Vztahy

Který šéf je nejlepší?

Ideální šéf stále není v naší společnosti příliš běžným úkazem. Ale zaměstnavatel, kterého nezajímá úroveň spokojenosti vlastních zaměstnanců, si zahrává s ohněm. Jeho nezájem o ovzduší ve firmě má vliv na snižování pracovní motivace a s ní spojené spokojenosti.

Obvykle se tak děje postupně. Jedním z prvních projevů nespokojenosti bývá nižší ochota zůstávat v práci přesčas, poměrně brzy nato zaměstnanec vzdává prosazování nových nápadů a snižuje se jeho iniciativa. Málo motivovaný člověk začne být kritičtější k postupům vedoucího, nebo naopak vědomě neupozorní na chybné kroky. A když v kolektivu najde „spojence“ s podobnými pocity, jen stěží se ubrání věčným nářkům nad neuspokojivou situací.

Promluvte si!
Nedostatek motivace vrcholí vyřizováním osobních záležitostí v pracovní době, zneužíváním služebního telefonu, hraním her na PC, pomlouváním firmy na veřejnosti a podobně. Černou můrou zaměstnavatele je pak pracovník, který již neodvádí výkon, nepředává informace, a blokuje tudíž i práci ostatních. Nikdo z nás by si neměl přát, aby vzájemný pracovní poměr dospěl až sem. Snaha tento proces zvrátit by proto měla být na obou stranách: u pracovníka i zaměstnavatele či manažera.

Jak se však zachovat, když cítíte, že „to není to pravé ořechové“, když máte pocit, že nepracujete na správném místě nebo že vám něco povážlivě chybí? Důležité je přijít na to, co vás vlastně neuspokojuje.

Co a proč mi vadí?
– Pracovní náplň:
Vím, co se ode mne očekává, co mě baví nejvíce a co nejméně, co považuji za zbytečné, co nebo kdo mi práci komplikuje, zda mám práce moc nebo málo, zda odpovídá mým schopnostem?

– Ohodnocení: Nejsem spokojená se mzdou a jejími složkami, důležité je pochopit, zač jsem vlastně odměňována a za co trestána, zač mám různé další výhody a benefity, kterých si cením, nebo mi naopak scházejí?

– Atmosféra: Vadí či nevadí mi člověk, se kterým pracuji? Jaké chování se na pracovišti vyžaduje? Vyhovuje mi ve firmě fungující komunikace, anebo se šíří pouze neověřené zprávy? Jaká je míra důvěry a kontroly?

Dalšími oblastmi mohou být osobní růst a vzdělávání, možnost kariérního postupu, vztah s nadřízeným pracovníkem a spokojenost s renomé firmy.

Jak situaci změnit?
Pokud se vám podaří pojmenovat oblast, se kterou nejste spokojení, nakročili jste ke zlepšení situace. Věci týkající se pracovní náplně a ohodnocení nejsou většinou vnímány tak osobně, proto není na místě pocit, že si o těchto oblastech s nadřízeným nemůžete promluvit. Moderní manažer ke svým povinnostem automaticky řadí pravidelné pohovory s podřízenými, takže můžete využít tuto příležitost k prodiskutování palčivé otázky.

Pokud nadřízený takové pohovory „nepěstuje“, zkuste ho požádat o krátkou schůzku. Připravte se na setkání dopředu, abyste byli v tom, co chcete sdělit, konkrétní. Jestli vás napadá, jak situaci zlepšit, nenechávejte si to pro sebe a přijďte s návrhem. Jde přece o vaši vlastní spokojenost! Budete překvapeni, až zjistíte, že zaměstnavatel vítá váš elán do vzdělávání nebo už delší dobu uvažuje o tom, koho z týmu pověří většími pravomocemi. Už samotná diskuse bude fungovat jako katalyzátor rozporuplných pocitů a motivace zase na okamžik pookřeje!

Ale to samozřejmě neznamená, že máte vyhráno. Ne každý problém lze v rámci dané firmy vyřešit (týká se to často komplikovaných vztahů na pracovišti, kariérních nebo platových limitů). Může se stát, že narazíte na vedení, kterému bude za těžko ve firmě něco měnit – nezáleží na tom, dá-li to otevřeně najevo nebo bude předstírat vůli ke změně, kterou však ne a ne realizovat.

Pokud se nedočkáte změny ani delší dobu poté, co seznámíte nadřízeného se svými pocity a potřebami, nezbývá než myslet sám na sebe. V zaměstnání přece trávíte třetinu až polovinu svého produktivního života!

Zdroj: Moje psychologie

Jste v práci spokojená? Máte přesnou představu o tom, co a jak můžete od vedení svojí firmy žádat? Máte dostatek „odvahy“ si o pracovních problémech s vedením promluvit? Jakou s takovým pohovorem máte zkušenost?

   
22.01.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [35] wich [*]

  Ťapina: To je případ od případu. Zkrátka řeší se to individuálně

  superkarma: 0 22.01.2008, 18:00:41
 2. [34] Jenka2 [*]

  kareta: z mé vlastní zkušenosti - nejhorší šéf ve státní správě je bývalý lapasák.

  superkarma: 0 22.01.2008, 17:42:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] Ťapina [*]

  wich: Ony u mého chlapa ty pozdní příchody jsou taky něco jiného, než u ostatních jeho kolegů. On je informatik na úřadě, takže sice má oficiálně pracovní dobu podle úředních hodin, ale v době, kdy všichni úředníci počítače používají, jim tam v tom vrtat stejně nemůže, takže prostě neoficiálně chodí později a zůstává dýl.

  superkarma: 0 22.01.2008, 17:00:32
 2. avatar
  [32] wich [*]

  gentiana: Tak s tím souhlasím. Naštěstí jsem na problémové lidi zatím nenarazila. Pracuju v úzkém okruhu lidí, které si prověřuju (přece jen do nich dávám i své peníze). Zmiňované pozdní příchody nemám moc ráda, ale pokud si to člověk napracuje, není jednou za čas problém, zaspat může každý. Pokud někdo přijde o hoďku později a řekne "šéfová, celou noc noc jsem nespala, bolí mne zuby", tak to neřeším, spíš ji odvezu k MUDrovi. Výhody, si myslím, mají lidé u mne dost velké, jak v pracovní době, výhodách a odměnách, takže s pánem tohoto typu bych nejspíše domluvila tak jako zmiňovaná nadřízená = .

  superkarma: 0 22.01.2008, 16:42:13
 3. avatar
  [31] Aelin [*]

  tyrkys: Naprostý souhlas, nejlepší šéf je ten, který není v kanceláři

  šéf může být sebelepší, ale i tak když není na pracovišti jsou zaměstnanci radši, jelikož mají svůj klid
  ALE dlouhodobá absence šéfa může vést k anarchii

  superkarma: 0 22.01.2008, 15:31:13
 4. avatar
  [30] wtipna [*]

  Můj šéf je naštěstí v pohodě. Ten minulý byl introvert a to nedělala dobrotu.

  superkarma: 0 22.01.2008, 14:38:12
 5. [29] mindulinka [*]

  Zrovna mám rok novou šéfovou (bývalá kolegyně) a ze staré šéfové je současná kolegyně (kvůli chybějícímu vzdělání a novému zákonu, kde měla výjimku bez VŠ dělat šéfovou). Zlatý časy nám odešly - vše funguje sice dál, každý máme svou práci, ale současná šéfová není vedoucí, ale dozorčí. Jí ani tak nezajímá, co celý den dělám, ale jestli mám vyplňěnou docházku - to že jsem v práci vidí, většinou tam všechny chodíme dřív než ona. Pokud dělám zrovna poradenskou činnost tak za mnou stojí (a mlčí a neví) a dělá, že se jí to netýká. Ale když píše nadřízeným - tak samozřejmě ICH formou. Naštěstí ji nadřízení znají, ale bohužel neměli jinou volbu než ji vedoucí udělat. Kolegyně nemá VŠ a já jsem na částečný úvazek - pořád jsem na mateřské.

  superkarma: 0 22.01.2008, 12:02:30
 6. avatar
  [28] ginile [*]

  gratuluju dneska je uveden i zdroj

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:25:42
 7. [27] gentiana [*]

  Ťapina: jestli to není příbuzná mé šéfky. Ta sice pozdní příchody nerada, protože Nejvyšší to občas kontroluje a pak zatápí jí. Nicméně, jejím oblíbeným trikem je počat si, když hříšník přijde téměř včas a pak mu velmi přísně říct Pane kolego, máte 17 vteřin zpoždění. Jinak, dokud je ud+ělaná práce, nic není problém. Zlatá ženská.

  wich: Asi tak. Jenomže, někteří zaměstnanci jsou taky dary z horoucích pekel. Měla jsem kolegu, který byl kolegou sotva dva týdny a samozřejmě ve zkušební době a domáhal se, že chce taky služební auto jako má Lojza (který denně pendloval mezi skladem a kanclem a tiskárnou a bůhvíčím) a služební foťák a jánevimco a pak se strašně divil, když šéfka ukončila debatu slovy A ven.

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:19:48
 8. avatar
  [26] kareta [*]

  wich: protože nejsi pitomá

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:19:21
 9. avatar
  [25] kareta [*]

  Ťapina: mám jinou zkušenost a ta je nepřenosná. Ale i při jednání na úřadech - a že jich nebylo málo- se lépe dalo domluvit s chlapama, protože byli schopni improvizace- až na světlé výjimky, kdy jsem narazila na schopnou ženu (2ks!!!).

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:18:11
 10. [24] benik-31 [*]

  Wich,tak to jsi asi bezva šéfová a za to tě mají určitě moc rádi.Jen tak dál.

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:15:21
 11. avatar
  [23] wich [*]

  Já jsem šefová doufám dobrá . Beru si ponaučení z toho, s jakou přicházeli domů rodiče, coby podřízení hňupům. Co jsou někdy za exoty na vyšších postech je neuvěřitelné.
  Zaměstnanci jsou v tomto státě a jeho daňové soustavě pro soukromého zaměstnavatele trest a někteří to bohužel dávají zaměstnancům jasně najevo. Svým lidem se snažím vyhovět (lékaři, rodinné důvody, dřívější příchody/odchody dle potřeby), dobré zázemí, vysoké odměny. Ale za to chci samozřejmě maximální výkon a nezneužívání možností (net, telefon, pracovní materiály). Nebála jsem se přijmout holku na mateřské, domluvily jsme se na pár detailech a ta je teď vděčná, že zvládá práci za tři

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:04:53
 12. [22] benik-31 [*]

  JO zlatí moje šefíci jsou také dva jednomu je 55 let druhému 49 a jsou to naše zlatíčka i když ten starší je hodnější.Také je ten kdo tam je hlavní.Měli jsme 2.1 inventuru a pozvali nás všechny na oběd.Jsme i fajn kolektiv až na jednu ta pozdraví ahoj sluníčko a víme,že si myslí něco o p...ale už jí tak bereme.

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:00:48
 13. avatar
  [21] bruneta [*]

  naštěstí mám skvělou šéfku, přísnou a pečlivou ale jinak je skvělá a je sní sranda, nemůžu si stěžovat

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:57:42
 14. avatar
  [20] tyrkys [*]

  Nejlepší šéf je 1072 kilometrů daleko

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:56:13
 15. [18] Pavlačková [*]

  Švagrová si jednou dovolila promluvit si se svým nadřízeným o nedostatcích ve firmě. A výsledek - byla jediná, komu nebyla prodloužena smlouva.

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:38:56
 16. avatar
  [17] Ťapina [*]

  kareta: Egi má nadřízenou ženu ve státní správě a nemůže si ji vynachválit. Té je opravdu jedno, že chodí věčně pozdě (akorát mu občas hrozí pohlavkem), dá se s ní domluvit, když potřebuje někdy v práci nebýt a jindy zas být jinak, hlavně když má hotovou svou práci v době, kdy ji hotovou mít má.

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:38:30
 17. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Pro mě by byl ideální šéf takový, který mě nechá dělat svou práci po svém a zajímají ho jen výsledky. Bohužel jsem na takového nenarazila, tak si šéfuju sama - a nechávám se dělat svou práci po svém a zajímají mě jen výsledky

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:36:02
 18. [14] benik-31 [*]

  Já jsem v práci spokojená.Mám BEZVA ŠÉFOVÉ I MAJITELKU.Když je náhodou nějaký problém,není problém jít za šéfem a vždy najdeme společné řešení.Ještě se nestalo,že by nás šéf vyhodil,že to nebude řešit ba naopak

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:15:01
 19. avatar
  [12] Cindy_ [*]

  No tak čte se to úžasně... opravdu. Ovšem v praxi je to nepoužitelné. Teda aspoň u mého šéfa ne. Řeknu mu své pocity a dozvím se, že jsem drzá, co si to dovoluju a že jestli se mi něco nelíbí tak můžu jít... Za dveřmi přeci čekají spousty dalších, kteří budou za moji práci vděční...

  superkarma: 0 22.01.2008, 08:51:48
 20. avatar
  [11] kareta [*]

  Nejhorší nadřízení jsou ženy ve státní správě

  superkarma: 0 22.01.2008, 08:23:55
 21. avatar
  [10] gerda [*]

  Hraběcí rady - jó, přesně takový potřebuju

  superkarma: 0 22.01.2008, 08:19:50
 22. [9] FAXÍK [*]

  zatím si hledám práci, kam půjdu po mateřské dovolené

  superkarma: 0 22.01.2008, 07:55:00
 23. [8] Andulína [*]

  tyrkys 1 : sdělím své potřeby a pocity a pak bude následovat velmi intenzivní pocit, že mám výpověď

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:41:46
 24. avatar
  [7] tyrkys [*]

  gentiana: faktury? Já to potřebuju na grafiku, kterou ovšem musím v práci lehce prosadit . Začala jsem fotkama, ty berou, tak ještě navrhnu nějakou brožurku a mohlo by to jít .

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:33:07
 25. [6] gentiana [*]

  tyrkys: Ono je to dobrý. Já jsem svého času fotošopovala od rána do večera a s myší je to mor, kromě toho, že to trvá a je nešikovná, tak jsem mívala šílené křeče v ruce. No... tak jsem prostě stávkovala:D Pokud děláš aspoň trochu nějakou grafiku, tak je to bezva a nějak se to prosadit dá. K wordu a programům na faktury nevim....

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:30:56
 26. avatar
  [5] tyrkys [*]

  gentiana: já tohle v práci nedělám, já se to učím jinde. Ale mohla bych to zkusit nějak prosadit. Rumuni to třeba ani nebudou znát .

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:25:48
 27. [4] gentiana [*]

  tyrkys: Já jsem prostě pravila, že nehodlám další otep ilustrací retušovat myší.

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:22:16
 28. avatar
  [3] tyrkys [*]

  gentiana: tablet taky plánuju . Sice nevím, jak ho vysvětlím, ale zkusím si něco vymyslet .

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:14:40
 29. [2] gentiana [*]

  (1) jo
  (2) ne. Ono to přesně neví ani vedení. Načálstvo je totiž normální, proto mu manažeři, benefity, lidské zdroje a podobné hnusoty nesmí do baráku. My se civilizovaně domlouváme.
  (3) ne. Vedení je normální, takže pokec s načálstvem není výpravou do doupěte vraždícího monstra, co ukusuje lidem hlavy a není potřeba odvahy.
  (4) Pohovory neprovozuju, prostě normálně řeknu, že chci přidat, potřebuju koupit kancelářské sponky (14kč) nebo tablet (14000kč) a ono se něco stane nebo nestane.

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:12:51
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  "Pokud se nedočkáte změny ani delší dobu poté, co seznámíte nadřízeného se svými pocity a potřebami, nezbývá než myslet sám na sebe."

  Už vidím šéfa, jak ho seznamuji se svými pocity a potřebami ".

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:07:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme