Domácnost

Krize: Předlužená domácnost


Půjčky, půjčky, půjčky. Dluhy, dluhy, dluhy. Asi 10 % českých domácností je předlužených – proč? Co dělat, abychom se předlužení vyhnuli?

Člověk žije pod věčným tlakem. Prožíváme různé stresové situace: v domácnosti, v zaměstnání... Do stresu nás mohou dostat i finance. Dluhy z minulosti, koupě luxusního zboží, opožděná výplata – finance nám zkrátka mohou pěkně zatopit. Řešení? Peníze se přece dají půjčit!

„Máte hlavu plnou financí a bloumáte po městě,“ říká pan Richard. „Z každého druhého billboardu, z každé výlohy na vás kouká usměvavý člověk, který si právě úspěšně půjčil sto tisíc. To už jednoho nalomí. A tak začnete řešit problémy s penězi pomocí půjček. A dluhy rostou... a rostou... Najednou už neřešíte jeden menší dluh, ale berete si půjčky na splacení půjček...“

„Začalo to tak, že jsme si koupili nové auto. Tedy nové, na nové jsme neměli, zašli jsme do autobazaru a vybrali si tam jedno postarší,“ vypráví pan Richard. „Splátku jsme měli nastavenou na šest let, po 3600 korunách. Bylo to tak akorát, aby nám to pěkně vycházelo se vším ostatním. Jenže ani ne po roce se na autě ukázala první závada, potom další.

Zkrátka nám autíčko najednou spolykalo třicet tisíc. Ty jsme si ještě půjčili od rodičů. Když jsme museli investovat dalších dvacet do převodovky, už jsme dlužili na všechny možné strany, tak jsme si vzali úvěr.

Nejdřív to vypadalo růžově. Poplatili jsme dluhy po příbuzenstvu, opravili auto... Jenže najednou se nám splátka na různé úvěry z 3600 korun vyšplhala přes osm tisíc. Zatnuli jsme zuby.

Vzal jsem si ještě jednu práci na doma, žena chodila brigádně uklízet. Byli jsme unavení, neměli moc čas na děti, omezovali se na jídle, ale jakž takž to šlo. Pak se nám zase rozbilo auto.“

Pan Richard jen kroutí hlavou, jak mohli být tenkrát tak slepí: „Po rodině jsme si už půjčovat nechtěli. Nechtěli jsme přiznat barvu. Auto stálo už půl roku před barákem, tak nějak jsme se smířili s tím, že jezdit budeme, až se splatí dluhy. Ale dluhy spíš rostly: Jednou jsme přepískli telefon, podruhé přišel nedoplatek na plyn, pak jsme zase chtěli vzít děti na hezkou dovolenou...  A pořád dokola.

Vyzkoušeli jsme kde co. Všechno ale skončilo jen další půjčkou a navyšováním dluhu. Až jsme jednou jednu splátku nezvládli splatit... To byla chvíle, kdy jsme o problémech řekli našim, kteří nám dali takovou finanční injekci, že nás z toho vytáhli.“

Každý ale nemá dostatečně movité příbuzné. Podobné situace nemusí vždy končit „happyendem“. Jsou rodiny, které zadlužování dovedlo pomalými kroky až k exekuci...

„V současné době je u nás okolo 10 % předlužených domácností,“ odhaduje Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz. „Trend zadlužování domácností má přirozeně vzestupnou tendenci, což je ale pro západní civilizaci normální. Ačkoliv je tak dynamika nárůstu zadlužení velmi razantní, hnaná především zájmem o úvěry na bydlení, samotná zadluženost domácností je v mezinárodním srovnání stále poměrně nízká. Riziko představují především úvěry nízkopřijmovým skupinám.

 

V České republice se domácnostem špatně nedaří, na hranici chudoby u nás žije jen necelé jedno procento. Špatně zvládnuté dluhy však jsou těžkým břemenem, a tomu odpovídá i větší zájem o tzv. osobní bankrot. V současné době se odhaduje počet domácností s povolením oddlužení na necelých 3000, ale celý proces je poměrně složitý a jeho podstoupení není snadné.

 

Jak se předlužení, exekuci a chudobě bránit? Každá rodina by měla zvážit, co si ještě může dovolit. Vyhodnotit priority a dlouhodobě plánovat. Nepodléhat lákavým nabídkám úvěrů, když si není jistá, že bude schopná půjčené peníze splácet.

 

 

Existují samozřejmě překlenovací úvěry, které rodinám mohou pomoci splatit jednorázově dluhy a dále platit jen jeden úvěr. Tyto úvěry ale nutno chápat jen jako záchrannou brzdu.“

 

PhDr. Zdeňka Sládečková, klinická psycholožka působící v Klubu Diana

Existuje závislost na úvěrech?
Že by se jednalo o závislost, se říct nedá. Spíše je to otázka nezralosti osobnosti, která nedovede odhadnout své finanční možnosti a mantinely. Proč říkám nezralá? Dítě, když si chce vzít hračku, tak si ji prostě vezme a nepřemýšlí nad možnými komplikacemi. Podobně je to i v tomto případě, ten člověk sáhne po penězích, které se mu nabízí, a už nevidí, že je bude muset vrátit, nebo za jakých podmínek.

Znáte někoho, kdo má předluženou domácnost? Setkala jste se někdy s exekucí? Myslíte si, že vám někdy něco takového hrozí?

   
27.05.2008 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [67] machos [*]

  Když se půjčky dobře nastaví, tak by neměl být problém si je vzít. Chce si to dobře rozvrhnout splácení a pak vás nemůže nic zaskočit Sml22

  superkarma: 0 29.10.2012, 18:28:09
 2. [66] martinaka [*]

  Pravdou je, že u půjček typu Provident asi není nejlepší si půjčovat.

  superkarma: 0 21.01.2012, 18:15:02
 3. [65] katkaP [*]

  určitě je dobré si projít finanční slovník, ať víme, kolik existuje půjček

  superkarma: 0 09.12.2010, 00:53:04
 4. avatar
  [64] Luciš [*]

  monacha: jsou akce, kdy je cena rozdělena na 1+9 desetinových splátek

  superkarma: 0 28.05.2008, 07:16:18
 5. avatar
  [63] monacha [*]

  Sizie: Navyseni (akontace) je částka placená předem (před dodávkou), většinou jako první splátka kupní ceny. To, ze mas nekde napsano, ze je neco bez navyseni, neznamena, ze nepreplatis (i kdyz nemusi), ale ze prvni splatka nebude vyssi. To je urcity tah od prodejcu nebo taky trochu zavadejici preklad.

  superkarma: 0 27.05.2008, 20:55:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [62] Vivian [*]

  Pan Richard si za to může sám Když si, už zadlužený, nedokáže ohlídat telefonování nebo spotřebu plynu a ještě, zadlužený po uši, MUSÍ jet na drahou dovolenou, tak ať se nediví.
  Taky při koupi ojetiny měl být prozíravější a opatrnější, udělat si podrobnější průzkum, zajímat se, investovat třeba i do služeb znalce... Vynaložený čas a úsilí by se mu jedině vyplatilo.

  Vím, že se může stát, že se člověk ocitne ve srabu, ale myslím si, že většina lidí, kteří mají s dluhy problémy dnes, se tam nedostanou vinou skutečných problémů, ale čistě z blbosti. Buď "musejí" mít luxus, na který nemají (domácí kino, dovolená u moře, hora drahých dárků pod stromečkem), nebo se jim nechce počítat a pak se diví, že nedokážou splácet...

  superkarma: 0 27.05.2008, 20:53:07
 2. [61] Anai [*]

  Stačilo mi pracovat dva měsíce u jedné nejmenované (ovšem z médií dost známé) společnosti, abych pochopila a potvrdila,co napsala v 1. příspěvku Eva_FI. Takže znám odtamtud hodně ztroskotanců vytloukajících klín klínem... velmi vysoké % Romů, "socek", atd., velmi, velmi smutné... a exekuce tam byly na denním pořádku - ručilo se totiž nemovitostí. Jinak firma nepožadovala stálý příjem a nepídila se po maj. poměrech a schopnosti splácet půjčku. Mně tedy rozhodně ne! I když byly doby, kdy jsem moc peníze potřebovala, větší obnos, než třeba pár tisíc od kamaráda.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:54:55
 3. avatar
  [60] Ťapina [*]

  Sizie: A proč ne? Nutí snad Provident někoho, aby si od nich půjčoval? Na mě s tím teda ještě nenastoupili.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:49:59
 4. avatar
  [59] kominice [*]

  Sizie: Jenže tenhle Provident půjčuje i lidem co mají škraloup v registru. Lidem kterým by nikdo jinej nepůjčil. Kdyby ti lidé nechtěli tak si od Providentu a podobných institucí peníze nepůjčí. Nikdo přeci nikoho k půjčkám nenutí.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:47:18
 5. [58] Sizie [*]

  Ťapina: Nechapu jak muzes prirovnavat Provident ke slusnemu pozdani o penize....

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:29:42
 6. avatar
  [57] Ťapina [*]

  Sizie: To už by pak loupežné přepadení muselo být i to, když někoho slušně požádáš o peníze a on ti je dá

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:14:36
 7. avatar
  [56] Luciš [*]

  Sizie: taky tak jsme postupně vybavili byt oni i v těch cenách mají rezervu , ale když přesně víš, kolik a kdy musíš zaplatit a dokážeš si spočítat, že až tak neproděláš

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:11:33
 8. [55] Sizie [*]

  OlgaMarie: Ja nejsem.. , ale ty lidi co to podepisou ano... Samozrejme ze vetsinou jsou ty lidi v tezky krizi, jinak by si od Providentu nepujcovali.. Provident je lichva jak vysita, ja bych to prirovnala k loupeznemu prepadeni a podle toho bych davala tvrdy tresty.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:10:23
 9. [54] Sizie [*]

  monacha: Nabytek stal 40tis. a platili jsme 20x2tis mesicne. To jest bez navyseni, bez uroku. Financni terminologie mi je cizi, pouzivam selsky rozum

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:05:39
 10. avatar
  [53] april [*]

  kominice: jinak není sporu v tom, že Richard z příspěvku je vůl. Když člověk má zodpovědnost i za druhé (manželka, děti) tak by se měl naučit sakra dobře počítat.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:04:15
 11. avatar
  [52] Luciš [*]

  Na takovýhle anonymní postěžování člověk řekne "Dobře jim tak", ale vidět staré rodiče, jak jim berou střechu nad hlavou kvůli magorovi synovi

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:59:59
 12. avatar
  [51] OlgaMarie [*]

  To je také o tom, jaké jsou a nejsou u nás zákony.

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:52:03
 13. avatar
  [50] OlgaMarie [*]

  Sizie: Zákon nestanoví od jaké úrokové částky se jedná o lichvu, ale ze smlouvy o půjčce(úvěru) musí být jasné a dlužníkem podepsané, že věřitel nezneužil jeho zoufalou situaci, že mu nebyla známa. Půjčovat může kdokoliv. Tedy, pokud si ošetřím návratnost a ty budeš opravdu zoufalá, já si dám do smlouvy o půjčce, že nejednáš pod tlakem ani mým ani okolnostmi, mohu ti půjčit jakoukoliv částku na jakýkoliv úrok. A jsi v -eli.

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:50:39
 14. avatar
  [49] kominice [*]

  april: Člověk občas udělá kopanec Ten tvůj 1 příspěvek fakt vyzněl že si stěžuješ tak promiň. Každopádně ale Richard z článku je totální magor a do těch srač.k se dostal sám. Já si prostě věc na kterou nemám nekoupím.(pokud bych tedy nekupovala bydlení, nebo nenastala situace nejvyšší nutnosti ) Jsem proti půjčkám a zadlužování. Pokud si někdo naseká dluhy tak ať si je taky zaplatí. Jsou lidi co opravdu jednu půjčku záplatují půjčkou druhou a všude roní slzy jací jsou chudáci. Nejsou!!!!!!

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:49:26
 15. avatar
  [48] april [*]

  kominice: budiž mi omluvou, že jsem byla mladá a zbrklá a všude přiznávám, že se za ten úpis do dneška tak příšerně stydím, že podrobnosti nikomu raději nevykládám. Btw. já si tu ale nestěžuju a ani nepíšu, že na mě byl udělán jakýkoliv podfuk, jsem si plně vědoma svých činů a taky jsem za to do posledního halíře zaplatila, a o těch prťavých písmenkách vím a taky jsem podepsala naprosto nečitelný technický stav vozidla :-)))) (btw. o doplacení povinnýho nikde nebylo ani slovo!). Jen jsem komentovala, proč si dotyčný za ty prachy nekoupil nový auto (protože součet všech splátek sice dá cenu novýho auta, ale to si člověk musí hlavně opravdu spočítat sám, protože nikdo mu to nepřizná a prodavač vůbec ne) a že člověk se nemusí zrovna upsat "lichvářům" typu PF, aby přeplatil děsný prachy.

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:21:16
 16. avatar
  [47] kominice [*]

  april: Proč sis to tedy brala? Přeci si umíš spočítat kolik přeplatíš. A než něco podepíšu tak si přečtu všeobecné podmínky( to jsou většinou ty prťavý písmenka ). Ty jsi svým podpisem se vším souhlasila

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:13:41
 17. avatar
  [46] Milala [*]

  3 x ne

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:06:04
 18. avatar
  [45] april [*]

  Jeremi, RenataP: My měli regulerní leasing (od GE Capital Leasing), žádnej úvěr, rozhodně ale to přeplacení bylo neskutečný a ještě po mě hajzli chtěli doplatit na konci splácení povinný ručení, protože se zdražovalo, ačkoliv jsme nikdy nebourali a nic po nich nechtěli (a hajzli říkám proto, že ségře u ojetiny od škodováckýho prodejce nic doplácet už nechtěli, takže mám porovnání). A to nemluvím o tom, že kdyby to člověk chtěl doplatit jednorázovou splátkou, v součtu byla úplně stejná jako součet splátek na pět let. Pravdou je, že jsem ráda, že to je doplacený a my je máme z krku a už nikdy víc. Když leasing, tak už jen od přímýho prodejce aut typu ŠkoFin.

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:51:24
 19. avatar
  [44] Jeremi [*]

  RenataP: A přitom leasing umějí zařídit taky. Měli jsme takhle z AAA jedno auto asi tak před osmi lety.

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:45:00
 20. avatar
  [43] RenataP [*]

  fór je taky v tom, že automaticky první nabízí běžný úvěr s horentním úročením, prezentovaný jako "auto na splátky", nikoliv klasický leasing...

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:22:41
 21. avatar
  [42] RenataP [*]

  april, ano, takhle jsme seděli v aáčkách nad autem asi za 180.000,-Kč, blá blá agent počítal měsíční částky, zatajoval měsíce splácení, pak je sypal ne v letech, ale v měsících ovšem já byla neurvale drzá a trochu mě šrotovala v hlavě kalkulačka...Když jsem došla k částce cca 400.000,-Kč, hezky jsem poděkovala a šli jsme radši do salónu... Podotýkám, akontaci jsme měli vysokou, pro ŠkoFin luxusní a splátky jsou tak akorát a když si spočítáme za těch cca 6 let v ceně havarijní a povinný ručení, dalo by se říct, že na tom ani neproděláme....

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:21:30
 22. avatar
  [41] Žábina [*]

  dluhy máme, co se dá dělat...když chce dnes člověk zařídit byt, jinak to nejde
  ale na dovolenou bych si nepůjčila nikdy...to radši nikam nepojedu, když na to nemám

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:07:13
 23. avatar
  [40] Heather [*]

  My máme svého finančního poradce, doporučil nám ho známý... Zadlužení jsme nebyli, ale hodně nám vylepšil naši finanční situaci. A co já vím, tak vysekávají i zadlužené lidi na poslední chvíli před exekucí atd... Ráda ho doporučím :-)

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:04:43
 24. avatar
  [39] monacha [*]

  Sizie: tak meli byt taky opatrni. A koukni se, co je navyseni. Ne vzdy to znamena, ze nic nepreplatis.
  Nazor mam porad stejny, jako kdyz se to tady probiralo naposledy. Jedina pujcka, ktera je pro me pripustitelna, je ta na bydleni.

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:40:40
 25. avatar
  [38] ToraToraTora [*]

  Když to jsou takoví ... že museli mít auto i dovolenou a nakonec je z těch s..ček vytáhli rodiče, příště to udělají zase..chybí mi tam pro ně ponaučení

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:35:29
 26. avatar
  [37] april [*]

  Potíž je v tom, že to auta z bazáče stojej dejme tomu třeba 120tis., jenže finální suma vč. pojistek a velmi draze zaplacené leasingové smlouvy se vyšplná třeba na 250tis. a víc, což vám dojde až doma, když si v klidu sednete ke splátkovému kalendáři. Taky jsem kdysi udělala podobně vtipnou koupi a velmi jsem se z toho poučila.

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:19:37
 27. [36] Sizie [*]

  OlgaMarie: nevim presne jak lichvu definuje zakon, respektive jak vysoke uroky zakon poklada za lichvu. Dovedu si predstavit, ze Provident to ma pravne osetrene. Moralne ovsem nikoliv. Osobne jsem s nimi nemela tu "cest" (jsem opatrna), ale par znamych ano, tak jsem videla ty horentni castky na urocich...

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:13:40
 28. avatar
  [35] Meander [*]

  Jo, znám, tu naši
  Můj švagr je exekutor
  Nemyslím

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:11:45
 29. avatar
  [34] Luciš [*]

  Nabrat si půjčky nedokáže jen promitiv
  Bývalá žena a tchýně mého si hrají na honoraci - učitelka a zástupkyně ZUŠ, ta bere dvacku čistého, pronajímá v baráku tři prodejny a má problém splácet půjčky u nebankovních firem, různých s.r.o. po republice prachy utrácí za p***viny jako jsou relaxační podložky, infralampy, léčitele a blbosti do domácnosti
  Kdeže jsme my se splátkou hypotéky 3800, bydlet někde musíme

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:07:23
 30. avatar
  [33] Evikus [*]

  Nebudu se opakovat, mám stejný názor jako většina zde. Nechápu, proč to auto neprodali
  A už vůbec nechápu od koho si ho půjčili. Auto za 350 000,- mít snad nemuseli, ne

  superkarma: 0 27.05.2008, 11:51:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme