K poslednímu letošnímu rozhovoru jsem chtěla oslovit někoho, kdo nás na další rok naladí pozitivně, dodá nám sílu, energii a životní optimismus. Zavolala jsem herečce Květě Fialové.

Květa Fialová bere život takový, jaký je. Se všemi jeho problémy a těžkostmi se vypořádává po svém, nemoci i stárnutí přijímá s pokorou, o smrti hovoří až s jakousi posvátnou úctou. Svým životním postojem působí na mnohé poněkud podivně, přesto, jedno bychom si od ní měli vzít všichni. Naučit se žít s vědomím, že „život je obrovský dar“.

kveta

Život je obrovský dar...

mydveNa první setkání s paní Květou Fialovou nikdy nezapomenu. Stalo se to před několika lety, kdy mě při jisté příležitosti pozvala k sobě do bytu. Zaujala mě nejen svou bezprostředností a upřímností, ale i obrovskou sbírkou čarodějniček, proti jejichž počtu je moje rádoby rozsáhlá sbírka úplné nic.
Čarodějničky sbírám už mnoho let, jak dlouho, přesně nevím. Bydlí tady se mnou a je mi s nimi dobře. Asi ve čtrnácti letech jsem četla ještě švabachem napsanou knihu o čarodějnicích. Přečetla jsem si, co všechno je potřeba k létání. Šla jsem pak třináctého o půlnoci na hřbitov, natrhala nějaké bylinky, potřela si popelem obličej, tlapky, vzala si koště, vylezla na hromadu dřeva a skočila. Křusla jsem sebou na zem, ale to mi nevadilo, byla jsem šťastná. Já jsem taky taková čarodějnice. V každé ženě je jí kousek.

lou

„čarodějná“ krása Květy Fialové alias Tornada Lou (Limonádový Joe, 1964)

Tak tohle jsme si povídaly před lety. Teď si o čarodějnicích povídat nebudeme, počkáme až na duben. Ráda bych se paní Fialové zeptala na letošní Vánoce, kde stráví příchod Nového roku, a nebo třeba také na to, jak se smířila s úmrtím našeho bývalého prezidenta a jejího přítele Václava Havla.
My jsme se s Vaškem znali přes padesát let, měla jsem ho moc ráda. Byl to pro mě zázrak, takový beránek Boží, který snímá všechny hříchy světa. Dal dohromady lidi a je strašné, že je dal znovu dohromady až při takové smutné příležitosti. Vašek na nás teď bude dohlížet seshora a já říkám, že se na něj budu už těšit.

kubanik

s Josefem Kubáníkem na návštěvě u přítele Václava Havla

Doufejme, že to nebude moc brzy. Vždyť pořád máte co na práci, a nejenom v Praze, ale zejména pak v Uherském Hradišti, kde by bylo bez vás smutno. Prý tam budete i na Silvestra?
Ano, poněvadž i mezi Vánocemi a Silvestrem zkoušíme ve Slováckém divadle hru Oskar a růžová paní, která bude mít premiéru 7. ledna 2012.

O čem ta hra pojednává?
Je o desetiletém chlapci, který je v nemocnici a umírá na leukémii. Vedle sebe má ošetřovatelku, takovou svéráznou paní, která mu poradí, aby těch posledních deset dnů, které mu zbývají do smrti, každý den napsal jeden dopis. Tím dopisem pak prožije během jednoho dne deset let svého života. Je to krásná hra.

V hlavní roli se představíte se svým dlouholetým přítelem a kamarádem Josefem Kubáníkem, mladým hercem Slováckého divadla Uherské Hradiště, se kterým jste excelovala už v úspěšné inscenaci Harold a Maude.
Ano, Pepíček mi dal velký dar. Bude to znít možná hloupě, ale dal mi servis nádherné lásky, která nemá nic společného s jinými lidskými podlažími než s duší. Je nádherné, že mohu na konci svých dnů prožívat něco tak nádherného. Setkání s Pepíčkem je učiněný zázrak. Povídáme si o všem, co jsme zažili, známe své rodiny, navštěvujeme se, hrajeme společně divadlo. Příbuzní i přátelé si mohou si myslet, že jsem jeho prababička, jenže já ho miluji, jako by mi bylo šestnáct. Mohu ho milovat jako svého syna, zahrnout ho všemi druhy lásky, ovšem bez těla. Může mě vzít za ruku, ale je to láska duševní. V podstatě jsem kromě manžela Pavla žádné lásky nikdy neměla.

oskar

plakát k představení Slováckého divadla Uherské Hradiště - Oskar a růžová paní

Letí to, jsou to už více než dva roky, co zemřel váš manžel, režisér Pavel Háša. Ale na Štědrý večer jste sama nebyla?
Ne, to jsem byla u Zuzičky (dcera) a vnučky Dominiky, ale teď už odjíždím do Uherského Hradiště, kde budu až do premiéry.

Prý jste se s manželem brali přímo na Štědrý večer?
Ano, v roce 1959 a o tři roky později se narodila Zuzanka.

Jak jste docíli tak dlouhého a spokojeného manželství?
Pro nás bylo důležité, že si každý z nás zachoval svoji nezávislost. Byly sice výjimky, které jsme měli oba rádi, ale nebylo jich moc. Já hrozně ráda cestuji, muž byl spíš na tu chaloupku. Ale nikdy mi v mém cestování nebránil, v tomhle byl právě tolerantní. Manželství by mělo být nejen plné lásky, ale také odpouštění, vzájemné tolerance, pochopení a úcty jednoho k druhému. Jenom tak může fungovat.

hasa

s manželem, režisérem Pavlem Hášou

Paní Fialová, opravdu berete stáří jako nejkrásnější období života?
Podívejte se, já hodně jezdím na besedy do domova důchodců povídat si s lidmi, a zejména dámy mi říkají, to je hrozné, my už jsme tak staré. A já jim na to odpovím, jsou dvě možnosti - mrtvé, nebo staré, co je lepší? A ony jsou pak rády, že jsou staré. Člověk by se měl naučit vážit si každé vteřiny svého života, i ve stáří. Každý prožitý den, každá minuta je zázrak. Ano, stáří beru jako nejkrásnější období života. Máte už jistou informovanost, nadhled.

A co nemoci?
I k nemocem se musíte postavit pozitivně, s každou chorobou hovořit. Mluvte ke svému srdíčku: „Děkuji Ti, že pro mě tak dlouho pracuješ“. Lidi si pořád na něco stěžují, naříkají, a vůbec si neváží toho, že tady vůbec můžou být. I ty věci, co se nám zdají jako špatné, jsou sem z nějakého důvodu poslané. A já jsem ráda, že jsem stará, i z toho důvodu, že jsem díky tomu mohla zažít tolik skvělých lidí, kteří už dnes mezi námi nejsou. Potkala jsem spoustu osobností, Maryčku Rosůlkovou, pana Högra v Národním... už jen proto bych měla děkovat stáří. Život je totiž i o lidech. Starší člověk by už také neměl být zahleděný jen sám do sebe, tak jako v mládí. A naše smrt? Jaké to bude, takové to bude. Celý život žijeme s vědomím, že jednou zemřeme.

Jako již zmiňovaný pan Václav Havel, se kterým vás pojilo nejen dlouholeté přátelství, ale také víra v pravdu a lásku.
A také úcta k Jeho Svátosti dalajlamovi, kterého jsme si oba velice vážili a který byl Vaškovi na poslední cestě mostem při přecházení řeky.

Mostem při přecházení řeky?
Cožpak vy nevíte? V dalajlámových motlitbách je řečeno vše: „Ať se stanu v každé době nyní a navždy ochráncem těch bez ochrany, vůdcem pro ty, co ztratili cestu, lodí pro ty, kteří plují přes oceány, mostem pro ty, kteří přecházejí řeky, úkrytem pro ty, co jsou v nebezpečí, svítilnou pro ty, co nemají světlo, útočištem pro ty, co nemají kde hlavu složit, a sluhou pro všechny potřebné...“

Krásná slova. Vy hodně tíhnete k buddhismu, viďte?
Ano, už moje maminka uznávala buddhismus. Byla velmi zajímavou bytostí, až duchovně mystického založení. Malovala velké mediální obrazy a do těchto neobvyklých maleb zasvěcovala i mne a mou o tři roky starší sestru Blanku. Ale víte, buddhismus není jen víra, to je způsob žití. Zahrnuje v sobě milující laskavost, zaměřenou na všechny bytosti bez rozdílu.

budhismus

Odkud pocházela vaše maminka?
Maminka žila do svých osmnácti let v Rusku na jednom šlechtickém sídle. Otec tam působil jako lesní rada. Později byli internováni na Sibiř a až pak se vrátili na Moravu. Do roku 1938 jsme ještě bydleli na Slovensku, pak nás Slováci jako Čechy vyhnali do Čech.

V mládí jste byla velmi krásná... a vlastně stále jste. Umíte přirozeně stárnout. Jste podobná své mamince?
O své fyzické kráse jsem opravdu nijak nepřemýšlela, ale asi jsem podobná mamince, která je důležitou bytostí mého života. Tak jestli jsem podobná jí, je to jedině dobře.

mladi

půvab a krása mladé Květušky Fialové

kveta

půvab a krása zralé ženy Květy Fialové

Váš tatínek byl prý pěkný pedant?
Tatínek byl na rozdíl od maminky, která byla taková křehká bytost, složitější. Vlastně jsem se ho bála. Když už si povídáme o těch Vánocích, vzpomínám si jednou, to jsem už bydleli v Borohrádku u Chocně, bylo nám se sestrou nařízeno, abychom se naučily Erbenův Štědrý večer. A tak jsme si stouply a jak jsme to říkaly, ona je ta básnička moc dlouhá, tak jsme to samozřejmě spletly a začaly se smát. A tatínek se rozlobil, otevřel okno, chytil stromeček a křičel do štedrovečerní noci, že ruší Vánoce. Stromek vyhodil z okna a bylo po Vánocích. Nebyla večeře, nebyly dárky, nebylo nic. Až pak nějak v průběhu jsme to jídlo snědli, protože byla válka, to se přece nemohlo vyhodit. Tak takový byl tatínek.

Váš názor na muže není pozitivní.
Já mužskému světu vůbec nerozumím. Každý je samozřejmě jiný, i mezi muži se najdou výjimky, ale moc jich není. Oni mají tendenci se pořád shlukovat. Vždyť to je strašné. Podívejte se, co z toho pak vzniká. Podívejte se na situaci v politice, nebo války... vždyť to všechno dělají jen muži. Pak to tak i vypadá. A sex? Jak dlouho jim vydrží zamilovanost? Nejde jim ani o lásku, jako o ten sex. Jak se třeba chovali američtí vojáci ve Vietnamu, ale nejen oni. Prostě tohle všechno dělá mužský. Chlap pořád dobývá, ale žena už by chtěla hnízdit. A oni si toho hnízda vůbec neváží a jdou dobývat jinam. Vždyť i v okruhu mých přítelkyň je většina takových, co s muži tyto problémy zažívaly.

Lidé by se k sobě měli chovat slušně a ohleduplně. Muži i ženy, vždyť jsme tady jen na návštěvě. Myslíte že koncem příštího roku ta „návštěva“ skončí?
Ne, to ne. To je nesmysl. Musíme poděkovat tam nahoře za dobro... a já jim důvěřuju.

Co očekáváte Vy osobně od Nového roku?
Očekávám to, co mi to dovolí. Všechno je nám dáno darem, lidé by si to měli uvědomit. Svět není to, jak vy to vidíte, ale vaše srdce a duše vidí, co se děje, a vy si to musíte přeložit do dobra a krásy. Prostě přijmout - poděkovat - zvládnout... a nekecat „jim“ do toho.

Děkuji za rozhovor a přeji jen to dobré a krásné.
Já také a buďte šťastni.

kvetaf

podpis

Vizitka

  • Květa Fialová se narodila 1. září 1929 na Slovensku, v obci Vel'ké Dravce v okrese Lučenec
  • V roce 1946 začala hrát v divadle Českém Těšíně, téhož roku byla přijata na brněnskou konzervatoř
  • V 50. letech postupně prošla divadelními angažmá v Opavě, Českých Budějovicích, Kolíně a jednu sezonu hrála i v Martině na Slovensku
  • V roce 1958 ji pozval Jan Werich do pražského divadlu ABC, kde zůstala až do roku 1991.
  • Příchod do Prahy pro ni znamenal i větší nabídku filmových rolí (př. Ostře sledované vlaky, Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Partie krásného dragouna, Adéla ještě nevečeřela, ad.)
  • V šedesátých letech se jednalo o jednu z našich nejpřitažlivějších českých hereček (nezapomenutelná Tornado Lou ad.)
  • Z konce 2. světové války si Květa Fialová odnesla traumatizující zážitek, který ovlivnil její celoživotní vztah k mužům. Vdaná byla dvakrát. První manželství se brzy rozpadlo, v druhém manželství s režisérem Pavlem Hášou se narodila dcera Zuzana.
  • Poslední dobou tráví Květa Fialová nejvíce času ve Slováckém divadle Uherské Hradiště, s reprízou hry Harold a Maude a přípravou na novou hru Oskar a růžová paní.
  • Květe Fialové vyšlo už také několik knih. Např. Květa Fialová o sobě, O vítání stáří, Štěstí tady a teď, Zákony štěstí ad.

Foto: Archiv Květa Fialová, A. Stušková a Divadlo ABC

Čtěte také:

Reklama