Zdraví

Která z nepovinných očkování proti infekčním nemocem hradí pojišťovna, případně na ně aspoň přispívá?

Očkování můžeme rozdělit na povinná (tzv. pravidelná), která jsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění buď plošně, nebo rizikovým skupinám pojištěnců, dále nepovinná, leč přesto hrazená ve stanovených případech z veřejného zdravotního pojištění, a nepovinná pojišťovnami nehrazená.

Jako nepovinné můžete absolvovat očkování proti chřipce, rakovině děložního hrdla, klíšťové encefalitidě, žloutence, pneumokokové infekci, meningokokové meningitidě, planým neštovicím a dalším chorobám, případně „cestovní očkování“ např. proti břišnímu tyfu, choleře, žluté zimnici apod. Tato dobrovolná očkování si hradí klient sám – jak cenu vakcíny, tak i její aplikace.

Existují však výjimky, kdy je i nepovinné očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Konkrétně je to u očkování proti chřipce, proti pneumokokům a proti rakovině děložního hrdla. Hrazena je jak vakcína (v provedení nejméně ekonomicky náročném), tak její aplikace. Pokud si klient vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně.

injection

Očkování třemi dávkami očkovací látky proti lidskému papilomaviru, který by mohl způsobit rakovinu děložního hrdla, mají podle zákona hrazené z veřejného zdravotního pojištění dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku.

Očkování proti chřipce pojišťovna hradí u čtyř zákonem stanovených skupin osob. Jsou to pojištěnci nad 65 let věku, dále pacienti po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin nebo diabetem, a osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Očkování proti pneumokokům je jako nepovinné hrazeno u dětí, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce (hrazeno je pak i přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku). U rizikových skupin, stanovených vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem, patří toto očkování mezi povinná a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

VZP na očkování každoročně přispívá různými formami – v loňském roce 2013 např. hradila očkování proti chřipce zcela všem svým klientům. Přispívala také na očkování proti žloutence nebo proti pneumokokům těm, kdo neměli nárok na jeho úhradu z veřejného zdravotního pojištění, a hradila očkování proti rakovině děložního hrdla u dívek, na které se kvůli věku nevztahovalo při svém zavedení bezplatné očkování. V současné době každý klient VZP může získat 500 korun na jakékoli očkování. A protože rozšíření příspěvků pro klienty VZP během roku není vyloučené, vyplatí se sledovat webové stránky www.vzp.cz/vyhody.

VZP

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

   
08.04.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] RosaGloriaDei [*]

  wich — #8 OK, konec diskuze, já jsem to sem opravdu napsala jen jako informaci, protože se mi to prostě zrovna napsat chtělo, příště tedy pomlčím...kdybych chytala dušičky, těch 6, co se na ně dají získat body, bych už dávno měla ve svém okolí

  mimochodem - na mimibazar nechodím

  superkarma: 0 08.04.2014, 17:35:43
 2. avatar
  [9] Allma [*]

  RosaGloriaDei — #1 to dává i RBP, že se dá převést od matky ta 500.  Dcera převáděla na očkování.

  superkarma: 0 08.04.2014, 17:19:53
 3. avatar
  [8] wich [*]

  Tak si jdi, prosim, sbirat dusicky na body na preventaky mezi kamaradky, tohle neni mimibazar.

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #10
  superkarma: 0 08.04.2014, 14:12:47
 4. avatar
  [7] RosaGloriaDei [*]

  wich — #6 Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52 jsi mě navedla na myšlenku jakési reklamy naruby (firmy by mohly platit mně, ne serveru :-))...když je teď ten volný ring, uvažuji např. o reportáži o práci s (zatím) nejmenovanou aku stěrkou Sml57 už jsem se dokopala si ji zakoupit, teď ještě se dokopat ji použít Sml78

  přiznávám, že potenciál pro zvýšení prodeje ve mně již viděl nejeden pojišťovací makléř či prodejce energií...kecat o tom, to jo, ale živit se prodejem podobných produktů by mě fakt nebavilo

  superkarma: 0 08.04.2014, 14:08:39
 5. avatar
  [6] wich [*]

  Nedelas to na ulici, ty to delas pohdlne na zene-in!

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #7
  superkarma: 1 08.04.2014, 13:53:35
 6. avatar
  [5] RosaGloriaDei [*]

  wich — #4 budeš se divit, ale ani jedna z možností není správná Sml52 jen mě občas štvou komerční tipy, které nabízejí A, ale již se nezmiňují o B, tak jsem to B prostě sama dodala :-) a když někdo dodá ještě C, budu jedině ráda :-) zase tak do hloubku nabídky zdravotních pojišťoven nesleduji

  ale je pravda, že agitací se dá "vydělat":

  http://www.cpzp.cz/clanek/3193-0-Ziskej-pojistence-ziskas-bonus.html

  nejspíš to funguje na rodné číslo, nijak zvlášť jsem to nezkoumala :-) opravdu nechodím po ulici a nepřemlouvám lidi, abych za jejich registraci mohla zdarma např. plavat (to můžu ve vybrané dny na vybraných místech i tak, jestli to tedy funguje i letos, v posledních měsících jsem se o tuto možnost nezajímala)

  zrovna včera jsem v rámci povinného komentáře upozorňovala na možnost půjčky u SFRB (pro tuto instituci také nepracuji), ale nejspíš zapadl v té lavině, protože kdo by to četl, že Sml57

  superkarma: 0 08.04.2014, 12:03:55
 7. avatar
  [4] wich [*]

  Rosa: ze ty u cpzp pracujes nebo dealujes? :)))))))))))))))

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #5
  superkarma: 0 08.04.2014, 11:18:55
 8. avatar
  [3] RosaGloriaDei [*]

  doginka — #2 CPZP je opravdu dobrá, i doktoři jsou s ní spokojení, bez problémů mi například proplácela mimořádné ultrazvuky, jsem u ní snad 20 let (to se ještě jmenovala Česká národní zdravotní pojišťovna, časem se spojila s Hutnickou a pak ještě s nějakou, jestli se nepletu)...do 30. 6. můžeš přejít :-) kdyby náhodou, dej vědět do zpráv, měla bych body za agitaci :-) mají mimo jiné ještě další Bonus program, kde sbíráš body např. za prevenci či věrnost, z toho jsem si vloni proplatila pětistovku za účast otce u porodu...ale abych nebyla nespravedlivá, manžel je u VZP a když si to člověk pohlídá, proplatí mu plavání nebo posilovnu...a také mají ke konci pololetí mimořádné akce, o kterých se ale ve velkém mluví až zpětně...vloni jsme tak prošvihli příspěvek na dentální hygienu

  superkarma: 0 08.04.2014, 10:57:04
 9. [2] doginka [*]

  RosaGloriaDei — #1 No vidíš, a třeba ZP Ministerstva vnitra dává jen 300,-KČSml31

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #3
  superkarma: 0 08.04.2014, 10:14:52
 10. avatar
  [1] RosaGloriaDei [*]

  Česká průmyslová zdravotní pojiťovna přispívá dětem, ženám i mužům až 1500 Kč, v případě očkování proti rotavirům a rakovině děložního čípku jde tuto částku u dětí ještě navýšit o 500 - 1000 Kč, když se rodič vzdá pětistovky z bonusových programů ve prospěch svého potomka (vzdát se mohou oba rodiče, jsou-li pojištěnci CPZP).

  1. na komentář reaguje doginka — #2
  2. na komentář reaguje Allma — #9
  superkarma: 0 08.04.2014, 08:47:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme