Rodina

Krvácení, špinění - strašák všech těhotných

těhotenství

Každá budoucí maminka se o své nenarozené děťátko bojí. V těhotenství si většina žen mnohem více všímá různých změn na svém těle. Čím více se na miminko těší, čím větší má o něho starost, tím více se pozoruje a hlídá a tím více ji mohou jakékoliv změny vylekat. Jedním z nejčastějších strašáků těhotných žen bývá krvácení nebo špinění. 

Špinění, tedy velmi slabé krvácení hnědé nebo tmavě červené barvy v raném stádiu těhotenství je jev poměrně častý. Ve většině případů, pokud není doprovázeno bolestí v podbřišku, se nejedná o nic závažného a špinění během několika dnů samo zmizí. Silnější krvácení už může signalizovat problém a je třeba navštívit lékaře, popřípadě zavolat záchrannou službu.

Příčin je mnoho

Špinění nebo krvácení v těhotenství může mít řadu příčin. Na samém počátku těhotenství se může objevit krvavý výtok několik dnů před termínem očekávané menstruace. Takové krvácení může znamenat, že se oplodněné vajíčko zahnizďuje v děloze. V počátečním stadiu těhotenství způsobuje špinění hlavně hormonální nerovnováha. V horším případě může krvácení znamenat hrozící nebo již probíhající (samovolný) potrat. V úvahu připadá i mimoděložní těhotenství, ovšem takové riziko je velmi nízké.

Přestože se nestává příliš často, že těhotná žena dále menstruuje, může i toto být další příčinou krvácení. Častěji než s krvácením se však setkáváme spíše se špiněním v době očekávané menstruace, které se vyskytuje poměrně hojně. Další z řady možných příčin špinění je drobné poranění děložního hrdla, k němuž může dojít například po pohlavním styku, pak hovoříme o tzv. kontaktním krvácení.

Krvácení nebo špinění v druhém trimestru (čtvrtý až šestý měsíc těhotenství) bývá nejčastěji připisováno změnám placenty, která se například nachází v nevhodné poloze. V některých případech se může uvolnit.

Existují ještě další, méně časté příčiny špinění nebo krvácení. Může jít na příklad o zvýšenou fragilitu (křehkost, lomivost) cév v děloze. Pravidelně je doprovázeno špiněním také tzv. mizející dvojče. Syndrom mizejícího dvojčete postihuje až 20 % všech těhotenství s dvojčaty (také po umělém oplodnění). Syndrom mizejícího dvojčete znamená, že dojde k oplodnění dvou či více vajíček, ale jeden ze zárodků zanikne a plodový obal je vstřebán druhým plodem nebo samotnou matkou.

Pokud se krvácení dostaví ve třetím trimestru, tedy od konce šestého měsíce, doporučuje se na nic nečekat a raději se hned vydat do nemocnice nebo si zavolat lékařskou službu.

Kdy jít k lékaři?

„Pokud se objeví špinění nebo krvácení v těhotenství, je to vždy důvod navštívit gynekologa a vyžádat si vyšetření. I kdyby o nic nešlo, hlavu vám za to nikdo trhat nebude, to by spíš nastalo ve chvíli, kdybyste krvácení neřešila a pak přišly komplikace. Gynekolog pacientku vyšetří, pokusí se zjistit pravděpodobnou příčinu toho špinění nebo krvácení a rozhodne o dalším postupu.

Pokud je zjištěna závažnější příčina nebo je krvácení silné, pošleme ženu do nemocnice, je tu totiž vyšší riziko komplikací, nebo dokonce potratu. V některých případech bohužel k potratu dojde i přes veškerou péči. A to nejčastěji v případě, je-li těhotná žena nějakým způsobem neschopna donosit plod, nebo jde-li o těhotenství poškozená geneticky, to znamená taková těhotenství, kdy se plod nevyvíjí tak, jak by měl.

Pokud jde o špinění nezávažné, zpravidla to lze vyřešit ambulantně. Gynekolog může případně předepsat léky. Nejčastěji je to Ascorutin, který obsahuje vitamin C a rutin, to jsou látky, jež zpevňují stěny cév, a zabraňující tak krvácení. Těhotná žene je pak doporučeno domácí léčení, tedy klidový režim, a polehávání. Samozřejmě s další návštěvou v případě zhoršení nebo dlouhodobé přetrvávání tohoto stavu.“

Jiří Sláma
Porodník

Jak můžete sama rozeznat závažné krvácení a nezávažné špinění? Uvádí se, že při špinění je výtok tmavé barvy (hnědá, tmavě červená) a není nutné použít vložku nebo tampon. Naopak krvácení je silnější a může se objevit i světlá (tzn. čerstvá) krev. Lékaři  však unisono doporučují: „Nejste-li si něčím jistá, máte-li pochybnosti, raději se vydejte ke svému gynekologovi a rozhodnutí přenechejte na něm.“ 

Setkala jste se s tímto problémem také? Jak to dopadlo?

   
09.06.2009 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [14] klika [*]

  Musím říci, že i když jsem krácela, těhotenství jsme ustáli. neztrácejte nadejí. Prostě to hlavně řeště s lékařem

  superkarma: 0 09.12.2013, 22:38:46
 2. [13] sefrha [*]

  Zažila jsem to před čtyřmi lety, potratila jsem ve dvanáctém týdnu, malému přestalo tlouct srdíčko.

  superkarma: 0 01.07.2009, 22:48:15
 3. avatar
  [12] Avilo [*]

  V seriálech je to teď nějak populární, jestli jste si všimly...jinak setkala jsem se s tím v nemocnici a osobně - ještě jsem dost mladá na prckaSml16

  superkarma: 0 19.06.2009, 17:44:35
 4. [11] Trudka4 [*]

  mám to ještě čerstvě ve své dušičce.potratila jsem letos v lednu.bylo to druhé těhotenství.během léta bych chtěla otěhotnět znovu......

  superkarma: 0 17.06.2009, 12:54:13
 5. [10] nezmar [*]

  Jasmína — #3 Taky jsem prožila to samé, samovolný potratpři prvním těhotenství. Dnes již mám dvě zdravé děti. Při druhém těhotenství jsem chodila na udržovací injekce a třetí těhotenství bylo úplně bez problémů.

  superkarma: 0 11.06.2009, 23:23:56
 6. [9] wanolina [*]

  trouble — #8 A co doktoři na to??? Tak to ti držím palce!

  superkarma: 0 11.06.2009, 12:05:31
 7. [8] trouble [*]

  ahoj, já si tím procházím zrovna teď, od konce 4tého měsíce pokaždé když trošku někde chodím začnu krvácet... a tak se snažím ležet a tiše doufám :)

  1. na komentář reaguje wanoli — #9
  superkarma: 0 11.06.2009, 07:08:37
 8. avatar
  [7] dajdada [*]

  Ano, stalo se mi to při prvním těhotenství, dopadlo to dobře. Byla jsem v nemocnici asi týden, nevím to už jistě, dostávala jsem nějaké tablety a vzpomínám si, že naproti na lůžku byla jedna paní a ta měla s sebou štrikování, to jí sestřička zakázala, že si při tom napínají břišní svaly a může jí hrozit potrat. To mi přišlo teda dost absurdní, hned jsem si představila jak tím, že budu doma štrikovat zpevňuji břišní svaly.

  superkarma: 0 09.06.2009, 13:35:39
 9. avatar
  [6] kyka [*]

  Také patřím mezi ty, co s krvácením skončily v nemocnici hned na začátku těhotenství. te´d už jsem ale v 6 měsíci a podle doktorů je vše vpořádku. je to ale pěkná hrůza, všechno to nějak vpohodě psychicky ustát. zvláš´t když máte doma ještě jedno děcko a jste s ním na mateřské.

  superkarma: 0 09.06.2009, 13:02:47
 10. [5] qvak [*]

  Tak to teď prožívala moje kamarádka ve třetím měsíci a dopadlo to naštěstí dobře Sml67Sml50

  superkarma: 0 09.06.2009, 10:23:59
 11. avatar
  [4] 13042000 [*]

  Také jsem se s tím setkala a také to nedopadlo dobře.

  superkarma: 0 09.06.2009, 09:53:13
 12. [3] Jasmína [*]

  Taky jsem se s tím setkala a byla jsem v hrozném stresu, že o miminko přijdu. Bohužel jsem přišla, špinění přešlo v krvácení a následný spontální potrat. Další těhotenství bylo ale v pořádku. Doktor mě uklidňoval, že potrat není nic neobvyklého, že tam bylo něco špatně, proto jej tělo vypudilo.

  1. na komentář reaguje nezmar — #10
  superkarma: 0 09.06.2009, 09:17:10
 13. avatar
  [2] Krišpína [*]

  Jitulinka — #1 já se stím setkala hned 3x a ani jednou to nedopadlo dobře. Otřesný zážitek.

  superkarma: 0 09.06.2009, 08:36:33
 14. avatar
  [1] Tulinka [*]

  Setkala 2x,obě těhotenství dopadla dobře.Ale znám osobně případy,které neměly to štěstí Sml27

  1. na komentář reaguje Krišpína — #2
  superkarma: 0 09.06.2009, 07:52:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme