Vzpomínku tam nahoru své milované babičce vysílá prostřednictvím příspěvku, plného citu a lásky, její vnučka Milenka, pro nás s nickem Krupová.

Posílám pozdrav redakci a dnešním čtenářkám. 

na Dušičky zapaluji svíčku  na hrobě moji babičky. Neměla život lehký. Vychovala 4 děti a dva vnuky a dožila se i pravnoučat a papravnoučat. Ale jak už to bývá, rodina se jí rozutekla po celé republice a nejblíž jsme to měly k ní  my se sestrou. Jezdily jsme za ní každý víkend. 

Pokaždé nás přivítala objetím, že mi až kostičky zapraskaly a hned nás hnala dovnitř a nabídla něco k jídlu. Sestru pochválila, jak vyrostla a mě štípla do líčka, že jsem furt hubená a mám pořádně začíst jíst. Na oběd nám naložila jak pro dospělé, že jsme  sotva mohli vše sníst. A mamku vždycky pobízela.... noo Věrko, přidej Gustíčkovi, podívej jak mu chutná :-) Taťka vždycky zalapal po dechu, povolil si pásek a poslušně vše dojedl. Vařila výborně, ale bylo toho jak pro celý regiment. 

Na podzim jsme jí pomáhali česat jablka na stromech, sesbírat ořechy a naši jí zas naštípali dřevo, nebo pokosili zahradu. Přece jenom práce okolo domu je hodně ve srovnání s bytem a babička na to byla sama. Neměla dokonce ani vodu zavedenou a chodila si do kyblíku ke studánce. Zato její káva a vlastně cokoli na pití i čaj byl mnohem lepší. Vidím ji, jak o velikonocích sedí v křesle, na nose silné brýle a i žiletkou zručně vyškrabává vajíčka. Tyhle kraslice ale nebyly pro koledníky, ale pro nás na památku. Myslela i na sousedy i na doktory a sestřičky. Na Vánoce zase pekla snad 20 druhů cukroví a jako cukrovkářka z nich ani neochutnala. Všechno rozdala, nebo pekla na zakázku. Uměla i rakvičky a to je dost pracné. Protože žádné mixéry ani roboty neměla. 

Myslím na ni velice často. Dožila se 82 let a do poslední chvíle neměla žádnou vrásku. Odešla nám snad během týdne. Na začátku byl pád z postele a pak se přidaly komplikace, až přestala vnímat okolí a ve spánku pak odešla. Když byla v nemocnici asi první den, tak jsem za ní přijela a představila jí mého tehdy ještě přítele. Stáli jsme nad ní nad postelí a klidně si povídali. Manžel se jí líbil a kladla mu na srdce ať se o mě dobře stará. Při další návštěvě už nás nepoznávala. Byl to pro nás všechny šok. Byla do posledních dní naprosto soběstačná, chodila, myslelo jí to. Ten pád byl bohužel  osudový. 

Když myslím na babičku, vybaví se mi její oči a bílé vlasy schované pod šátkem. Její zpěv při práci a oslovení. Mě říkala Milenko a sestře Dagmarko. Nikdo  jiný nás tak nikdy neoslovil, ani mamka. Měla nás moc ráda a my ji. Mrzí mě, že  nepoznala i moje děti. Mohla mít na rukách svoje pravnouče, dělily jí od toho jen měsíce. 

Jdu zapálit svíčku i doma a poslat jí nahoru vzpomínku 
Krupová

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Krásná vzpomínka, jako by byla i o mé babičce. Tak zapálíme ty svíčky spolu, ano?
Přeji krásné Dušičky
Saša

Téma dnešního dne: Pošlete vzpomínku

Pište a posílejte na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Vzpomínku můžete poslat formou psaného slova, básničky, fotografie (nejvýš dvě), obrázku nebo třeba i písničky

Jednu z pisatelek odměníme krásným dárkem: luxusním, multifunkčním budíkem, který „odměřuje čas“, ale také ukazuje datum a měří teplotu v místnosti.

bd

Reklama