Bulvár

Kterak jsem o zuby přišla

Když mi lékaři předpovídali, že se svou zvýšenou kazivostí přijdu o všechny zuby do osmnácti let, nevěřil jsem jim. Je mi třiatřicet a chrup mám stále, pravda, sice ne plný, ale mám. Zato chudák čtenářka V. nic netušila, zuby vypadaly zdravě a stejně o ně přišla...

V. je mi to hrozně líto. Snad se najde způsob, jak přijít k jiným náhradním zubům, než které popisujete...


V mládí jsem měla hezké zuby, dost často jsem to slyšela od kamarádek. K zubní lékařce jsem chodila každý půlrok na pravidelné kontroly. Doktorka byla hezká a milá. Jednou mě rozbolel zub moudrák, bolel celou noc, potvora, a tak místo do práce jsem běžela na zubní oddělení. Pani doktorka mi řekla, že mi ho vytrhne. Protože jsem si nedovedla tak křehkou bytost představit, jak mi trhá zub, bylo by to mé první trhání, prostě jsem toto ihned zamítla s tím, že ho chci spravit. Dala mi tam arzén a já jsem šla do práce. Ale pracovat jsem nemohla, zub bolel a bolel. A tak jsem jí volala, že přijdu na trhání. Pani doktorka mi říkala, ať ještě vydržím, ale já nebyla schopna dále tuto bolest snášet. A tak jsem opět usedla do zubařského křesla, dostala injekci a za chvíli byl zub venku a bylo po bolesti. Ránu po vytrženém zubu jsem pomalu ani necítila. Asi za tři měsíce mě začal bolet další zub a já jsem ihned chtěla po pani doktorce, aby mi ho vytrhla. Nejdříve se mnou nesouhlasila, ale na mé naléhání mi ho s poznámkou: „Vám se to trhání nějak zalíbilo," vytrhla. Prázdné místo mi nahradila korunkou. Ve své paletě barev pro náhradní zub mi sdělila, že nemá takovou bílou barvu, jako mám já zuby. Opravdu jsem je měla hodně bílé. A tak jsem každého půl roku chodila stále na pravidelné kontroly, až jednou mi při jedné kontrole řekla, že se mi vzadu nějak rozjíždí zuby a pokud by se to zhoršila, že mne někam pošle. Po tomto oznámení proběhlo několik kontrol, ale k rozjíždějícím zubům se pani doktorka již nevyjadřovala.

Jednoho rána jsem si šla čistit zuby a najednou jsem zjistila, že mezi předními zuby jedničkou a dvojkou mám mezeru. Zděšeně jsem vzala za zub a zub se mi kýval. No to bylo hrozné zjištění. Ihned jsem opět navštívila pani doktorku a ta mi sdělila, že mi bude muset zuby vytrhat. Nemohla jsem ani mluvit, jen jsem pípla, že je vytrhat nechci, že ve třiceti letech přeci nebudu bez zubů! Ona mi na to odvětila, že jsou daleko horší věci, toto přeci nic není, zuby se dají nahradit umělým chrupem. Na mé naléhání mne poslala k lékaři, který léčil paradontózu.

K tomuto lékaři jsem šla s obavami, jak dopadnu. Pan doktor mi prohlédl zuby a během prohlídky mi našel asi pět kazů. Já jsem mu říkala, že to snad není ani možné, protože jsem k němu šla od pani doktorky. Poprosila jsem ho, aby mi kazy vypsal. Když jsem se vrátila do práce, hned jsem volala pani doktorce a řekla jsem ji o těchto kazech. Na druhé straně bylo chvilku ticho, ale pak jsem jen slyšela: „To není možné". Ale když jsem pani doktorce řekla, že je mám vypsané, tak její odpovědí bylo to, že jsem tam nešla se zubama, ale s dásněma. Na to jsem ji odvětila, že mi pan doktor řekl, pokud chci mít zdravé dásně, tak musím mít především v pořádku zuby. A tak jsem začala chodit ke specialistovi, který mi provedl operaci horních i dolních zubů, tak jak mi řekl, od ucha k uchu. Tato operace spočívala v tom, že mi rozřízl dáseň a vyčistil mi zubní kámen, který vlastně působil odchlípnutí dásní a následné uvolnění zubů. Požádla jsem tohoto specialistu, zda bych nemohla chodit k němu, protože jsem ztratila důvěru k mé bývalé ošetřující lékařce. Přesto, že měl hodně pacientů, tyto operace prováděl jako jediný na okrese, řekl mi, že jsem si s ním už tak užila, že si mne ponechá v kartotéce.

Operace dopadla dobře, chrup se mi zpevnil, vydržel mi dalších dvacet let. Samozřejmě sem tam nějaký zub šel ven, měla jsem udělaný můstek.

Před třemi lety jsem měla několik měsíců tzv. zmrzlá ramena. Kdo to nezažil, nepochopí, jaká je to bolest. Chodila jsem na rehabilitace, masáže, ultrazvuky, elektroléčbu, ale nic nepomáhalo. Nakonec mne ortoped poslal na ozařování. To mne na ramena pomohlo, ale začal se mi hýbat v puse můstek. A tak jsem s obavami navštívila svého zubního lékaře. Potvrdilo se mé tušení, zuby musely jít ven. Byl to pro mne šok. Probrečela jsem několik nocí, nemohla jsem se smířit s tím, že budu mít v puse „klapačky". Dodnes jsem z toho nešťastná, již se nemohu s chutí zakousnout do jablka, obličej se mi také změnil. Co bych dala za svoje zuby.

Nyní mne v pondělí čeká malý operační zákrok, toho se ani nebojím, ale nejvíce jsem nešťastná z toho, že si budu muset před narkózou vyndat zuby. To budu vypadat!

Když jsem si přečetla článek Věrulinky o zdravotních problémech, které měla ona i manžel, tak kam se za nimi hrabou moje problémy. Ale věřte mi, nikdy si na tyto náhradní zuby nezvyknu.

Přesto, že jsem si zuby čistila pravidelně, jde také o techniku čištění. Tu mne naučil až můj stomatolog specialista. Dokonce mi řekl, že to, že se mi chrup po operaci tak spravil je i má zásluha, protože jsem správně prováděla masáže dásní a správně si čistila zuby. Všechny moc zdravím a přeji, aby je chrup zlobil co nejméně.

V.

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


Dnes si v magazínu Žena-in.cz povídáme o zubech. Pište mi…

 • … o vašich problémech se zuby.
 • … o tom, zda jste jako děti věřili na vílu Zubničku.
 • … o tom, jak podléháte trendům v péči o chrup.
 • … o zubech vašich domácích mazlíčků.
 • … o špercích v zubech.
 • ... o zubařích.

Zahrňte mě zkrátka vším, co se vašeho chrupu týká. Humorně i vážně, to záleží na vás! Na příspěvky se těším na redakčním e-mailu!

 

   
01.02.2010 - Blog redakce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [15] Bosorka68 [*]

  No tak amalgam by měli zakazat všude, nejen v USA (a nejen v EU)

  http://www.znamylekar.cz/zubni-lekarstvi

  superkarma: 0 23.10.2013, 10:10:19
 2. avatar
  [14] átéčko [*]

  Pálivka — #13 On  je  v USA amalgám zakázanýSml22. jen u nás je zdravý a téměř zdraví prospěšnýSml24. Ty nové "nastřelovací" protézy ještě u nás nedělají. Ale už brzy budou kurzy pro zubaře.

  superkarma: 0 03.02.2010, 10:54:47
 3. [13] Pálivka [*]

  Mému specialistovi věřím, protože on tyto zuby nastřeluje a pro něho by to byl kšeft, ale myslím si, že jemu nejde tak o kšeft jako o to, aby jeho pacient byl spokojený. Jinak před 20 ti lety byly jiné odstíny, než jsou nyní. Jen taková malá příhoda. Syn byl asi před 11 lety asi rok v USA, kde ho začal bolet zub. Navštívil tam stomatologa a když otevřel pusu a on viděl ty amalgánové plomby (nevím, jestli jsem to slovo amalgánové napsala správně), tak všichni doktoři se šli na to podívat, co to má vlastně v té puse.  Nevěřili svým očím. Nakonec u syna zjistili, že má zánět dásně, na kterou dostal  jakousi  vodičku a stálo ho to na naše peníze 2500 Kč, ale po návratu mu to pojišťovna vše uhradila, protože měl zaplaceno zdrvtní  pojištění.

  1. na komentář reaguje átéčko — #14
  superkarma: 0 02.02.2010, 19:23:02
 4. avatar
  [12] átéčko [*]

  Pálivka — #11 Ted jsem četla článek, že už e dají tyhle zuby dát do všech dásní. Ten specialista by přišel o kšeft, takže raději řekne tuhle blbost.

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:00:23
 5. [11] Pálivka [*]

  Odpovídám átéčku, samozřejmě můstek nebyl na osmičku, ten mi dělali mezi jinými zuby. Co se týká lepidel, ty teda používám a jsou perfektní, bez nich bych se vůbec nenajedla. Ale na spodních zubech moc nedrží. Samozřejmě jsou hezké zuby keramické, dokonce se dají udělat i napevno, ale všem do okostnice se nehodí. Mně specialista stomatolog hned řekl,že by mi to udělala, ale že dám za to hodně peněz, ale nezaručil mi, že mi to má okostnice příjme, říkal mi, že pro mne se to moc nehodí.

  1. na komentář reaguje átéčko — #12
  superkarma: 0 02.02.2010, 11:42:12
 6. avatar
  [10] átéčko [*]

  Jakub D. Kočí — #9 Jak bys osmičku nahradil můstkem? To by musel paní mít již zmiňovanou devítku. A pokud se na zuby vzadu dělají korunky, tak nikdy (snad) keramické. Ty by tlak sanic rozbil.

  Já bydlím v malém městě. Zubaři používají stejné materiály a ke každému druhu a odstínu plomby dostanou vzorek "bílý tesák!Sml57 tak si myslím, že všude mají stejných několik vějířků s různě bílými perličkami. Mla jsem fakt problémy se zuby a snad i proto jsem měla kamarádky zubní laborantkySml30. Tak něco vím i od nich.

  superkarma: 0 01.02.2010, 20:04:09
 7. avatar
  [9] Jakub D. Kočí [*]

  átéčko — #8 No, každý se nevyzná v terminologii. Mezeru po zubech nejspíš nahradila zubařka můstkem a to, že jsou někteří zubaři méně vybavení, je docela fakt. Vzpomínám si, jak byla moje žena vyplesknutá z pražských ordinací, když se přistěhovala z Kopřivnice. Takže malé nabídce barevnosti docela věřím...

  1. na komentář reaguje átéčko — #10
  superkarma: 0 01.02.2010, 15:39:52
 8. avatar
  [8] átéčko [*]

  To bych chtěla vidět, jak zubařka prázdné místo, po vytržení nahradila korunkou. Co je to za ptákovina?

  A že máš zuby bělejší, než zubařova nabídka, to je nesmysl č.2. Mají tolik odstínů bílé, až nejbělejší, že jsou až nepravděpodobné.

  A navíc jsou zadní zuby o odstín tmavší, než zuby vepředu.

  Nějak tomu nevěřímSml23

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #9
  superkarma: 0 01.02.2010, 15:03:33
 9. [7] Bébina [*]

  Věrulinka — #1 jojo, zuby pohroma huby. Mam znameho, co si nechal udelat cele zuby, nejake keramicke ci co, bratru za 300 tisic.

  superkarma: 0 01.02.2010, 10:46:30
 10. avatar
  [6] malvina [*]

  Sml16 moc pěkný   příspěvek.

  superkarma: 0 01.02.2010, 10:23:22
 11. avatar
  [5] *modrá [*]

  ta první zubařka byla nějaká divná .... ještě že vás nakonec přece jen poslala k odborníkovi, i když už bylo skoro pozdě....

  superkarma: 0 01.02.2010, 09:38:25
 12. [4] hot [*]

  Sml30nesouhlasím, že lepidla jsou k ničemu. známý si kupuje jen extra silné a někdy prý má problém to " odtrhnout" Sml30drží to jak přibité Sml52

  superkarma: 0 01.02.2010, 09:31:46
 13. avatar
  [3] karinečka [*]

  Auvajs,auvajsSml80

  superkarma: 0 01.02.2010, 09:28:10
 14. avatar
  [2] vodfon, kolie [*]

  Přeju, už jenom samé štěstíčko!Sml59

  superkarma: 0 01.02.2010, 09:26:57
 15. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml79 užila jsi si ze zubama, ale mám celou protézu horní, udělala mi je doktorka perfektně a dokonce, kdo to nevěděl, nepoznal že mám klapačku.Nyní mi čeká i spodní, ale jak ta bude držet, to nevím Sml15.

  Ano kousnout do jablka není jednoduchý, ale už to umím Sml30Sml59, horší je to s koblihou Sml52, to mi zuby zůstavají v ní, musím si první sousto odlomit, potom je to Ok Sml67Sml52

  Já říkám, zuby bolí miminka, když rostou a otravují po celý život, tedy drahně let Sml15Sml68 alepidla, nejen že jsou drahý, ale jsou k ničemu Sml68Sml30

  1. na komentář reaguje Bébina — #7
  superkarma: 0 01.02.2010, 09:16:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme