Domácnost

Krmení kachen a labutí. Než pečivo, tak raději nic, radí ornitologové

Také chodíte rádi na procházky k řece a krmíte vodní ptáky? Aby ne, vždyť ti chudáčci v zimě strádají a vy o ten kousek pečiva nezchudnete. Ale ornitologové varují: V dobré víře, že děláme dobrý skutek, ptákům spíš škodíme.

Koho by netěšil pohled na to ptačí hemžení a hašteření, když jim házíme pečivo na „přilepšenou“. Zvláště pro malé děti je to ohromná zábava a vítané zpestření zimní procházky. Ale je dobré vědět, že tímto počínáním ptákům spíš ubližujeme. Proč?

swan

Stačí se podívat do běžné encyklopedie o zvířatech nebo učebnice přírodopisu a přečíst si, čím se takoví ptáci živí. Housky ani chleba, byť sušené, tam určitě nenajdete.

 • Labutě se v přírodě živí převážně rostlinnou stravou. Do jejich jídelníčku patří hlavně listy a stonky vodních rostlin a tráva. Ale nepohrdnou ani drobnými vodními živočichy jako jsou korýši a mlži.
 • Kachny divoké mají stravu poněkud pestřejší, protože ji hledají jak ve vodě, tak na souši. Největší podíl tvoří  rostlinná strava, ale na konci léta a na podzim k ní přidávají výživnější živočišnou stravu. Tvoří ji žáby, drobné ryby, drobní savci a dokonce i plazi. Nepohrdne však ani zbytky mršin.
 • Lysky černé, které jsou dalšími rozšířenými vodními ptáky, jsou na tom podobně. Potravu vyhledávají především ve vodě a tvoří ji různé druhy vodních rostlin a malí vodní živočichové.

Proč jim pečivo škodí?

Není to jen proto, že ho nedokážou strávit, obsahuje nežádoucí sůl, kvasnice, a často i plísně, které jsou toxické, ale je to jen „ucpávka“, která neobsahuje žádné živiny. Ptáci tak mají plné žaludky, ale to je nenutí hledat si svou přirozenou potravu, takže trpí podvýživou. Proto je pro ně prospěšnější je vůbec „nepřikrmovat“ a nechat to na jejich přirozeném instinktu.

Ale jak to to udělat, když jsou na to ptáci zvyklí a lidé jsou nepoučitelní? Nemůže u každého rybníka nebo řeky stát hlídač, aby na nevhodné krmení ptáků upozorňoval.

Ano, není to jednoduché, jak jsme se mohli přesvědčit v případě divokých koní. Ani cedule o zákazu krmení nepomohla a málem to stálo klisnu a její hříbě život. Čtěte ZDE.

Můžeme začít u sebe a šířit osvětu. Možná se nesetkáme s příznivým přijetím, ale třeba se neznalí „krmiči“ alespoň zamyslí.

Čím vodním ptákům prospějeme?

Zkuste jim přilepšit třeba zeleninou. V kuchyni většinou vyhazujeme slupky od mrkve, petržele, celere koše a těmto ptákům by přišly vhod. Stejně jako na drobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice, nebo salátu. Prospějete jim i naklíčenými nebo vařenými semeny. Pšenicí, kukuřicí, čočkou, ale i ovesnými vločkami.

Pokud vám není líto nějaké koruny, kupte jim granule pro vrubozobé ptáky, kterými chovatelé krmí husy, kachny nebo „okrasnou“ vodní drůbež. Toto krmení je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami a není nijak drahé.

Čtěte také:

   
17.01.2017 - Zvířátka - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [12] Dana Haklová [*]

  Rikina — #11 Vodním ptákům určitě kousek sušeného chleba neuškodí, ale pokud je to hlavní zdroj jejich potravy, tak je to špatně. Proč, bylo v článku srozumitelně vysvětleno a má to logiku.

  A upozornit na to lidi, kteří to neví a hází jim vše, co jste výše vyjmenovala, nepovažuji za nic špatnéhoSml80

  superkarma: 0 17.01.2017, 18:46:43
 2. [11] Rikina [*]

  Ty granule obvykle obsahují pšenici, soju a kukuřici. Což taky není úplně přirozená potrava vodních ptáků žijících volně na řece. Sml80 Pokud jim dá člověk chleba - usušený, a ne plesnivý, nijak jim neublíží. Neměly by se jim dávat zbytky sladkého pečiva - vánočky, přebytky cukroví, i knedlíky, jak jsem viděla, lidi prostě hodí do vody kde co. Sml15 To je druhá věc, že si někdo myslí, že je to popelnice. Jenže vykládat někomu něco je marné. Přece každej ví, že labutím se hází rohlík, kočkám nalévá miska mléka a ježek nosí na bodlinách jablka, ne? Sml57 Takže šířit osvětu nehodlám. Od toho jsou tyhle "vzdělávací" weby, jako ž-in. Sml32

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #12
  superkarma: 2 17.01.2017, 12:32:49
 3. [10] Pavla_b [*]

  Pavla_b — #9 rybnících samozřejmě

  superkarma: 0 17.01.2017, 12:25:42
 4. [9] Pavla_b [*]

  Koukám, co odborník to jiný názor, na jiných stránkách naopak radí dávat jim pečivo Sml80 (nemsí být plesnivé samozřejmě). Hlavně ale varují před krmením ptáků na stojatých vodách, v mrazech by labutě měly přeletět na řeky a nezůstávat na rybnícíh a plochách, které zamrzají.Sml22

  Já si myslím, že jeden nebo dva rohlíky labutím a kachnám neublíží, navíc v hejnu má každá sotva sousto, to je určitě nezasytí a budou si hledat i jinou potravu.

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #10
  superkarma: 1 17.01.2017, 12:24:30
 5. [8] MARIE MATEJKOVA [*]

  Občas jim dávám zeleninu-salát,zelí. Jsou spokojené

  superkarma: 0 17.01.2017, 12:06:22
 6. avatar
  [7] RenataMor [*]

  sypem občas zrní

  superkarma: 0 17.01.2017, 09:39:30
 7. [6] bobani [*]

  přiznám se , že jsem to netušila . a přitom denně vidím lidi , jak pečivem krmí ve velkém

  superkarma: 0 17.01.2017, 09:02:31
 8. avatar
  [5] metro84 [*]

  jéé, skvělé tipy! zrovna minulý týden jsem kachnám vařila rýži (bez soli samozřejmě) a přisypala do ní po uvaření zrní, které mi tedy zbylo po morčatech, tak snad je to lepší, než ten rohlík. Koruny by mi pro kachny a labutě v zimě líto nebylo a granule bych jim koupila ráda, nebo jim udělám něco z těch jmenovaných surovin Sml16

  superkarma: 0 17.01.2017, 07:46:48
 9. [4] Andreadornova [*]

  Když jdu kolem Labe a vidím ty rodinky jak krmí kachny a labutě, tak nechápu....

  superkarma: 0 17.01.2017, 07:15:15
 10. avatar
  [3] Ni-ka [*]

  Pro ptáčky kupuju taky zobání a koule. Labutě u nás nejsou - možná bych se jí i bála:)))Kachnz vždy jen prolétnou a suché housky, rohlíky a chleba dáváme našim králíkům, ti jsou nadšení:))))

  superkarma: 0 17.01.2017, 06:56:32
 11. avatar
  [2] jarka1234 [*]

  U nás chodí krmit kačeny k řece a dávají jim pečivo. Sml57

  superkarma: 1 17.01.2017, 06:04:25
 12. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  pro ptáčky kupiji koule a zrní,pečivo jim nedávámSml23

  superkarma: 0 17.01.2017, 01:03:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme