Čtenářka s nickem Krupová prostřednictvím dnešního tématu vzpomíná na svou milovanou babičku a dědečka. Přečtěte si její krásné vyznání.

Přeji pěkný, i když smutný dušičkový pátek. 

Dušičky jsou pro mě jen datum v kalendáři. Nepotřebuji totiž žádný svátek, abych si vzpomněla na zesnulé. Snad jen pár dní před tímto datem jezdím na hrob mé babičky a dědy, položím na něj věnec a pár kytek a zapálím svíčku. V němém rozjímání zde postojím chvíli a v tichosti zas odejdu.  Ona v hrobě ale neleží. Je v urně na stolku u našich a vedle je její fotka. Tam na ní myslím častěji. Ukazuji fotku Natálce, aby i ona měla povědomí o svých předcích. I když ji neměla možnost poznat osobně. Což mě velmi mrzí. 

Na babičku i dědu vzpomínám moc ráda. Děda se dožil padesáti tří let a babička  ho ještě o 30 let přežila. Nikdy si ale už k sobě nikoho nenašla. Urnu s dědou měla mnoho let na parapetě okna s jeho fotografií. Zemřel, když mi bylo jen pár let, přesto si na něj vzpomínám. Ani jeden z nich neměl lehký život. Jednoho sužovala silná cukrovka a další nemoci a babička zas měla na svých bedrech starost o pět dětí a vychovávala jednu dobu i svá vnoučata. Zažila hlad během války a často nás se sestrou kárala, když jsme měly plný talíř a nechtěly jsme jíst. Bída zažitá během mládí ji naučila vyžít s málem a určité skromnosti. Žila jen pro své děti a vnuky. 

Naučila mě mnoho, byla to přesně taková skromná babička jako Babička Boženy Němcové. Skromná, moudrá, milá.... Často na ní myslím během celého roku. Vím, že by měla radost ze svých pravnoučat.  I ze mě, jaký vedu život. Někdy mám pocit, že mi stojí za zády a radí, jak něco  udělat. Stále mám před očima její pohled a slyším její hlas. I když je to už sedm let, co tady mezi námi není, je se mnou stále a na dušičky, ale i během roku zapaluji svíčku. Ale ona ví, že na ní myslím. 

Krupová

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

______________________

Od smrti mojí babičky uběhlo taky sedm let. Ale jako by to bylo včera. Ivy, máme úplně stejné pocity. Děkuji, že jsi se o ty svoje s námi podělila.
Pěkné Dušičky Tobě i celé tvé krásné rodince ))
Saša

Téma dnešního dne: Dušičky a duchové

  • Uctíváte Památku zesnulých?
  • Vzpomínáte s úsměvem nebo s uplakanýma očima?
  • Pokoušela jste se někdy dostat své blízké zemřelé „zpátky k nám“?
  • Máte zkušenosti s duchařinou?
  • Zúčastnily jste se někdy nějaké spiritistické seance?
  • Věříte, že je „něco“ nad námi?
  • Věříte, že nás naši zemřelí „vidí“ a svým způsobem i ochraňují?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Toto téma je mi velmi blízké, a tak se opravdu moc těším na vaše příspěvky.

  • Všem pisatelkám, které se zúčastní dnešního tématu, bude přiděleno 500 bodů do věrnostní soutěže.
  • A jeden nejzajímavější příspěvek bude ještě zvlášť odměněn pěkným dárkem: dvěma knihami z nakladatelství Knižního klubu

knihy

Reklama