Rodina

Křtiny na Moravě: Stala jsem se hrdou kmotrou!

krtinyNedávno jste si na našem magazínu mohli přečíst, jak probíhá vítání občánků. Tento „obřad“ u nás funguje jako jakási náhrada za obřad katolické církve - křest. Můžete je nyní oba porovnat, na konci dubna jsem měla tu čest stát se kmotrou krásné holčičce, Anně Kláře, a byl to skutečně slavnostní den se vším všudy.

V létě minulého roku za mnou přijela do Prahy na návštěvu moje kamarádka Jana. Měla jsem radost, že spolu strávíme pár dní, to jsem ale netušila, s jakou zprávou za mnou přijíždí. Čekala holčičku! A na podzim mě Jana požádala, jestli bych nešla za kmotru. Zatajil se mi dech, protože kmotrovství je velký závazek a upřímně mě ani ve snu nenapadlo, že bych se někdy sama mohla kmotrou stát!

 

Co musíte splnit, abyste se mohli stát kmotrou/kmotrem?

(Není bez zajímavosti, že slovo KMOTRA vzniklo z latinského slova COMMOTER; je to žena, která při křtu zastupuje matku. Veškeré záležitosti kolem porodu totiž bývaly původně doménou žen, nikoli mužů.)

Není to zase tak jednoduché. Křest patří mezi sedm svátostí katolické církve a jako všechny ostatní svátosti má svá pravidla. Kmotra se stává, zjednodušeně řečeno, duchovní matkou dítěte, a jejím hlavním posláním je jít dítěti příkladem ve víře. Kmotrovství je zároveň i velkým závazkem: v dřívějších dobách se kmotra/kmotr vybírali i podle toho, zda by byli, v případě smrti rodičů dítěte, schopni se o dítě postarat a zajistit jej po všech stránkách. Pokud byli ze vzdálenějšího místa, nebylo to na škodu, naopak. V případě živelné pohromy v místě, kde dítě s rodinou žilo, by tu byla opět kmotra, kdo by se mohl dítěte ujmout.

Kmotra/kmotr musí být:

 • pokřtěný a biřmovaný katolík
 • starší 16 let
 • aktivně žijící ve víře

V dnešní době jsou asi křtiny pro mnoho lidí, zvlášť nevěřících, zapomenutou záležitostí, a stejně tak role kmotra pro mnohé pozbývá jakékoli důležitosti. Ne tak pro mě, protože moje vlastní kmotra je mojí velkou oporou, je mi celý můj život „na blízku", i když nás od sebe teď už dělí velká vzdálenost, moc si jí vážím a jsem rodičům vděčná, že tak skvěle vybrali.

Jaké byly křtiny?

Holčička se narodila sice hodně brzy, 6. ledna, ale zakrátko se všechno srovnalo, Anička je zdravé a krásné miminko, a tak mohl 25. dubna 2010 nastat ten den D - křtiny.
Sešli jsme se v jejich bydlišti, v Hovoranech, hned brzy zrána, v neděli. Křest byl součástí nedělní mše a u Ševelů doma se pomalu scházela celá rodina... všichni „vypulírovaní", připravení Aničku na křest doprovodit.

krtiny

krtinyV kostele byla spousta lidí, nervozita stoupala (hlavně u mě, já měla trému jako před zkouškou, abych na nic nezapomněla, na všechno správně odpověděla a vůbec prostě abych to všechno nějak důstojně absolvovala :)) a snad jediný naprosto klidný tvor po celou dobu křtu byla malá Anička, která, navzdory všem obavám svých rodičů, křest spokojeně proklimbala v peřinkách. Ani jednou nezaplakala, dokonce ani když jí pan farář polil hlavičku svěcenou vodou. Anička, teď už Anna Klára (zase se dmu pýchou :)) byla prostě hrdinkou dne!

Po mši jsme se všichni sešli v místní „hasičárně", což je nová budova na kraji Hovoran, která je stanicí místních hasičů a zároveň je spolu s kulturním domem hlavním dějištěm všech důležitých oslav zdejších obyvatel. Výborně se tu vaří, je tu příjemné prostředí, hezké zázemí a hlavní místnost je prostorná, se zkosenými stropy a střešními okny, kterými sem ten den pronikalo jarní sluníčko a ze kterých byl taky krásný pohled na okolní probouzející se vinohrady... zkrátka nádhera, nedělní slavnostní atmosféra jako vyšitá!

Aničku jsme dobře zapili výborným vínem ze sklepů šťastných rodičů Jany a Zbyňka a sama Anička, ačkoli šla z náruče do náruče, vydržela být téměř po celý den klidná a usměvavá. Zkrátka: Všechno dobře dopadlo!

krtiny

Jste pokřtěná, nebo jste dokonce sama někomu kmotrou?

   
17.05.2010 - Děti - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] navia [*]

  peetrax — #11 u ná chodí na předsvatební přípravu za knězem myslím asi tři měsíce dopředu, kolik je to sezení nevím, ale vím, že přímo s knězem jsou asi dvě nebo tři..nějaké úvodní a pak předsvatební(spíš technické) Jinak předmanželskou přípravu vede manželský pár, který spolu žije dlouho, mají poměrně dost dětí, možná je to lepší, můžou jim říct i věci z praxe, o kterých kněz asi nemá tuchy Sml30

  superkarma: 0 18.05.2010, 08:28:44
 2. avatar
  [12] peetrax [*]

  Jsem pokřtěná, biřmovaná a věřící, což je v dnešní době asi docela výjimka. Sml39 Jsem kmotrou úžasného chlapečka mé kamarádky.

  superkarma: 1 17.05.2010, 18:41:55
 3. avatar
  [11] peetrax [*]

  OlgaMarie — #5 není určující, jestli je věřící nastávající manžel nebo manželka, důležitý je, že aspoň jeden z nich je pokřtěný. V současné době se na předsvatební přípravu za knězem musí minimálně 6krát. Žel bohu svatba v kostele je hodně zprofanovaná záležitost, je to škoda. Sml15

  1. na komentář reaguje navia — #13
  superkarma: 0 17.05.2010, 18:40:14
 4. avatar
  [10] denkas [*]

  Pokřtěná jsem .Toť ale vše. Nedávno jsme byli vnukovi na křtinách v Rakousku. Byl to dost dlouhý obřad.Akorát ,že jsem nerozuměla ani slovoSml15 a zúčastnilo se ho hodně lidí.Pak se šlo do restaurace.Bylo to moc hezké.Sml59

  superkarma: 0 17.05.2010, 17:11:14
 5. avatar
  [9] Odemětobě [*]

  Jsem pokřtěná,ale tím moje svazky s katolickou církví skončily. Švagrová chtěla pokřtít dceru vůli tchýni a já jsem jediný pokřtěnec v rodině široko daleko. Všechno si vyřizovali sami, já jsem jen byla na nějaké "přípravě". Udělala jsem to ráda, v případě nouze se o Kláru postarám,ale jinak jako kmotra nemám žádný vliv. Moje děti křtěné nejsou, ať si najdou svoji životní cestu samy, pokřtít se můžou nechat i dospělosti,pokud k takovému rozhodnutí svobodně dospějí.

  superkarma: 0 17.05.2010, 16:01:05
 6. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  navia — #6 Dík za vysvětlení. Přemýšlela jsem, jak to bylo s neteří a proč u křtu držela neteř paní J., manželka kostelníka. Kamarádka -evangelík byla zřejmě pouze svědkem křtu. Paní J. se nabídla sama, už když křest byli domlouvat. Znala nás, i rodiče i prarodiče.

  superkarma: 0 17.05.2010, 10:54:39
 7. avatar
  [7] luneta [*]

  já jsem pokřtěná a až se nám v září narodí malá,bude taky.Jen mě mrzí,že sestra chtěla svoje dvojčátka pokřtít,ale nakonec vyhrál švagr,který to nedovolil.Ale i tak je to lepší,než když někdo má jedno dítě pokřtěný a druhý ne.

  superkarma: 0 17.05.2010, 10:52:10
 8. avatar
  [6] navia [*]

  Při svatbě v katolickém kostele musí být jeden ze snoubenců pokřtěný katolík. V případě, že druhý je nepokřtěný nebo pokřtěný v jiné církvi, musí podepsat, že nebude druhému z manželů bránit ve víře. Ten pokřtěný prohlásí, že si bude chránit vlastní víru a udělá vše pro to, aby děti byli vychováni jako katolíci. Na základě těchto dvou prohlášení biskup udělí výjimku, že si katolík může vzít nekatolíka.

  Kmort musí být katolík, měl by být biřmovaný a nesmí žít v civilním manželství (tj. neuzavřeném před církví). Evangelík apod. se může stát svědkem křtu, ale kmotrem ne, protože kmotr má povinnost pomáhat rodičům s výchoovou k víře..a to by asi nemohl, kdyby nebyl katolík, že..

  Že občas udělá nějaký kněz výjimku (třeba nebiřmovaný kmotr) je možné, křest platí, ale ten kněz si to musí srovnat se svým svědomím - nechci hodnotit, jaké k tomu má důvody.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #8
  superkarma: 0 17.05.2010, 10:30:19
 9. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Klára Milošová — #4 Při žádosti o svatbu je důležitá příslušnost k vyznání ženy. Manžel je bez vyznání a měli jsme svatbu v katolickém kostele. Musel 3x na pohovor s vikářem, který mu vysvětlil, co znamená přijmout svátost manželskou. Syn je bez vyznání a přijal v evangelickém kostele manželské požehnání vzhledem k  víře manželky. Možná římsko-katolická církev přijala nějaká omezení, neboť svatby v kostele se staly bohužel i módní záležitostí. Dceru bude oddávat na Maltě římsko-katolický kněz, který přiletí z ČR a ví, že nebyla zatím pokřtěna. Splnila jsem manželovo přání, aby si děti vybraly víru až v dospělosti, nechtěl je někomu bezbranné "upsat".

  1. na komentář reaguje peetrax — #11
  superkarma: 0 17.05.2010, 09:58:21
 10. avatar
  [4] Klára Wimmerová [*]

  OlgaMarie — #2 Samozřejmě záleží na knězi, který křtí, ale kmotr by skutečně měl být pokřtěný i biřmovaný - vím to, protože problém nastal právě u mě - nejsem biřmovaná. Je to podobné jako třeba se sňatky, vlastně by mě zajímalo, jak to vlastně je a co je určující. Byla jsem například na svatbě v kostele, ve Křtinách. Kněz oddal moji kamarádku, pokřtěnou, ale její partner není věřící, a není dokonce ani pokřtěný. Zdůrazňuji, že obřad byl součástí mše. Vím, že museli žádat o výjimku někde u biskupa... možné je asi leccos, ale pravidla jsou daná a zbytek už je na lidech.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #5
  superkarma: 0 17.05.2010, 09:25:20
 11. avatar
  [3] femme [*]

  jj jsem, mám fotku, jak mi lejou vodu na hlavu a já srdceryvně řvu Sml58 Sml30

  superkarma: 0 17.05.2010, 08:23:53
 12. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Ano, jsem pokřtěná a mám pokřtěná i vnoučata.

  K článku mám pár poznámek. Tím, že rodiče dávají dítě pokřtít, se zavazují k výchově v morálním kodexu Desatera.

  Svátost křtu udělují i jiné církve, některé se liší formou (Adventisté sedmého dne, Svědci Jehovovi...)

  Kmotrem nemusí být pokřtěný a biřmovaný katolík. Mé neteři byla kmotrou v katolickém kostele kamarádka jejích rodičů z nějaké církve evangelíků.

  V žádném případě by se nemělo dělat z přijímání svátosti křtu mediální divadlo, jedná se o intimní záležitost rodiny.  ParoubekSml68.

  1. na komentář reaguje Klára Milošová — #4
  superkarma: 0 17.05.2010, 07:32:03
 13. avatar
  [1] maje [*]

  já pokřtěná jsem a navíc jsem hrdá kmotra svých dvou synovců. a vím, že kdyby se nedejbože něco se sestrou stalo, tak se o ty dva výrostky postarám. ale zarazilo mě, když na křtu prvního synovce řekl švagr mé sestry (ten šel za kmotra), že kmotr je víc než kmotra. prý má něco jako přednostní právo. přitom oba víme, že on s jeho rodinou by se o ně nepostaral.

  superkarma: 0 17.05.2010, 07:25:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme