Domácnost

Kuchyně na dvorku

Jste-li vášnivé kuchařky a chuť do vaření vás neopouští ani v létě, měly byste uvažovat o vybudování zahradní kuchyně. Jak by taková kuchyně měla vypadat, na co byste neměly zapomenout a co by v ní nemělo chybět?

Jako první přichází na řadu určení místa, kde bude zahradní kuchyně zbudována. Ideální pro tento účel je místo na kraji dvorku nebo zahrady. Zároveň by toto místo ale nemělo být příliš vzdálené ostatnímu ruchu na dvorku a také domu.

Zahradní kuchyně by se měla skládat z pevného domku, který je zastřešený a chráněný před deštěm a větrem. Pokud máte doma šikovného kutila, tak vám takovýto domek postaví. Může být z cihel, ale také ze dřeva, záleží na vašich možnostech a vkusu. A nechcete-li se do stavby pouštět sami, můžete si pozvat stavební firmu nebo si koupit "stavebnici" dřevěného zahradního domku, která se prodává v každém hypermarketu pro kutily. Tyto stavebnice nejsou zrovna nejlevnější, ale vzniklé domky jsou moc hezké.

Součástí letní kuchyně by měl být krb, raději venkovní než uvnitř domku. V domku zase může být umístěný starší vyřazený sporák, který nám bude sloužit při zavařování ovoce a zeleniny, ale také při přípravě letního oběda. Uvidíte, že uvítáte, když si nebudete muset při zavařování špinit svou klasickou kuchyni. Záleží jen na vás, jestli budete zahradní kuchyni využívat natolik, že do domku umístíte i starší lednici na přechovávání potravin.

Do zahradní kuchyně vyřaďte také starší nádobí, pokud ale chcete mít vše dokonalé (a pokud na to máte peníze), pořiďte si nádobí nové, speciálně určené pro zahradní kuchyni.

Poblíž krbu by měla být vyskládána dostatečná zásoba dřeva na topení. Úložný prostor na ně může být součástí zděného krbu, nebo můžeme vybudovat speciální prostor na ukládání dřeva. Dřevo ale musí být zabezpečeno, aby se nevysypalo a nikoho nezranilo.

Stůl a židle jsou samozřejmostí. Ty by měly být umístěny venku, vedle domku. Kolem tohoto posezení je vhodné nějaké zastínění, jak kvůli soukromí, tak kvůli větru a slunci. Stříška nad posezením není nutná, ale je lepší. Zastínit vaše posezení může pergola, po které se můžou pnout nejrůznější kvetoucí či nekvetoucí rostliny. Velice pěkně vypadá také paraván z bambusových tyčí, které jsou odolné vůči vodě a jsou velice dekorativní.   

V blízkosti zahradní kuchyně můžete umístit také dětské pískoviště nebo bazének, abyste měli přehled o tom, co vaši potomci právě dělají, a děti jsou také raději v blízkosti rodičů. Tyto dětské koutky by měly být také chráněny především před sluncem.

K zahradní kuchyni by měla vést vhodná cestička, která bude celkově zapadat do vašeho dvorku. Platí však, že by měla být pevná, ne travnatá, abyste do kuchyně mohli přejít i v horším počasí.

Kolem zahradní kuchyně upravte kvetoucí záhony a vyzdobte ji také přenosnými květinami v květináčích. Uvidíte, že se vám tady bude vařit i stolovat mnohem lépe než v té klasické, domácí kuchyni.              

Příjemné vaření na dvorku vám přeje   

 
   
21.07.2004 - Dům a byt - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Andula [*]

  MOje babička měla by´t v malém domečku letní kuchyň, vlastně byla v hspodářském stavení naproti, když jsem k ní jezdila, už se tam nevařilo, ale když měla čtyři malé a větší děti, prý to využívali.

  superkarma: 0 21.07.2004, 16:10:16
 2. avatar
  [15] Luciš [*]

  Brrr. V létě uklízet dvakrát bordel

  superkarma: 0 21.07.2004, 12:34:21
 3. avatar
  [14] sunnynka [*]

  Kotě: já venkovní kuchyni doma nemám

  superkarma: 0 21.07.2004, 12:22:51
 4. avatar
  [11] mufly [*]

  hm my jsme měli letní kuchyň přímo v domě - v technickém přízemí, ale protože nebyla tak hojně využívána, tak tam má teď ségra pokoj

  superkarma: 0 21.07.2004, 10:15:19
 5. avatar
  [4] migen [*]

  dobrý nápad. Můj ji dělá už asi 4 oky, ale jenom na puse . Ale letos jsme si přovezli cihly a snad se jí letos dočkám. Je to paráda mít venku kuchyňku.
  Ať žijí letní kuchyně. Ju chůůů

  superkarma: 0 21.07.2004, 07:36:42
 6. avatar
  [3] Lenice [*]

  taky bych si dala říct na venkovní kuchyň, ale myslím, že toho se asi nedožiju

  superkarma: 0 21.07.2004, 06:59:45
 7. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  zahradní kuchyně... to jsou věci, sunnynko, co všechno ty doma nemáš

  Mně by teda úplně stačila ta jedna, já v létě, zvlášť když je horko, stejně žádná složitá jídla nevařím . No, dům naštěstí nikdy mít nebudeme, leda že bych si ji zbudovala na balkóně

  superkarma: 0 21.07.2004, 06:57:04
 8. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jo jo, Sunnynko, ja mam venkovni kuchyn - i se stropnim ventilatorem - no v lete vuuuuuuuuubec nepripada v uvahu, to jen silne natury griluji ( 40 ve stinu ).... Jist se venku taky neda, ono se vlastne venku da byt jen ve vode. Od kvetna do rijna, pak uz se trosku ochlazuje....

  superkarma: 0 21.07.2004, 00:13:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme