S mým učitelem horsemanshipu Ladislavem Mikeskou jsem si povídal o tom, co to vůbec horsemanship je a roč je dobré za ním vyrazit do Ameriky. Láďa tam strávil dva a půl měsíce...

Láďa Mikeska

Milujete koně? Potom vás možná trochu zarazil dokument Váňa, ve kterém náš nejznámější žokej sprchuje koně a protože ten nechce stát, sešlehá ho bičíkem.

Taková cesta pro mě není přirozená, a proto jsem, když jsem si pořídil koně, hledal něco jiného. Něco, kde se ke koni bude přistupovat trochu lidštěji. I když bych za tohle slovo dostal asi od svého učitele horsemanshipu Ládi Mikesky za uši, protože, jak vždycky říká: „Už staří horsemani věděli, že kůň není člověk.“ Přesto mi metoda, kterou k výcviku koní používá, připadá daleko přívětivější.

Co je to horsemanship?

Láďa popisuje metodu takhle: „Jsou dva druhy horsemanshipu, je horsemanship a pravdivý horsemanship. Řeknu ti o tom druhém, který tu učím já. Je to přirozená komunikace mezi člověkem a koněm, a ta je založena na vzájemné důvěře a harmonii.“

V čem ta vzájemná důvěra spočívá? S koněm se pracuje tak, aby tomu rozuměl, a nikdy se nepoužívají přehnané prostředky. Není to jako se psem, kde je člověk jasný pán a pes je pod ním. V horsemanshipu jsou člověk a kůň rovnocenní parťáci. Horsemani (nejde o koňáky obecně, horseman je člověk, který pracuje s koněm právě způsobem horsemanshipu) se snaží koně cvičit tak, aby mu to bylo co nejvíc přirozené. Když vytváří tlak, snaží se to dělat tak, jako to dělají koně ve stádu. Je tedy na místě i mírné šlehnutí, ale nikoli do krve a ve zlém. Typické je třeba odšťouchnutí dlaní – koni neublíží, ale pochopí, že si tohle cvičitel nepřeje.

Dlouhou cestou je při horsemanshipu práce ze země, kterou nejde přeskočit. Chce to velký vnitřní klid a trpělivost.

Na každého koně je potřeba zvolit trochu jiný tlak. Cílem pak je, aby kůň reagoval na tlak z dálky. Dobře vycvičený kůň reaguje na pohyby svého jezdce či vodiče prakticky ve chvíli, kdy na ně horseman pomyslí. Možná to bude lépe demonstrovat tímhle videem...

Výcvik se končí vždy cvikem, který kůň už dobře umí, aby měl na konci dne dobrý pocit a na další cvičení se těšil.

Kůň se při výcviku nesmí bát

Jedním z hlavních problémů v některých našich stájích, je strach. Koně se tu vychovávají na výkon a mnohdy dělají cviky ze strachu, aby je trenér nezmlátil. „Na cestu horsemanshipu jsem se vydal po mnoha zklamáních, které následovaly ve stájích u nás v České republice, kde jsem viděl, jak pracují s koňmi špatným způsobem. Nevyrovnaným způsobem, při kterém se koně většinou bojí, dělají věci ze strachu. To se mi nelíbilo, proto jsem si vybral pravdivý horsemanship,“ vysvětluje Láďa a dodává: „Cesta k němu není úplně jednoduchá. Když to chce člověk dělat opravdu pravdivě, musí vyhledat nejlepší učitele, kteří tohle dělají. A ti nejlepší na světě jsou ve Spojených státech.“

Láďa Mikeska

Abych to opět demonstroval nějakým příkladem, Láďa je třeba schopný nakládat koně na převoz dvě hodiny. Čas nehraje roli, ale rozhodně koně nedonutí nastoupit do vozíku pod pohrůžkou a se strachem.

Mě samotného zaujala Láďova cesta do USA, tak jsem se ho na ní vyptal víc...

Horsemanship se nejlépe naučíte v Americe

Kam do USA vyrazit za pravdivým horsemanshipem?
V Americe je přes padesát států. V každém je určitě dobrý a dostupný horseman, který je schopný člověka tyto věci naučit. Já se vydal do Californie, kde bydlí můj dlouholetý dnes už přítel, pan Jeff Foster, který je mým učitelem a já jsem (doufám) jeho dobrým žákem.
Konkrétně jsem přijel na ranč J-K Ranch Angels Camp k Jimovi a Karen Hagenovým, kteří byli po dobu mého působení v USA mými učiteli. Oba jsou vynikající horsemani. Spolu jsme pracovali na jejich ranči nejen s koňmi, ale i s dobytkem a učil jsem se horsemanshipu. Jeff Foster tam za námi dojížděl.

Láďa Mikeska, Jeff Foster a Hagenovi

Jak dlouhou dobu jsi tam strávil?
Přímo na ranči jsem strávil dva úžasné měsíce.

To muselo být docela drahé...
Pobyt jsem si tam musel odpracovat, cestovní výlohy a jídlo jsem si řešil sám.

A když se tě zeptám konkrétně na cenu?
Letenka, nějaké věci kolem, které si člověk koupí, jídlo – to přijde tak na 60.000 korun (záleží ale na nárocích každého člověka, jsou lidé, kteří by s tím nevystačili a jsou lidé, kterým by ještě zbylo). Kdyby si člověk platil i pobyt, tak ubytování na ranči stojí asi 50 až 60 dolarů na den.

Bylo to těžké domluvit?
Poměrně ano. Nepřišlo to hned. Než se člověk k někomu takovému dopracuje, měl by si projít několik klinik. Tam může dostat doporučení od horsemanů na ranč, kde se vzdělává dál. Já se o horsemanship začal intenzivně zajímat a po deseti letech přišel čas, kdy už jsem se potřeboval, učit i jinde než u nás. Chtěl jsem poznat jiné lektory a nové možnosti. Mezi tím jsem jezdil do Německa, do Polska, v Evropě jsou také dobří horsemani, ale v Americe se to zrodilo a přijde mi, že je to tam nejzralejší.

Láďa Mikeska, Karen a Jim Hagenovi

Vysvětlíš mi trochu pojem klinika?
Je to vlastně kurz, třeba víkendový. Lektor přijede na ranč nebo na jízdárnu, kde se sejde parta lidí, které to zajímá. Lektor tam pak třeba celý víkend vyučuje.

Dělají se takové kliniky i v Čechách?
Ano. Určitě je dobré jít nejdřív na kliniku v Čechách, aby se člověk dozvěděl, o co se pořádně jedná. Po čase ale zjistí, že je potřeba vyhledávat zahraniční kliniky a kurzy, kde se dozví víc od zkušenějších lektorů.

Jezdí američtí horsemani do Evropy?
Teď už ano. Stane se, že jednou, dvakrát za rok zavítají i k nám do České republiky.

Láďa Mikeska a Jeff Foster v kruhové ohradě

Jak samotná práce na klinice vypadá – musí si tam člověk přivézt svého koně?
Do Ameriky by se to určitě nevyplatilo. To by bylo hrozně drahé. Tam na klinikách koně půjčují. Do Čech je reálné jet se svým koněm. Dokonce si myslím, že je to častější, ale jsou tu i některé jízdárny, kde koně půjčují.

Do Ameriky asi člověk vyrazí stejně jako ty, tedy až když má něco za sebou...
Znám lidi, kteří chtěli dělat horsemanship ze dne na den a za týden jeli do Ameriky. Ale myslím, že by k tomu měl člověk dozrát. Jenže někdo to bere jako takovou módní záležitost.

K tomu jsem mířil – kde k horsemanshipu u nás dozrát? Kde ti připadá, že se u nás dělá horsemanship pravdivě?
Tohle v sobě musí cítit každý sám. Najít si svou cestu.

To jsme si trochu nerozuměli. Mě jde o nějaké doporučení, tedy kdo u nás vyučuje dobře horsemanship? Nebo je to pro začátečníka jedno? Stačí zadat do vyhledávače horsemanship tréninky a prostě si vybrat první kliniku nebo lekce, na které narazí?
Tak, u nás je už hodně dobrých horsemanů. Do úplných začátků je jedno, kam člověk přijde. Záleží pak na něm, jestli mu to tam bude vyhovovat, nebo ne. Asi nejlepší je, projít si toho víc a vybrat si svůj směr.

Přečtěte si také...

Reklama