Vztahy

Kuřecí karbenátek

I když je vaše dítě čisté jako ze škatulky, může se vám stát, že se tato „přítulná a nenápadná“ zvířátka uhnízdí i v jeho čisťounké hlavičce. Bohužel je to i dnes nepříjemný jev, který se vyskytuje v našem školství. Není nutné podléhat panice. Vši poznáte při důkladné prohlídce hlavy hned. Veš je parazit, hmyz, který je veliký jako hlavička sirky. Žije si ve vlasech svým vlastním životem. Klade vajíčka – hnidy, které lepí na jednotlivé vlasy. Dítě, které má vši, se často drbe. Již při nálezu takové hnidy je třeba dítě „odvšivit“. Nejvíce je vši kladou do vlasů na týlu a kolem uší. Pokud zjistíte, že vaše dítě má vši, je dobré informovat třídní učitelku, aby i ostatní rodiče prohlédli svým dětem hlavu. Vši neparazitují jen v dětské vlasové kštici, raději proto prohlédněte vlasy celé rodině. Problém parazitů mezi dětmi nejsou jen dětské vši, ale i roupy, zejména u dětí v předškolním věku.


Jak se zbavit vší? Naše babičky polévaly postiženou vlasovou kštici petrolejem nebo prostě vzaly nůžky a ostříhaly hlavičku do hola. Později oplachovaly hlavu octovou vodou. Byly to dost drastické metody, ale ve své době účinné. Dnes koupíte v lékárnách i v drogeriích speciální šampony a přípravky, které vši spolehlivě zahubí. Prevence neexistuje – žádný desinfekční prostředek vši neodradí. Všechny věci – čepice, povlečení, ručníky a podobně je třeba vyprat alespoň při teplotě 60 C. Zkontrolujte dítěti hlavu nejméně jednou týdně.
   
03.05.2000 - Láska a vztahy - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. [5] Monika43 [*]

  Jak je psané: naše babičky-ale určitě ne v dnešní době!! Kdo dává dítěti na hlavu petrolej, nebo jím vlásky barví, tak ti rodiče jsou úplně bez rozumu! V lékárně je tolik šetrných přípravků! My jsme si koupili Liquido. A jsme spokoejní! Stálo přes 200 kč a oproti jiným bylo velké balení! Pak jsme ty hnidy už jen vyčasali a děti už jsou zpátky ve školce.

  superkarma: 0 20.05.2013, 13:55:56
 2. avatar
  [4] hubajda [*]

  cacorka me take ty potvory donesla ze skoly jenze ma hooodne huste vlasy a jeste je ma az po zadek to byl tenkrat mazec hodinu jsem delala jeden pramen vlasu

  superkarma: 0 29.09.2012, 22:35:04
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: me kvuli nim kdysi ostrihali na kraticko

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:32:55
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Jo, ve školce jsem taky vši přinesla. To bylo s mýma polodlouhýma vlasama něco. pečlivě jsme vyčesávali

  superkarma: 0 08.12.2003, 13:28:41
 5. avatar
  [1] Andula [*]

  Jako dítě jsem měl avši několikrát, děti zatím ne, ale žádí tu ve školkách.

  superkarma: 0 07.12.2003, 18:41:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme