Nová okna jako racionální investice

Starými netěsnícími okny uniká z domů nejvíce tepla. Nová okna mohou přinést úsporu i pětiny nákladů na vytápění a navíc celkově zlepší komfort bydlení. Nejde totiž jen o tepelně izolační vlastnosti. „Ti, kdo bydlí v blízkosti silnic, většinou oceňuji větší klid v bytě. V každém případě ale platí, že zvukovou izolaci řeší především speciální zasklení,“ říká Ing. Korbelář z VEKRA okna.

Výběr nových oken by měl odrážet situaci v místě stavby. Vyplatí se dopředu promyslet nejen již zmíněný útlum hluku, ale také ochranu bytu a vyplatí se zvážit i bezpečnost dětí. Jak dodává Ing. Korbelář z VEKRY, „kdo si s výběrem oken neví rady, měl by se poradit s odborníkem. Naši konzultanti navíc často znají i zkušenosti lidí z okolí a dokáží tak i poradit, co je pro danou oblast vhodné.“


Vzhled oken je důležitý

Plastová okna máme většinou spojena s bílou barvou. „Do novostaveb rodinných domů si lidé dnes dávají většinou barevná plastová okna, aktuálně patří mezi nejoblíbenější šedé odstíny, které připomínají dražší hliníková okna,“ říká Ing. Korbelář z VEKRY. U dražších dřevěných oken sice převládá tónování do odstínů různých dřevin, ale stále oblíbenější jsou i transparentní lazury, které zvýrazňují přirozenou krásu dřeva. Transparentní lazura se uplatňuje také u dřevohliníkových oken, kde z exteriéru chrání dřevěná okna hliníkové opláštění. Hliníková okna je možné dodat v barevném provedení z celé škály odstínů, i když i zde převládají šedé tóny.

Vzhled domu dokáže proměnit atypický tvar i členění oken. Nejvíce variability z hlediska tvaru poskytují dřevěná okna. Členění oken příčkami je velmi oblíbené u stylových domů a rekonstrukcí, kde je třeba zachovat původní vzhled. Ti, kdo se rozhodnou využít pro členění oken tzv. meziskelní příčky tedy příčky, které jsou umístěny uvnitř izolačního zasklení, by měli vědět, že zhoršují tepelnou izolaci zasklení. Vhodnější je použít například nalepovací okenní příčky dostupné jak u plastových tak dřevěných oken.

Jaký zvolit materiál?

Stavebníci velmi často přemítají, zda investovat do dřevěných oken, nebo jestli si pořídit plastová okna. Pravdou je, že z hlediska tepelné izolace oken na materiálu nezáleží. Jsou lidé, kteří by si nikdy do bytu nedali plastová okna. Na druhou stranu u dřevěných oken často odradí nutnost péče o lazuru, i když u oken s kvalitní povrchovou úpravou je údržba velmi jednoduchá.  „VEKRA vyrábí plastová, dřevěná, hliníková i dřevohliníková okna. Je to výhoda, proto nemáme důvod tlačit zákazníky do nějakého konkrétního materiálu,“ dodává Ing. Korbelář.

Volba materiálu je tedy ve skutečnosti otázkou osobních preferencí a také finančních možností majitelů domů a bytů. Kdo bere okna jako investici, měl by zvážit volbu dřevohliníkových nebo hliníkových oken.

Na co nezapomenout při výběru oken

Důležitější než volba materiálu je výběr nejvhodnějšího zasklení, které má na vlastnosti oken zásadní vliv. Do novostaveb i rekonstrukcí lidé stále častěji vybírají izolační trojskla. Ta sice udrží v interiéru více tepla, ale na druhou stranu mohou pustit do interiéru méně slunečního tepla i světla.
Kvalita oken se může projevit až po několika sezónách používání. Zejména plastová okna mají tu nevýhodu, že jejich skutečná kvalita se skrývá uvnitř profilu a bohužel není snadné ji poznat. Ti, kdo se řídí výhradně podle ceny, mohou po nějaké době zjistit, že jejich volba nebyla nejšťastnější.

TIP: mnoho dalších zajímavých tipů a rad najdete v Praktickém Rádci

Hovoříme-li o kvalitě oken, musíme připomenout také význam montáže. Neodborná montáž totiž může znehodnotit sebekvalitnější okno. Vyplatí se pořídit si okna i s montáží, kde dodavatel ručí i za dobře a odborně provedenou montáž. Při dodávce oken s montáží máte většinou i prodlouženou záruční dobu.

Reklama