I když tato rostlinka s roztomilým názvem Kuklík má přízvisko městský, rozhodně neroste pouze ve městech, ale nachází se na území celé naší republiky. A ještě k tomu zahání zlé duchy. A lepí se nám na šaty. Už víte?

Odkud se kuklík vykuklil

Kuklík pochází původem z Velké Británie, Irska, kontinentální Evropy včetně Ruska. Roste také ve střední Asii a v Severní Africe. Vyskytuje se v lesích, křovinách a na zastíněných místech. Vyskytuje se také na celém území naší republiky.

 

Přečtěte si také:

Kuklík ve vlasech zlé duchy odhání

kuklíkOd května do října má kuklík podobu půvabné, žlutě kvetoucí rostlinky. Po odkvětu, tedy na konci října a počátkem listopadu se „zakuklí“ do kulovitého nebo vejčitého souplodí, jehož plodem jsou drobné nažky, zakončené zaschlou vytrvalou čnělkou s háčkem na konci.
A tyto háčky se nám pak zachytily ve vlasech nebo na oblečení, když je po nás házeli vykutálení kluci. Už víte? Měly jste kuklíka někdy ve vlasech? Pokud ano, byl sice problém dostat ho ven, ale alespoň jste byly chráněny před zlými duchy.

Kuklík v magii

Kuklík městský je jednou z nejvíce magických rostlin. Dříve se přidával do ochranných kadidel a různých amuletů, sloužil při rituálech očisty a používal se také při vymítání ďábla, protože má silnou moc odpudit veškeré formy negativní energie.  

V některých starých herbářích se dočteme o kuklíku jako o velmi posvátné rostlině, která dostala jeden z lidových názvů „benedyktový kořen“ podle latinského „herba benedicta“, což znamená „bylina sv. Benedikta“. O uzavřených oddencích se také říkalo, že odhánějí hady.

Kuklík v lidovém léčitelství

V léčitelství se používají oddenky a nadzemní části. Odvar z kuklíku městského se užívá hlavně při poruchách trávení, např. při průjmu, úplavici, žaludeční nevolnosti a zvracení. Může pomoci při horečnatých stavech a katarech, bolestech hlavy a zimnici. Odvar se může použít jako kloktadlo při bolestech v krku a při zánětech sliznice dásní.
Odvar z kuklíku
Jedna čajová lžička sušeného kuklíku se přivede do varu v 1 litru studené vody. Nechá se 15 minut odstát, scedí se. Odvary se pijí 1-2 šálky po dobu dvou dnů. Nepodávejte dětem mladším tří let!

Zajímavost

Oddenky kuklíku voní jako hřebíček a používají se nejen jako přísada k pokrmům, ale i při výrobě likérů a piva. Bílému přírodnímu vínu dodávají příchuť vermutu. Není proto náhodou, že ruský lidový název kuklíku znamená hřebíčkový kořen.

Nechte kuklík zakuklit

Vraťte se do svých dívčích let a nechte po sobě hodit kuklíkem. Do vlasů ne, stačí na oblečení, na svetr, na kabát, na bundu. Kuklík pak opatrně sejměte a vložte si ho do kapsy, kde ho ponechejte co nejdéle, dokud se nerozdrolí. Vyhnou se vám pak všichni zlí duchové, kterými se to právě v období listopadu, mezi těmi hodnými, jen hemží.

Je to pravda, kdo ví? Ale pověra je to hezká a platí jak ve městě, tak na vesnici. :)

Použitý zdroj: www.kvetiny.atlasrostlin.cz

Reklama