Zdraví

Krvelačné osmičky

Mám osobní zkušenost s operačním vysekáním dolních osmiček vrostlých do sedmiček a můžu odpovědně prohlásit, že bych tuto svou zkušenost nepřála ani největšímu nepříteli. Pominu bolest, otok a sešití zubů, pět dní neschopnosti, obrovské bolesti hlavy a nemožnost se najíst, o tom nechci psát a dá se to přetrpět. Chci vám napsat o rozdílném přístupu zubařů.

Byla jsem objednaná nejdříve s jednou osmičkou a za měsíc s druhou (obě najednou se nedělají, protože bych se mohla taky udusit, jak moc to oteče). Nebudu raději uvádět nemocnici, kde mi byly zákroky prováděny - nevím, kdy tam budu muset znovu, ještě mám horní osmičky, bohužel.

Když jsem jela na první zákrok, měla jsem obrovský strach, protože jsem nevěděla, co mě čeká. Přístup sestřičky i mladého doktora byl však skvělý, profesionální. Oba byli milí, vysvětlili mi vše potřebné a pan doktor mi po celou dobu zákroku popisoval, co dělá, jak dlouho to ještě bude trvat a tak podobně. Sestřička se mi věnovala také, utírala pot doktorovi i mně a neustále mi odsávala sliny a krev. Prostě to bylo skvělé a já byla mile překvapená. Po zákroku mi dali léky na bolest, antibiotika proti zánětu a popsali, co a jak ledovat, co pít a za jak dlouho můžu zkusit kašovitou stravu. Dostala jsem neschopenku a jela se zotavit domů (samozřejmě s doprovodem manžela, sama bych řídit ani nemohla).

Za měsíc jsem na druhý zákrok jela již bez strachu, myslela jsem si, že horší už to být nemůže, a tak jsem bez obav vstoupila do operačního sálku. Sestřička byla zase milá, ale tentokrát mi zákrok prováděl primář, takže to bylo úplně o něčem jiném. Zkrátka nerudný starý chlap, který ani nepozdravil, natož aby něco vysvětlil, nejdřív seřval sestru, pak se „vrhl“ na mě. Celou dobu nadával, nepoužíval odsávačku, takže jsem neustále polykala krev a sliny, jak jsem se jen pohnula, už byl nerudný, že sebou nemám „šít“. Zub mu nešel vysekat, takže si neustále ulevoval stylem „Do hajzlu, jak to, že to nejde?“ a podobně. Byla to fakt hrůza. Byla jsem naprosto zničená a zákrok trval o hodně déle než ten první (přitom zuby jsem měla na obou stranách rostlé naprosto shodně). Po zákroku mi řekl, že léky na bolest si mám koupit, antibiotika jsou zbytečná a neschopenku napsal až po mých urgencích, že po takovém zákroku prostě nezvládnu jít do práce (první tři dny jsem naprosto nemohla nic polknout).

Člověk by řekl, že pokud jeho zákrok bude provádět primář, má vlastně štěstí, je to jistě ten nejlepší na oddělení, ale já se přesvědčila, že mnohdy by si mladší lékař tento post zasloužil o hodně více, i kdyby jen za přístup k pacientovi. Mám smíšené pocity a obavu z horních osmiček, až se ozvou a budou chtít ven. Rostou totiž podle snímku taky úplně jiným směrem, než by měly, takže budou muset na 100% ven.

Vaše Helip

(Bylo to dost krvelačné?)


Milá Helip,

úplně mě mrazí, když si to představuju. Hrozné, skutečně... Já měla štěstí, můj zubař je soukromník a využívá metody, na které velká pracoviště nemají kapacity a asi ani nervy. Bral mi všechny čtyři osmy najednou, ale byla jsem v takzvané analgosedaci - je to nějaký zvláštní druh narkózy, která pacienta celého oblbne a umrtví, ale není bezvládný. Z operace si dokonce pamatuju útržky, ale bylo to jako být hodně opilá nebo něco podobného. Pamatuju si, že mi padala rouška z obličeje, pan doktor se smál, že koukám jako vejr, mně se chtělo strasně se smát, ale nešlo mi hýbat pusou (naštěstí, měla jsem v ní přece skalpel). Fakt je, že jsem první dva dny měla pocit, že mě ten otok snad udusí, ale byla to spíš panika než reálné nebezpečí.

Držím Vám palce, milá Helip, ať Vám to příště dopadne líp. Možná by se šlo domluvit přímo s tím mladým lékařem, že byste ráda, aby Vás operoval právě on. Určitě mu to zalichotí...

Hezký den! 

   
17.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] narciska [*]

  Amálie: taky je nemám. Že by v 74? Na Karáskovo nám. jsem se ještě neodvážila, ale adresu střežím co oko v hlavě

  superkarma: 0 17.07.2006, 21:06:23
 2. avatar
  [12] Terezulinka [*]

  Tak to já jsem si nechala vytrhnout horní trochu vyrostlé osmičky dobrovolně a obě dvě najednou. Uplně bez problémů, jakmile mi přestaly fungovat injekce, tak jsem hned začala jíst. Dobrovolně jsem na ně šla ale jen proto, že se mi předtim zanítila rostoucí dolní, oteklo mi to jak jabko, a musela jsem na páčení.

  superkarma: 0 17.07.2006, 15:36:59
 3. avatar
  [11] alko [*]

  Také mám "osmičkovou" příhodu. Před dávnými lety se mi zanítila ještě nevyrostlá 8. Svého dentistu jsem o tom přesvědčila až jsem přišla s oteklou tváří. Smažil se ji vytrhnout, ale marně. Tak ně s rozmašírovanou dásní a teplotou poslal do 20 km vzdáleného města - autobusem. Tam mladý lákař nemohl vpíchnout injekci s umrtvením, protože to pořád někudy vytékalo, tak vzteky stříkačku rozšlapal. Mě ale už bylo tak zle, že mi to bylo skoro jedno. Nakonec zub bez problému vytrhl. A já jela domů autobusem 26 km s přestupem. Při tom přestupování jsem upadla do louže a skoro jsem tam chtěla zůstat ležet a umřít Ale přežila jsem

  superkarma: 0 17.07.2006, 13:31:36
 4. avatar
  [10] Amálie [*]

  Osmičky nevedu, prostě mi nevyrostly. Ale máme to v rodině.

  Leda dědovi, tomu začal růst v 74!!!letech, kdy měl v puse horní i dolní zubní protézu Na poliklinice se na něj šel povídat jako na raritu zástup MUDrů

  superkarma: 0 17.07.2006, 12:38:08
 5. avatar
  [9] Kayty [*]

  Taky jsem byla operativně odstraňovat dolní osmičku, která rostla do sedmičky. Naštěstí to bylo v ranném stadiu, tak použili na sále pilu jen na rozbroušení zubu. Smrad to byl strašný ... Zašitá díra samozřejmě zhnisala, "binec" totiž neměl kudy odcházet. Tak jsem u svého zubaře strávila druhý den vytahování stehů, čištění, antibiotika. Hubu jak po velké bitce. Ale jinak v poho .

  Druhá osmička dole (napolo vyrostlá - dokonce dobře) se ozvala letos koncem dubna. Byla jsem na vyčistění a doporučení k vytrhnutí. Jelikož jsem dívka činu, tak jsem valila do fakultky hned jak to šlo. Zub mi trhala taková subtilní lékařka, podařilo se to po ca. 10min (jen ten skřípavý pohyb zubu po kosti a bolest při páčení ). Oteklo to jen trochu, do práce jsem šla hned druhý den.
  Už se těším na ty další, horní, nevyklubané.

  superkarma: 0 17.07.2006, 12:27:08
 6. avatar
  [7] Žábina [*]

  to je strašný, jde mi mráz po zádech..já mám zatím dvě osmičky - dole a už mi taky moje p.doktorka vyhrožovala, že půjdou ven...tak doufám že nebude mít pravdu
  ale určitě bych si nechala dát taky tu analgosedaci jak píše editorka Anička

  superkarma: 0 17.07.2006, 11:56:05
 7. avatar
  [5] gerda [*]

  pravda je, že páni profesoři a primáři k praktické medicíně mají poněkud dál, než řadoví pěšáci. Já byla na čtyřech stomagologických operacích. Tři byly bez komplikací, ale ta čtvrtá, kterou prováděl sám velký profesor, byla děsná a svou nejistotu maskoval nerudnými povely směrem ke mně. Velcí teoretici...

  superkarma: 0 17.07.2006, 11:35:05
 8. avatar
  [4] AnoliV [*]

  no fuj ... doufám, že mě to nečeká

  superkarma: 0 17.07.2006, 11:04:24
 9. avatar
  [2] Lostris [*]

  No jestli mě tohle čeká..

  superkarma: 0 17.07.2006, 10:54:54
 10. [1] Kytara [*]

  Já byla taky vysekávat spodní osmičku, ale na poliklinice, ne v nemocnici. Opíchali to, rozřízli, vysekali (to bylo nepříjemné, ptž i když to nebolelo, tak hlava lítala), sešili a hotovo. Druhý den jsem měla možná volno, ale pak už jsem šla do práce. Ale je pravda, že osmička mi už kousek vykukovala, ale rostla přímo do sedmičky. Takže moje zkušenost: byl to hnus, ale dalo se to vydržet, myslím, že porod bude horší....

  superkarma: 0 17.07.2006, 10:53:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme