Zdraví

Kuskus s tuňákem

Mužský a ženský mozek je jinak rozdělen, jinak v něm pracují hemisféry a jinak jsou i vzájemně propojeny. Výsledkem této diferenciace je akční a pragmatické mužské myšlení na jedné straně a emotivní, sociálně silnější myšlení ženské na druhé straně. Jak vědci zjistili, klíčem k tomuto rozdělení jsou různé hormonální hladiny v průběhu nitroděložního vývoje. I když je mozek zapojen již během prenatálního vývoje, všechny důsledky „hormonální lázně“ z těhotenství se projeví zřetelně až v období dospívání, kdy je mozek uveden do plné činnosti.
Podle těchto výzkumů se zdá, že pokud mají budoucí dívky v embryonálním stádiu nadměrné množství mužských hormonů, jsou to budoucí „mužatky“ s mužským vzezřením a způsobem myšlení. Pokud naopak mají chlapecká embrya nadměrné množství ženských hormonů, stávají se z nich zženštilí přejemnělí muži. Ani velký přebytek těch „správných“ hormonů není v pořádku, neboť z chlapců pak vyrůstají nepřirození útoční supermuži a naopak předimenzované ženy jsou pak příliš emotivními bytostmi s nedostatkem logiky. Všechno chce prostě svou míru.
Proto by se budoucí maminky měly vyvarovat všech událostí, které mohou nepříznivě ovlivnit hormonální hladinu nenarozených dětí. Těmito událostmi mohou být:
1.Velký a dlouhodobý stres – pokud těhotnou ženu potká nějaká tragédie v rodině nebo jiná podobně zátěžová stresová situace, měla by raději vyhledat pomoc odborníka z řad psychologů nebo psychiatrů, aby jí pomohl se se stresem vyrovnat. Rovněž přílišné pracovní nasazení a zátěž může působit jako dlouhodobý stres – je lepší zůstat doma a obětovat část kariéry zdraví miminka.
2. Podávání hormonálních přípravků – žena by vždy měla oznámit lékaři, že je těhotná, a pokud doktor chce ordinovat jakoukoli medikaci, měla by si ověřit, zda jsou to přípravky vhodné pro těhotné ženy.
3. Barbituráty (uklidňující léky „na spaní“) – v žádném případě v těhotentví neužívat! Pokud by se objevil problém nespavosti nebo neklidu, je lépe využívat bylinné nebo aromaterapeutické prostředky, ale vždy po poradě s lékařem.
4. Nadměrná fyzická zátěž – ať už dlouhodobá nebo jednorázová. Těhotná ženy by se měla šetřit a nevystavovat své tělo přílišné námaze.
   
01.12.2000 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  tak to je presne nase spoluzacka stres v tehotenstvi

  superkarma: 0 05.11.2012, 13:40:54
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Anonym: to nenío vyvyošvání, ale o rozdílech

  superkarma: 0 08.12.2003, 22:21:42
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Anonym: Ono by bylo dobré ten článek správně pochopit, pak by tě to třeba neděsilo.

  superkarma: 0 29.11.2003, 11:02:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme