Bulvár

Kulturní dědictví? Zámek, hrad a... francouzská kuchyně


Originalita Francouzů nezná, zdá se, meze. Kandidaturu francouzské kuchyně na zápis do prestižního seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má v úmyslu oficiálně oznámit v sobotu francouzský prezident Nicolas Sarkozy při slavnostním zahájení tradičního zemědělského salonu v Paříži.

Jemné delikátní chutě
Francouzská kuchyně vyniká pestrostí, promyšlenou kombinací nejrůznějších ingrediencí, oplývá jak množstvím ryb, tak jedinečnými úpravami jehněčího, skopového, hovězího a telecího masa. A kolik masa, tolik zeleniny – Francouzi mají v oblibě především dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, světově proslulý je francouzský chřest či jemná karotka.

Gurmáni jsou na správné adrese
Opravdoví gurmáni si při zaslechnutí slov „francouzská kuchyně“ vybaví jistě také křepelky, hlemýždí delikatesy anebo žabí stehýnka. A bylinky! Francouzi jsou mistry v jejich kombinacích a užití, v kulinářském slovníku má svoje pevné místo termín „bouquet garni“, což je svazek čerstvě natrhaných kousků různých druhů bylinek svázaný nití, který se po uvaření pokrmu celý vyjme a zanechá po sobě jen úžasné aroma.

Symboly francouzské gastronomie
Víno, sýry, čerstvý jemný bílý chléb – tato kombinace dohání chuťové buňky k extázi a efekt, který tyto symboly jedinečného kulinářství doprovází, je flambování, jídlo je zastříknuto kvalitním koňakem nebo calvadosem a zapáleno – šťávy i jednotlivé pochutiny tak získávají nezaměnitelnou chuť.

Uspějí?
S nápadem zapsat francouzskou gastronomii na seznam světového dědictví UNESCO přišla skupina věhlasných francouzských gastronomů a šéfkuchařů jako Paul Bocuse, Alain Ducasse či Pierre Troisgros. Zda Francouzi ale nakonec skutečně uspějí, však není jisté. Podobnou kandidaturu Mexika totiž v roce 2005 UNESCO odmítla.

Co máte z francouzské kuchyně nejraději? A vůbec, chutná Vám?

 

 

   
22.02.2008 - Společnost - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] sanvean [*]

  Mně třeba víc chutná kuchyně italská, španělská, maďarská a thajská, imho už jsou frantíci s tou svou národní hrdostí trapní.

  superkarma: 0 22.02.2008, 15:57:04
 2. avatar
  [3] shb [*]

  bagety

  superkarma: 0 22.02.2008, 14:11:20
 3. [2] jitka2 [*]

  brát gastronomii jako kulturní dědictví - asi ano. Ale rozhodně to není kulturní památka. To bychom si za chvíli mohli nechat zapsat bramboráky nebo knedlo vepřo zelo..něco jiného je orchranná známka ve vztahu k EU ale tohle je trochu moc.

  superkarma: 0 22.02.2008, 13:34:34
 4. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Výborně! A příště si můžou na seznam kulturního dědictví nechat zapsat Eskymáci sníh a Italové svou vznětlivou povahu

  superkarma: 0 22.02.2008, 13:23:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme