Bulvár

KSČM je protiústavní!!!


Alespoň podle senátorů, kteří jakoby se snažili dohnat to, co za celou dobu svého působení v Senátu odkládali. Dnes (ve čtvrtek) konečně schválili zprávu dočasné komise, která měla posoudit ústavnost KSČM.

Pro její schválení hlasovalo 30 ze 38 přítomných senátorů. Dva komunističtí byli proti. Sociální demokraté se hlasování zdrželi, stejně tak i dva občanští demokraté.

Dočasná komise měla posoudit ústavnost KSČM a našla 76 pochybení a indicií, které podle ní vypovídají o porušení ústavy a porušení zákona o politických stranách. Celá zpráva má několik stovek stran. 

Zprávu teď senátoři postoupí vládě, která by se jí měla zabývat během několika týdnů a pokud uzná za vhodné, měla by ji předat Nejvyššímu správnímu soudu. Ten jediný může rozsoudit, jestli je KSČM opravdu protiústavní, a případně ji zakázat.

Podle senátorů Martina Mejstříka i Jaromíra Štětiny je jedním z nejdůležitějších pochybení strany to, že nepopírá násilí, mluví o revoluci jako dosažení převratu a hlásí se k učení Marxe a Lenina. Z toho podle obou senátorů vyplývá, že se KSČM nevyrovnala s minulostí, což odporuje zákonu o politických stranách. KSČM je navíc stále organizační složkou bývalé KSČ, přestože tato strana byla zákonem o protiprávnosti komunistického režimu označena za zločinnou.

Senátor za KSČM Eduard Matykiewicz zdůraznil, že texty, ze kterých senátoři vycházely, byly vytržené z kontextu a že strana dávno násilí a násilné převzetí moci popřela a odmítá ho. „Revoluce je také změna a může probíhat jinou formou, a ne násilnou. My přece jasně prohlašujeme, že odmítáme jakékoliv násilí, že by se měl stát převrat,“ řekl Matykiewicz. Komunisté existenci komise od počátku odmítali a vyslovovali domněnku, že nebude objektivní.

Podle politologů udělal Štětina dobře, když se zaměřil na sbírání konkrétních výroků představitelů této strany. Kvůli současným sporům ve stranách ale zatím případ u soudu pravděpodobně neskončí. Podle politologa Jana Kubáčka budou všichni spíše opatrní, aby si komunistickou stranu nezablokovali pro další jednání.

Člen komise Martin Mejstřík (za Cestu změny) zapochyboval o tom, zda návrh u NSS uspěje. „I kdyby česká vláda se rozhodla, že vyslyší náš návrh a podala Nejvyššímu správnímu soudu žádost o rozpuštění KSČM, narazíme na českou justici,“ uvedl Mejstřík. Podle něj je mezi soudci stále přinejmenším 30 % soudců, kteří byli členy předlistopadové KSČ. Nynější KSČM je podle Mejstříka „minimálně personálně, určitě ideologicky“ provázána s bývalou KSČ.

Všechny informace komise získala z veřejných zdrojů, ne z tajných archivů. Zdrojem pro senátory byl Ústav pro studium totalitních režimů nebo Konfederace politických vězňů, ale také orgány komunistické strany.

   
30.10.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Meander [*]

  Eva_Fl: Zesvětlají a stanou se z nich technické služby. Pardon, sociální demokraté.

  superkarma: 0 30.10.2008, 23:31:44
 2. avatar
  [5] tyrkys [*]

  Eva_Fl: Ale to nehrozí. Spíš se rozptýlej jinam.

  superkarma: 0 30.10.2008, 23:23:18
 3. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  tyrkys: davno meli viset.

  superkarma: 0 30.10.2008, 23:18:15
 4. avatar
  [3] tyrkys [*]

  Eva_Fl: Já se o tom hádám s tátou. Oba komouše nenávidíme, ale on je pro to, aby alespoň byli na očích. Já jsem pro likvidaci.

  superkarma: 0 30.10.2008, 22:32:50
 5. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  gentiana: nikdy neni pozde, jsem pro potomka podriznout.

  superkarma: 0 30.10.2008, 21:28:07
 6. [1] gentiana [*]

  Teď rozhánět tu rudou lůzu, to je asi jako když se rodiče sejdou nad devatenáctiletým dítětem, rozhodnou se, že potrat by byl býval lepší a budou chtít potomka utratit.

  superkarma: 0 30.10.2008, 21:02:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme