Bulvár

Kristián ani Eva v Letohrádku Mitrovských hlouposti netropí…

Milujete pamětnické filmy s Natašou Gollovou, Oldřichem Novým, Adinou Mandlovou, Zitou Kabátovou či dalšími prvorepublikovými hvězdami? Pak by se vám mohla líbit výstava, kterou hostí půvabný Letohrádek Mitrovských v blízkosti brněnského Výstaviště.

Má název Hvězdy stříbrného plátna a mapuje období, právem nazývané zlatým věkem československé kinematografie – tedy období od poloviny dvacátých po polovinu čtyřicátých let dvacátého století.

Letohrádek Mitrovských

Letohrádek Mitrovských na Starém Brně, kde se do 4. května výstava koná

Jednotlivé panely jsou věnovány opravdovým meziválečným a protektorátním celebritám  - a to nejen těm filmovým. Ano – právě za protektorátu bylo natočeno mnoho filmů, na které se rádi díváme i dnes. Nejspíš vznikaly také proto, aby lidé zapomněli, v jak nelehké době žijí… 

První část výstavy je věnována především umělcům, kteří se v Brně narodili nebo začínali svou kariéru na prknech brněnských divadel. Je všeobecně známé, že z Brna pocházeli třeba Karel Höger, Ladislav Pešek nebo Hugo Haas. Haasovi se podařilo to, co nikomu jinému. Uspěl totiž v Hollywoodu nejen jako herec, ale i scénárista, producent, režisér, a dokonce i učitel herectví na Actor´s Laboratory.

Nataša GollováNebo Nataša Gollová. Ta se tu také narodila a s rodiči, ještě jako Nataša Hodáčová, bydlela na Údolní ulici.

Věděli jste ale, že v Brně zakotvil na dlouhých šestnáct let - po krátkém působení v Praze a ročním angažmá v Ostravě – i dokonalý gentleman Oldřich Nový? Jako herec, zpěvák, tanečník, ale také šéf operety brněnského Zemského divadla.

Ačkoli Oldřich Nový nebyl zas takový krasavec – jako třeba Raoul Schránil nebo Gustav Nezval – jeho postavení mezi milovníky bylo neotřesitelné. Nejspíš musel mít pro ženy neskutečné erotické kouzlo. A jak mu slušel oblek či frak! Jeden, který zrovna používal v Brně, si můžete na výstavě prohlédnout. Nebo také jeho bílý motýlek. Brno si opravdu zamiloval a Brno milovalo jeho… Na výstavě se také například dozvíte, kde v Brně bydlel, kam rád chodil, s kým se stýkal a také proč z Brna odešel… V Praze si pak založil Nové divadlo, ale úspěch si tu musel tvrdě vydřít. Je jisté, že by to nezvládl bez finanční injekce své ženy, známé fotografky Alice Wienerové (či spíše jejího bohatého tatínka). S Alicí, kterou s něhou jemu vlastní oslovoval Lízinka, se odmítl jako s položidovkou za protektorátu rozvést, i když v jeho závěru oba díky tomuto faktu skončili v koncentračním táboře. Byl to formát, že? O Oldřichu Novém by se dalo vyprávět…

Ale vraťme se k výstavě. V její druhé části si díky panelům, dobovým plakátům i dalším artefaktům připomeneme jiné velké hvězdy – Adinu Mandlovou, Lídu Baarovou, Hanu Vítovou, Věru Ferbasovou  a mnohé další… Je zde vystaveno mj. kožešinové paleto Adiny Mandlové i část garderóby Zity Kabátové. Té je pak věnována třetí část výstavy – v suterénu, také hodně zajímavá.

Zita Kabátová

Tato část výstavy je celá věnovaná Zitě Kabátové, noblesní dámě, která se dožila úctyhodných 99 let!

Na pěti dobových reklamních plakátových plochách – sloupech jako ze třicátých let – je sbírka unikátních rodinných, filmových i divadelních fotografií. Jejich zveřejnění ještě za svého života Zita Kabátová (1913–2012) odsouhlasila. Dokonce sama začala připravovat komentáře k výstavě, chystané k jejím stým narozeninám. Stovku měla v plánu – podobně jako režisér Otakar Vávra rok předtím – patřičně oslavit! Je velká škoda, že odešla necelý rok před tímto významným jubileem! Výstava se ale v Praze přece jen loni uskutečnila a snacha Zity Kabátové paní Pavlína Křepelková z Divadelní společnosti Zity Kabátové ji zapůjčila do Brna.

Zita Kabátová

Tady v suterénu se můžete v klidu posadit a prostřednictvím velké obrazovky vás nejznámější scény slavných filmů vrátí do starých „idylických časů“, kdy muži byli galantní a ženy byly opravdovými dámami…

Návštěva biografu byla ostatně ve třicátých a čtyřicátých letech společenskou událostí, takže bylo nutné se patřičně obléci – asi tak jako dnes do divadla, tedy do lepšího divadla. S ukázkami dobového oblečení se na výstavě také setkáme.

.Dobové oblečení

Napadlo by vás se takto vyparádit do kina?

Jste-li tedy z Brna či blízkého okolí, určitě si tuto zajímavou výstavu nenechte ujít. A pokud z Brna nejste, máte právě dobrý důvod naplánovat si sem jarní výlet …

Kam se na výstavu vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno, snadná dostupnost tramvají č. 1, 5, 6, 7  nebo busem 44, 84 a samozřejmě autem.

Doba konání výstavy: 8. února – 4. května 2014, denně kromě pondělí 10–16 hodin.

Více o letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz 

a přímo o této výstavě: http://www.letohradekbrno.cz/?idm=55

V krásném prostředí letohrádku se konají i svatby. Zrovna tuto sobotu 8. března se tu bude jedna šťastná vdávat, takže výstava bude pro veřejnost otevřena výjimečně až 12,15–16,30.

Interiér letohrádku

No řekněte, milé dámy, nechtěly byste se v takovém prostředí vdávat? 

 Na našem webu jste si také mohly/i přečíst:

   
07.03.2014 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. [19] vercus [*]

  Mám ráda tyhle filmy, ale je pravda že už jsem dlouho na žádný takový nezkoukla.

  superkarma: 0 13.03.2014, 09:44:21
 2. avatar
  [18] kobližka [*]

  Jana Ládyová — #17 Tak to je zajímavé.Sama mám dost knížek o prvorepublikových hvězdách,protože o nich ráda čtu a dovídám se i něco navíc.Třeba herečka Anna Letenská se narodila v mém rodném městě,což jsem nikdy nevěděla.V každém případě jsou jejich životní osudy pro někoho ještě i dneska důvodem k tomu,aby se o ně zajímal.Takže díky za článek.

  superkarma: 0 09.03.2014, 10:44:24
 3. [17] Jana Ládyová [*]

  kobližka — #16 samecka — #15 Já s vámi oběma naprosto souhlasím, že ve 30. a 40. letech byli mezi našimi herci jiní krasavci, taky bych dala třeba přednost Schránilovi. Ale kdo ho dnes zná? O. Nový je tak trochu pojem i dnes a tehdy měl skutečně mezi herci skvělou pozici. Ale docela tvrdě na tom musel pracovat.

  Včera jsem si koupila knihu Největší tajemství Oldřicha Nového - nejnovější informace o Janě, adoptované dceři O.N. A nejen o ní. Jsem na začátku, ale je moc zajímavá!

  A je tam mj. žebříček popularity z roku 1939 podle čtenářů Národních novin:

  1. Štěpánek, 2. Korbelář, 3. Nový, 4. Burian, 5. Plachta, 6. Boháč, 7. Smolík, 8. Hrušínský, 9. Pešek, 10.Schránil

  1. Mandlová, 2. Gollová, 3. Štěpničková, 4. Baarová,   5. Vítová, 6. Glázrová, 7. Nasková, 8. Šlemrová,         9. Ferbasová, 10. Kabátová

  I tehdy nebyli populární jen krasavci. Dnes máme asi fakt jiná měřítka ...

  1. na komentář reaguje kobližka — #18
  superkarma: 0 08.03.2014, 23:44:48
 4. avatar
  [16] kobližka [*]

  samecka — #15 Ale vždyť já pana Nového,coby krasavce, neobhajuju,jen hádám,proč se tolik líbil.A co Rolf Wanka?

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #17
  superkarma: 0 08.03.2014, 21:56:15
 5. avatar
  [15] samecka [*]

  kobližka — #14 no, neblbni - Schránil,mladý Beneš, mladý Hrušínský,Korbelář byli pohlední i elegantní. Já Novému nejvíc věřila Světáky a Pytlákovu schovanku - což byla parodie na něj samého.

  1. na komentář reaguje kobližka — #16
  2. na komentář reaguje Jana Ládyová — #17
  superkarma: 0 08.03.2014, 21:31:30
 6. avatar
  [14] kobližka [*]

  Jana Ládyová — #11 Navíc si myslím,že ideál tehdejší mužské krásy byl někde úplně jinde,než je dnes.A pak,ta elegance a gentlemanství taky udělaly své...ale přiznám se,ža takový Raoul Schránil se mě líbil daleko víc.

  1. na komentář reaguje samecka — #15
  superkarma: 1 08.03.2014, 21:10:18
 7. avatar
  [13] kobližka [*]

  Do Brna dálka,ale škoda,přeškoda,tohle bych ráda viděla.

  superkarma: 0 07.03.2014, 21:43:33
 8. avatar
  [12] peetrax [*]

  Jana Ládyová — #11 Sml67

  superkarma: 0 07.03.2014, 19:02:15
 9. [11] Jana Ládyová [*]

  samecka — #10 No já se přiznám, že jsem jako dítě taky nechápala, když se moje maminka při pohledu na Oldřicha Nového zasnila u pamětnických filmů ...

  Čím víc ale o něm čtu, tak zjišťuju, že to byl velice noblesní a charakterní člověk. V roce 2008 skončil v televizní anketě Hvězda mého srdce na čtvrtém místě mezi muži (1. Menšík, 2. Burian, 3. Hrušínský) - a to zemřel v roce 1983! V době první republiky a protektorátu byl velice populární a lidem i v dnešní době nejspíš ty idylické časy stále symbolizuje.Sml16

  1. na komentář reaguje peetrax — #12
  2. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 0 07.03.2014, 18:12:52
 10. avatar
  [10] samecka [*]

  Miluju filmy pro pamětníky. Jen u Oldřicha Nového jsem to dosud nepochopila - kde k tomu hraní milovníků přišel?????

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #11
  superkarma: 0 07.03.2014, 17:40:06
 11. [9] Jana Ládyová [*]

  Klára Wimmerová — #8 Posílám Vám je.Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 07.03.2014, 17:30:35
 12. avatar
  [8] Klára Wimmerová [*]

  Jana Ládyová — #7 Určitě se podívám! Já miluju naše prvorepublikové černobílé filmy, manželovi to sice připadá trochu neúměrné mému věku, je pravda, že jsem se na ně dívávala s babičkou, a ta tu dobu pamatovala - na rozdíl ode mě... Sml30 Ale prostě to ve mně zůstalo, a kdykoli mám možnost, tak se na nějaký podívám. Nesmírně mě to uklidňuje. I když samozřejmě vím, že to všechno bylo jinak... přesto je mám moc ráda.

  Díky za tip, a ty vaše fotky bych přesto ráda viděla, Jano. :)

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #9
  superkarma: 0 07.03.2014, 15:56:04
 13. [7] Jana Ládyová [*]

  Klára Wimmerová — #6 Kláro, mě osobně výstava zaujala. Kdo má slabost pro první republiku a filmové hvězdy, tomu by se to mohlo líbit!Sml16

  Měla jsem trochu problém s výběrem fotek  - udělali jsme jich kolem osmdesátky. Nafotili jsme i ten Adinin kožíšek, frak Oldřicha Nového, kloboučky + další doplňky Zity Kabátové, fiží, kabelku a klobouček Nataši Gollové...

  Jenže většina byla pochopitelně v prosklených vitrinách, takže se to dost lesklo.

  Pro představu si ale můžete také pustit krátké video na stránkách, které jsou uvedeny v rámečku.

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #8
  superkarma: 0 07.03.2014, 15:18:11
 14. avatar
  [6] Klára Wimmerová [*]

  Ta poslední fotka, aaach! Sml29 Hned tam musím poslat kamarádky z Brna... a ráda bych tu výstavu sama viděla!

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #7
  superkarma: 0 07.03.2014, 14:14:12
 15. avatar
  [5] pájinek [*]

  půjdu se mrknout...mám to kousek...Sml16

  superkarma: 0 07.03.2014, 08:46:36
 16. avatar
  [4] Pentlička [*]

  O té výstavě jsem už četla a s kámoškou se na ni určitě chystáme. V Letohrádku Mitrovských bývají vůbec samé pěkné výstavy. Těším se!

  superkarma: 1 07.03.2014, 08:46:00
 17. [3] IVECO [*]

  enka1 — #2 to víš, že jo Sml16Sml16 když zbude čas, zašla bych...

  superkarma: 0 07.03.2014, 07:44:05
 18. avatar
  [2] enka1 [*]

  Tak Brňačky, jdete kouknout?

  1. na komentář reaguje IVECO — #3
  superkarma: 0 07.03.2014, 07:34:22
 19. avatar
  [1] simpina [*]

  Sml67

  superkarma: 0 07.03.2014, 07:28:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme