Bulvár

Krvavé rituály

7. únor vyhlásil Unicef Dnem boje proti ženské obřízce. Každoročně je ve světě obřezáno na 3 miliony dívek  – převážně v Africe, pak v Asii. Další tisíce podstoupí tento zákrok i v etnických komunitách v Evropě.

Co je vlastně ženská obřízka?
V afrických zemích je odstraněn klitoris, malé a velké stydké pysky. Samotná „operace“ je prováděna v zoufalých hygienických podmínkách, jako nástroj většinou postačí rezavá žiletka, špinavý nůž nebo střep. Silně krvácející rána je zašita, někdy je pouze použit spínací špendlík nebo trny. V afrických vesnicích se používá k dezinfekci kraví či kozí moč, pak se rána natře kozím sádlem. Zůstane jen malý otvor, který se otevře (rozřízne) až při svatební noci. V arabských zemích se odřízne „jen“ špička klitorisu, popř. je dívce vyříznut ke klitorisu křížek. Někdy se odstraní celý klitoris a malé stydké pysky, ale poševní vchod zůstane zachován.

Klasická obřízka je rituálem hlavně afrických etnických skupin a jejím hlavním důvodem je „čistota“ ženy pro manželství. Žena nesmí prožívat rozkoš, a navíc, coby neobřezaná je považována za něco nečistého a zrůdného. Pokud není obřezaná, nemůže počítat s tím, že by našla ve svém okolí manžela a ocitá se na okraji společnosti. Závažným faktem je, že dívky k obřízce nutí jejich matky, které to považují za samozřejmé a nesmírně prospěšné. Žena se stane ženou až po obřízce, i když je jí třeba jen 5 let. Tak se často konají obřady, kdy je obřezáno více děvčátek najednou. Dívky jsou vystaveny pohledům „vyvolených“ představitelů vesnice. Nesmí projevit bolest, pro rodinu by jejich pláč mohl znamenat potupu. Vesnice je zároveň „zbavena“ kleteb zlých duchů, protože všechny ženy jsou obřezány. Tuto pověru nesmí nikdo porušit, proto ten hrůzný rituál.

Ty, které obřízku provádějí, se nazývají obřezávačky. Jsou to ženy velmi vážené a bohaté. Mohou si vybírat muže a žít po svém. Toto „povolání“ se předává z matky na dceru. Taktéž jsou to ženy úplatné a marnivé. Pokud jim někdo nepodstrčí peníze „stranou“ nebo se k nim nechová s patřičnou úctou, odnese to jeho dcera. Obřezávačka prostě „řeže“ víc a hlouběji, než by měla.

Nejde tu jen o neuvěřitelný bolestivý  rituál, ale i o zdraví. Mnoho žen má do konce života vážné psychické a fyzické problémy. Nástroje se totiž dle tradic nesmí čistit. Takže obřízky v rozvojových zemích s sebou přinášejí infekční choroby, celoživotní krvácení z rodidel, hnisání, urinální poruchy. Zjizvená tkáň ztěžuje pohlavní styk, který pro ženu znamená jen bolest. Riziková těhotenství a samovolné potraty jsou velice časté. Zároveň však zákrok někdy vede k neplodnosti, která ženu opět staví mimo společnost. A v neposlední řadě, nebo spíše na prvním místě je tu nebezpečí AIDS – ale ani to od obřízek africké národy neodradí. Psychologické účinky jsou stejně zničující. Jsou to traumata, deprese, sexuální frigidita a odpor k sexu. Nemluvě o tom, že obřízku mnoho dívek nepřežije.

V kulturních zemích obřízku provádějí často lékaři, samozřejmě tajně. Můžeme si oddychnout, že tam nebezpečí zdravotních komplikací nehrozí. Ale. Ale co je to za zvyk, mrzačit ženu? Proč přetrvávají takové tradice i ve vyspělých státech?

Dle UNICEF a organizací bojujících za práv žen se zákrok provádí už od jednoho týdne věku děvčete až do 14 let, kdy je dívka pohlavně dospělá. Jen v Súdánu se jedná téměř o 90 % dívek, které obřízku podstoupí. Dalšími zeměmi, kde je nejčastěji prováděna, jsou země rovníkové Afriky (Keňa, Sierra Leone, Ghana, Nigérie..), v Asii muslimské státy jako Jemen, Spojené arabské emiráty nebo Indonésie. Jenže díky přistěhovalectví se dnes už jedná o celosvětový problém. Nejde už jen o africké a asijské země, ale i o Evropu, Austrálii, USA či Kanadu.

I přes oficiální zákazy, které již některé země přijaly, přes společná prohlášení, která jejich představitelé vydali, se denně provádí ženské obřízky. A ještě dlouho budou…

Zdroje:

www.ecn.cz
www.feminismus.cz
www.doktorka.cz
www.unicef.cz
www.lide.cz

   
08.02.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [64] edith1975 [*]

  Po přečtení článku, jsem zděšena, co se v 21. století může dít. je to týrání malých holčiček. Zvěrstvo. Hrůza. Děs. S tím by se mělo něco dělat .

  superkarma: 0 12.02.2006, 14:44:38
 2. avatar
  [63] Vivian [*]

  Blueberry: ... a sexy

  superkarma: 0 10.02.2006, 19:00:01
 3. avatar
  [62] Blueberry [*]

  Martix: Na severoamerickem kontinente je neobrezany muz vyjimkou a uz jsem slysela par zen, ktere znechucene komentovaly neobrezane muze. Moji synove obrezani nejsou, ale asi to jeste udelame, i kdyz je jim 18 a 16 let. A muzu potvrdit, ze obrezany muz je VZDYCKY cisty a vonavy.

  superkarma: 0 09.02.2006, 19:07:16
 4. avatar
  [61] Vivian [*]

  Martix: co ti připadá na obřezaném penisu nepěkného na pohled? Podle mě to naopak vypadá mnohem líp

  superkarma: 0 09.02.2006, 14:24:01
 5. [57] Martix [*]

  Karel93: Celkově je obřízka skutečně absolutní kravina. Co chlapi s obřízkou? co to má společného s čistotou? Pokud je mé tušení správné, muž s obřízkou ho nemůže mít tak citlivý jako ten, co jej má v "přírodním stavu" a upřímně řečeno by se mi to ani nelíbilo. Jak na pohled, tak na všechno ostatní..

  superkarma: 0 09.02.2006, 11:03:59
 6. [56] Martix [*]

  Zuain: nemyslím si, že by to bylo chybou v chlapech.
  Vyrůstají v tom od malička a pokud nic jiného neznají, nemůžeme se ve své podstatě divit. A když už mluvíte o té absolutní zodpovědnosti chlapů za tyhle zrůdnosti, co teprve ta zrůdnost těch, co to vykonávají? že pokud nedostanou prachy nebo něco mimo, tak té dívence ubližují co nejvíce?!! to mi přijde nejhorší!!

  superkarma: 0 09.02.2006, 11:01:31
 7. [54] Martix [*]

  Věděla jsem, že se obřízky dělají, ale takovýmto ohavným způsobem? Je to sice jejich "zvyk", ale připravit ženu (v tomto případě už dítě) o to nejkrásnější, co v milostném životě potřebuje a ještě k tomu ji způsobit nepředstavitelnou bolest, utrpení a psychyckou újmu?!!
  zlatá zvířata...

  superkarma: 0 09.02.2006, 10:51:12
 8. avatar
  [53] jiti [*]

  Dášule: Prostě jsou to samí neschopní impotenti

  superkarma: 0 09.02.2006, 09:46:17
 9. avatar
  [52] Dášule [*]

  V životě pod závojem se muž ptá, jestli je žena obřezaná a je rád, že není. Kamarádky ji vysvětlují, že je to fajn, protože je vidět, že chce v posteli partnerku. Zásadní rozdíl mezi pohlavním aktem u nás a tam je totiž v tom, že my jsme zvyklé více méně předpokládat, že manžel je partner nebo dokonce to, že manžel se má snažit, abychom my z toho něco měly. Tam je to jinak. Když muž chce souložit, žena jej musí připravit, aby mohl a udělat všechno pro to, aby se mu to líbilo bez ohledu na sebe. I při samé souloži je jejím prvořadým úkolem uspokojit manžela. Když ne, manžel ji klidně zbije a jde za další manželkou. Když se chlapovi nepostaví, je to vina ženy, že mu jej postavit neumí.

  superkarma: 0 09.02.2006, 09:08:40
 10. avatar
  [49] Karel93 [*]

  Já jsem sice chlap, ale nesouhlasím ani mužskou ani ženskou obřískou. Myslím, že to jsou předsudky a stará nechutná tradice, která přetrvává a bohužel, je asi pravda že je to výmysl mužů, ale taky uměle udržovaná, aby měli prospěch někteří lidé a muži falešnou představu, že mají čistou a neposkvrněnou ženu" stydím se za ty co to dělají" a bohužel i v naší civilizované společnosti podporují, to je stejné jako když rozhoduje církev a chlapi jako poslanci o interupcích, když by si o tom měli rozhodnout ženy, zda to chtějí či ne. Je my těch žen líto......!!!

  superkarma: 0 08.02.2006, 23:50:24
 11. avatar
  [48] Severacka [*]

  To je fakt k z potřebovali by ufiknout "kulky a péra" parchanti

  To je fakt hrozný ta bezmoc.

  superkarma: 0 08.02.2006, 23:15:15
 12. avatar
  [46] giorgina [*]

  Je to hrozný a hlavně to asi pramení z toho že v těchto zemích žena není člověkem ale jenom věcí.A její utrpení je vůbec nezajímá i když to přináší zdravotní problémy na celý život a i někdy smrt.Jsem ráda že žiju alespoň po této stránce v civilizovaném světě.

  superkarma: 0 08.02.2006, 21:08:11
 13. avatar
  [45] voldriska [*]

  Je to k .

  superkarma: 0 08.02.2006, 19:49:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] Cleara [*]

  To mě dohání až k slzám.

  superkarma: 0 08.02.2006, 15:42:31
 2. [41] Radka JS [*]


  U chlapů obřízka taky existuje, jenže se to se ženskou nedá srovnávat. Nechci to zlehčovat, ale srovnat by se to dalo, pokud by se jim u obřízky nevzala jen ta kůžička, ale celý žalud. Jenže to by byla ohrožena funkce, protože muž na rozdíl od ženy musí být vzrušený, aby došlo k pohlavnímu aktu!
  Totální diskriminace!!
  Je mi zle!!!!

  superkarma: 0 08.02.2006, 13:27:51
 3. avatar
  [37] Vanily [*]

  Karcoolka: četla jsem ten odkaz....panebože je to strašné

  superkarma: 0 08.02.2006, 12:33:22
 4. avatar
  [35] Kocicka [*]

  viděla jsem o tom film,kterak se jedna dívka ve vesnici proti obřízce postavila....a nakonec jí unesly a udělaly jí stejně , zemřela na následky vykrvácení a špatné hygieny je to hrozné, ženy by měly pomáhat ženám i jinde ve světě.............postavit se proti tomu!

  superkarma: 0 08.02.2006, 12:19:43
 5. avatar
  [34] Syrael [*]

  Amálie, jenže ony pomoci nechtějí....I když žijí v Evropě, žijí úplně stejně jako doma. A běda, když jim někdo chce sáhnout na jejich tradice a zvyky....I ten blbý šátek si nedají sundat z hlavy.

  superkarma: 0 08.02.2006, 12:13:58
 6. avatar
  [33] Amálie [*]

  Polgara: Děkuju

  Díky "přivezení" tradice do okolního světa se s ní líp bojuje. Svět se seznámí se skutečnostmi a s konkrétními lidmi a má možnost pracovat na osvětě přímo v centru dění. Odsuzovat a nadávat nemá smysl, ale pochopit a díky tomu pomoci, ano.

  superkarma: 0 08.02.2006, 12:02:09
 7. avatar
  [32] kareta [*]

  Polgara: ne, i křesťanů

  superkarma: 0 08.02.2006, 11:56:51
 8. avatar
  [30] gerda [*]

  nám tady hrůzou naskakuje husí kůže a tam, kde je tradice ženské obřízky, se to bude provádět dál a dál. Nejhorší je pomyšlení, že se tomu nedá ničím zabránit.

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:52:53
 9. avatar
  [28] Kathinde [*]

  Já bych to střílela.

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:39:39
 10. avatar
  [27] petul [*]

  Karcoolka: Přečetla jsem si příběhy v Tvém odkazu na Amnesty - a tak smutno mi už hodně dlouho nebylo

  Poprvé jsem se o tomto hrozném rituálu dozvěděla z knížek Barbary Wood - Pod africkým sluncem a Panenky z ráje

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:29:04
 11. [26] xenie [*]

  manki : Waris Dirie

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:19:07
 12. avatar
  [25] manki [*]

  Běhá mi z toho mráz po celém těle. Autorku knížky Slzy v písku jsem našla, ale nevite někdo kdo napsal knížku Květ pouště?

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:13:54
 13. [24] xenie [*]

  zhovadilost, co víc říct

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:03:05
 14. [23] apina [*]

  To je šílené!

  superkarma: 0 08.02.2006, 09:57:14
 15. avatar
  [22] jiti [*]

  vasenka: Tady si můžeš zvolit porodnici a do jisté míry se bránit. Ale jak se může bránit pětileté děvčátko před nesmysly dospělých???

  superkarma: 0 08.02.2006, 09:45:18
 16. avatar
  [19] Hysteria [*]

  Dost jsem o tom četla,je to zrůdné.V některých arabských zemích je žena jen nástroj pro muže.Nástroj,jak rozšířit rodinu,čím více synů,tím líp!Když se narodí nechtěná dcera,mohou ji klidně zahrabat do písku a nic se neděje!Máte pravdu dámy,ještě že žijeme tady!

  superkarma: 0 08.02.2006, 09:12:52
 17. [17] vasenka [*]

  pro jiti:
  "zlatá česká republika" uměle vyvolávané porody běžně prováděné ve té zlaté časké republice mohou být a často jsou také velmi obludné a já z něj mám deprese a traumata dodnes. Čímž absolutně nesnižuji zrůdnost ženské obřízky!

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:58:32
 18. avatar
  [15] Lenika [*]

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:55:19
 19. [14] pawllina [*]

  Tak to je hnus!

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:54:15
 20. avatar
  [13] novinka [*]

  tohle když čtu, tak mi jde mráz po zádech a chce se mi . Viděla jsem v TV nějaký dokument, kde se tohle odehrávalo, ale ty holčiny tam řvaly bolestí jak o život, což pochopitelně nikomu nevadilo..ještě te´d je mi zle.

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:39:43
 21. avatar
  [12] Haňulinka [*]

  Nyotaimori: Také jsem četla knihu Slzy v písku, je to krásná knížka. Ještě, že nežiji v takovýh podmínkách.

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:36:23
 22. avatar
  [11] jiti [*]

  zlatá česká republika ježíšku já jsem tak ráda že žiju tady a né v nějakém cikánově.

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:20:21
 23. avatar
  [10] RenataP [*]

  Amálie:
  svetluzska: snad jeden - rozhodně tyhle ženy netouží po mimomanželském sexu čili věrnost až za hrob...

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:20:17
 24. [9] kvetenalesni [*]

  Brrrr je to hrozné

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:15:05
 25. avatar
  [8] Amálie [*]

  nesnažte se to pochopit, tohle je o úplně jiné mentalitě, vzdělanosti, tradicích atd. Byť vám to bude připadat jako neměřitelné, je to jako byste chtěli v našich zeměpisných šířkách zrušit například domažlický kroj, protože je třeba těsný a škrtí nebo zakázat pivo.

  A když apelujete na matky, které by měly chtánit své dcery před tímhle strašlivým rituálem, nezapomínejte, že právě obřízkou je chrání před zavržením, před útoky ostatních na nečistou ženu a před doživotním handicapem. Vim, je to otřesné a nesouhlasím s tímhle rituálem, ale oni to tak nevidí.

  superkarma: 0 08.02.2006, 08:04:11
 26. avatar
  [7] svetluszka [*]

  Dášule: ..tak to je ještě horší...to nepochopím...Snad každá matka se snaží svoje dítě ochránit před strašnejma věcma, který zažila sama, ne..?.....A zatím je to ...když já tak ty taky... ...
  Má obřízka aspoň jeden klad..?....

  superkarma: 0 08.02.2006, 07:03:17
 27. avatar
  [6] Dášule [*]

  Blueberry: Na této obrízce trvají ženy, které ji podstoupily. Není to záležitost muslinů, je to rodový zvyk. V knize život pod závojem je to právě otec dívky, který zakáže ženě pod pohrůžkou zbití nechat jeho dceru zmrzačit. Není pravdou, že se sešití se rozřízne až při porodu. Znamená to, že když dívka, která je i v těhotenství nucena dělat těžké práce, předčasně rodi a není nikdo nablízku, znamená to pro ni smrt, protože dítě se nedostane ven. Problémy při močení a menstruaci jsou také popsány v knihách.
  Smutné je právě to, že nositelkami této tradice jsou ženy.

  superkarma: 0 08.02.2006, 06:57:55
 28. avatar
  [5] Linde [*]

  Nyotaimori: Květ pouště jsem četla a od té doby vím, že je to smutná, ale krásná kniha. Držela jsem autorce celý děj pěsti. Mám doma i pokračování Svítání na poušti, ale ten první díl byl síla.
  Mně ale zaráží, že když to ty holky musely jako malé podstoupit, proč se to zase a zase dědí do další generace????Proč opět vystaví svoje holčičky tomuto rituálu?
  Prý, že by se nevdaly....a nebylo by jim snad lépe? Vždyť tam se neuznává láska a úcta, tam jdu jen o sloužení,bolest a celoživotní pokoru..

  superkarma: 0 08.02.2006, 06:14:48
 29. avatar
  [4] svetluszka [*]

  Blueberry: ...určitě....hovada, fuj...

  superkarma: 0 08.02.2006, 05:36:48
 30. avatar
  [3] Blueberry [*]

  Tohle mohl vymyslet jen chlap!

  superkarma: 0 08.02.2006, 03:43:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme