O kuchyních se právem říká, že jsou středem každé domácnosti. Aby ne, kolem sporáku se vždycky motá nejvíc lidí. Však to každá znáte, zvědavě zvedají pokličky a nasávají vůni připravované krmě.

Ještě za našich babiček (u vás mladších asi už prababiček) byla kuchyň jedinou místností v domě, kde se topilo a kde se vlastně odehrával veškerý společenský život rodiny. Moc dobře si to pamatuji. Babička mívala krásnou kachlovou pec, dříve se v ní opravdu pekl chleba, ale za mého dětství nám sloužila jako skvělá vyhlídková věž, ze které se daly poslouchat hovory dospělých a při tom žvýkat křížaly, co se na ní sušily.
Babiččina kuchyň nebyla moc velká, tak se vlastně na pec uklidila drobotina, aby nepřekážela. Nádherné místečko. Jo jo, kde že ty loňské sněhy jsou?Paneláková doba vymezila kuchyním, a tudíž i ženám, nedůstojně malou nudli, kde se sotva otočily s nákupní taškou. Možná namítnete, že tenkrát toho v té tašce stejně moc nebylo, ale nebuďme detailistky. Ke kuchyni sice občas náležel tzv. jídelní kout, ale ten se pochopitelně z nedostatku místa většinou proměnil v dětský pokoj nebo ložnici.Dnes se naštěstí vracíme k trendu obytné kuchyně, kdy je středem bytu velká místnost rozdělená na zóny. Je to vlastně hybrid kuchyně a obývacího pokoje. Takový prostor má samozřejmě své výhody. Žena se necítí odstrčena v pozici kuchařky, jídelní stůl je blízko, takže odpadá krkolomné přenášení nádobí z místnosti do místnosti a koneckonců od televize k lednici je to také pár kroků.Ale právě přítomnost televize vnáší do obytné kuchyně jedno podstatné negativum. Její zvuk neustále soupeří s běžnými zvuky kuchyňského provozu jako je rachot nádobí, pouštění vody z kohoutku, klepání řízků apod. Takže se neustále zesiluje televize a tím i napětí mezi jednotlivými členy domácnosti. Věřte mi, mám to z praxe.Už jsem měla možnost vyzkoušet snad všechny základní varianty kuchyní, ale na tu babičkovskou žádná z nich nemá.
Ačkoli, možná by stačilo zřídit tichý televizní koutek daleko od kuchyně a byl by klid.
Co vy na to, milé ženy-in?

Jaký typ kuchyně máte?
Jste s ním spokojena?
Jaké má klady a zápory?
O jaké kuchyni sníte?
Napište nám o tom.

Reklama