Vlasy

Která barva je pro vás ta pravá?

schw

„Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které nevědí, jak se učinit krásnými.“ To je staré známé a hlavně pravdivé rčení. V každé z nás se skrývá půvab, jde jen o to, najít způsob, jak ho objevit a ukázat světu. Alfou a omegou jsou barvy, jež odpovídají našemu barevnému typu. Ať už jde o vlasy, oblečení, doplňky či líčení - s barvami dokážeme opravdová kouzla. To potvrzuje i přední česká vizážistka Claudia Marčeková, která se barevnou typologií zabývá při své práci každý den.

Jaké existují barevné typy?

Každý člověk je jedinečný, ale v zásadě se dělíme do čtyř barevných typů, kterým přiřazujeme jednotlivá roční období podle barev, jež jim v přírodě dominují. Podle přirozené barvy pleti, očí a vlasů se tedy lidé rozdělují na jarní, letní, podzimní a zimní typy. Ke každému ročnímu období se pak váže škála barev, která určuje ideální barvy oblečení, líčení a vlasů. Každá žena by měla vědět, jaký je typ. Pak už stačí řídit se jednoduchými pravidly, která vám pomohou podtrhnout vaši krásu. Jedině tak můžete docílit toho, že budete vypadat a cítit se přirozeně a atraktivně.

Co vlastně barevný typ určuje?

Díky barevné typologii a poznání svého typu se dozvíte, jaká barva vlasů vám bude nejlépe slušet, jaké volit barevné kombinace oděvů a doplňků či jaký zvolit make-up. Barvy je ale třeba řešit i v případě šperků či brýlí. Barvičky vyladěné do detailů dokážou skutečná kouzla.

Co všechno barvy dokážou?

Opravdu moc. Pokud zvolíte správně, rázem jakoby omládnete. Ustoupí vrásky, obličej dostane správné kontury, celkově se rozzáříte, zvýrazní se vše, co je na vás krásné. Vaše nedostatky ustoupí do pozadí, vypadáte svěží a krásná. Naopak nepříliš slušivou barvou se špatným podtónem veškeré nedostatky zvýrazníte. Například nemá smysl chtít za každou cenu blonďatou hřívu, když jste jednoznačně zimní typ.

Jak se dozvím, jaký jsem barevný typ?

Spolehlivě vám to řekne každý dobrý vizážista, ale otestovat se můžete i sama. Svůj barevný typ si můžete určit na denním světle. Bez make-upu a s vlasy staženými z čela se postavte se před zrcadlo. Střídavě si přikládejte k obličeji látky teplých či studených barev. Teplou barvu zastupuje například meruňková, studenou například růžová. Pokud se vám rozzáří obličej a jakoby se zjemní vaše rysy, je to přesně to, co hledáte. Pokud to stále není ono, jste typ opačný. Teplé barvy odpovídají jarním a podzimním typům, studené barvy zase potřebují letní a zimní barevné typy.

Pojďme si nyní jednotlivé typy přestavit blíže.

JARNÍ TYP

schwJe jako svěží jarní příroda prozářená sluncem. Barvy tohoto ročního období jsou jako pestrá kytice. K tomuto typu se obvykle řadí ženy s přirozeně zlatavými blond vlasy, někdy i ženy s tmavšími vlasy a světlýma očima. Pleť je něžná, jakoby průsvitná s růžovým či světle béžovým podtónem a růžovými líčky. Jarní typy se často červenají, nemívají kruhy pod očima a rty bývají jemně červené.

 • Jarní barvy

Tomuto typu sluší zlatavé a nažloutle zabarvené odstíny růžové a červené, jako korálová, meruňková a lososová, smetanově bílá, barva teplého slunce i mléčné čokolády. Výborně vypadá ve světlých odstínech modré, zejména v akvamarínové a tyrkysové, a také ve světlých tónech zelené. Všechny barvy by měly být teplé, jasné a zářivé. Vyhněte se ohnivě rudé, rezavé i hnědým a vůbec všem tmavým tónům.

 • Barva vlasů

Neuděláte chybu, pokud zvolíte všechny teplé tóny plavé stupnice od světlé barvy pšenice do medově zlaté se světlými pramínky v zlatě plavých tónech. V zásadě by si jarní typy měly spíše vlasy zesvětlovat. Určitě se vyhněte tmavě měděné a tmavě hnědé. Náš tip: Natural & Easy, odstín 530 nebo Palette Deluxe, odstín 230. Následná péče: Taft Volume sprej a tužidlo, Gliss Kur Hair Repair pro blond vlasy.

 • Líčení a doplňky

Jarním typům sluší lehké a přirozené líčení. Oči zvýrazněte jemnými pastelovými tóny s perleťovým leskem a na rty aplikujte bezbarvý lesk. Ze šperků a dopňků vám bude slušet zlatá, polodrahokamy v teplých odstínech, nebarvené dřevo a kůže. Oblečení volte ve světlých tónech, s malými až středními vzory.

LETNÍ TYP

schwNěkdy může působit na první pohled až nenápadně. Pleť bývá světlejší a citlivá, i když se docela dobře opaluje, oči jsou modré nebo šedé a vlasy bývají plavé až hnědé. Charakteristickým rysem jsou také poměrně nevýrazné oči šedomodré, modrozelené nebo šedohnědé barvy. Rty mají chladný růžový odstín.

 • Letní barvy

U letního typu je třeba mít na paměti, že barvy mají mít namodralý podtón. Vhodné jsou různé odstíny modré (šedomodrá, denimová, modrozelená, růžová, studeně bílá, jemně fialová barva šeříku, barvy mořské pěny či břidlicově hnědá).

 • Barva vlasů

Obecně lze doporučit všechny chladné a tlumené barvy. Nejvíce vám bude slušet odstín na škále od středně plavé až po tmavě plavou, oříškovou nebo světle hnědou. Vyhýbejte se zlatavým efektům a příliš tmavým hnědým tónům, které způsobí, že barva pleti pak vypadá neduživě a fádně. Pozor také na červené a měděné tóny, jež se nesnáší s namodralou pletí. Náš tip: Essential Color, odstín 220 nebo Palette Intensive Color Creme, odstín N7. Následná péče: Gliss Kur Shea Cashmere a Taft Ultra pěna.

 • Líčení a doplňky

Zářivá rtěnka a lesklé oční stíny vytvoří s popelavě plavými a hnědými vlasy dokonalý kontrast. Ideální je hnědorůžová tvářenka. Pozor si dejte na černou řasenku, vhodnější může být šedá nebo černohnědá. Letní typ by si měl vybrat, zda zvýrazní oči nebo rty. Pokud zvýrazní oboje, může vypadat „zmalovaně". Šperky vybírejte stříbrné nebo z bílého zlata či platiny. Budou vám slušet i perly, akvamaríny, opály a safíry. Oblečení volte romantické a decentní a mějte na paměti, že vám budou slušet chladné barvy. Nebojte se červené, modré, ale ani žluté.

PODZIMNÍ TYP

schwNa podzim příroda hýří teplými červenými, hnědými a žlutými odstíny. Ženy podzimního typu mívají zlatavou broskvovou barvu šampaňského, časté jsou pihy. Barva vlasů může být od kaštanově hnědé ale i medově blonďatá. Obočí mívá zpravidla stejnou barvu jako vlasy, řasy mohou být světlejší. Rty mají přirozenou, sytě červenou barvu a oči bývají nejčastěji oříškově hnědé, jantarové nebo zelenohnědé.

 • Podzimní barvy

Nejlepší volbou podzimních typů jsou teplé odstíny hnědé, rezavé, zlaté a narudlé. Budou vám svědčit i teplé, zemité tóny barvy podzimního listí, ale i lesní odstíny zelené, khaki a barva petroleje. Podzimu sluší i oranžová, slonovinová, barva přírodní vlny a modré odstíny s nádechem do červena jako je například ostružinová. Vyhýbejte se bílé, vhodná není ani černá či sladce růžová barva.

 • Barva vlasů

Jste-li podzimní typ, neuvažujte o výrazných změnách barvy vlasů. Raději zvolte tón, který podtrhne vaši přirozenou barvu. Vybírejte z palety barev s nádechem červené - slušet vám bude kaštanová, rubínově červená či měděná. Vyhněte se blonďatým
a modrofialovým odstínům! Náš tip: Palette Color Shampoo, odstín 341 nebo Palette 10 min.Color, odstín 650. Následná péče: Gliss Kur Shine & Protect šampon a kúra, Taft Brillance Color sprej a pěna.

 • Líčení a doplňky

Podzimní typ bude potřebovat líčení v teplých, zemitých tónech podzimního listí. Skvěle vám bude slušet hnědá, béžová, zlatá, olivová či oranžová. Můžete si dovolit řasenku černé i hnědé barvy, rtěnka by měla být spíše přírodní v teplém tónu od zlaté meruňkové po červenohnědou. Šperky vybírejte matné a nenápadné, ne příliš lesklé. Budou vám slušet přírodní materiály jako je kůže a matné leštěné kameny. V oblečení můžete experimentovat s exotickými materiály s malými i velkými vzory, vybírejte samozřejmě s ohledem na vaši postavu a kontrast vzorů.

ZIMNÍ TYP

schwBarvy zimy jsou jasné a ledové, vždy s lehkými modrými podtóny. Zimní typ může vypadat jako Sněhurka, ale i jako Carmen. Pleť může být totiž porcelánově světlá, olivová, oči bývají výrazné v odstínu modré, šedé nebo naopak temně hnědé až černé. Rty jsou obvykle narůžovělé. Typické jsou ostré kontrasty - světlá pleť a černé vlasy.

 • Zimní barvy

Měly by být především výrazné. Vhodné jsou chladné barvy. Vyhněte se hnědým a zemitým barvám. Zimní typ miluje červenou a rudou s namodralým odstínem, sytou růžovou, azalkovou i tmavou fialovou. Výborné jsou i zářivá bílá a především černá, která je jiným barevným typům prakticky zapovězena. Skvělé jsou kontrasty, šachovnice.

 • Barva vlasů

Váš přirozený tmavý typ zvýrazní všechny tmavohnědé tóny. Rafinované jsou i tmavě fialová, chladná bordó červenofialová barva borůvek nebo ostružin. Rozhodně se však vyhněte všem odstínům blond a hnědým se zlatým leskem! Náš tip: Brillance Intensiv Color Creme, odstín 894 nebo Palette Color XXL, odstín S77. Následná péče: Taft 10- Carat Shine sprej a pěna.

 • Líčení a doplňky

Zimní typ musí být při líčení opatrný. Podkladové líčení by mělo být co nejpřirozenější, spíše světlé. Ledově modré oční stíny rozzáří váš pohled, můžete použít i černou řasenku. Rty vyniknou, použijete-li výraznou červenou rtěnku, ale můžete si dopřát i fialové odstíny až po růžovou. Noste hladké, lesklé, nápadné
a extravagantní šperky z bílého zlata, stříbra, zvolte černé nebo modré perly, brilianty, rubíny či smaragdy. Vyhněte se žlutému zlatu i barvě mědi. V oblékání volte květinové vzory, puntíky, proužky a geometrické tvary.

Claudie Marčeková
info@claudiemarcekova.cz
www.claudiemarcekova.cz


Claudia Marčeková je také úspěšnou módní návrhářkou. Představení její nové kolekce na módní přehlídce v La Fabrice se zúčastnila i žena-in! Můžete si o tom přečíst v článku Dany Svobodové ZDE.

   
28.07.2010 - Vlasové barvy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [24] saruz [*]

  saruz — #23 chybka - jsem Sml16

  superkarma: 0 22.11.2012, 07:33:40
 2. avatar
  [23] saruz [*]

  jse podzimní typ Sml22

  1. na komentář reaguje saruz — #24
  superkarma: 0 22.11.2012, 07:33:04
 3. avatar
  [22] Petrushe [*]

  No, já jsem podzimní typ a plácám na sebe několik let jen hennu...od té doby prostě nemám roztřepené konečky a slabounké jemné vlasy, což jsem mívala...a je skoro jedno, jaký odstín červené nebo zrzavé si koupím, nakonec mi vyjde +- stejně tmavě rezavá Sml80

  Tyhle chemické koktejly mě vůbec nelákají...možná jednou na stará kolena a šedivé vlasy...

  superkarma: 0 09.08.2010, 14:56:47
 4. avatar
  [21] verlit [*]

  Werunqua: V nejhorším to odrůstání můžeš řešit ne permanentní barvou, ale vymývajícím se šampónem, ne? Možná nebude tak dokonale krýt, ale zakryje odrosty a přitom neobarví vlasy trvale a až se vymyje, půjde je obarvit na jinou barvu.

  superkarma: 0 09.08.2010, 08:36:25
 5. avatar
  [20] Radka27 [*]

  Pro mně hnědý kaštan viz horní obrázek vlevo. Přesně moje přírodní barva, kterou zatím nemusím ničím nahrazovat.

  superkarma: 0 08.08.2010, 18:28:35
 6. avatar
  [19] werunqa [*]

  jj,to je můj pan rybář...Sml25

  no kdybych si je měla nechat odrůst..to si neumím představit,když mám odrosty tak to vypadá hrozně..jen když se my vymyje barva z vlasů tak jsou mdlé,bez lesku,a navíc mi hrozně pomalu rostouSml41...

  zatím my bylo navrženo jedním kadeřníkem ať se dostavím na osobní konzultaci,aby viděl,jak mám kvalitní vlasy,zda by se do toho vůbec pustil...tak jsme teda zvědavá jak dopadnuSml80

  superkarma: 0 08.08.2010, 12:37:30
 7. avatar
  [18] verlit [*]

  Aha, ono jak je to jméno podtržené, tak jsem Werunqu neidentifikovala :-))

  Na fotkách jsem špatně spočítala řady a koukám na velkého kapříka nebo co to bylo ;-) Takhle z fotky se to obtížně posuzuje, ale myslím, že to léto bys být mohla.

  Co zatnou zuby a nechat vlasy nejdřív odrůst, aby se trochu vzpamatovaly, a pak to vzít znovu od začátku? Řekla bych, že stahování černé a nálsedné barvení je hodně drastická věc.

  superkarma: 0 07.08.2010, 21:54:39
 8. avatar
  [17] werunqa [*]

  werunqa — #16 jo  moje přezdívka je z q ne z gSml52

  superkarma: 0 07.08.2010, 13:43:27
 9. avatar
  [16] werunqa [*]

  5 řada-3 fotografie..

  1. na komentář reaguje werunqa — #17
  superkarma: 0 07.08.2010, 13:42:38
 10. avatar
  [15] werunqa [*]

  http://profil.lide.cz/KomiNNek/fotogalerie/?album=1#galerie

  takhle jsme vypadala z blond-stejně bledá a na 15 let... :-(

  superkarma: 0 07.08.2010, 13:41:42
 11. avatar
  [14] werunqa [*]

  já si je právě chci nechat stáhnout na nějakou hnědou nebo tak..teď jsem si obeslala přes email pár kadeřnictví,zda by vůbec byli ochotní do toho jít....cena by byla min. 1000,-..zatím nejvyšší nabídka byla za 2000,-..i se stříháním...každopádně někde se objednat musím...

  jinak jsme měla kdysi hnědou,bohužel jsme si koupila barvu od Schwarzkopf,takže z hnědé byla černá!od nich už nikdy víceSml31

  superkarma: 0 07.08.2010, 13:31:48
 12. avatar
  [13] verlit [*]

  Pak jsi nejspíš letní typ a v tom případě je černá pro tebe hodně tvrdá barva, ve které právě letní typ vypadá jako ta mrtvola :-)

  Lepší je nesnažit se "nudnou" barvu vylepšit radikální změnou (černá nebo naopak u letních typů oblíbená a nevhodná peroxidová blond), ale použít spíš jemný, hodně přirozený melír ve studeném tónu. Hlavně ne do dneska módní mahagonové, teplé rezavé apod.

  Takhle nějak: http://behindblondiepark.com/wp-content/uploads/2009/03/jennifer-aniston-pretty.jpg

  http://www.topnews.in/light/files/charlize-theron.jpg

  http://www.vivagoal.com/images/wallpapers/charlize-theron.jpg

  superkarma: 0 06.08.2010, 18:40:45
 13. avatar
  [12] werunqa [*]

  taková ta žlutá slámová..jak s eříká,taková ta počůraná žlutá..Sml22

  superkarma: 0 05.08.2010, 12:46:19
 14. avatar
  [11] verlit [*]

  werunga: A jakou máš přirozenou barvu vlasů? Světlá je moc široký pojem. Nemáš takovou tu klasickou "myší" světlehnědou, která trochu tmavne, čím jsi starší?

  superkarma: 0 04.08.2010, 15:35:05
 15. avatar
  [10] werunqa [*]

  já teda pořád nevím,který typ jsem..mám od přírody světlé vlasy,obočí,bledou pleť,zelené oči,bez make-upu vypadám jak mrtvola..bohužel si už nějaký ten rok barvím vlasy na černo..chtěla bych změnu,ale nevím jakou barvu si vybrat...navíc jsme nepotkala kadeřnictví,kde by se jim chtělo mi vlasy odbarvovat z černé..Sml23

  superkarma: 0 02.08.2010, 20:41:55
 16. [9] Jasmína [*]

  Já jsem něco mezi podzimem a zimou Sml16

  superkarma: 0 02.08.2010, 19:03:20
 17. [8] orangutan [*]

  PRO MĚ ČERNÁSml30

  superkarma: 0 01.08.2010, 20:02:08
 18. avatar
  [7] ahoi [*]

  Tak nevím, podzim nebo zima?? Bledule, ale jak zasvítí sluníčko vyrazí se mi pihy. Oči temně hnědý stejně jako vlasySml30.. ty mám po pas a napravo jsem loni hodila rudý pruh :). Líčení vypouštím, občas použiju černou řasenku. Dávám přednost přirozenosti, ikdyž to moc lidí neocení, mě je tak fajn :-)

  superkarma: 0 30.07.2010, 07:27:04
 19. avatar
  [6] Vetinari [*]

  Ničím jiným než hennou se už nebarvím a ta si vždycky chytne jak chce Sml30 takže to neřeším. Ale dřív jsem vyzkoušela snad všechny odstíny červené.

  superkarma: 0 28.07.2010, 16:57:10
 20. avatar
  [5] peknaholka [*]

  Jsem letní typ a sedí to na mně perfektně, ale jinou jak černou řasenku nepoužívám...jo kdysi modrou, ale to byl jen takový módní výstřelek.

  superkarma: 0 28.07.2010, 16:37:05
 21. avatar
  [4] maje [*]

  tak to  budu nejspíš také zimní typ. nicméně více než 10 let nosím různé odstíny červené. nejkrásnější odstín byl indiánské léto - už se skoro 10 let nedá nikde koupit. jednou jsem zkusila švestkovou čerň a směle bych mohla konkurovat hlavní hrdince v seriálu stmívání. hrůza a děs. ta červená je asi nejlepší, hlavně ubírá léta a omlazujeSml58

  superkarma: 0 28.07.2010, 14:51:49
 22. avatar
  [3] Alka1 [*]

  Klára Křížová — #1 Jsem zimní typ - černé vlasy, modré oči. Zatím si také neumím představit jinou barvu vlasů. Sml24 

  superkarma: 0 28.07.2010, 14:09:10
 23. [2] Jasmína [*]

  Já jsem podzimní typ Sml59

  superkarma: 0 28.07.2010, 13:51:31
 24. [1] Klára Křížová [*]

  Já jsem zimní typ, nedovedu si představit jinou barvu vlasů než hnědou Sml67

  1. na komentář reaguje Alka1 — #3
  superkarma: 0 28.07.2010, 13:23:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme