jsem se setkala s tím, že někdo nadšeně ukazoval zahrádku, ale jak mu tam člověk stoupnul, bylo zle, protože tam se nešlape a támhle taky ne, a tadyhle se musí jít opatrně po těch kamenech, a nedej bože ulomit kytičku. Sml80 Na zahradě u mojí chalupy mí synci hráli fotbal, blbnuli se psema, honili se a schovávali, měli tam houpací síť, a terč pro střelbu lukem, a když něco zváleli, nebo poničili, tak se to buď vzpamatovalo, nebo taky ne. Na takovéhle zahradě by to dělat nemohli. A mě by nebavilo, kdykoli jdu ven, aby mě někdo ostřížím zrakem sledoval, jestli dost dávám pozor a nepoškodím malebný soulad květeny. Znova opakuju - netvrdím, že to tak dělá paní Květa. Jen píšu svůj osobní názor a zkušenost se zahradami podobného typu.

  1. na komentář reaguje gerda — #31
  superkarma: 0 05.08.2015, 15:16:12
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  Podívala jsem se na komentáře pod články a čtu, že nejvíc bodů nasbíral šetřílek, pak tahle květinářka a dle očekávání Bartoška. Teda, ještěže sem paní Haklová píše, protože je aspoň k čemu diskutovat a hlavně, článek je o něčem. Já opravdu nevím, co chce magazín po čtenářkách za reakce, když jsou v novinkách vyložené blbiny typu "klobása"nebo statistika platických operací atd. To snad ani to vedro nemůže omluvit, opravdu jsme za takové slípky nebo spíš kuřata?Sml80Sml30 Já sem chodím hlavně kvůli diskusím, a jednoslovné komenty k blbým článkům člověka spíš odeženou jinam. Že by šlo o tohle?Sml80

  superkarma: 2 05.08.2015, 14:42:45
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  Rikina — #26ale to se mi tak nejevíSml80 Třebas na obrázku č. 4 je docela pěkné posezení s trávníkem, tam je podle mě dost prostoru. Samo, že se nebude šlapat v záhonech, ale to snad nikoho nenapadne. No, ale ten poslední snímek podle mého gusta určitě není, nejsem pro Las Vegas u nás na dědiněSml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #30
  superkarma: 0 05.08.2015, 14:15:26
 4. [27] murat [*]

  ty vánoce...to je fakt drsný Sml52

  superkarma: 0 05.08.2015, 13:53:20
 5. [26] Rikina [*]

  Což o to, je to hezké - na pohled. Zejména ty skalničky před plotem se mi líbí. Jenže z vlastní zkušenosti vím, že na tyhle zahrádky se obvykle nesmí chodit. Přesněji řečeno - jediný, kdo tu zahradu užívá, je ten, kdo to celé opečovává, zbytek rodiny a hosté se tam neodváží vkročit, aby nenarušili umělecký záměr, nebo nezašlápli nějakou vzácnost, protože se neví, co kde je zasazeno a jak to vypadá. Sml80 V lepším případě je někde vyčleněný plácek, kam se smí šlápnout, nebo nějaké sezení, ke kterému vede chodníček. Ale valná část zahrady je tabu. Nevím, jak to má vyřešeno paní Květa, třeba u ní to tak není, jen za sebe pravím, že dávám přednost méně načinčaným zahradám, kde se dá žít, než něčemu sice výstavnímu, ale nedotknutelnému. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #28
  superkarma: 1 05.08.2015, 12:32:42
 6. [25] Dana Haklová [*]

  gerda — #22Souhlasím, venkovská zahrádka by měla být pestrá a ctít tradici, když už se jinde vytrácí. Ano, dá to práci, ale může se to zvládnout i při běžném "provozu". Pamatuji si na zahrádku své babičky. Kvetla od jara do podzimu, a přesto jsem babičku nikdy neviděla, že by něco plela nebo okopávala. Na to neměla čas. Jak to jen dělala, je mi dodnes záhadou.

  superkarma: 0 05.08.2015, 11:34:20
 7. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  Krásné a pohodové! Dík za inspiraci! Sice se snažím, ale nejsem ještě pěstitel.Sml15

  superkarma: 0 05.08.2015, 11:31:37
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  Violeta28 — #21asi byste si měli udělat tarasy a na nich ty záhonky.Sml16

  superkarma: 0 05.08.2015, 11:02:58
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  Dana Haklová — #20já mám taky radši "přeplácané" zahrádky plné všelijakých klasických květin z éry babiček. K té chalupě by ani nic jiného nesedělo. Obyčejné jsou dnes vlastně neobyčejné, protože se nedají koupit v žádných marketech. Leda vyžebrat u zahrádkářů. Jinak mám ráda i promyšlené zahrádky. Byla jsem kdysi v Holicích se zájezdem, tam měl jeden pán za domkem hotový ráj. Nebyl to velký pozemek, ale tak důmyslně rozvržený, že člověk chodil křivolakými chodníčky, procházel zákoutí a dělalo to dojem, že procházíme zámeckým parkem.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #25
  superkarma: 0 05.08.2015, 10:59:57
 10. avatar
  [21] Violeta28 [*]

  Nádhera! Naši sousedi mají též nádherný květinový ráj, hned vedle nich my -ty se zahradou pro ostudu Sml30 Máme zahradu ohromnou v prudkém svahu a jen posekat je problém, tak zatím jen s hrůzou koukáme na tu divočinu, ale věřím že časem nás to třeba taky ,,chytne". Sml16

  1. na komentář reaguje gerda — #23
  superkarma: 0 05.08.2015, 10:52:52
 11. [20] Dana Haklová [*]

  diblice — #16Přijde mi to lepší a veselejší, než tůje a spálená tráva - současný zahradnický trendSml68

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  2. na komentář reaguje diblice — #33
  superkarma: 1 05.08.2015, 10:51:36
 12. avatar
  [19] ekleinovka [*]

  Mám ráda kytičky - je to pastva pro oči a spousta práceSml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 10:42:32
 13. [18] iřka [*]

  Nádhera-Sml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 10:32:48
 14. [17] Bucík [*]

  Nádhera, musí s tím mít hodně práce a ta krása ji bohatě odmění.

  superkarma: 0 05.08.2015, 10:29:41
 15. avatar
  [16] diblice [*]

  pěkný, ale jestli toho není už příliš, já osobně dělám zahrádku už 18 let a pořád něco měním a přesazuju, nejlepší je čekání na nově vysazený kytičky, letos mně zklamaly azalky, byly bez květů, dvě jsou úplně nový, ale nekvetla ani ta, co loni květ měla, dneska rozkvetl první ibišek, u nás na horách je všechno trochu opožděný

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #20
  superkarma: 0 05.08.2015, 10:23:17
 16. avatar
  [15] Pentlička [*]

  Je to moc krásné a paní Květu obdivuji. Samotnou mě zahrádkaření vůbec nebaví, ale ty výsledky jsou nádherné.

  superkarma: 0 05.08.2015, 10:07:06
 17. [14] Roland [*]

  Má to tam krásné - díky své píli.

  superkarma: 0 05.08.2015, 09:50:19
 18. avatar
  [13] Akdar [*]

  Sml59KRÁSASml59

  superkarma: 0 05.08.2015, 09:44:07
 19. avatar
  [12] Hanula [*]

  Sml16nádhera - krásné pokoukáníSml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 09:30:10
 20. avatar
  [11] jarmil22 [*]

  Nádherný opravdu krása .

  superkarma: 0 05.08.2015, 09:26:15
 21. [10] slávenka [*]

  Nádherná chaloupka, líbí se mi muškáty, ale sama vím, co se za tou krásou skrývá práce.Sml16

  superkarma: 0 05.08.2015, 09:17:20
 22. [9] Dana Haklová [*]

  To jste napsala moc pěkněSml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 09:09:24
 23. avatar
  [8] kobližka [*]

  Nádhera!!!

  superkarma: 0 05.08.2015, 08:41:55
 24. avatar
  [7] samecka [*]

  Paní má vskutku příhodné křestní jméno a můj obdiv Sml59

  superkarma: 0 05.08.2015, 07:53:24
 25. avatar
  [6] bezinka [*]

  Sml59krásné Sml59

  superkarma: 0 05.08.2015, 07:34:52
 26. [5] ZdenaZ [*]

  nádhera Sml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 06:59:05
 27. avatar
  [4] renda4141 [*]

  Úžasné Sml59 tohle je nádhera Sml59

  superkarma: 0 05.08.2015, 06:42:37
 28. avatar
  [3] misa.35 [*]

  Nádhera. Ovšem práce za tím vidím opravdu hodně Sml67Sml67

  superkarma: 0 05.08.2015, 06:33:46
 29. avatar
  [2] gerda [*]

  František Hrubín, Pohádka o Květušce a její zahrádceSml16 Já se taky ráda zastavím, když něco tak krásného uvidím. Poobdivuju, lehce pozávidím a řeknu si, že tam musí bydlet fajn lidi.Sml67 To si člověk připadá jako Stvořitel, když z ničeho vybuduje tohle.

  superkarma: 0 05.08.2015, 05:34:11
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Moc pekny!Sml22Sml16

  superkarma: 0 05.08.2015, 02:33:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme