Bulvár

Kubík se umí smát

Včera jste se v seriálu o handicapovaných mohli dočíst o DMO - dětské mozkové obrně. Dnes vás čeká příběh Kubíka - veselého kluka, který ale možná nikdy nebude chodit a pro nějž je DMO krutou realitou.

S Kubíkem, jeho maminkou a tátou jsme se potkali v kavárně na Chodově. Rozesmátý klučina si mě na první pohled získal. Zvědavě pozoroval dění kolem a živě komunikoval se svou mámou, i když kromě pár slůvek prakticky nemluví.

Spousta maminek si ani nedokáže představit, jaké je to štěstí mít zdravé dítě, řekla mi paní Lagová. Vždycky, když vidím všechny ty kočárky, tak si to uvědomím - že Kubík, narozdíl od všech těch dětí, nikdy nebude úplně samostatný, že možná nebude chodit, že budeme rádi, pokud se vůbec naučí mluvit. Nevím, co s ním bude až zestárneme. Rádi bysme, aby se o sebe dokázal alespoň z části postarat a děláme pro to maximum, ale vůbec není jisté, jestli se to podaří.

Kubík a jeho sestřička Tereza se narodili před pěti lety. Terezka brzy po porodu zemřela a Kubíkovi diagnostikovali DMO. Jeho rodiče se ale odmítli vzdát naděje, že z chlapce vyroste pokud možno samostatný chlap, a tak dělají všechno proto, aby se Kubík se svým handicapem vyrovnal. Na život s Kubíkem jsem se ptala jeho maminky.

Jak náročné je starat se o Kubíka?
Je to celodenní práce. Zatím vůbec není soběstačný, takže se o něj vlastně musím starat, jako by pořád byl miminko. Sice už si dokáže říct, že potřebuje na záchod, což nám hodně ulehčilo práci, ale nechodí, jenom trošku lozí, nedokáže se sám najíst, prostě musím být skoro pořád s ním. Taky v noci špatně spí a pořád se budí. On potřebuje stabilní režim, jak se něco změní, je neklidný, nesvůj a nelíbí se mu to. Takže do práce nechodím a od státu dostanu jenom 5 400 Kč příspěvek na péči o osobu blízkou, takže na zaplacení nějaké asistentky nemáme peníze. Na osobní asistentku prý máme nárok až od školy. Ale mám skvělého manžela, moc mě podporuje, a vlastně všichni blízcí - moje i manželova rodina, kamarádi... Jinak je to všechno hrozně finančně náročné - veškerá terapie, která Kubíkovi skutečně pomáhá, není hrazená pojišťovnou, takže to musíme platit sami. A i když od pojišťovny něco dostaneme, třeba kočárek, tak ale všechno navíc si k němu taky musíme koupit, a protože je to speciální kočárek, nedá se koupit jen tak něco - třeba pláštěnka nebo stříska stojí kolem dvou tisíc, všechno je to strašně drahé... Hipoterapie, která mu hodně pomáhá, stojí sto padesát korun na dvacet minut, no a nedávno jsme byli na léčbě v Egyptě, u paní doktorky Augustínové, to Kubíkovi skutečně hodně pomohlo, ale dva týdny pobytu, což je minimum, aby to vůbec mělo cenu, stojí 650 euro, no a cesta tenkrát stála kolem 50 000 a teď to bude ještě dražší. Přitom Kubík potřebuje léčbu hlavně teď, dokud se vyvíjí, to je největší šance něčeho dosáhnout - u těchhle dětí platí, že třeba když se tak do čtyř, pěti let nenaučí aspoň lozit, tak nikdy nebudou chodit.

Co všechno už Kubík umí?
On je hodně chytrý a dobře chápe - musí se na něj mluvit jako na dospělého a všechno mu vysvětlit, ale prakticky nemluví - dokáže říct jenom první slabiky od slov. Ale já s manželem mu rozumíme bez problémů - dovede si říct, co chce. Ostatní příbuzní už mu rozumí míň, ale taky to jde. Umí počítat tak do pěti, do šesti. Ale musí se toho naučit o hodně víc, pokud má být někdy aspoň částečně samostatný. Nedokážeme si představiit, co s ním bude, až zestárneme - kdo se o něj postará. A taky zatím je lehký, váží jenom třináct kilo, sice se pronese, ale dokážeme s ním manipulovat, ale až bude větší a těžší, tak to bude problém. Přemýšleli jsme, že bysme si pořídili další dítě, že by ho trochu vytáhlo ve vývoji a pak nám pomohlo se o něj starat, ale momentálně na to fakt nemáme - Kubík potřebuje hrozně moc péče a miminko bysme už nezvládli. Možná později. Ono je vůbec dost těžké myslet na budoucnost - pořád si říkáme, že se třeba něco stane, něco se změní a nějak se to zlepší...

Byli jste na léčbě v Egyptě. O co šlo?
Je to léčba, kterou vede paní doktorka Augustínová, Slovenka, která se provdala do Egypta. Jde o injekce na přírodní bázi, které se píchají každý den a podporují činnost mozku. Tady si leckdo myslí, že je to šarlatánství, ale pro nás je důležité, že to Kubíkovi viditelně pomohlo – a to potvrdil i náš neurolog. A hlavně tam byl úplně jiný přístup. Tady nám pořád říkají, jak je to s ním zlé, že nikdy chodit nebude, jsou hrozně pesimističtí, ale tam nám paní doktorka dala naději – ona vůbec nepřipustila, že by nechodil, všechno je to tam strašně motivující a zaměřené na povzbuzení. Takže bysme hrozně rádi jeli znovu, jenže je to hodně drahé a teď na to nemáme peníze. Kubík navíc prakticky nemá svalovou hmotu a paní doktorka nám pomohla upravit stravu tak, aby mu rostly svaly a naopak, aby nejedl nic, co by mu škodilo. Problém je, že má pořád kýlu – měl udělaný vývod střev, jako malý. Ale nechceme ho znovu nechat operovat, už má za sebou hodně operací a jakákoliv narkóza mu škodí – zhoršuje to stav jeho mozku. Navíc mu teď objevili epileptické ložisko – sice zatím nemá záchvaty, ale kdykoliv můžou propuknout a to by bylo hodně zlé.

Zkoušeli jste cvičit Vojtovu metodu?
Ano, ale v době, kdy by to bylo nejúčinnější, tak kolem jednoho roku, měl Kubík pořád problémy s tím vývodem – vyhřezávala mu střeva, krvácelo mu to, takže se prostě cvičit nedalo. Navíc mu to hodně psychicky ubližuje. Doktoři sice říkají, že děti to cvičení nebolí, ale každé dítě, které jsem viděla, při tom pláče. A Kubíka už teď ani já, ani rehabilitační sestra v těch polohách ani neudržíme. Nemá to rád a myslím, že to bral jako trest, že ho to bolelo. Takže teď cvičíme hlavně na míči, plaveme – vodu přímo miluje, děláme hipoterapii – to mu taky hodně pomáhá. My jsme vyzkoušeli všechno, co se dalo – buď co hradila pojišťovna, nebo na co jsme měli, a zatím mu nejvíc pomohl ten Egypt. Pojišťovna nám třeba zaplatila lázně, ale to bylo prakticky k ničemu.

Co Kubík a vrstevníci?
On se dětí bojí. Ne úplně malých, které jsou v kočárku, nebo naopak těch větších, ale svých vrstevníků ano – asi jak se pohybují, rozhazují rukama a vydávají různé zvuky, tak ho to děsí. Snažili jsme se to dlouho překonat, ale nepovedlo se to. Taky ho třeba děsí psí štěkot, i když jinak má psy rád. Ze začátku špatně snášel i cestování, ale teď už ho to docela baví. On má rád autíčka, taky se rád dívá na televizi, hlavně na kreslené pohádky, i když už ho zaujmou i hrané, poslouchá hudbu, ale nejradši si hraje s novinami – někdy i dokáže otočit stránku, a hlavně ten papír trhá a muchlá.

Jak se na Vás a na Kubíka dívá okolí?
No, lidé se samozřejmě koukají. Sice myslím, že v poslední době už se o postižených víc mluví, lidé jsou poučenější, ale stejně… Ne že by nepomohli nebo tak, ale ten pocit ve vás zůstane… Jenže člověk se nemůže schovat, izolovat se. Tak děláme, co se dá.

Děkujeme za rozhovor.

Pokud se chcete o Kubíkovi dozvědět víc, můžete se podívat na jeho stránky nebo na stránky paní doktorky Augustinové.
Žena-in připravuje sbírku pro Kubíka, aby mohl znovu jet do Egypta – budeme vás průběžně informovat o situaci.

soutěž:
Běž, spatři
skutečné květy
zraňujícího světa.

   
15.08.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [70] monca13 [*]

  Posh: tak jsem na Internetu našla, že ve Vsetíně poskytuje os. asistenci Charita, myslím, že to bude i pro okolí. Asi by ses jich měla co nejdřív zeptat, jestli by mohli poskytovat asistenci tvé dceři, kdyby náhodou ještě neměli odeslanou žádost o grant a chtěli požádat i o peníze pro vás.
  Stránky mají na adrese http://www.vsetin.caritas.cz/osobni-asistencni-sluzba.php . Držím ti palce, aby to vyšlo.

  superkarma: 0 17.08.2006, 12:17:43
 2. [69] lochny [*]

  je to velice pěkný chlapec, přejeme mu hodně štěstí v léčbě
  hlavně doufat
  vím co to je.

  superkarma: 0 17.08.2006, 01:02:23
 3. [68] Pampeliška [*]

  Chtěla bych Vám všem moc poděkovat za podporu a slova povzbuzení.
  Renata L. a Kubík

  superkarma: 0 16.08.2006, 16:07:06
 4. avatar
  [66] monca13 [*]

  Posh: od 1.1.2007 začne platit nový Zákon o sociálních službách, podle kterého mají zdravotně postižení nárok na určitou částku podle míry postižení (u dětí je to od 3.000 Kč měsíčně do 11.000 Kč měsíčně. O tyto peníze ale musíš požádat nejpozději v lednu 2007 na sociálním odboro pověřené obce. Tyto peníze můžeš použít na zaplacení různých druhů sociálních služeb (osobní asistence, pečovatelská služba nebo třeba uzavřít smlouvu se sousedkou, která se bude o tvé dítě starat - tam je ale problém, že by nedostávala důchodové pojištění - to všechno je podrobně popsáno na stránce, kterou jsem tady už uváděla - http://www.knihkm.cz/handy/asist2007.html - hlavně v odkazech Skok do reality a Zákon o sociálních službách - Svět s Parapletem.
  Tobě jde ale možná konkrétně o to, jak získat osobní asistenci. Především musíš najít v místě svého bydliště nebo v okolí organizaci, která osobní asistenci poskytuje. Většinou to bývají občanská sdružení zdravotně postižených nebo Charity. Když mně napíšeš, kde bydlíš, pokusím se ti pomoci takovou organizaci najít. Na podání grantu (ten podává ta organizace jako právnická osoba) zbývá čas už jen do 31. srpna. Žádost o grant se podává na Krajský úřad, podrobnější pravidla a formulář pro podání žádosti najdeš na stránkách http://www.mpsv.cz/cs/2910 . Když budeš cokoliv potřebovat, ptej se klidně dál. Píšu ti odpověď sem a ne do vzkazů, protože by to třeba mohlo zajímat i někoho jiného.

  superkarma: 0 16.08.2006, 12:22:08
 5. avatar
  [64] Tanzi [*]

  monca13: jj je to nekonečný maraton obíhání po úřadech, ale když to jinak nejde

  superkarma: 0 16.08.2006, 09:20:51
 6. avatar
  [63] monca13 [*]

  Tanzánie: tak držímpalce(i sobě), abychom to jednání s úředníky zvládly . Já už teď zažívám neuvěřitelné příhody při vyplňování žádosti o grant na osobní asistenci na příští rok - naštěstí už jsem za ty roky na ledaccos zvyklá .

  superkarma: 0 16.08.2006, 07:09:13
 7. [62] lvicem [*]

  to je dobře že se směje

  superkarma: 0 15.08.2006, 21:24:15
 8. avatar
  [61] Tanzi [*]

  monca13: jo to bude v pohodě. Já vím, že ty social.pracovnice chodí po bytech.
  Koneckonců, je to v pořádku.

  superkarma: 0 15.08.2006, 18:17:06
 9. avatar
  [60] Tanzi [*]

  monca13: děkuiju za odkazy, už si to tisknu

  superkarma: 0 15.08.2006, 18:15:23
 10. avatar
  [59] monca13 [*]

  Tanzánie: jo, o ten příspěvek musíš požádat na pověřené obci a u těch dětí mám pocit, že ten odklad lékař. vyšetření platí do 18 let, ale musíš se ještě podrobit sociálnímu šetření - pustit domů sociální pracovnici, aby zjistila, jestli o syna dostatečně pečuješ . Ten odkaz je http://www.knihkm.cz/handy/asist2007.html

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:41:00
 11. avatar
  [58] monca13 [*]

  Kekka: s tím ostudným sociálním systémem máš naprostou pravdu, každý rok bojuji o to, abych sehnala dost peněz na osobní asistenci a nemusela někam do ústavu

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:33:14
 12. avatar
  [57] Tanzi [*]

  monca13: o ty příspěvky se bude muset žádat,že? Ty asi automaticky nenaběhnou (na základě rozhodnutí o způsobu postižení)

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:32:42
 13. avatar
  [56] Tanzi [*]

  monca13: jaký odklad? já ti nerozumím.
  Pétovi je 16 a na posl.posudkové dostala rozhodnutí splatností: trvalou !!!

  TED JENOM NEVÍM (ZAVOLÁM SI TAM) ZDA I PŘESTO SE TO BUDE MUSET KVŮLIVA ZMĚNĚ LEGISLATIVY ABSOLVOVAT ZNOVA.
  jO A TEN TVŮJ LINK (TAM NĚLDE DOLE) NECHODÍ.
  caps

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:31:21
 14. avatar
  [55] monca13 [*]

  Posh: tak o tom bohužel zase já nevím, ale taky mně ty příspěvky připadají nízké, protože třeba dospělý člověk odkázaný na celodenní péči dostane 11.000 Kč a granty budou letos bez odvolání - takže je to aby se vlk nažral a koza zůstala celá

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:30:18
 15. avatar
  [54] monca13 [*]

  Tanzánie: myslím, že u dětí je odklad 2 roky, dnes už nemůžu, ale zítra se podívám a když tak napíšu vzkazík

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:26:23
 16. avatar
  [53] Kikinka001 [*]

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:26:07
 17. avatar
  [51] Tanzi [*]

  Posh: nevíš, zda se budou muset znovu absolvovat posudkové komise?
  My na ní byli loni v listopadu (měla být už s platností napořád) a teď jsem nedávn slyšela, že budou muset být znova.

  superkarma: 0 15.08.2006, 17:03:16
 18. avatar
  [49] Fallbala [*]

  můj velký obdiv a úznání

  superkarma: 0 15.08.2006, 16:14:58
 19. avatar
  [48] Zdendula [*]

  superkarma: 0 15.08.2006, 15:04:10
 20. avatar
  [47] LudPa [*]

  Moc hezký článek,přeju hodně síly.Obdivuji všechny takovéhle maminky.

  superkarma: 0 15.08.2006, 14:17:57
 21. [46] Olca [*]

  hlavne stesti a silu

  superkarma: 0 15.08.2006, 13:51:28
 22. avatar
  [45] Kocicka [*]

  superkarma: 0 15.08.2006, 13:49:25
 23. avatar
  [44] Kuře [*]

  Škoda, že nemají hipoterapii předepsanou. U nás znám pár kluků, co jim moc pomohla a pojišťovna to hradila.

  superkarma: 0 15.08.2006, 13:16:17
 24. avatar
  [43] Nikusa [*]

  Já mám syna (21), který má od 7 let diagnostikovánu celiakii. Byla jsem z toho úplně zoufalá, než jsem si uvědomila, že je to naprosto banální proti dalším takto (Kubík....)postiženým dětem a jejich rodinám.Nyní už mám doma jen svou tříletou dcerku(syn se odstěhoval před třemi měsíci k přítelkyni) a jsem šťastná a vděčná, že je zdravá (o což jsem se vzhledem ke svému věku bála).Přeji rodičům Kubíka a dalším, aby to nevzdávali a určitě bude všechno v pořádku. Mnoho sil a štěstí!!!

  superkarma: 0 15.08.2006, 13:15:56
 25. avatar
  [42] Tanzi [*]

  monca13: měla jsem zájem se na tvoje stránky podívat, neb se nás to také týká, ale nejdou zobrazit.

  Objekt nenalezen!
  Požadované URL nebylo na tomto serveru nalezeno. Zdá se, že odkaz na odkazující stránce je chybný nebo zastaralý. Informujte, prosím, autora této stránky o chybě.

  Pokud si myslíte, že toto je chyba serveru, kontaktujte, prosím, webmastera.

  Error 404
  www.knihkm.cz
  08/15/06 13:06:37
  Apache/2.2.2 (Win32) DAV/2 mod_ssl/2.2.2 OpenSSL/0.9.8b mod_autoindex_color PHP/5.1.4

  superkarma: 0 15.08.2006, 13:07:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [41] sabi7 [*]

  Jsem těhotná a vždy když čtu takové články je mi hodně úzko.
  Přeji Vám hodně štěstí a síly. Kubík je hezkej klučina.

  superkarma: 0 15.08.2006, 12:42:12
 2. avatar
  [40] monca13 [*]

  včera už jsem tady psala o stránkách http://www.knihkm.cz/asist2007.html , na kterých se snažím informovat o postupu při získávání nového příspěvku, tak třeba Vám to taky trochu pomůže.

  superkarma: 0 15.08.2006, 12:24:23
 3. avatar
  [39] monca13 [*]

  Milá paní Langová, také Vám přeji hodně síly do dalšího života a možná víte, možná ne, že od příštího roku byste měla na péči o Kubíka podle míry jeho postižení dostat až 12.000 Kč. Stále to není dost vzhledem k jeho potřebám, ale aspoň něco.

  superkarma: 0 15.08.2006, 12:20:49
 4. avatar
  [38] závislá na čokoládě [*]

  Krásný článek, také mám doma nemocné dítě i kdy ne tak moc. Když mi kamarádka řekne, že je těhotná, tak odpovídám, že nezáleží na tom, jestli je to bude holka nebo kluk ale hlavně ať je to zdravé. Mamince a Kubíkovi přeji jen to dobné a vydržte.

  superkarma: 0 15.08.2006, 12:03:55
 5. [37] jitkamarsalkova [*]

  hodně zdaru a síly

  superkarma: 0 15.08.2006, 12:01:31
 6. avatar
  [36] tortora [*]

  pěknej klučík...určitě aspoň symbolicky přispěju

  superkarma: 0 15.08.2006, 11:57:46
 7. [35] MartinaC [*]

  pěkný článek, to já bych na to neměla

  superkarma: 0 15.08.2006, 11:33:56
 8. avatar
  [33] Tanzi [*]

  Všechny děti i ty nemocné by měly mít možnost se smát..proto i já se přidám ke sbírce na Kubíkovu léčbu

  superkarma: 0 15.08.2006, 10:43:21
 9. avatar
  [32] Vera.Macík [*]

  Vždycky, když se narodí zdravé dítě, je to zázrak. Velký zázrak. Maminky za to musí být vděčné. Ono se potom časem ukáže, že každý nějakou tu malou chybičku má, se kterou se musí vyrovnat. Ale je mi líto, když pak naprosto tělesně zdravé, krásné dítě začne s drogami. Ona každá vada nemusí být vždycky vidět. Někdy je tu nějaký psychický zádrhel, nedostatek sebevědomí, nikdo to nevidí a může to pak končit tragicky. Hodně úspěchů při výchově všech dětí přeju moc.

  superkarma: 0 15.08.2006, 10:30:20
 10. [29] rozina [*]

  I já držím celé rodině Kubíka hodně sil a hodně pomocných rukou- určitě jsou třeb.
  Jinak bych vyvěsila na pranýři všechny vládní činitele, cpou se penězi a na potřebné ani nevzpomenou. Je to hanba!! R

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:56:29
 11. avatar
  [28] pajda [*]

  Trošku mě zarazila ta zmínka o ceně za hipoterapii, protože vím z vlastní zkušenosti, že skoro všude je možnost hipoterapii odpracovat - i když třeba ne přímo rodiče, tak kamarádi nebo někdo z okolí. Taky jsem to tak řešila, když jsme potřebovali...jinak držím palce.

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:50:51
 12. avatar
  [26] Janecka [*]

  Dojal mě ten příběh ,když uspořádáte sbírku,určitě se připojím.Doufám že to bude patřičně vidět

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:50:13
 13. avatar
  [25] Kekka [*]

  Náš sociální systém je ostuda na druhou. Přeju Vám hodně štěstí, sil a zdraví, ale taky větší ohleduplnost našich zákonodárců.

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:44:46
 14. [24] bejby [*]

  Držim palce aď se Kubik uzdravi!!!Zazraky se ději a tak věřte že pravě Kubik bude ten co bude mit sčesti Je moc krásný kluk!

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:36:00
 15. avatar
  [22] xjannickax [*]

  mamča i Kubík jsou hodně silní..držím opěsti,at to vyjde..a jednou se postaví na vlastní nohy ..

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:18:17
 16. [20] FAXÍK [*]

  Smekám před maminkou a Kubíkovi přeji štěstíčko a zlepšení zdraví.

  superkarma: 0 15.08.2006, 09:03:34
 17. avatar
  [18] edith1975 [*]

  Obdivuji mámu Kubíka a přeji mnoho štěstí

  superkarma: 0 15.08.2006, 08:49:45
 18. avatar
  [14] Zzuzzka [*]

  přeji, aby se už Kubík jenom smál. Sluší mu to. Hodně sil a štěstíčka

  superkarma: 0 15.08.2006, 08:20:30
 19. avatar
  [13] ALUDNEV [*]

  Už jsem článek přeposlala kamarádkám.

  superkarma: 0 15.08.2006, 08:08:37
 20. [12] georg [*]

  Držím palce rodičům i Kubíkovi. Vím, že systém sociálních dávek u nás není nejlepší. O sbírce informujte, určitě přispěji.

  superkarma: 0 15.08.2006, 08:07:19
 21. avatar
  [11] Věrulinka [*]

  superkarma: 0 15.08.2006, 08:05:59
 22. [10] sibca [*]

  změnila bych příjem sociálních dávek, proč dostávají neskutečné částky lidi, kteří nechtějí pracovat

  superkarma: 0 15.08.2006, 07:38:42
 23. avatar
  [9] Henri [*]

  Já to pochopila jinak ... že by to druhé dítě pomohlo Kubíkovi ve vývoji. Pro začátek jenom jeho přítomnost a později mu bude připadat jako součást jeho života.

  superkarma: 0 15.08.2006, 07:16:18
 24. avatar
  [7] Henri [*]

  O sbírce informujte, určitě Vám přispěju.

  superkarma: 0 15.08.2006, 07:13:39
 25. [6] fanka [*]

  sevenofnine: taky mě ten bod o tom druhém dítěti zarazil. Napadla mě stejná myšlenka. Ale určitě až bude sbírka zřízena ráda přispěju.

  superkarma: 0 15.08.2006, 07:09:59
 26. avatar
  [5] sevenofnine [*]

  Ještě jsem chtěla napsat, že nikoho neodsuzuji a možná je to jen nešikovně napsané a oni touží po zdravém dítěti což je zcela přirozené.

  superkarma: 0 15.08.2006, 07:02:36
 27. avatar
  [4] sevenofnine [*]

  Článek je velmi dojemný, jen nevím co si mám myslet o tom, že chtějí druhé dítě aby se jednou postaralo o bratra. Přijde mi to dost kruté, copak to dítě nebude mít jednou nárok na svůj život? Studovat, mít svoji rodinu?
  Kdysi jsem četla knížku o rodičích, kteří si "pořídili" druhé dítě aby zachránili to první (šlo o holčičky). Neví někdo jak se ta kniha jmenovala a kdo ji napsal?

  superkarma: 0 15.08.2006, 07:00:18
 28. [3] Januše [*]

  dojemný článek a všem takto postiženým dětem i jejich nejbližším přejí uzdravení

  superkarma: 0 15.08.2006, 06:24:18
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Článek je zajímavý a paní za svou obětavost jistě zasluhuje ocenění, ale proboha, těch chyb! Jedna za druhou!

  superkarma: 0 15.08.2006, 00:42:17
 30. avatar
  [1] mamajita [*]

  Patřím mezi ty šťastné mámy,ale mám postiženého bratra,takže představu mám dost jasnou.
  Přeju rodině Kubíka pevné nervy a hodně lásky a trpělivosti.Před maminkou smekám.

  superkarma: 0 15.08.2006, 00:35:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme