Rodina

Krize: Těhotenství na živnosťák

 

Pracujete na živnostenský list a přišla jste do jiného stavu? Na co máte nárok? Kolik vůbec činí rodičovský příspěvek?

Kolegyně z redakce řeší problém. Neplánovaně otěhotněla, což by bylo samo o sobě krásné, jenže... Pracuje na živnostenský list a platí si jen minimální sociální pojištění. Včera přišla do práce celá nešťastná. S manželem se snad celou noc dohadovali, co budou po porodu dělat. Mají nárok na nějakou podporu, na nějaké dávky?

Rady, které dostala od různých kamarádek, jsou zcela protichůdné. Je snad problém v tom, že si platí jen minimální pojištění? Někdo říká, že ano, někdo že ne... Pokusili jsme se zjistit, kde je pravda – má naše kolegyně nárok na porodné, na rodičovský příspěvek, na peněžitou pomoc v mateřství?

Způsoby čerpání rodičovského příspěvku

Rychlejší čerpání – uplatňuje se po peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte. O tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den.

Klasické čerpání – po PPM v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte. O tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM.

Pomalejší čerpání – po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře 7600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

„Na porodné a rodičovský příspěvek má v nějaké formě nárok každá maminka,“ řekla nám Alena Jírová z odboru sociální politiky Ministerstva práce a sociálních věcí, „na peněžitou pomoc v mateřství musí vzniknout nárok. O to, jestli teto nárok vznikne nebo ne, se stará Česká správa sociálního zabezpečení.“

Jak ale získat rodičovský příspěvek? Kde o něj požádat? Alena Jírová říká, že „v Praze zatím rodičovský příspěvek vyřizují městské části a po republice místně příslušné Úřady práce, konkrétně Odbor státní sociální podpory.“

„Pokud ženy pracují, tedy pokud si platí sociální a zdravotní pojištění, může jim podle pravidel vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou vyplácí buď zaměstnavatel, nebo u osob samostatně výdělečně činných Okresní správa sociálního zabezpečení,“ dodává Jírová. „Přirozeně pak může dojít k tomu, že nebude možné uplatnit rychlejší čerpání (viz tabulka), protože třeba nedosáhnou na částku 380 Kč denně.“

Na rodičovský příspěvek má tedy nárok každá žena, která si platí (nebo zaměstnavatel) povinná pojištění, ať už je zaměstnaná nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Poradí vám na příslušné městské části nebo úřadu práce.

OSVČ ovšem nemusí mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, v tu chvíli může žádat o rodičovský příspěvek pouze formou Pomalejšího čerpání (viz tabulka). Poradí vám příslušná správa sociálního zabezpečení.

Porodné činí 13 000 Kč

Rodičovský příspěvek maximálně
11 400 Kč měsíčně

Peněžitá pomoc v mateřství
 různá výše, nemusí vzniknout nárok

Štěpánka Filipová, ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, nám k problematice peněžité pomoci v mateřství u osob samostatně výdělečně činných napsala:

      1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vzniká OSVČ, pokud se účastní nemocenského pojištění a má zaplacené pojistné na nemocenské pojištění. OSVČ přitom musí být účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dnů před porodem, z toho alespoň rok před porodem 180 dnů nemocenského pojištění OSVČ. Dále musí těhotenství OSVČ skončit porodem a po dobu pobírání PPM nesmí OSVČ osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

Výpočet peněžité
pomoci v mateřství OSVČ

Peněžitá pomoc v mateřství OSVČ se stanoví jako 69 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Vyměřovací základ v rozhodném období byl 288350 Kč. Vydělením této částky 365 (počet dní v roce) získáme denní vyměřovací základ 790 Kč. Částka denního vyměřovacího základu 790 Kč (2. redukční hranice) se redukuje. A to tak, že se od ní nejdřív odečte částka 1. redukční hra nice 550 Kč (která se do denní výše PPM započítává plně) a rozdíl mezi 550 Kč a 790 Kč se vynásobí
60 %, tedy: 550 + (240 x 60 %) = 694 Kč. Získaných 694 Kč vynásobíme 69 % = 478,86 Kč
a zaokrouhlíme na celé koruny nahoru. Denní výše PPM je 479 Kč. Za 30 kalendářních dnů tak PPM
v tomto případě bude 14370 Kč.

      2) Samotná výše PPM závisí, zjednodušeně řečeno, na příjmech ze samostatné výdělečné činnosti po odečtení výdajů, tedy na tzv. denním vyměřovacím základu. Denním vyměřovacím základem je u OSVČ součet měsíčních vyměřovacích základů pro placení záloh na pojistné v předchozím kalendářním roce dělený počtem kalendářních dnů v rozhodném období s vyloučením nezapočitatelných dnů.

      3) Pro úplnost: účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. OSVČ se tedy může sama rozhodnout, zda se nemocenského pojištění zúčastní. Nicméně i u nemocenského pojištění stejně jako u důchodového pojištění OSVČ platí princip pojistného, zjednodušeně: dávku dostanete v případě, že máte ve stanovené době a výši zaplacené pojistné. Zaplatit nemocenské pojištění dodatečně nebo zpětně po otěhotnění ale možné není. Proto, aby se OSVČ v sociálním zabezpečení vyznaly, vydala ČSSZ letos už po druhé publikaci „Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2008“. Formou otázek a odpovědí provádí podnikatele světem sociálního pojištění, nechybí praktické příklady. Publikace je dostupná zdarma na všech 92 pracovištích České správy sociálního zabezpečení v celé republice (viz ZDE) a v elektronické podobě si ji každý může stáhnout z webu ČSSZ. V této příručce také najdete informace k minimální výši pojistného na nemocenské pojištění v roce 2008 najdete (str.18 otázka 3.9. a dále).

Informace o sociálních dávkách vyplácených státem lze získat ZDE přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Informace o dalších sociálních dávkách lze získat na stránkách České správy sociálního zabezpečení.  Užitečné jsou zejména příručky, které lze nalézt ZDE!


Vyznáte se v dávkách? Víte, na co máte a na co nemáte nárok? Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, informovala vás pracovnice na ČSSZ, že pokud se nepřihlásíte k dobrovolnému nemocenskému pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou podporu v mateřství?

   
09.05.2008 - Těhotenství a porod - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [149] wireen [*]

  Publikaci čssd by měl mít doma každý, aby si mohl okamžitě zjistit informace o pojistném a dalších věcech.

  superkarma: 0 06.07.2011, 13:51:03
 2. avatar
  [148] monacha [*]

  Lesana: jj, promin, ja myslela, ze to je k necemu jinymu.

  superkarma: 0 11.05.2008, 23:53:07
 3. avatar
  [147] Lesana [*]

  monacha: dík, já tak nějak předpokládala, že když zruší minimální daň, tak zruší i na SP to dělení na OSVČ hlavní a vedlejší a minimální odvody.

  JInak o souvislosti pobírání PPM a RP vím, že SP nemá souvislost s RP jsem myslela v tom smyslu, že samotné pobírání rodičovského příspěvku pro zaměstnanou, nezaměstnanou nebo studující ženu nemá žádný vliv na platbu sociálního pojistného, započítávání do důchodu a tak = protože SP není pro ně povinné a zápočet do důchodu záleží na péči o dítě, nikoli za pobírání RP. Ale jak je vidět, význam to má pro OSVČ, protože pobírání RP je řadí mezi OSVČ vedlejší.

  superkarma: 0 11.05.2008, 21:31:10
 4. avatar
  [146] monacha [*]

  Pokud to mas na vedlejsak, neplatis do prijmu 40.000 socialni, pak uz jo - podle zakona o vedlejsim prijmu, ale nevim jak je to presne.

  superkarma: 0 11.05.2008, 21:15:04
 5. avatar
  [145] monacha [*]

  Lesana: to zustalo, minimalni odvody mas porad. (neplatit nemusis jen nemocensky jako soucast socialniho a neni min dan)

  superkarma: 0 11.05.2008, 21:08:42
 6. avatar
  [144] monacha [*]

  Lesana: Ma souvislost. Moznost RP na dva a tri roky nedostanes, kdyz neplatis nemocenske pojisteni (soucast socialniho)do 270 dnu pred porodem

  superkarma: 0 11.05.2008, 21:05:31
 7. avatar
  [143] Lesana [*]

  monacha: a odvody na sociálku? To snad dřív bývalo, že do nějakého nízkého příjmu se platit nemuselo, ale pak zavedly povinné minimální odvody pro OSVČ hlavní a pro OSVČ vedlejší - ty zůstaly, nebo ty jsou taky zrušené a je to jako to bývalo? Ne, že by to pro mne bylo důležité - jenom tak ze zvědavosti :o)

  superkarma: 0 11.05.2008, 21:02:27
 8. avatar
  [142] monacha [*]

  Lesana: minimalni dan je zrusena

  superkarma: 0 11.05.2008, 20:54:21
 9. avatar
  [141] Lesana [*]

  Ale jinak od příštího roku by i muži měli mít oficiálně možnost pobírat PPM (pokud zákon nebude znova odložen, měl platit tuším už loni), tak předpokládám, že potom budou mít možnost volby jenom ti, kteří opravdu práci přerušili a na PPM nastoupili - ale to je jenom můj předpoklad, možná ten zákon nějaký právník vyloží jinak, já právník nejsem.

  superkarma: 0 11.05.2008, 20:54:10
 10. avatar
  [140] Lesana [*]

  rae: rodičovský příspěvek NEMÁ ŽÁDNOU SOUVISLOST se sociálním pojištěním. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku nikdo (ani zaměstnavatel, ani stát) SP neplatí. Nicméně doba péče o dítě do 4 let se za určitých podmínek započítává jako doba odpracovaná pro důchod (tedy nikoli doba pobírání RP, ale doba péče o dítě - mohu pečovat o dítě, i když RP nepobírám nebo ho na dítě pobírá někdo jiný).

  Význam to má snad jedině pro OSVČ, protože tam je nějaká návaznost minimálních odvodů na pobírání RP (že se nemusí dodržet minimální odvody), jestli se nepletu a jestli to nebylo zrušeno (vím, že se mluvilo o zrušení minimální daně, ale tohle mě nezajímá, takže jsem se tím nezabývala, jak to nakonec dopadlo).

  superkarma: 0 11.05.2008, 20:51:43
 11. avatar
  [139] monacha [*]

  rae: Pokud ma ten chlap hodne vysoky prijem, odvadi tak hodne, ze by z toho zaplatil sve zene jak soc. davky, tak i ten prispevek po porodu. Takze pokud odvede statu z platu treba 20.000, neni to zas az tak strasny, kdyz se cast vrati do rodiny.

  superkarma: 0 11.05.2008, 20:46:29
 12. [138] rae [*]

  monacha: stačí babička s nízkým důchodem.

  superkarma: 0 11.05.2008, 20:40:22
 13. [137] rae [*]

  Lesana:je to v zákoně přímo zakotveno, takže ok. Otázkou zůstává, jak je to doopravdy v souvislostech se státem hrazeným zdravotním a sociálním pojištěním v případě, že o dávku žádal otec dítěte a péči vykonává matka. Zdravotní je ok, ale sociální

  superkarma: 0 11.05.2008, 20:39:38
 14. avatar
  [136] Lesana [*]

  rae: proč myslíš, že je to PROTIPRÁVNÍ? Ostatně, pokud vím, radili to i z MPSV, takže to není žádná "lidová tvořivost", ale záměr zákonodárců

  superkarma: 0 11.05.2008, 19:58:59
 15. avatar
  [135] monacha [*]

  rae: mne se strasne nelibi ty diry v zakonech, diky nimz se vse obchazi. Dobre je taky (papirove) stehovani se vysokoskolaku hromadne od rodicu na chatu, aby pobirali socialni stipendium. Ti, co by to opravdu potrebovali, bohuzel nemaji chaty a chalupy.

  superkarma: 0 11.05.2008, 19:38:20
 16. avatar
  [134] Eva_CZ [*]

  rae: to mi povidej... Mela jsem takovej napad, ze bych s Ceskem obchodovala. Rychle me to preslo....

  superkarma: 0 11.05.2008, 19:31:25
 17. [133] rae [*]

  7kraska: Eva_Fl: nejhroznější je fakt, že ačkoli je ekonomika více než stabilní, mění se zákony obratem o stoosmdesát stupňů, nemůžeš si nic naplánovat ani v soukromí ani v podnikání. Politická strana, která navrhovala a schvalovala změny je po svém zvolení mění k nepoznání. Jako v tomto případě. Ano, mluvilo se o změnách, o možnosti volby 2,3,4 leté varianty. Až do prováděcí vyhlášky v listopadu 2007 se mlčelo o regulačním mechanizmu, který je naprosto nelogický. Ani úřednice si s tím nevěděly rady, sami považují možnost volby dle příjmu otce za protiprávní obcházení zákona.

  superkarma: 0 11.05.2008, 19:25:32
 18. [132] 7kraska [*]

  Eva F1, mas pravdu, je v tom neskutecny bordel, skoro nikdo se v tom nevyzna a normalni clovek uz terpve ne...a tak je to se vsemi zakony

  superkarma: 0 11.05.2008, 17:45:14
 19. avatar
  [131] monacha [*]

  rae: ty, kdyz priznas 13.500, zbyde ti 8.750. To odpovida zamestnanci, ktery ma 10.000 hrubeho (3.500 uz jakoby odvedl zamestnavatel, a on pak jeste 1.250). Ale musite mit stejny duchod. Nevypocitaly ti spis, ze bys dostala 4.500 podle toho, ze ted odvadis minimum? To by mel dostat ale clovek s min platem taky.

  superkarma: 0 11.05.2008, 17:40:13
 20. [130] rae [*]

  monacha: taky to nechápu, ale takhle v číslech mi to řekly ženský ze sociálního pojištění (kontrolorky).

  superkarma: 0 11.05.2008, 17:11:56
 21. avatar
  [129] Eva_CZ [*]

  Kurna to mam ale mate bordel.

  superkarma: 0 11.05.2008, 16:17:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [128] monacha [*]

  rae: To se mi nezda s tim duchodem, ale netvrdim, ze to tak byt nemuze. Duchod se vypocitava ze slozky socialniho pojisteni (duchodove pojisteni, to maji vsichni stejne, je to urcita prozentova cast) . Pak se jeste muze stat, kdyz nemas odpracovany min pocet let, ze se jeste zkrati. To znamena ale, ze musi mit stejny duchod lidi, kteri odvedou stejne duchodove. Zamestnanec, ktery ma 20.000 hrubyho, bude mit vyssi duchod nez podnikatel, ktery odvadi minimum. To je jasne, ale pokud ma zamestnanec 9.000 hrubyho a odvede na socialnim (duchodovem)stejne jako podnikatel, meli by mit stejny duchod. Socialni podnikatele je 29,6 % povinne z prijmu (4,4 % dobrovolnych na nemocenske) = celkove by mel tedy odvest 34 %, vetsina ale odvede jen tech 29,6 %. Za zamestnance dostane stat vzdy 34 % (8% + 26%) Duchod se ale odviji z duchodoveho pojisteni, ktere je povinne pro vsechny. Pokud se mylim, rada si to necham vysvetlit.

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:47:40
 2. [127] rae [*]

  Lesana: díky, informací není nikdy dost

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:15:52
 3. avatar
  [126] Lesana [*]

  ale jestli si to chceš přečíst, je to zákon o nemocenském pojištění zaměstnanců, par. 42, odst. 2

  http://business.center.cz/business/pravo/zakony/nempoj/cast5.aspx#par42

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:14:26
 4. [125] rae [*]

  monacha: jak kdo má nízké sociální. Je tu další nerovnost před zákonem. I minimální odvody živnostníka odpovídají platu zaměstnance cca 9 000,-- hrubého měsíčně (odvody za zaměstnance+ odvody zaměstnavatele). Následný důchod zaměstnance cca 8000,--, důchod živnostníka cca 4500,--. Ale to jsme zase v jiné životní situaci.

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:12:27
 5. avatar
  [124] Lesana [*]

  rae: týká se to i PP na dobu určitou, hledat nemusíš Dokonce se to týká VŠECH PP, tedy i když těhotná sama dá výpověď, nebo když bude vyhozena za hrubé porušení pracovní kázně.

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:11:08
 6. [123] rae [*]

  Lesana: nejsem si jistá, zda se to týká i pp na dobu určitou - pro těhotné dobrá zpráva - ochranná lhůta 6 měsíců, pro ostatní 7 dnů.
  Pokusím se najít přesné znění, příp. hodím odkaz.

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:08:16
 7. avatar
  [122] monacha [*]

  rae: nemocenske pojisteni musi platit zamestnanec povinne (i kdyz ho spousta lidi nevyuzije a nevyplati se mu, musi). OSVC si muze vybrat. Pokud ho neplati, plynou z toho tyto nevyhody. Platily - dostanou. S tim by mely dnes zeny pocitat. Ale naprosto uznavam, ze se zmenily podminky za pochodu. Mycka od nadobi zvoli urcite spis ctyrletou variantu, udrzi si zivotni standard. Mozna by take chtela dvouletou, ale nemuze. Jako OSVC ale platis take nizsi socialni, ne? Nemocenska je jeho soucasti. V tom pripade by to byl ten samy problem, i kdyby se to vypocitavalo z celeho socialniho a ne jen z jeho casti, jak navrhujes.

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:05:14
 8. avatar
  [121] Lesana [*]

  rae: pokud vysokoškolačce (nebo komukoli jinému) skončí PP pár měsíců před porodem, tak pravděpodobně dosáhne na PPM z posledního zaměstnání z titulu ochranné lhůty. Nehledě už tedy na to, že za současné situace je pravděpodobné, že taková žena tu dobu do nástupu na PPM stráví na neschopence

  Jinak mně osobně odvíjet RP od nároku a výše PPM nepřijde jako dobrý nápad. Už jenom proto, že samotný systém PPM mi přijde docela nespravedlivý

  Já osobně bych RP buď zrušila (sociálně slabé rodiny mají možnost požádat si o sociální dávky) nebo naopak vyplácela plošně bez dalších podmínek v jedné sumě všem (ale pak bych ho určitě snížila).

  superkarma: 0 11.05.2008, 15:01:13
 9. [120] rae [*]

  monacha: nemyslím si, že 40 letá ženská, která 20 let studovala nebo pracovala po 3 letech slušné mateřské zahodí svou životní úroveň a bude doma na sociálních dávkách. 25 letá mamča, která má za sebou 10 let vzdělávání nebo práce (pokud nastoupila hned ze základky) na tom taky nebude špatně. A pokud obě pracovaly naučí to i svoje děti. Za to představitelka "homo asocialis", která rodí od 16 a v 25 má čtvté nebo páté dítě, má mít hodně složitou cestu ke státní pomoci.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:58:23
 10. [119] rae [*]

  monacha: někde se to vybalancovat musí (např. určit minimum a maximum), to je fakt. Většina mamin s malým počtem dětí taky už nerodí před 25 lety. Ale navázat rodičák (sociální dávku) na (momentální) nemocenskou je zhovadilost, to uznej.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:51:02
 11. avatar
  [118] monacha [*]

  rae: Pokud bys to brala podle odpracovanych let, taky by to nebyl uplne ok. Zena, ktera by porodila ve 40, by mela velkou materskou, a pak by treba uz nikdy nepracovala. Holka dva roky po skole minimalni, ale nakonec by odpracovala treba daleko vic. Vedlo by to akorat k tomu, ze by se rodily deti starsim zenam. V pripade duchodu by to bylo v poradku, jsou tam lide, kteri pracovali stejne dlouho. Nebo aspon meli moznost.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:42:51
 12. [117] rae [*]

  monacha: a ještě jedna PERLA od zákonodárců. I nezaměstnaná žena může mít 11 400,--. Pokud otec dítěte má dostatečně vysoký příjem, požádá o rodičovský příspěvek on. Pak je rodičák převeden zpět na matku. Volba je totiž nevratná i v případě změny osoby opatrovníka. U nás to nešlo, ani jeden jsme si nemocenskou neplatil.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:32:38
 13. [116] rae [*]

  monacha: stejně spolehlivě to mohli ošetřit dle sociálního pojištění. Zvolit si tříletou variantu může i myčka nádobí na půl úvazku s čistým příjmem kolem 5000,--, protože byla nemocensky pojištěná jako zaměstnanec povinně. Neberu jí to. Pracuje a pravděpodobně to naučí i své děti. Na druhou stranu, pokud se třeba vysokoškolačce stane, že jí pár měsíců před porodem zkončil PP na dobu určitou a nepovede se jí najít do porodu jinou práci, nemá možnost volby. Proto tvrdím, že by se mateřská měla, stejně jako důchod, navázat na odpracované (odstudované) roky - tj. na účast v sociálním pojištění.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:27:50
 14. [115] rae [*]

  monacha: ale já jsem neplatila minimální pojištění - sociálku platíš podle skutečnosti s nějakým stanoveným minimem - k tomu si můžeš vybrat, jestli budeš pojištěná taky pro nemoc (neschopenku), tam za minimální platbu 220,-- měsičně dostaneš cca 30,- (jo třicet) korun denně. živnostník nemusí být pro nemoc připojištěný (a není nás pojištěno 750 000 z milionu), může si zvolit i komerční pojištění. Malá se narodila rok a půl před změnou zákona, kde je právě podmínka nemocenské pro možnost volby. Po narození malé byla mateřská půl roku jen 3 600,--, pak se změnil zákon - do 4 let 7600,-- a po dalším roce tahle darda. Teď už si k sociálce platím i nemoc, co kdyby pán bůh dal a měli jsme ještě brášku . Paradox je, že se mnou rodila nezaměstnaná, pobírá dávky 10 let. Za tu v době porodu platil všechno stát, ta si vybrat může a ve 3 letech se bude hlásit na pracáku, že nemá práci a při 3 dětech dostane 12 070,- životního minima mínus výživné od otce. A teď mi řekni, kdo tenhle stát zneužívá. Hesla páně ministra - nenecháme se vydírat nemakačenky, budeme podporovat aktivní lidi a podporujeme mladé rodiny mě fakt dostávají do kolen. Nikdy jsem nebyla nezaměstnaná (se změněnou pracovní schopností jsem raději šla na živnosťák), vychovávám druhé dítě, nezneužívala jsem ani neschopenku a na rodinné přídavky jsem měla nárok jenom jako státní zaměstnanec. Jinak jsem si vydělávala víc a tudíž platila i slušné sociální pojištění. V těhotenství jsem doufala, že mateřství jako sociální situace je dočasně podporováno státem z fondu sociálního pojištění. No zjevně ne (i když účetně ano). Pro informaci - dělala jsem účetní ve státních sociálních službách a rozpočty ministerstev a rozvahu správy sociálního zabezpečení si fakt umím rozklíčovat.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:17:00
 15. avatar
  [114] paníliška [*]

  kareta 99: Docela ráda bych viděla třeba takovou zdravotní sestru, jak pracuje z domova.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:10:36
 16. avatar
  [113] monacha [*]

  rae: pokud by to nebylo takhle osetrene, verim tomu, ze by se nasla skupina zen, ktere by si vydelavaly tim, ze by po dvou letech privadely na svet dite na vydelek 11.400 mesicne.

  superkarma: 0 11.05.2008, 14:01:21
 17. avatar
  [112] monacha [*]

  rae: nevim, jestli to chapu dobre, ale ty jsi pred tim nastoupila materskou na ctyri roky (prispevek 7.800), po zmene zakona na ctyri roky beres 3.800 po 21. mesici. Problem je tedy v tom, ze ti nebylo umozneno cerpat triletou variantu, protoze jsi platila minimalni pojisteni. Mne to prijde rozumny, pokud jsi malo odvedla, tak malo dostanes.

  superkarma: 0 11.05.2008, 13:50:25
 18. [111] rae [*]

  monacha: nechápu nejen regulativ ceny, ale ani "způsobilost" postavenou na zkutečnosti, že je chůva sama taky zrovna na meteřské s vlastním dítětem. Proč by nemohla hlídat nezaměstnaná maminka s dětmi ve škole. A k mým výmluvám: Sama jsem se vrátila do oboru ještě v šestinedělí (mateřská 3600,-). Po zvýšení mateřské na 7 800,-- jsem se radovala, že můžu zvolnit a být s malou do 4 let v pohodě. Vydrželo to rok, změnil se zákon a ministr Nečas mi sdělil, že jako živnostník bez nemocenské při porodu, budu od letošního května (21 měsíců věku dítěte) znovu na malé mateřské.(bez ohledu na to, že platím zdravotní a sociální - rodičovství je považováno za nemoc - sociální dávky nejsou vypláceny z nemocenského) Takže znovu makám jako před tím, nutně bych potřebovala spolehlivé hlídání, ale jak už bylo řečeno, školky na poptávku dětí do dvou let nejsou vůbec připraveny. Ředitelka mi rovnou řekla, ať to nezkouším, protože by to pro ní znamenalo omezení počtu dětí ve školce a do dvou let ani náhodou, do tří jen se souhlasem psychologa (známe se, takže bez emocí a taky bez obalu - prosté konstatování faktů). Já teď otravuju každou těhotnou s otázkou, jestli je zaměstnanec, abych jí mohla v případě živnostníků varovat. Pokud si chce vybrat důstojnou výši dávky do 3 let, musí mít při porodu nárok aspoň na normální neschopenku. viz. část A - nárok na PPM
  https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=RodP080101101&SSID=6235
  Snažím se i tady, udávat jen fakta, podpořená zkušeností.

  superkarma: 0 11.05.2008, 13:10:10
 19. avatar
  [110] cicinka [*]

  RenataP: Já vím,je to moc těžké.Třeba já měla hlídání od mamky až když šel mladší do školy.Do té doby jsme se v tom hrabali s manželem sami.Ale víš pořád jsem si říkala,že i těch pár šušńů je lepších než mizerná podpora.Ale bylo to pro mě hrozně nervní období.Kdykoli kluci zakašlali už jsem měla nervy co tomu řeknou v práci.Měly to být ty nejhezčí roky,kdy tě děti potřebují a u mě to bylo nejhorších pět let života,samej stres a nervy.No byla jsem divná,když jsem nenechala doma 8 leté dítě samotné s horečkou.

  superkarma: 0 11.05.2008, 10:44:49
 20. avatar
  [109] RenataP [*]

  cicinka: tak to v praxi skutečně je. Ale to sdružení bojovalo za maminky, aby dostávali alespoň ten miminální plat. Jinak se totiž nikam asi nehrnou.
  Protože když rozdělíš pracovní pozici například u nás v práci na dvě půlky, tak se budeš denně honit do práce na 4 hoďky a domů si pak přineseš asi tak 4-5 tisíc čistýho (pokud ti nelehne svišť s nějakou nemocí, neonemocníš sama a další vychytávky)

  superkarma: 0 11.05.2008, 10:40:32
 21. avatar
  [108] cicinka [*]

  RenataP: Já si právě myslela,že ačkoli budou třeba platit dva lidi na půl úvazku,tak dohromady to dá ten celej plat.Já bych například teda nečekala že za pár hodin budu mít bůhvíjak nadprůměrnej plat.proto jsem se pořád divila,proč to nejde,když ti stejně zaplatí jen to co odpracuješ a odvody se zase přece odvíjí od tvé mzdy.Ale pravda je,že do chodu firmy nevidím,tak se asi mýlím.

  superkarma: 0 11.05.2008, 10:32:24
 22. avatar
  [107] cicinka [*]

  Lotka: Ťapina: No právě,že on s těma hlasivkama mohl taky jít dělat,jen ho bolelo v krku.On je to totiž taky případ.co si bere na každej prd neschopenku,ale pak doma seká dřevo.kvůli takovým vykukům udělali ta tři dny neplacené.Naopak já jsem byla z toho,že se válím doma jen s rukou pěkně vytočená.Ale zkoušela jsem to a v mojí práci bych fakt byla k ničemu.Prostě tu levou taky potřebuju.Ty jo a zrovna jí potřebuješ mít v takovém úhlu do jakého jí se sádrou nedostaneš.To mě taky pěkně točilo.A úplně nejhorší to bylo,když sádru sundají.Jsem myslela,že to mám zlomené pořád jak to bolelo.takže ani potom to nešlo,musela jsem odchodit ještě tu rehab.prostě to někdy nejde.A zrovna tuten kolega....no už ho nějaký pátek znám.A jak jsi Ťapino psala,on by se sádrou do práce nešel. Navíc by tam taky byl k ničemu,je údržbář zámečník...to by taky nešlo.

  superkarma: 0 11.05.2008, 10:29:05
 23. [106] Rikina [*]

  RenataP: no právě, on někdy ten zkrácený úvazek prostě není ani výhodný ani praktický pro nikoho ze zúčastněných.

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:36:25
 24. avatar
  [105] RenataP [*]

  Rikina: to jde, ale tohle mi připadlo jakože to nebude víc jak nějaký 4 hodinový úvazek, prostě nějaká papírničina...

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:32:57
 25. [104] Rikina [*]

  RenataP: sloučení dvou do jednoho úvazku - takhle jsem pracovala před 20 lety jako prodavačka v papírnictví. Půl dne jsem stála za pultem já, pak přišla druhá, předaly jsme si v poklusu směnu a šlo se. Obchod byl otevřený od 7 ráno do 7 večer. A bylo nás tam takových samozřejmě víc, nebylo to nic neobvyklého. Ovšem to bylo ještě v době předrevoluční, za komunistů, jiné poměry. A taky v krámě to jde celkem snadno, u spousty jiných činností si to neumím představit, jak by to mohlo fungovat.

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:26:36
 26. [103] Rikina [*]

  kareta: firma, která mě a mou kolegyni zaměstnává, je velmi soukromá. Ale nesmíme si přesto brát práci domů, naši klienti si přejí, aby jejich data byla chráněna, a to jim může firma zaručit pouze ve svých kancelářích. Neexistuje posílat data přes internet, vyjma běžné pošty, nebo si něco nosit domů. Můžu s tím případně nesouhlasit, ale to je asi tak všechno. A protože jsem za tu bezpečnost vůči svým klientům zodpovědná, držím se daných pravidel.

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:18:49
 27. avatar
  [102] Ťapina [*]

  No, tříletá mateřská netříletá mateřská, já být doma s dítětem tři roky, tak se pak prostě nemám kam vrátit. Ale zase si můžu vyrobit zkrácený úvazek prostým vylepením cedule na dveře.

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:06:00
 28. avatar
  [101] RenataP [*]

  Rikina: to je pravda, ono záleží na charakteru práce. Nějaká administrativa ale neskrývá problém - naopak si dámy někdy stěžují, že za 6 hodin dostanou zaplaceno, ale stihnout musí stejně jako za 8. Zaměstnavatel by měl být nadšen

  Není to tak dávno, co v Sama doma mluvili o nějakých soubězích, přesně si nepamatuji ten název, ale v podstatě šlo o sloučení dvou žen do jednoho úvazku. Jedna jde ráno, druhá odpoledne či tak nějak. Problém byl v tom, že za poloviční plat to nikdo dělat nebude a ta organizace nějak bojovala za ty maminky, aby dostávali alespoň minimální plat. No nějak jim asi nedošlo, že proč by na jedno místo plácal zaměstnavatel dva platy, když může vzít někoho na plný úvazek a vyjde ho to mnohem levněji. Přišlo mi to nedomyšlený...

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:03:43
 29. avatar
  [100] Ťapina [*]

  cicinka: Čti pořádně ty. Nemluvím o tobě, že jsi lenoch, zastávám se manželova kolegy, že zřejmě opravdu do práce nemohl (a nijak se to netluče s tím, že doma mohl kácet stromy). Někdo v práci nemusí vůbec pohnout rukou, já bych si vystačila s jednou, v nejhorším i s levou, holt by se operace naplánovaly na později. Pracuji převážně hlavou, očima a hubou. Ale já vím, že opravdová práce, to znamená rukama, to už jsi nám jednou napsala.

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:02:45
 30. avatar
  [99] kareta [*]

  Rikina: v době elektronické komunikace a internetu by mělo být běžné pracovat z domova a kupodivu to víc podporují soukromníci než státní správa

  superkarma: 0 11.05.2008, 09:00:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme