Že je něco drahé, ještě neznamená, že je to kvalitní. Ať už své peníze utrácíte ve značkových buticích, nebo na tržišti, v zásadě platí jedno pravidlo, oblečení musí být kvalitní. A jak poznáte, že kupujete kvalitu, nebo šmejd? Čtěte dál. :)

oblečení

1. Používání umělých tkanin místo přírodních materiálů

Výrobci často nahrazují přírodní materiály umělými. Nejrozšířenější oděvní „umělinou“ je polyester. Kvalitu materiálu ale zjistíte pouhým dotykem. Kvalitní materiály jsou měkčí, hladké a příjemné na omak. Materiál je pevný a drží tvar. Například trika z levnější bavlny jsou průhlednější, protože výrobci šetřili na látce, na svetru zase nesmí být cucky a žmolky.

2. Made in Italy

Pokud je na štítku oblečení napsáno například Made in Italy, není vždy pravda, že je oblečení vyrobené v Itálii. Materiál může být dovezený z jiných zemí nebo základní střih je ušitý v jedné zemi a zbytek je dokončen v Itálii. Cedulka určující místo výroby je všita až na konci procesu výroby.

3. Výšivky a další

Výšivky, volánky, cvočky nebo vzory jsou mnohdy používány, aby odvedly pozornost od špatné kvality střihu nebo materiálu. Dejte si také pozor na křivé švy, pokud ze švu čouhá nitka, věc si nekupujte. Oblečení může být nekvalitně sešité.

4. Elastické tkaniny

Streč je báječná věc, „natahovací“ látka se přizpůsobí vašemu tělu, proto ji vyhledávají majitelky různých tělesných proporcí. Módní značky používají strečové materiály ale jako náhradu za kvalitní materiály.

5. Vnitřní švy

Než si tričko vyzkoušíte, zkuste ho otočit naruby a podívat se, jak jsou sešité vnitřní švy. Vidíte, že jsou švy nedotažené? Levnějším výrobcům to mnohdy nevadí, protože tyto švy nejsou na první pohled vidět. Pokud ze švů čouhají nitě, nejsou zapošité. Hrozí pak riziko, že šev časem povolí a udělá se v něm dírka.

Reklama